Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

K bodům bylo hodně blízko

Tentokrát bylo dost těžké dát dohromady sestavu, navíc s vědomím, že jedeme do Poličky k jejich kvalitnějšímu družstvu. A mě se v týdnu omlouval jeden hráč za druhým, B tým si vzal Veroniku Holáskovou a ani poslední pokus nasadit co nejsilnější hráče nevyšel a řešilo se to až do soboty večer.

Po minulém výsledku s Chocní (0-5) jsem chtěl dopadnout rozhodně lépe, ale s velkým množstvím omluvenek jsme nakonec vyráželi v sestavě:

1. Smola
2. Šmajzrová Veronika
3. Švec
4. Leksová
5. Holásek Tomáš

A to Polička D až na jednu výjimku hrála vždy i na páté šachovnici s ELO nad 1500. Osobně jsem se bál, aby Soňa s Tomášem nedostali výrazně silnější soupeře a neznechutilo jim to dnešní den. Realita však byla hodně nadějná.

Na poslední šachovnici nasadil soupeř slabšího hráče, takže měl Tomáš rovnocenného soupeře. Tomáš obětoval figuru za dva pěšce před rochovaným králem a asi po půlhodině a celkově v cca 18-20 tazích ho zmatil (totiž téměř, protože před posledním matícím tahem udělal soupeř nemožný tah a když to viděl, tak se stejně s vidinou matu vzdal).

Bohužel má hra byla opět hrozná a kvůli tomu se průběžný stav po hodině vyrovnal.

Ale vývoj vypadal dost nadějně. Na první se stálo tou dobou téměř v plné polní, pozice Veroniky se mi taky hodně líbila a Soňa měla figuru za dva pěšce a celkem pěknou pozici proti soupeři s +200ELO. Její partie se však tak nějak pořád přelévala, chvíli se mi dost líbila, chvíli to vypadalo na remízu opakováním tahů, chvíli zas soupeř musel vyměnit svou poslední figuru, aby nedostal mat. Nakonec to došlo do koncovky, kde se stala chyba a soupeř si došel pro dámu. Ještě se hrálo dál, ale Soňa se nakonec vzdala.

Bohužel ji hned následoval i pan Smola, který prý přišel o dva pěšce na straně a nešlo to už následně udržet.

Nejdéle hrála Veronika, která měla dámu za dvě figury, ale soupeř kousal. Nakonec partie došla pomalu až do časové tísně (odehráno bylo asi 25-30 tahů a na hodinách svítilo každému jen pár minut, navíc Veronice o něco méně, jen 2), na druhou stranu se Veronice soupeřovo „kousání“ podařilo dobře eliminovat a zapsala výhru.

Odjížděli jsme tedy s prohrou 2:3

Děkuji všem zúčastněným za hru, gratuluju Veronice a Tomášovi k výhrám a těším se za 14 dní ve Šnytu na to, až se nám (snad už konečně) podaří vyhrát, přijete slabší Polička naší skupiny.

2 thoughts on “K bodům bylo hodně blízko

  • Pavel Holásek napsal:

    Tomáš vyhrál dokonce v 15. tahu:

    . Po jeho nekorektní oběti jsem se při rozboru ptal, jak tam chce přisunout další figurky. Ukázal mi cestu Dd8-d7-e6-g6. „To je moc tahů,“ řekl jsem. „Soupeř bude mezitím taky něco hrát.“ No, hrál. 🙂 11. b4? Dd7 12. a4? De6 13. d3? Dg6 – a už tam byla!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *