Šachový klub Ústí nad Orlicí

Lanškrounská věž: početná výprava, strhující závěr, zajímavé koncovky

27. ročník turnaje O putovní věž města Lanškrouna, 17. 6. 2023

Když jsme před dvěma týdny nedali dohromady šest hráčů do týmu na Zaječice, měl jsem trochu černé myšlenky, na konci pěkné sezóny se zájem vytratil. Dnes bylo ale všechno zase jinak, na tradiční sezónní tečku do Lanškrouna vyjelo hned 14 našich hráčů, to je skoro čtvrtina všech účastníků. Celkem tu hrálo 58 mladých ve dvou kategoriích, převážně z blízkého okolí, ale pár hráčů i odjinud. Kupodivu se to do Dělňáku docela slušně vešlo.

Výsledky najdete na chess-results.

Kategorie do 13 let

Tady jsme měli šest zástupců a většinou patřili k mladším, vždyť tu hrály ročníky 2010 a ml., většina našich je nar. 2013-14. Přesto jsme byli vidět.

Občas to tedy bylo psychicky náročné. Hned v prvním kole měl Marian asi o dámu a o figuru méně, ale ještě stihl matit na poslední řadě. Ve třetím Vilém zoufale bránil pozici V+S x D, ale ještě ji dokázal vyhrát!

A úplně neuvěřitelné věci se děly v posledním kole. Vzadu jsme nasbírali samé body a zůstávaly partie vepředu. Marian na druhé desce prohrával s Večeřovou o figuru, ale koncovku nejenom udržel, ale dokonce ještě obrátil! A Vilém přehrál Šimona Dlouhého, pak mu sice dal věž, ale paradoxně byla koncovka 2p x V+p stále ještě vyhraná! (Viz partiové ukázky.) Kolo 6/6 se opravdu jen tak nevidí.

Ano, ani další naši tu nehráli špatně. I když bodově to nebylo tak skvělé, i na jejich partie se dívalo hezky. Tahle generace může jít společně daleko dopředu.

Marian Pokorný sice sehrál turnaj se značnými rezervami (opakované nepozornosti), ale přesto se držel na špici a 2. místo ziskem 5,5/7 si docela zaslouží. Paradoxně bodoval v partiích, kde chyboval, a ztrácel v těch, které odehrál velmi pěkně. (Ne že proto budete chybovat schválně!)

Vilém Popel sice už v prvním kole narazil na Horáčka a i potom se dost nadřel, ale urval to a skvělý finiš (3/3) ho posunul hezky vysoko, např. před borce jako Martin Dlouhý, Knízner nebo právě Horáček. Skvělý konec první sezóny! 5. místo, 5/7.

Saša Dudlová měla krutý úvod, po prohře s Martinem Dlouhým ve 2. kole dostala Mariana, navíc prohrála i ve 3. kole. I ona potom ale finišovala 3/3 a dotáhla se na slušné umístění. Ve druhé půlce měla i některé kratší partie, takže se nenadřela tolik jako jindy. 4/7, 12. místo, 2. dívka.

Marek Dušánek měl slušný start 2/3 a odehrál část turnaje na předních deskách. Šachům rozumí, chybí ještě rutina ve vyhraných pozicích, příp. hospodaření s časem. 3/7, 16. místo.

Daniel Dušánek si zahrál o fous míň, po prohře s Vildou jasně vyhrál, pak přidal druhý bod kontumačně (domácí Holub si zranil ruku a odstoupil) a měl pak silnější soupeře, třetí bod přidal v závěru. Náš nejmladší hráč. 3/7, 20. místo.

Daniela Kašparová střídala pěkně vedené partie s rozdáváním materiálu, takže kýžené body nepřicházely, v předposledním kole ale dostala kontumák a v posledním vyhrála úplně regulérně (a moc hezky). Ve výsledcích je renonc, měla by mít o bod víc právě za to kontumační kolo. Takže jí dodatečně vezu diplom. 2,5/7, 3. dívka, odhadem 23. místo.

Vyhrál možná trochu nečekaně, ale jasně Kubíček z Nekoře.

Kategorie do 20 let

Tady jsme měli dokonce 8 hráčů, ale opět výrazně mladší (hrály se roč. 2003 a ml. a naši jsou nar. až 2006 a ml., nejvíc 2009, naši starší zkušení hráči dnes nejeli), ve startovní listině jsme ovládli poslední třetinu, takže nás ani nemusí mrzet, že podobně vypadala i listina výsledková, spíš jsme si oproti nasazení i polepšili.

Hned v prvním kole jsme tak sbírali nulu za nulou, překvapil jenom Radek Hornych výhrou nad Balcarem (1296!). Ondra Hejda se dlouho držel s Jiřím Pokorným a v dalších kolech pak řadu šancí dotáhl k bodům, takže si zahrál i na vyšších deskách, podobně ještě Tomáš Holásek, ostatní paběrkovali většinou vzadu, často hráli mezi sebou, ještě dost slušně zahrál Vítek Růžička a David Hanák. Výsledkově tedy žádná sláva, ale slabí soupeři tu nebyli, byli jsme u toho, koukatelné to bylo, i tady může z kvantity vyrůst kvalita.

Takže jen telegraficky:

15. Tomáš Holásek 3,5/7
18. Ondřej Hejda 3/7
21. Vít Růžička 3/7
22. David Hanák 3/7
25. Radek Hornych 2,5/7
27. Matěj Křížek 2/7
28. Samuel Rašovský 2/7

29. Vojtěch Tóth (Dolní Dobrouč) 2/7

Vepředu se hrály samozřejmě šachy jiné úrovně, vždyť tam byli hráči soutěží dospělých, těsně vyhrál Honza Jiroušek, hodně hráčů tam měly Svitavy.

Ukázky

Vesměs zajímavé koncovky, hlavně pak dramatické poslední kolo.

Marian instruktivně přehrál Martina Dlouhého, ale dovolil mu vysmeknout se, v závěru zase ukázal kvalitu soupeř.

David promeškal možnost hrát remizovou koncovku na výhru (měl obrovský časový náskok), aspoň ji s pěšcem míň zremizoval.

A trojice dramat posledního kola: Marian prohrával o figuru a promeškal možnost vzít si ji zpět.

O pár minut později ale jeho protihra slavila úspěch, parádní zvrat zajistil stříbro.

Vilém dal soupeři šanci, ale ten paradoxně po zisku věže stál na prohru.

A i v Tomášově realizaci jsou zajímavé momenty.

 

Fotky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *