Šachový klub Ústí nad Orlicí

Milovy očima trenéra

aneb Humanitní omáčka k tvrdým faktům
aneb Trenér na prázdninách

Zakládám radši nový článek, podstatné odkazy jsou v minulém, co píše Martin. A pro naše fanoušky začínáme fotkama, to víte, PR.

S novou komisí mládeže a za koronavirové doby se formát finále KP mládeže změnil, letos je akce třídenní (a ve výhledu i delší) a místo tradiční osmičky se hraje švýcar se zhruba 20 hráči v každé kategorii.

Milovy jsou rekreační středisko na Vysočině, pro děcka ideální. Roušky téměř nepotřebujeme, venku je hezky a spousta místa k sezení.

Trošku nastaly zmatky se změnou časového harmonogramu, která se ke všem nedonesla, ale za pochodu se všechno řeší. Měl bych připomínky ke snídani (to mám vždycky 🙂 ) – velmi průměrné švédské stoly (mj. jeden druh šunky, jeden druh sýra, žádné ovoce, řídká šťáva, řídké kafe) by byly OK, kdyby se platilo 70 korun, ale za 120 bych čekal něco lepšího.

Hraje tu Domča, Adam a Tomáš H. (druhý Tomáš a Markétka z různých důvodů nejeli). K favoritům nepatříme, takže můžeme hrát bez nervů. Rozhodčím a řidičem výpravy je Martin Šmajzr, já jsem za ostatními dojel okružní jízdou kolem Vysočiny až večer.

Trochu nám dal zabrat Adam, který se po třídenním domlouvání mailem nakonec zeptal, jestli se nastupuje ve Třebové nebo v Ústí. kam se jede a jestli se ho ta akce taky týká. 🙂 Ale na srazu se překvapivě objevil.

Včera překvapila Domča výhrou nad Pejřimovskou (!), zavřená sicilská bílýma jí svědčí tak jako Verče. Bod (1/2) měl i Adam.

A teď (so, 9.40) přišel se svou první výhrou i Tomáš.

Jdu ven, roztáhnout šachovnici a vzhůru na rozbory.

so, 13.00

Adam asi korektní remis, Domča vyhrála, s figurou navíc už jen bojovala s časem.

Lehce trollíme obsluhu vedlejší restaurace – přímo před domem, kde se hraje stojí venkovní stoly, ideální na rozbory, ale vždycky, když tam někdo vytáhne šachy, odeženou ho, že jen pro hosty podniku … jenže za chvíli přijde další skupina a vše se opakuje.

I naše jídlo má své renoncy, oběd plánovaný na 11.30 se konal ve 12, už podruhé se změnil jídelníček (včera místo řízku sekaná, dnes místo kuřecího plátku jakýsi guláš), rýže nedovařená … zato šachy, ty jsou dokonalé ;-).

Hraje se odpolední kolo, viz onliny, Domča na druhé, Tomáš má po obědě Večeře.

so 13.20

A Tomáš předvedl Traxlera a matil desátým tahem. Masakr.

so 14.20

Ajaj, zatímco jsem sledoval online, jak Adam vybudoval krásnou pozici, přišel skutečný Adam na pokoj – spáchal strašný blundr. 🙁 Domča trpí, ale mohla stát i hůř.

so 16.55

Domča koncovku bez pěšce neudržela.

A už je tu páté kolo, Tomáš vyhrál (řadu partií tu rozhoduje elementární taktika) a má dnes 3/3. Adama a Domča bojujou.

so 18.55

Adam prohrál, měl těžký los, Šulcová patří dopředu. Nekorektní kombinace sice vzbuzuje úžas, ale bez věže se hrát nedá. Domča i bez kvality s Vaškem Šafářem remizovala a zítra má právě Šulcovou. Berou s Adamem soupeře po sobě, to je už potřetí.

Mě konečně napadlo kouknout  se do mapy, kde vlastně jsem, a zjistil jsem, že hned za silnicí mám meandry Svratky s vrbovým křovím a mokřadními porosty, takže jsem sezení za šachovnicí vyměnil za focení tůní, kmenů, listí a slunce na hladině.

so 20.35

Na večer byla ohlášená beseda krajského vedení mládeže s dětmi, nakonec z toho byly tři kratší vstupy. Martin Šmajzr upozornil na výpočet Ela, kdy už se za uhranou VT automaticky Elo nedává. Luboš Šilar naznačil změny v koncepci mládežnického šachu – méně rapidů, víc vážných partií v soutěžích družstev, snaha o výraznější trénink talentů, delší finále pro víc lidí, turnaje i pro dorost. Pepa Vařejčko pak ukázal koncovku Jirky Boušky z Budějovic a apeloval na hráče, aby nespoléhali na počítač a věnovali se rozborům vlastních partií.

ne 10.05

Krásné ráno, ale šachy trpí. Obešel jsem rybník a další část mokřadů, a když jsem se za tři čtvrtě hodiny vrátil, naši už dohráli.

Tomáš předvedl instruktivní odstrašující ukázku na téma “jak nehrát šachy”: odevzdání centra, oslí ucho, opakované tahy jednou figurou, rezignace na centrum, vývin i rochádu a přehlédnutí matu – téměř šustrmatu. Hrůza.

Adam naopak posbíral materiál, který mu naivní soupeř rozdával více než štědře.

A Domča se Šulcovou daly remízu ve dvanáctém tahu. Nemám co komentovat.

ne 13.30

Po obědě, jemuž nebylo co vytknout (svíčková), se mi chce leda tak pospávat na sluníčku (na pokoj už nesmím).

Tomáš vyhrál, Václavíková hraje rychle, takže hlavní bylo ho zpomalit. Pár šancí nevyužil, ale svůj matový útok našel.

Adam má hratelného soupeře, hlavně něco nezkazit. Domča má těžkého soupeře Pejřimovského, ale hraje svou zavřenou sicilskou, už nastupuje pěšci.

Fotky z rána:

ne 14.25

Adam vyhrál útokem po sedmé řadě, fajn. Domča útočí, ale má málo času.

Překvapením je prohra suveréna Boušky s Pejřimovskou (již ze zahájení).

ne 14.45

Domča hraje na praporu a kazí.

ne 14.50

A v prohrané pozici padá.

ne 15.00

Takže je po turnaji. Domča hrála rozhodně nejpokročilejší šachy z našich, ale kvůli prohře v závěru má nejmíň bodů (3/7). Adam ukázal, že šachové vidění neztratil, velká škoda blundru ve čtvrtém kole, po kterém musel dohánět pozice (3,5/7). Tomáš začal 0/2 a předváděl hrozivé kiksy, ale taky si pěkně zaútočil a skončil z našich nejlíp (4/7).

Celkově úroveň nijak vysoká, většinu partií rozhodovala dost elementární taktika. Cesta je jasná: diagramy, diagramy, diagramy, soustředění. Ale minimálně Adam a Tomáš nedělají doma nic, takže je div, jak jsou se svou hrou ještě relativně vysoko.

Problém našeho oddílu je i v tom, že za těmihle hráči (připomeňme ještě Matěje Kobra, který je veden v Rychnově, a Tomáše Macana, který teď nejel), zeje výkonnostní mezera – zatím nevidím nikoho, kdo by je v příštím roce ve finále doplnil. Vypadá to, že kroužek pokročilých letos převezme Martin Šmajzr a já budu pracovat se začátečníky; doufám, že to mládež nastartuje a že zase v krajském měřítku popojedeme.

Jestli ovšem půlku sezóny nezastaví koronavirus.


Krleš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *