Šachový klub Ústí nad Orlicí

Tady vznikne reportáž ze Svitav … už vznikla!

Vánoční turnaj Svitavy, 23.12.2013

Svitavský vánoční turnaj mládeže se stal opravdovou tradicí. Za bohaté účasti je tu možné hrát bez úsilí o postupové body, konfrontovat se s hráči z Brna a okolí, mohou si zahrát i dorostenci, trenéři a další doprovod.

Turnaj byl letos obsazen velmi početně: 72 šachistů nar. 2003 a ml., 43 šachistů z ročníků 1999-2002, 38 hráčů starších, dohromady 153, to už je něco.

Proto mě mrzelo, že naše třináctičlenná skupina svou početností žádnou díru do světa neudělala. Jela asi polovina dorostenců, všichni z kroužku pokročilých, “nezařazená” Katka Dudlová … ale z kroužku začátečníků jenom Markétka. Jediný další přihlášený Matěj Novotný zaspal a omlouval se až dodatečně :-(.

Turnaj běžel v pohodě, čtvrthodinové zpoždění není při počtu účastníků nic hrozného. Trochu mě zarazilo, že se téměř nedal dohromady materiál, a to jsem sám stavěl o dvě soupravy víc, než jsme museli. Nezodpovědnost některých účastníků?

Hrálo se 2×25 minut, bez bonifikace, což ve vyšších kategoriích dělalo některým hráčům problémy a přispělo k trochu pouťovému charakteru hry.

Protože jsem sám hrál, viděl jsem jen útržky, aspoň okomentuju výsledky.

Turnaj A

Čtyři naši: druhá nasazená Kačka, zkušení hráči Míša s Verunkou a náš nejmladší účastník Markétka.

Kateřina Dudlová nečekaně zaváhala už v prvním kole se Šimonem Hutařem (1000) a ještě jednou klopýtla s Míšou. V sedmikolovém turnaji při tolika účastnících se takové dvě ztráty už nedají napravit, takže i když jinak všechno vyhrála, na samotné čelo se nedotáhla. 5/7, 10. místo, 3. dívka, výkon 1211.

Michal Píše se pořádně vytáhl, když uprostřed turnaje porazil Verunku, Lukáše Pavlíčka (1487!) a Kačku. Dostal se tím až na druhou šachovnici. Poslední dvě kola s favorizovanými Junem a Ročňákem prohrál a to je ve švýcaru znát, přesto povedený turnaj! 4,5/7, 15. místo, 1311, to mu ratingově jistě pomůže!

Veronika Holásková dokázala s Lukášem Pavlíčkem v druhém kole remízovat, ale po prohře s Míšou prohrála znovu s domácím hráčem a dotahovala pak zezadu. Měla však smůlu na los, Ivanov z Brna, se kterým prohrála v posledním kole, sice nemá VT, dosáhl však výkonu 1314. 3,5/7, 37. místo, 6. dívka, 1098.

Markéta Holásková začala třemi nulami, ale ve čtvrtém kole ji soupeř zpatil a tím se všechno obrátilo, nasbírala pak tři body za sebou! Nechápu moc, jak, v posledním kole jí chyběla spousta materiálu … 3,5/7, 40. místo, 7. dívka, 1000, životní výkon!

Jména vepředu bez překvapení – a bylo tam těsno.

Turnaj B

Vašek byl druhý nasazený, Vojta, Vítek a Jirka se mohli snažit o širší špičku, Natka o umístění kolem půlky.

Václav Grundman s čerstvými zkušenostmi z MČR v blesku zabral naplno a nenašel v turnaji konkurenta. Zatímco ostatní se navzájem připravovali o body, Vašek se ve čvrtém kole dostal na první desku a už z ní neslezl. K souboji s největším favoritem Matějem Půlpánem došlo až v posledním kole, ale Vašek neztratil ani tady. Stoprocentní výkon, vynikající výsledek! 7/7, 1. místo, výkon se tu samozřejmě nedá stanovit ani přibližně, ale číslo 2290 vypadá moc hezky. 🙂

Vojtěch Holásek dvakrát vyšplhal na třetí desku, dvakrát tam prohrál (Tereza Koci, Tulis), turnaj zakončil remízou s Adamem Kolomým a zůstal zhruba na svém. 4,5/7, 10. místo, 1403.

Vít Holásek ztratil ve druhém kole s Vaškem a ve čtvrtém s Jirkou. Jinak ale bodoval, porazil mj. Kubu Simona a v posledním kole bojoval na čtvrté desce s brněnským Martirosyanem (1648), v koncovce dokonce vedl o kvalitu, ale bez bonifikace to nestihl. Škoda, od úspěchu byl jen kousek. 4/7, 15. místo, 1355.

Jiří Píše se právě přes Vítka dostal dopředu, ještě tam remízoval s Honzou Nešpůrkem (1501), ale stejně jako Míša zakončil turnaj dvěma prohrami (favorizovaný Nešpor a výkonnostně asi vyrovnaný Bouchal) a propadl se až příliš dozadu. 3,5/7, 22. místo, ale slušný výkon 1375.

Natálie Hrůšová sehrála už poněkolikáté typický “houpačkový” turnaj – černými 0, bílými 1. Z tohohle rytmu se až do konce nevymanila, ti čtyři soupeři v lichých kolech byli přece jenom lepší. 3/7, 26. místo, 6. dívka, 1151.

Celkově se tu za Vaškem hrálo jen o druhé místo, ani tady jména nepřekvapí.

Turnaj C

Na ten jsem se opravdu těšil, když vidím opakovaně hrát nadějné juniory jako je Pepa Havelka, svrbí mě ruce, abych to s nimi zkusil taky. S Vaškem Pekařem jsme byli v čele startovní listiny (mezi námi ještě Jakub Půlpán), bylo ale jasné, že to s mladými vůbec nebude lehké. A nebylo.

Mezi ty mladé patřili i Jenda a Petr nasazení kolem desítky a Vítek v polovině startovní listiny.

Petr Jániš prohrál ve druhém kole s Vítkem, takže pak hrál spíš vzadu, ale postupně stoupal,v pátém kole porazil Vaška Pekaře a v šestém slušně hrajícího Sojmu, takže vyletěl až na první desku proti budoucímu vítězi Krátkému, s ním prohrál. Nejlepší z naší čtveřice! 5/7, 8. místo, výkon 1832 kazí neregistrovaný soupeř.

Jan Mareš postupoval turnajem po půlkách (David Půlpán, Melichar, Liduch) a když už porazil Kozáka, čekal na něj Jakub Půlpán. Rapidy mu tolik nejdou, přesto obhájil nasazení. 4,5/7, 9. místo, 1883.

Já, Pavel Holásek, jsem se pokusil hrát strategicky bohatší šachy a partie zapisovat, aby to bylo co k čemu, stejně jako ve vážných partiích jsem ale hořel na elementární taktice – s Patrikem Krušinou jsem přehlédl obyčejný šach, se Sojmou koňskou vidli, vše pak vyvrcholilo, když jsem Liduchovi nedal jednotažec!! Nevím, únava z podzimu, přibývající věk – nebo jsem fakt salát?! Ke kýženým partiím na čele jsem se vůbec nedostal. 4,5/7, 10. místo, 1841.

Vít Kapoun se po výhře nad Petrem dostal jako první z nás dopředu, ve čtvrtém kole se tam ještě udržel výhrou nad Davidem Půlpánem, ale prohry s Melicharem a Tůmou ho pak odsunuly. V posledním kole mohl prohrát s Patrikem Krušinou, ale ten se přesvědčil, že matit koněm a střelcem v bleskovém tempu je problém. Vítek přes horší závěr ještě skončil nad svým nasazením. 3,5/7, skvělý střední Buchholz, 15. místo, výkon 1769 opět ještě zkreslený dolů.

Mládí vládlo, Krátký, Půlpán J., Řezníček Havelka … ještě nejlepší ze starších skončil šestý Sojma.

Zbývalo dobalit šachy (“Kde je Vítek?” “Tamhle blicá.” “Sbalil jsi materiál?” “Ne, proč?”), posbírat se k odchodu (“Jeden chybí! Kde je Dudlová?” “”Už snad začala balit.”), utéct se staršíma bez cen (“Jdem, nebo to nestihnem, kde je Mareš a Jániš?” “Támhle blicají …”) a opět doběhnout vlak v poslední možné minutě. Bylo to nezapomenutelné. 😉

Výsledky na chess-results.

Lukáš Pavlíček (1487, Polička) – Michal Píše (1197), 4. kolo:

Zajímavá pozice, škoda, že neznám předchozí průběh. Černý má aktivní věže a jeho střelec tísní bílou pozici, přece jen má však bílý dva pěšce a dostatečné možnosti obrany. Při partii jsem myslel na 1. f4, lze však i v klidu dobrat 1. bxc4 nebo držet obrannou hráz 1. Vc3. Přišlo ale 1. Sh3? a Míša se správně nezdržoval obranou věže (1. … f5), ale šel do zápletky: 1. … cxb3! Zde šlo jedině 2. Vxc7, kde je mj. nádherná varianta 2…. Vxc7 3. Jxd3 Vc1+!! 4. Jxc1 b2. 2. Jxd3? Vxc1+ 3. Ke2 bxa2?! 3. … Vxh1 a zvítězí hrubá převaha dřeva. 4. Vxc1? 4. Jxc1! a1D 5. Sxc8. 4. … Vxc1 5. Jxc1 a1D Jediná prohra bílého v turnaji. 0:1

Filip Liduch (1825, Polabiny) – Pavel Holásek (2088), 6. kolo:

V lehce horší pozici jsem se odhodlal k 17. … Dc3!?

Neviděl jsem, jak by po 18. Dxc3 Vxc3 19. Vb8+ Sd8 20. Sd6 Vxc2 mohl mé stísněné pozice rychle využít. Soupeř mě ale překvapil rychle a energicky zahraným 18. Vb8??? Měl jsem předtím jakýsi pocit, že to nejde, ale jak jsem koukal na varianty, moc se mi to nelíbilo. Myslel jsem snad dvě minuty (!!) a vymyslel – druhý nejlepší tah v pozici: 18. … 0-0??? O tahu 18. … Dxe1 mat mi řekli až po partii …

Jak je možné, že dva ne úplně špatní hráči přehlédnou takovou samozřejmost? Nemohu mluvit za soupeře, jen za sebe. Kromě zcela nešachových faktorů jako únava apod. tu působila přílišná zahleděnost do sítě motivů, které se v pozici vynořovaly (vázaná věž c8, tedy napadená dáma, nemožnost brát na f3 kvůli mezišachu na c8, otázka, kam s černým králem …). Jako bych hrál naslepo a potýkal se s takovými problémy, jaké jsem od soupeře očekával. Jednotažec mezi očekávanými motivy nebyl.

Pokud jsem tedy doteď kritizoval naše hráče nižších kategorií, že mat na poslední řadě nebo dobírání materiálu se šachem by vidět měli, odteď už mlčím, už mlčím. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *