Šachový klub Ústí nad Orlicí

Mladší žáci bronzoví!

KPDMŽ, Pardubice, 11. 5. 2024

Krajský přebor šestičlenných družstev mladších žáků je výborným indikátorem budoucnosti mládeže v jednotlivých oddílech. Už jen postavit sem družstvo znamená spoustu předchozí práce – je k tomu třeba mít aspoň šest registrovaných hráčů v určitém věku – a úspěch dává velkou naději pro příští sezóny. My jsme soutěž většinou obsazovali, ale ne vždycky a úspěchy jsme tu slavili nejspíš dost dávno. Letos to ale neměl být problém, mladých máme spoustu.

Ale nakonec to trochu problém byl, z osmi nominovaných se nejdřív omluvila Danča a potom onemocněl Vilda, to už byla velká škoda, protože se tím zadní hráči posunuli. Od úterka jsem jen trnul, jestli vypadne ještě někdo, to už bychom zacelit nedokázali. Naštěstí jsme ale odjeli kompletně, v šesti. Letos jsme se obešli bez hosta, jednak loňská posila Martin Dlouhý hrál tentokrát za Třebovou, která družstvo po letech dokázala postavit, a jednak Petr Svoboda hrající za Rychnov (ale zároveň člen našeho kroužku) posílil po předchozí dohodě Zaječice.

Hrálo se na krajském úřadě, tam je důstojné prostředí, jen se zázemím pro doprovod je to slabší, ani jsem nevybalil písemky. Dvanáct družstev švýcarem na sedm kol, to je dost hraniční, rozhodlo se kolem poloviny turnaje, poslední kolo už proti sobě postavilo dost nerovné týmy. Tři oddíly (Železné hory, Zaječice a Rapid) postavily dokonce družstva dvě.

Výsledky jsou na chess-results.

Jasným favoritem byly Železné hory A, na druhé postupové místo mohlo myslet několik týmů, my jako pátí nasazení ještě taky.

V prvním kole nás čekaly Svitavy se spoustou dívek. Bylo to dost rozhárané, figury jen lítaly, dáma sem, dáma tam, ale přece jen jsme chyby trestali lépe my a vyhráli jsme vzhledem k průběhu až příliš jasně 5:1. Prohrál jen Tonda, kterému jsem hned připomněl, že první kola mívá obecně špatná.

Ve druhém kole už šlo do tuhého, druhé nasazené Zaječice A právě s hostujícím Petrem Svobodou a Simonou Koutnou. Až příliš rychle prohrál Filip a vepředu jsme bránili dost zoufalé pozice, ale naštěstí střední desky zabraly, zařídily vedení 3:1 a vepředu jsme pak soupeřům vyklouzli do remíz, možná už i lepších. 4:2

Ve třetím kole Česká Třebová s výbornými bratry Dlouhými, ale vzadu už notně slabší. Opět prohrál Filip, opět tři prostřední bodovali a vepředu to bylo dobré, Marian dal sice Martinovi remízu se dvěma pěšci navíc, ale Saša Šimona ve věžovce utahala. 4,5:1,5

Pak už jsme se nemohli vymlouvat, na prvním stole čekaly Železné hory A, ještě na poslední desce rating 1400. I když nějaké dílčí body taky ztrácely, proti nám to nebylo. Ještě nejdéle se držel Marian, ale ani on neodvrátil prohru 0:6.

Utkání pravdy pak přišlo ve čtvrtém kole, kdy bylo jasné, že hrajeme se Železnými horami B o druhé postupové místo. Bohužel i tenhle tým (s hostující Klárou Chmelovou na čtyřce) byl nad naše síly, vypadalo to, že jediný čestný bod vydoluje Dan, ale věžovku pak sehrál pasívně, takže druhý kanár 0:6.

Postup byl tedy pryč, ale na bronzové medaile jsme se pořád těšit mohli, protože předek jsme měli obehraný, další konkurent už se nerýsoval, bylo jasné, že pokud někdo vyletí dopředu, narazí na nějaké Železné hory a zase se propadne. A se Zaječicemi jsme měli výhru z druhého kola, ta se ukázala být velmi důležitou.

Lanškroun v předposledním kole byl hratelný, měl jen na první Horáčka, ale bylo to trochu drama, slabou chvilku si vybral Tonda a bez pěšce si koncovku protrpěl Marian. Ostatní bodovali, rozhodovala poslední deska, kde Filip konečně zabral a nezkušenou soupeřku udolal. 4:2

Pokoušel jsem se propočítávat, jestli máme už bronz bez ohledu na výsledek posledního kola, ale los nám to usnadnil, dostali jsme otloukánka turnaje Rapid B a smázli jsme ho hladce, jenom Filipovi to trvalo, protože jeho soupeřka hrála pomaličku. 6:0 na závěr.

Bronzové medaile jsou zasloužené, trochu konkurovat nám mohly jenom Zaječice, to je po letech konečně jasný úspěch. Na druhou stranu rozdíl mezi námi a postupujícími družstva Železných hor je obrovský, těm jsme se nepřiblížili ani náhodou. Velice mě zajímá příští ročník, protože nám nikdo neodejde, budeme o rok tréninku lepší a s případným hostem můžeme myslet hodně vysoko.

 

Marian Pokorný držel první desku se ctí, ale něco naví udělat mohl. První kolo vyhrál hezky (viz ukázka), ve druhém dokázal zremizovat Petra Svobodu (ten tu zápolil s časem a realizací výhodných koncovek), ve třetím omilostnil Martina Dlouhého. Pak ale dvakrát prohrál se Železnými horami a k dovršení všeho přidal nulu s Horáčkem. 3/7, ovšem proti silným soupeřům.

Saša Dudlová hraje celkově dobře, její silnou zbraní je propočet, ale nevyhnula se ani nějakým chybám v drobné taktice a ani její realizace některých koncovek nebyla úplně přesná. Celkově ale vysoký standard. Když se dostane k útoku na krále, soupeři to nezvládají. 4,5/7

Tonda Palán při Vildově neúčasti musel na třetí a kromě partií s favority si tam vedl se střídavou úspěšností, některé pěkné výhry kompenzoval přehlédnutími. Pořád je to ale podzimní nováček proti širší krajské špičce. 3/7

Matěj Peterka zahrál solidně, dodával spolehlivě body, nějaká přehlédnutí včas dohnal. Chmelová ho nachytala na dva jezdce s Jg5 (dopustil oběť na f7). Spolu s Danem bodový tahoun týmu. 5/7

Dan Dušánek měl rezervy ve finále H10 a úplně mu nevyšla ani Orlická, tady ale zase začal sbírat jeden bod za druhým, jen na ty silnější nestačil. Většinou soupeře vysbírá a vyhrává koncovku. Nejmladší v týmu. 5/7

Filip Skubi nás zachránil od hry v pěti, ale herně moc nestačil, byly to naivní šachy, kde dámou soupeře vysbírával – nebo taky ne. Často s vlastním králem odhaleným, s ignorancí hrozeb, divák potřeboval silné nervy. Přesto dokázal dodat důležité body proti hráčům, na které stačil. 3/7

Historka: V prvním kole ho čekala Amálka Krušinová. Říkám mu: “Bacha, soupeřka to hraje přímočaře na šustrmat.” “Jo jo.” O několik tahů později už černá brala dámou na f2 se šachem, naštěstí měl ústup Kd1, protože sám někde lítal dámou.

 

Ukázky mám hlavně z prvních kol. Kluci Dlouzí tu mají dvě prohry, což je vůči nim nespravedlivé, celkově hrají výborně.

Fotky jako vždy:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *