Šachový klub Ústí nad Orlicí

Jak nám nejmladší z Holásků vyhrál derby

aneb Ústí B ve slátané sestavě, nicméně kompletní 🙂

V letošní sezoně jsme se na úvod potkali s B a C tam, kde jsme úplně nechtěli. Rezerva z kraje spadla, céčko do něj (a áčko z něj) těsně nepostoupilo. Navíc v létě nastal z našeho oddílu odliv všemi směry (včetně nově vzniklého oddílu v Řetůvce), takže nic moc ke slavení. Aspoň že mládež vzkvétá a veteráni hrají čím dál líp.

Nejlepší z kapitánů Bohouš na první kolo nominoval sestavu, která mne do sobotního večera udržovala v domnění „smázneme je“. Následně z avizované sestavy nezbyl prakticky nikdo krom osmi lidí, na rozdíl od solidně postaveného céčka… které ale do Palírny nakráčelo v sedmi 🙂 Takže asi budeme biti, ale aspoň s bodovým náskokem.

K průběhu asi tolik, že jsme s výjimkou druhé a třetí stáli všude dost hraničně, ale nakonec to na 4,5 nějakým zázrakem stačilo. Základem byl spolehlivý výkon Zdendy Šimka na druhé, který černými postupně přetlačil Verču Šmajzrovou. K výhře měl blízko také Jarda Volf o stůl dál, s Jirkou Píšem postupně utahoval šrouby, asi mohl prorazit matovým útokem… a pak kupodivu neprorazil v koncovce – junior osvědčil pevné nervy v dlouhodobě pasivní pozici. Klíčový bod pak zapsal na páté kapitán Bohouš, jenž s Karlem Taslarem nejprve přehlédl v lepší pozici šikovný soupeřův šejd… pročež si v horší pozici (dvě věže na dámu a lehkou figuru) musel počkat na jednotahový revanš.

Dva body céčka zaznamenali Vojta Holásek a Jirka Švec. Prvně jmenovaný využil tradiční um v koncovkách a trochu ospalé pojetí Petra Jániše, Jirka zase udolal našeho juniora Adama, nicméně s talentovaným mlaďákem (nedávným vítězem Lanškrounské věže) se docela nadřel.

No a zbývají dvě remízy z kategorií dobrodružných. Proti ratingově silnějšímu Martinu Dudlovi a navíc černými ji udržela Soňa Leksová – to bylo nějaké hodně slušné dobrodružství v těžkých figurách, kde to na výhru/prohru hráli střídavě oba. No a já jsem tradičně neporazil Vítka Holáska, čtvrtá remíza v řadě byla opět po dlouhém boji, po loňském útěku z hrobnické lopaty mi letos v crazy partii nestačila ani výhoda +5 v taktické šarvátce, ani +2 pěšci ve věžovce…

Takže 4,5 díky Tomáškovi, 3 body na konto, příslib zlepšené docházky a v příštím kole do České Třebové podrtit všechny GM a Mgr. na soupisce 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *