Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Úspěšné polabinské boje I

3. turnaj KP mládeže do 12 let, Polabiny, 30.1.2010

V Pardubicích nejdou jen cestou kvality, ale i kvantity, a tak hlavně díky domácím hrálo minulou sobotu hned 82 dětí, tedy dvakrát více, než v každém z turnajů minulých. „Mezinárodní“ punc dali turnaji účastníci z Trutnova (ti se samozřejmě do krajského pořadí nepočítají).

V čele závěrečného pořadí se objevila tradiční jména favoritů. Ve dvanáctkách se mezi tradiční vítěze Havelku (Lanškroun) a Jakuba Cacha (Polabiny) dostal na stříbrnou pozici Patrik Žejdlík (Hlinsko), který se lepší turnaj od turnaje. Čelo bylo široké, stačilo zaváhat v posledním kole a přišel propad (to postihlo třeba Hofmanovou a Marela z Polabin nebo Dvořáka z Mor. Třebové). V desítkách se při neúčasti našeho Vojty (hrál dvanáctky) seřadili hráči v pořadí Brejša (Lanškroun), Ondřej Cach (Polabiny), Kupsa (Lanškroun). Za nimi se již začala objevovat zajímavá jména, která asi v dalších letech zazáří (Erik Žejdlík z Hlinska, Ondřej Švanda z Poličky).

Nás nakonec nejelo tolik, kolik jsem očekával (omluvili se Martin Paukert a Veronika Šmajzrová, další se ani nepřihlásili), ale každý z našich pěti sehrál dobrý turnaj, spokojenost veliká!

HD12

Vítek Holásek (5/7) potřeboval po výpadku v Hlinsku bodovat. Zaváhal hned v prvním kole, když s figurou víc partii prospal až k pádu praporu, potom ale zahrál dobře, na svůj styl až nezvykle otevřeně a aktivně a dotáhl se na 4/5. V předposledním kole prohrál s vítězným Havelkou a o všem se rozhodovalo v kole posledním. Objev minulého turnaje Dvořák v dramatické partii neviděl trojtahový mat, sám dostal jednotažec a propadl se až na sedmnácté místo. Vítka paradoxně vítězství neposunulo – z šestého místa se výhrou „propadl“ na dělení místa 6.-7. Buchholz dělá divy. Body se každopádně hodí, Vítek drží před posledním turnajem postupovou sedmou příčku.

Vojta Holásek (4,5/7) se pustil do starších hráčů nebojácně, hrál s chutí a bodoval. Prohrál jen se druhým Žejdlíkem a třetím Cachem, remízoval v partii mnoha zvratů s Feltlem. Šachy ještě s mnoha nepřesnostmi, ale plné nápadů a taktiky. V turnaji skončil devátý, celkově se dostal na desátou příčku, byť hrál jen dva turnaje a o postup mu nejde.

HD10

Jirka Píše (4,5/7) má zájem hrát, poctivě dělá úkoly a zlepšení bylo vidět. Kdyby v posledním kole zužitkoval převahu figury (nakonec jen remis), dostal by se dokonce do první osmičky. I tak ale pěkné 11. místo a hlavně splněná 4. VT!

Verunka Holásková (4/7) je přes své mládí (kategorii může hrát ještě dva roky) už zkušenou hráčkou, pohybovala se v první polovině startovního pole a jen porážka v posledním kole ji odsunula za Jirku. Pěkné 13. místo, v kategorii D10 dokonce místo druhé (za suverénní Ambrožovou)!

Kateřina Dudlová (3/7) se nenechala odradit minulou soutěží družstev a připsala si své první turnajové body. Vzhledem k datu narození (2004!) a velice slušné hře má krásnou perspektivu. Umí posbírat nastavené  figurky, ještě to chce vylepšit závěrečné matové vedení, na šachovnici měla ještě víc bodů. Její oběť věže z prvního kola si nenechte ujít! Ve svém prvním turnaji jednotlivců za sebou nechala hned patnáct hráčů.

Na turnaji jsem posbíral řadu zajímavých momentů; varuji ovšem, že jsou jen pro hráče se silnými nervy. V těchto kategoriích to snad ani jinak nejde … Budu dost polopatický, aby tomu děti rozuměly.

Nelze začít jinak, než nádherným momentem z partie Sokol (V, Česká Třebová) – Dudlová:

Pozice je (u dospělých, kde se nedějí takové zvraty) remízová. Bílý král může chodit mezi druhou a třetí řadou (na první nemůže pro Vb1+ a a1D) a přitom musí hlídat pg2.

(V dětských turnajích uvažujeme jinak: o tu á dvojku brzo přijde a ta dvojice pěšců znamená dámu, říká si chmurně trenér černého.)

Proč ale nezahrát aktivní 1. Kf4?

Kačka to našla!! 1. Vb4+!! 2. Vxb4 a1D. Objektivně je to pořád remíza, bílý zahraje Ve4  (věž musí ke králi, jinak ji dáma vyšachuje), převede věž na f3 a bude chodit králem okolo pg2, říká se tomu pevnost. Na to se ovšem u dětí nehraje, černá získala velmi rychle věž a vyhrála! V šesti letech moc pěkný! 0:1

Černohous (V, Lanškroun) – Píše

Černý je hezky vyvinut, zatímco bílý bude dostávat věže ven pomaleji a jeho král se úplně neschoval. 1. … Jc5!? Moc zajímavá myšlenka, má jen tu vadu, že bílý brát nemusí … Jenže bílý se nebojí, i když by měl 🙂 2. dxc5? Sxc5+ 3. Jf2 Ve1! Pointa. 4. Dxe1?? Beru všechno! (Lépe Jc3 a hraje se.) Dxe1 mat. Hezký závěr.

Z Verunčiných partií vám tentokrát nic nenabídnu (šlo hlavně o pobrání materiálu), zato z partií Vojty a Vítka jsem nasbíral celou přehršel pozic.

Holásek Vojtěch – Marel (III, Polabiny)

Nelehká koncovka (i pro dospělé). Vojta správně postřehl, že nelze 1. Vxc3?? Vxc3+ 2. Kxc3 h4 a bílý král není ve čtverci, pěšce nechytí. 1. Vb8?! h4??? 2. Va8 mat! Kdyby ovšem černý král po 1. … Ka3 vyšel ze zajetí, čekal by oba hráče ještě těžký boj.

Zajímavá remízová obrana ovšem vypadala takhle: 1. Vb4! Ka3 2. Vf4 (nebo jinam po čtvrté řadě). Teď nemůže táhnout ani černý král (pro mat na a4), ani černá věž (musí chránit pc3). 2. … h4 3. Vg4 Vh1! Teď už černý obětuje pc3, ale bude hrozit proměnou háčka. 4. Kxc3 h3 5. Vh4 Volného pěšce je třeba chytat zezadu. 5. … h2

Co teď? Černý hrozí zahrát 6. … Vc1+ a 7. … h1D. Na 6. Kc2 následuje takzvaný geometrický motiv 6. … Va1 7. Vxh2 Va2+ se ziskem věže. 6. Vh3!! Teď nelze 6. … Vc1+? ne pro 7. Kd2+ (Kb2 8. Vxh2 Vc2+), ale pro 7. Kd4+ Kb4 8. Vxh2. 6. … Ka2! Uhýbá z připraveného odtažného šachu. 7. Kc2 Vb1

A černý staví dámu. Nebo ne? Vždyť na 8. Vxh2?? je tu opět Vb2+ … a co jiného? 8. Vh7! Nebo kamkoliv jinam po háčku, jen ne na h8 :-). Na 8. … h1D?? následuje 9. Va7 mat! (Proto ne 8. Vh8?? h1D 9. Va8+ Dxa8.) Černý teď musí věží opustit první řadu a bílý bude vyčkávat, např. 8. … Vb3 9. Vh6 apod. Na druhé řadě brát bílý pěšce nesmí, na první si ho však případně slupne. Bílý koncovku ubránil díky špatně postavenému černému králi.

Jen pro otrlé diváky je určena partie Feltl (IV, Polička) – Holásek Vojtěch

1. Jf3 e5? 2. Jxe5 Jc6!? Vojta se s neznámým zahájením nepáře a hraje si italskou 🙂 3. f4?

Po pouhých třech tazích vskutku originální pozice. 3. … d6?! Pěkná divočina mohla vzniknout po 3. … Jxe5! 4. fxe5 Dh4+ 5. g3 De4 6. Vg1. 4. Jc4? (4. Jxc6) d5! 5. Je3 Sc5! Jako divák jsem upřednostňoval 5. … d4, ale Vojtův tah je lepší. 6. Jc3 Sxe3?! 6. … d4 sice není vidle pro 7. Je4, ale výměna pěkného střelce za oslabení bílých pěšců nestojí, koně stáli dlouhodobě nešikovně. 7. fxe3 Jf6 8. g3 0-0 9. Sg2

Jako vždy se v zahájení hraje o centrum a chtělo to tedy napadeného pěšce podržet tahem 9. … Se6. Ale od Vojty nelze obranné tahy čekat 🙂 9. … Sg4?! 10. Jxd5 Jxd5 11. Dxd5 Jb4 Ano, Vojta zná jediný směr: dopředu. 12. Dxd8? Přenechává černému aktivitu, dáma měla ustoupit, např. Dc5. 12. … Vaxd8 13. Se4 Vfe8 Jedna černá figura za druhou se zapojuje do útoku, bílý se brání. 14. Sd3?! (14. a3!)

14. … c5!? S myšlenkou odlákat střelce od krytí c2. Šlo ale 14. … Vxd3! 15. Kd2? c4 16. c3??

Až tohle je rozhodující chyba. Vojta neztrácel čas ústupem koně; je otázka, co z následujících variant viděl, partie se hrála značně rychle 😉 16. … cxd3!! 17. exd3? Přece jenom bylo třeba 17. cxb4, i když dxe2+ 18. Kc3 Vd1 19. Sd2 Vc8+ 20. Kb3 Vxd2 je pro černého stejně jasně vyhrané. 17. … Vxd3+ 18. Ke1 Jc2+ 19. Kf2 Jxa1 20. Ve1 Jc2 21. Vg1

To je ona pozice s figurou a věží víc, kterou Vojta málem ještě prohrál. Na to musí být talent, že? 21. … Jxe3 22. Ve1?! Objektivně další chyba, ale asi jediná šance bílého na zvrat. Co kdyby černý koněm uhnul a nechal si dát mat? 22. … f5?? Vojta vidí mat na poslední řadě a panikářsky si dělá okýnko. Kdyby pokračoval ve svém útočném pojetí, musel by vidět 22. … Jd1+! s výhrou (dokonce je tam šestitažec). 23. Vxe3 Vdxe3 24. Sxe3

24. … Vxe3? V zajetí dosavadního průběhu zapomíná, že všechno se brát nemusí. Já bych klidně střelce taky bral, aspoň se to zjednoduší, ale Vojta si s koncovkou nebude vědět rady, věž by se mu hodila. 25. Kxe3 Jak takovou pozici hrát na výhru? Je třeba nenechat vyměnit všechny pěšce, zablokovat případné snahy o postup bílých pěšců (zejména na dámském křídle, tam jsou tři na dva) a postupně projít králem do soupeřovy pozice. Ještě pozice na dalším diagramu je vyhraná:

Černý střelec je postaven ideálně: zabraňuje postupu b5, a6 i g4. Sice může být napaden tahem Ke3, ale to nebude tolik vadit. Vyhrát lze asi nejlíp tahem 1. … a6, který ještě víc blokuje bílé pěšce (jen pozor na průlomy, bez černého střelce bílý zahraje b5 axb5, c6 bxc6, a6) a po 2. Ke3 Sb5 3. Kf4 Sd7! střelec opět drží pěšce na obou křídlech. Černý král postupně dobere pg5, pg3 a bude to. Ani Vojtův tah 1. … Sd3?! ještě výhru nepouští, umožňuje však postup g4, po němž dojde k další výměně. S pěšci jen na jednom křídle bude potřeba dávat ještě větší pozor na výměny, aby černému nezbyl jen a pěšec (vzhledem k černému proměnnému poli a1 je černý střelec remízový).

V partii nakonec Vojta přišel i o střelce a dostal se do prohrané pěšcovky, bílý ji však nesehrál přesně a partie skončila remízou. 1/2

VÍTKOVY PARTIE BUDOU NÁPLNÍ DALŠÍHO ČLÁNKU.

One thought on “Úspěšné polabinské boje I

  • Adam Sodomka napsal:

    Dobré shrnutí, hlavně se mi líbí ta koncovka (Holásek Vojtěch – Marel). To by nebylo nic pro mě, zde bych nevěděl. Co se týče té partie Vojty s Patrikem… Opravdu jsem trpěl:D, po 19. tahu jsem to musel zabalit. Alw stačilo se na minutku otočit a hned to bylo veselejší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *