Šachový klub Ústí nad Orlicí

Slušná výprava

KP mládeže v rapidu, Pardubice, 30. 4. 2022

Hraje se, je skoro jedno, jaká je to zrovna soutěž, ale můžeme se setkávat se šachisty odjinud, naskakují nám další a další „tréninkové“ partie, zlepšujeme se.

KP v rapidu je postupová soutěž, ale jen pro nižší kategorie, na MČR postupují pouze úplné špičky, to se z našich mohlo týkat leda Mariana. Kategorie jsou tu oproti kvalifikacím o rok posunuté (takže třeba Tomáš, normálně H16, tu hrál ještě H14).

Do Domu techniky v Pardubicích se pohodlně vejde spousta hráčů, organizace klapala, pohoda.

My jsme vytvořili desetičlennou výpravu – nejeli sice úplně všichni, ale i tak je příjemné mít zase pocit, jak to v Ústí šachově žije.

Výsledky tradičně na chess-results.

HD10

Marian Pokorný měl patřit ke špičce, otázkou bylo, jak moc úzké (v kat. nar. 2013 a ml. v kraji vede, ale tady byly i děti o rok starší). Začal bez problémů sběrem materiálu, ale ve třetím kole zle klopýtl, když byl záhy bez dámy. Potom opět sbíral jeden bod za druhým – jak díky materiální výhodě, tak díky tahu na krále. V předposledním kole pěkně vyhrál pěšcovku díky aktivitě krále a dostal se na první desku proti vedoucímu Danielu Málkovi. Byla to bitva, ale Marian úplně nestačil, postupně ztrácel pěšce a v protihře nebyl důsledný. Přesto mohl vyhrát, soupeř pustil věž na h5, kde by se dala sebrat zadarmo, ale zase ji chytil a posunul na g5. Marian ovšem nereklamoval a ocitl se ve věžovce bez čtyř pěšců. S tou si ale zase nevěděl rady soupeř, který nevydržel otravné dotírání věží a postupně všechny čtyři pěšce vrátil. Remíza stačila bílému k vítězství, Marianovi nakonec ke čtvrtému (nepostupovému) místu. 5,5/7, 4. místo, výkon 1265, nejlepší výsledek z našich a velký příslib do budoucna.

Alžběta Drdová, která chodí na kroužek od pololetí, vyjela na svůj třetí turnaj. Ve hře je vidět pokrok, s figurkama už si ví rady. Uprostřed turnaje posbírala dva body za sebou (šustrmat a mat těžkými figurami v koncovce) a měla pak těžší soupeře, proti kterým sice už nebodovala, ale zase si vylepšila pomocné hodnocení. 2/7, 39. místo, 6. dívka, už za sebou dokázala nechat 9 hráčů!

Podobně hrál i Tobiáš Brokeš, druhý z našich osmiletých, jen si musel na druhý bod počkat o něco déle, ale dokázal to. Nemožné tahy už nejenom dělá, ale taky dokáže reklamovat. A několikrát jsem ho viděl i s materiální převahou. 2/7, 45. místo, ani on nebyl poslední.

Nejvíc hráčů ve špičce mají Železné hory a Polabiny, vepředu bojoval i Martin Dlouhý ze Třebové.

HD12

Tady byl jediným naším zástupcem Jan Skubi. Hrál na pohled pěkně jako vždycky, jen to moc nevedlo k bodům, až v závěru se dostal téměř na 50%. Tady už se hrály docela zajímavé šachy. 3/7, 22. místo.

Celkově se mezi zástupce Pardubic a okolí dokázal vklínit Lukáš Cimprich z Horní Čermné.

HD14

Tomáš Holásek patřil k nejstarším a mohl hrát vepředu, ale nevyšel mu střed turnaje: po prohře s Fouskem měl s Dolejšem několik pěšců navíc, ale v otevřené pozici s dámou a věží na každé straně najednou zjistil, že rozumně nepokryje g7, kuriózní postavení. Následně ještě prohrál s Vuovou horší koncovku a pak už se jen dotahoval zpátky „mezi lidi“. 4/7, 14. místo.

Matěj Křížek měl vstup do turnaje jako hrom, když porazil hned tři ratingované hráče, zejména vítězství nad Bártovou (1321) se cení (viz ukázka). Říkal jsem si, že konečně protrhl šňůru lehce podprůměrných výsledků. Logicky hrál potom nahoře, dvě partie prohrál až příliš rychle, ale trend nezvrátil ani v závěru, i když v poslední partii měl výhru na desce, se 17 minutami (!) však zahrál zbrkle a místo matového útoku dostal mat sám. Chybělo jen málo, aby byl nejlepším z našich. 3/7, 21. místo, pořád ještě pěkný výkon 1190.

David Hanák (2,5/7, 34. místo) a Vít Růžička (1/6 + 1k, 35. místo) se seřadili za sebou, jejich hra vypadala docela rozumně, ale k bodům to nedotáhli, detaily jsem většinou neviděl. Chce to vydržet nebo lépe: zabrat.

V čele Polabiny, Chotěboř, Lanškroun.

HD16 – HD20

Vyšší kategorie byly spojeny do jediného turnaje v oddělené místnosti. Tam už se hrály opravdové šachy, aspoň teda na předních deskách. Měl jsem radost, že se turnaj uskutečnil. Je škoda, že po odchodu ze žákovských kategorií mají mladí málo možností ke vzájemné konfrontaci nebo i přátelskému popovídání. Kdo se neuchytí v dospělých kategoriích, může se šachem zbytečně skončit. Takže určitě fajn akce.

Jako často poslední dobou se tu nedalo úplně spoléhat na rating, ten zejména v rapidu nemusí odpovídat aktuální výkonnosti.

Soňa Leksová se po výhře nad Verunkou držela vepředu, odremizovala celkem silné hráče, prohrála pak sice s Mackem, ale dokázala přehrát tradiční konkurentku Pejřimovskou. Letmo jsem viděl strategicky i takticky náročnější pozice. Škoda dost rychlé a jednoznačné prohry v posledním kole, mohlo to být ještě lepší. Ale i tak první v krásně srovnané řadě Leksová, Kalousová, Holásková, Pejřimovská. Celkově 4/7, 13. místo a zejména krajská přebornice v kat. D18!

Veronika Holásková si zahrála po delší době (když nepočítám Trnávku) a nebylo to vůbec špatné, i když občas mluvila o náhlých zatměních. Se Soňou sice prohrála po nějakém zkratu, ale pak předvedla sérii tří výher po taktických obratech. V posledním kole s Třasákovou měla velmi ostrou pozici s útočnými možnostmi za figuru, soupeřka se ale dostala k rochádě a materiální výhoda jí zůstala, škoda. S Julčou Kalousovou na dálku bojovaly o první místo ve dvacítkách, proti Verunce rozhodlo až druhé pomocné hodnocení. 4/7, 15. místo, stříbrná v kat. D20.

Vepředu se bez překvapení seřadili favorité v čele s Junem a Jarešem.