Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Veletucet dětí na „Třebovské“ šachovnici

Orlická šachovnice, 46. ročník, Česká Třebová, 19. 3. 2016

Náš tradiční turnaj proběhl v netradičním prostředí, příště bude třeba zamluvit si kulturák s několikaletým předstihem ;-). Rozhodnutí turnaj přesunout bylo ale správné, hojná účast (108 v hlavním turnaji + 36 do osmi let) by se do jídelny Rieteru těžko vešla – a to zdaleka nepřijeli všichni, kdo mohli! Jistý problém představovala jen rozkopaná Třebová, auta musela oklikou.

Martin turnaj úžasně zvládá připravit sám, té práce za kulisami je spousta a i turnaj samotný běžel bez zádrhelů, obětavě pracoval i čárový rozhodčí David, takže já mohl testovat nový foťák.

Na začátku předal David Schaffer poháry za již proběhlou KSDŽ, naše družstvo Ústí B bylo třetí (Dudlová, Kobr, Dostálová, Holásková M., Holásek T.). Pak už začaly oba turnaje. Tempo jsme inovovali na 2 x 12 min + 3 s/tah, což bylo zřejmě správné, partií prohraných na čas jsem moc neviděl. Pořád je to samozřejmě rychlý turnaj, kde rozhoduje rutina a postřeh.

My jsme tu měli 15 zástupců (počítám-li i Soňu Leksovou, která chodí do kroužku), to je slušné, navíc jsme si nevedli vůbec špatně. Svůj poslední turnaj odehrál silný ročník 2001 (Vojta, Jirka, Verča Š.).

KP8

Třicet šest nejmladších dává našemu kraji do budoucna parádní vyhlídky, rozhodně nevymíráme. Při neúčasti Karla Brožky (hrál skvěle v hlavním turnaji) se prosadili favorizovaní bratři Nejedlí z Chotěboře (Radek stoprocentní!), mezi ně se vklínila Elen Hetfleischová z Rychnova, právem, hrála opravdu skvěle. Ukázali se polabinští, slušně hráli další Junové z Chotěboře (člověk se někdy ptá, kolik těch Junů, Půlpánů nebo Holásků vlastně ještě je). Dívčí přebornicí kraje se stala Leona Bártová z Moravské Třebové.

Náš jediný zástupce Tomáš Holásek odehrál turnaj v popředí, zkušenosti už jsou na něm vidět. Bodoval převážně černými, často díky nemožným tahům soupeře. Škodam že právě v posledním kole chytil suverénního Radka Nejedlého, prohra ho odsunula trošku dozadu. 5/9, 9. místo, 1064.

Výsledky na chess-results.

Hlavní turnaj

Rating trochu klame, ale něco naznačuje, favority turnaje byla, myslím, zejména trojice Matěj Půlpán, Buločkin, Rudolf Jun. I dalších zhruba dvacet hráčů už má svou kvalitu.

Favorité taky svou pozici potvrzovali, nejlépe hrál ovšem Jun (nar. 2005!), který v přímých soubojích porazil v šestém kole Buločkina, v sedmém Půlpána. Půlku ztratil až v předposledním kole s Jirouškem a všechno měl ve svých rukách – jenže v posledním kole narazil na našeho Vojtu, v zahájení mu odmítl remízu, s kvalitou víc mířil za vítězstvím … a pak přišel o věž a tím i o první místo. Možnost vyhrát a dostat tak svoje jméno na tabuli vítězů bude mít ovšem ještě několikrát, Matěj Půlpán tam doprovodil svého staršího bratra až na poslední pokus.

Vyjmenovávat všechny další dobré výkony by skoro znamenalo opisovat výsledkovou listinu. Skvěle skončil čtvrtý Nešpůrek (byť s Vojtou dostal strašně), nám nepříliš známý Martyniuk z Boskovic se po prohře s Pilnou dopředu drápal až v závěru, Buločkina odstavili od medaile spolufavorité a přibrzdil půlkou Jirka Píše, Zeman měl několik půlek se slabšími, až špatný závěr odstavil Jareše apod.

Jasně nejlepší dívkou se stala Julie Kalousová (Lanškroun), ale i Verča Šmajzrová a Jitka Pilná rozehrané z MČR mládeže dopadly slušně. Předvedli se mnozí mladí: 2. Rudolf Jun (nar. 2005), 9. Jan Jiroušek (2004), 11. Michal Ďuriančík (2006), 12. Michal Jareš (2005), 13. Karel Brožka (2008!!) atd. Vzhůru vyletěli někteří hráči s nízkým ratingem: 22. Martin Pittner (ELO 1107), 27. Vojtěch Hutař (1104), 28. Lukáš Valenta (1000)!

Vojtěch Holásek zakončil svoje účinkování na OŠ skvělým třetím místem. S Buločkinem prohrál rychle a s Kalousovou půlil zbytečně, ale jinak byl se slabšími soupeři stoprocentní a v posledních dvou kolech vyhrál i na špici (Nešpůrek, Jun). Kdypak jsme měli naposledy v chlapcích medaili? 7,5/9, 3. místo, 2. starší chlapec, 1611. (Vzhledem k nízkým ratingům soupeřů se v tomhle systému vysokých výkonů nedosahuje.)

Jiří Píše měl těžký úkol: vylepšit loňské skvělé čtvrté místo. Prohrál s Junem a pak ještě s Jarešem, což ho z boje o medaile vyřadilo, ale i on slabší porážel a v posledním kole se vytáhl remízou s Buločkinem (viz partiová ukázka). 6,5/9, 10. místo, 1472.

Veronika Šmajzrová mohla navázat na skvělé vystoupení v Koutech (viděli jste její partii v Šachovém týdeníku?). Zabrala po půlce turnaje, výhrou nad Ďuriančíkem se dostala docela dopředu, ale po prohře se Zemanem vypustila vyhranou partii s Pilnou do remízy, což ji stálo pěkné umístění. 6/9, 16. místo, 2. dívka, 1418.

Michal Píše se z našich hráčů roč. 2003-2004 zlepšuje asi nejrychleji a pěkně zahrál i teď. Škoda prohry s Pilnou, kde měl krásný útok, ale nezvládl nedostatek času v závěru. Pak už ale prohrál jen s Martyniukem. 6/9, 19. místo, 1340.

Veronika Holásková spolehlivě porazila slabší, ale prohrávala se silnými (Nešpůrek, Jirka Píše). Škoda prohry s Ondřejem Půlpánem, tam měla, myslím, kvalitu navíc. Ale slušný výsledek. 6/9, 21. místo, 4. dívka, 1344.

Sońa Leksová (Česká Třebová) hrála zhruba to svoje až na prohru s Pospíšilem, počítá se půlka s Klabenešem. Remízu měla na dosah i s Ďuriančíkem (neměnit dámy, když je pěšcovka prohraná!). Udržela si své nasazení. 5/9, 34. místo, 7. dívka, 1255.

Matěj Kobr tu patřil k našim nejmladším, ještě loni zářil v osmičkách. Letos bojoval, střídal lepší a horší okamžiky, přičemž ty lepší převažovaly. Při svém prvním startu v hlavním turnaji se dostal do horní třetiny výsledkové listiny a jen málo ho v posledním kole dělilo od výsledku ještě lepšího. 5/9, 35. místo, 1188.

Kateřina Dudlová byla zvyklá hrávat výš. Za celý turnaj se dostala dopředu jen jednou, kdy prohrála s Jirouškem, kterému bývala rovnocennou konkurentkou. Ztratila i s několika hráči okolo 1100, přičemž hlavně závěrečná nula s Obermajerovou výsledkově bolí. Dlouhodobá absence tréninku se začíná projevovat, žít z podstaty donekonečna nejde. Jejího obrovského potenciálu je škoda, už měla útočit na 2.VT. 5/9, 38. místo, 9. dívka, 1195.

Nataniel Seibert pro mě byl velkou neznámou. Poctivě s námi trénuje, ale odehraného toho letos moc nemá. Nedostatečné zkušenosti se také projevovaly, i když to nebylo nějak hrozné. Po prohře s překvapením turnaje Valentou ztratil ještě se třemi zkušenějšími dívkami (Holásková V., Málková, Dudlová). V poslední partii měl poraženého Adama Trana, ale místo dobrání věže zakončil věčným šachem (viz partiové ukázky). Pořád ještě skončil v první polovině. 4,5/9, 53. místo, 1084.

Adam Tran je jedním z našich nejmladších, začal hrát před Vánocemi a už s námi sjezdil řadu turnajů, čerstvě je i registrovaným hráčem. Má ještě velké začátečnické mezery, ale i zjevný talent  a chuť do hry. Se slabšími soupeři tu nasbíral docela dost bodů, pěkný debut! 4,5/9, 59. místo, 1089.

Hana Dostálová taky nemá úplně pravidelnou turnajovou praxi, takže pořád bojuje o přijatelné umístění. Zatím své vrstevníky (Míša, Katka) nedohání, měřit se může spíš s Markétkou. Nic ovšem není ztraceno, pár bodů nasbírala a dívat se na to dá. Adama zatím porazila. 4/9, 73. místo, 14. dívka.

Markéta Holásková letos moc neboduje, takže mě příjemně překvapilo, že se průběžně držela na rozumných místech (tj. ne úplně vzadu), nechápu ten nízký Buchholz. Při zpětném pohledu je to „houpačkový turnaj“, bílýma body, černýma nuly, černé měla bohužel pětkrát. 😉 4/9, 76. místo, 16. dívka.

Dominika Šmajzrová je dalším hráčem, kdo toho letos moc nenahrál, což je na hře vidět, dobře rozehrané partie končívají špatně. V prvním kole porazila Haničku, pak ale následovala série nul. Ke konci nějaké body udělala a škoda závěrečného patu, mohl to být skvělý finiš. 3,5/9, 83. místo, 17. dívka.

Tomáš Macan začal chodit na kroužek úplně nedávno a vydal s s námi na svůj první opravdový turnaj. Jak jsem ho sledoval, hrál podle pravidel, zvládal hodiny a ledacos už při partii viděl. Ztrácí ovšem hodně materiálu, to jsou zkušenosti. Dokázal bodovat s hráči z Letohradu a v konečném pořadí nechal šest účastníků za sebou. 2,5/9, 101. místo.

Výsledky visí na chess-results.

Reportáž na webu města.

Další odkazy budu doplňovat do diskuse.

Partiové ukázky

Jen pár drobností pro zpestření.

Roman Leksa (1078, Česká Třebová) – Patrik Pauk (1000, Králíky), 3. kolo:

Černý tu sáhl na střelce, ale pak hrál dámou. Roman reklamoval, ale to neměl dělat; černý tak byl „donucen“ zahrát 1. … Sd4+ se ziskem dámy.

Dominika Šmajzrová (1000) – Pavel Večeřílek (1000, Chotěboř), 9. kolo:

Tady má Domča obrovskou převahu – jenže na tahu je bohužel černý. I při tolika figurách může být na desce pat! 1/2

Nataniel Seibert (1141) – Adam Tran (1000), 9. kolo:

Nat má o kvalitu a pěšce méně, jeho král si asi taky užil svoje, takže tady spokojeně opakoval tahy: 1. Vf7+ Kg8 2. Vg7+ Kh8 3. Vf7+ atd. 1/2 Kdyby ovšem nehledal jen remízu, mohl po 2. Vxf2 ještě vyhrát.

Jiří Píše (1504) – Martin Buločkin (1766, Rychnov), 9. kolo:

Jirka tu měl asi 4 minuty proti 7, černé centrum vypadá mocně. Ale přišlo 1. Vxe5!! a nelze 1. … dxe5? pro 2. d6+ Df7 3. Sxf7+ +-. Také 1. … Dxe5 2. Vxe5 dxe5 3. d6+ je špatné, bílý bude mít silného volňáka a při nestejnopolácích možnost útočit na krále. Černý zahrál 1. … Dd7 a partie později skončila remízou. 1/2

 

2 thoughts on “Veletucet dětí na „Třebovské“ šachovnici

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *