Šachový klub Ústí nad Orlicí

Těžce vydřená účast

60. ročník Zaječic, totiž MČR družstev starších žáků, Chrudim

Zaječice jsou v šachovém světě legendou, ale někteří nováčci je možná ještě neznali, tak pár slov úvodem. Mnoho let se hrálo přímo v Zaječicích, pod širým nebem, pod vojenskými stany, z mnohých žáků pak vyrostli skvělí hráči. V prvních ročnících jsme byli vidět i my, např. v r. 1964 čtvrté místo (v těch letech mládež vedl předčasně zesnulý Olda Hájek), v r. 1967 dokonce druhé (ve družstvu byl i Honza Smola). Fotogalerie a přehled vítězů je na zaječickém webu.

My jsme pak už v méně dávné době zažili ročníky, kdy se hrálo na Seči, bydlelo se ve srubech, po večerech jsme hráli fotbal, děti navzdory všem zákazům pobývaly mezi koly v koruně stromu, na nevalné snídaně se stály dlouhé fronty … nostalgie.

No a pak soutěž přesídlila do Chrudimi, kde je to sice slavnostnější (v důstojných prostorách muzea), ale trochu stísněné a hlavně odpadá ten venkovní program. Přesto všechna čest organizátorům v čele s Jaroslavem Hájkem, že kontinuitu udržují.

My jsme teď v Chrudimi pár let nebyli, měli jsme méně hráčů, byl covid, vloni plánovaná účast padla kvůli nemocem, bylo na čase zase začít na Zaječice jezdit. Zdálky to vypadalo pohodově, vždyť máme v kroužcích kolem 30 hráčů, někteří jsou starší, někteří neregistrovaní, i tak ale připadalo v úvahu asi 15 lidí, čekal jsem, jak budu nerad odmítat zájemce … ale to se nestalo. Přihlášky se scházely po jedné a ještě v úterý jsem měl jen asi čtyři lidi a chtěl jsem účast zrušit. Potom se ale přece jen několik málo dalších ozvalo a sestavu jsme nakonec slepili, i když jsme stejně v neděli hráli jen v pěti.

Místo výběru nejlepších hráčů tedy hráli ti, kdo hrát chtěli, to není aktuálně nejvhodnější kritérium, ale do budoucna může dát základ pro velmi dobrý tým. Polovinu soupisky tvořili hráči z kroužku začátečníků, v sobotu to byli dokonce 4 ze 6, mohli tak zakusit atmosféru velké akce, vidět dresy velkých slavných klubů, být v jednom sále s hráči skvělé úrovně, slavnými trenéry, zažít turnaj, kde se i na zadních stolech hrají kvalitní šachy; to je pro letošní nováčky určitě skvělý start kariéry.

V sobotu jsme tedy hráli v sestavě Saša Dudlová, Vojta Svatoš, Marek Dušánek, Tonda Palán, Matěj Peterka, Dan Dušánek, v neděli Saša Dudlová, Honza Skubi, Tonda Palán, Matěj Peterka a Danča Kašparová.

Startovní listina i výsledky visí na chess-results.

Sobotní ráno pro mě nebylo ideální, po maturitním večírku jsem spal asi pět hodin, v noci se mi nenabil mobil a ráno nešel internet, ale žádné jobovky nepřišly, do Chrudimi jsme dorazili a mohlo se začít.

V sobotu jsme podle očekávání na začátku prohrávali, i když partie nebyly zas tak jednoznačné a hned ve druhém kole s Jihlavou bylo k výsledku 3:3 docela blízko. Čekal jsem, kdy se konečně chytneme a odrazíme k nějaké té výhře, ale prohrávali jsme zápas za zápasem, i nadějně rozehrané zápasy jsme znovu a znovu ztráceli. V šestém kole, posledním sobotním, jsme se tak dočkali kontumační výhry, což mě aspoň zbavilo starostí, jak budeme stíhat poslední rozumný vlak.

Na partie se dívalo docela pěkně, všichni už to nějak rozumně staví, nikdo nehraje vyloženě začátečnicky, ale vždy znovu pak rozhodovala základní taktika, kdy kromě Saši kdokoliv mohl nechat stát figuru, věž apod. Jedna věc je nějak šachy umět, druhá věc je to prodat při partii, zvyknout si kontrolovat soupeřovy hrozby, udržet koncentraci, vystačit s dechem v náročnějších bojích. Ale od toho jsou i tyhle turnaje, abychom na vlastní kůži zakusili, co ještě chybí.

Večer jsme kromě Tondy, který tam přespával s rodinou, dorazili domů před osmou a Saša s Matějem měli za úkol jít brzy spát, protože v neděli se jelo už v 6.24.

To jsem ale ještě netušil, jaká nás čeká anabáze. Pár minut po šesté volal Martin Dudla, že u Uherska vlak někoho srazil a že vlaky nejspíš dost dlouho nepojedou. Váhal jsem, jestli vůbec nasedat do vlaku s perspektivou, že strávíme dvě hodiny někde v polích a o jedno dvě kola přijdeme. Riskli jsme to ale a udělali jsme dobře, musím České dráhy pochválit, řešení rychle vymyslely a taky realizovaly: jeli jsme totiž obchvatem přes Hradec. (Ano, vzpomínky na slavnou cestu gymplu do Hlinska právě přes Hradec se mi vynořily.) Sice to znamenalo 40 minut navíc, ale vlak jel, zobrazoval plánované zpoždění, bylo zřejmé, že v Pardubicích stihneme aspoň další přípoj a doběhneme do místnosti cca 5 minut po začátku. Paní Palánová nás u soupeřů z Bohemians omluvila, dokonce nám ani nepustili hodiny. Takže vyhlídková jízda po kraji za námi a sedmé kolo jsme stihli.

Dopadlo ale podobně jako ta předchozí, sice jsme za stavu 1:3 ještě zápas zdramatizovali na prvních dvou deskách, ale na minutě už jsme pozice nezvládli.

Takže to s námi moc růžově nevypadalo, ale to nejlepší jsme si nechali do posledních dvou kol, zápasy proti Chrudimi B a Oáze Praha C jsme naprosto ovládli, v pěti lidech jsme vyhráli 4,5:0,5 a 5:1 a konečně jsme se odlepili od posledních míst.

Nakonec tedy 68. místo (obhájené nasazení), 6 zápasových bodů, slušné skóre 24/54, ale mizerný Buchholz, hráli jsme fakt vzadu. Ale o umístění tu nešlo, opravdu hlavně o to, že jsme byli u toho, zažili jsme to.

Saša Dudlová v deseti letech na první desce! Rozhodně tam herně nepropadla, ale nemělo to úplně jiskru, asi dvakrát ztratila v zápletkách figuru, párkrát promáchla, když neviděla útočnou taktiku, dost často trpěla v pasivnějších pozicích, ve vazbách, pod tlakem. Nezbývá než opakovat, že se to časem zúročí. Bylo příjemné vidět, jak odolává jedničkám týmů z celé republiky. Na závěr se bodů dočkala. 2,5/8

Honza Skubi nastoupil druhý den a odehrál, co jsem od něj čekal, rušné partie s iniciativou, na které se rozhodně dá koukat. 2/3

Vojta Svatoš je jedním z objevů sezóny, čerstvě zaregistrovaný. Na druhé desce se sice chytal herně, partie rozehrával zajímavě, nebojí se gambitů, iniciativy, ale opakovaně doplácel na taktiku, právě pro něj nejvíc platí, co jsem psal o ztrátách z nepozornosti. 0/5, bodů se nedočkal, ale potenciál ukázal.

Marek Dušánek už poněkolikáté musel dopředu, byť herní praxi nemá velkou, na třetí desce to měl těžké, pouštěl se do zápletek a nedržel v nich krok. Naštěstí se dočkal aspoň bodu, aby neodjížděl z Chrudimi z prázdnou. Sehrál velkou roli v posunutí sestavy, aby se mladší vzadu snáz chytali. 1/5

Tonda Palán má pomalé rozjezdy, první kola prohrává. V sobotu bylo ale těch prvních kol víc, i vyhrané pozice kazil. Bodu se pak dočkal podobně jako Marek a v sobotu k nim přidal další dva, dokonce na třetí desce, takže nakonec dost solidní vystoupení 3/8.

Matěj Peterka hraje zdravé šachy, ale i on trpí nevynucenými chybami. Na turnaji měl obrovskou kliku, protože co všechno jeho soupeři nepotrestali, to by bylo na knihu. Z partií, které jsem odepsal, vydoloval spoustu půlek a stal se naším bodově nejúspěšnějším hráčem. 4,5/8

Dan Dušánek předváděl svou klasiku, vyměnit lehké figury a hrát pozice s těžkými a spoustou pěšců. Soupeři mu umožňovali nějakého toho pěšáka uzmout a realizovat, takže byl v prvním dnu našim jediným hráčem nad 50%. 3/5

Daniela Kašparová zahájila ztrátou dámy už v zahájení. Poté, co jsem jí doporučil vyvíjet nejdřív lehké figury, hrála stejně zase časně dámou … Je to takové naivní přímočaré pojetí: vzít dámu a ještě jednu figuru a útočit s nimi na krále, dokud se to nepovede; zbytek šachovnice může klidně lehnout popelem. Hned dvakrát jí to ale vyšlo, takže určitě úspěšné vystoupení. 2/3

Můžete se samozřejmě kouknout i na výsledky předních družstev, suverénem bylo Staré Město, skvěle vyšel závěr Rychnovu, i další týmy byly kvalitní. Online přenos ze třech stolů zajišťoval Martin Šmajzr, na partie se můžete podívat.

Jsem zvědav za pár let, jestli právě letošní hráči budou základem týmu a jak vysoko se dostanou. Do toho!

Ukázky moc nemám, jen pár varovných příkladů, na co si dávat pozor.

Tady měl bílé Matěj a měl obrovskou kliku, jeho soupeř totiž sáhl na jezdce, asi půl minuty ho zoufale držel v ruce, pak ho postavil zpátky a po dalším dlouhém přemýšlení uznal remízu. (Proč?)

Tahle pozice rozhodla o jedné z proher zápasu, náš hráč měl figuru navíc, ale zahrál tu jen 1. Kg3?? a po gxh3 je pozice remízová, protože falešný střelec. Vyhrávalo 1. h4!

A konečně tohle jsme bílými vyhráli, ale po 1. Va7? ještě dost pracně. Zapamatujte si matový obrazec, který vzniká po 1. Jf6!

Fotky nemohou chybět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *