Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

První zářez na druholigové pažbě.. aneb Ústí – Litomyšl 4,5:3,5

Třetí nejvyšší šachová soutěž ve vlastech českých, moravských a slezských má v rozdílných skupinách odehrána teprve dvě kola. Nicméně jiskrácké áčko dobře vědělo, že prestižní domácí duel s Litomyšlí je v podstatě utkáním pravdy, v němž se ukáže, zda můžeme na udržení v soutěži vůbec pomýšlet. Úkol zněl jasně: vyhrát. Remíza 4:4 nebo porážka se zapovídají 🙂

Před úvodním výkopem opět krátká předehra. Respekt proti mladému a sympatickému družstvu je každopádně na místě, ústecké borce ovšem může těšit fakt, že mají se šachisty ze Smetanova města výrazně kladnou bilanci. Nevzpomínám si na utkání v KP, kdy bychom neroznesli našeho nyní druholigového soka minimálně 5,5, někdy i víc. A to včetně sezony, kdy Litomyšl postoupila nečekaně, ovšem naprosto zaslouženě z krajského přeboru do druhé ligy!

Před klíčovým utkáním kapitán Martin Šmajzr zavelel „do plných“, pročež v neděli na Skobě nastoupila nejsilnější možná sestava. Zuřivý reportér tak zůstal na střídačce a mohl se kochat partiemi svých soudruhů. Konzumovat neomezeně dvanáctistupňový mok, dělat chytrýho, nenervovat se… moc příjemná neděle 🙂

Do naší šachové bašty jsem dorazil až hodinu po poledne, maje na triku sobotní zábavu v Klopotech doplněnou o zabijačku, živou muziku, jedenáctistupňového kozlíka a tak 😀 Mimo čtvrté šachovnice, kde Jarda Volf udržel bezpečně černými Karla Škeříka a záhy zamířil do remízového přístavu, se na zbylých šachovnicích rozhořely boje jak u Waterloo. Na odhad výsledku bych v tu chvíli potřeboval minimálně křišťálovou koulí. Pozice plné života, žádné remízy z nutnosti, prostě derby jak má být.

Litomyšl dokázala na palubovce Ústí věc nevídanou: ujala se vedení. Prsty v tom měl Jirka Doseděl, jenž na trojce změřil síly s Honzou Šimkem. Partii jsem viděl až v momentě, kdy bílá pozice, jež vylezla z nějaké pircky, působila dosti podezřelým dojmem. Podle slov přítomných stál předtím Šimi dobře, jenže černý si vzal bez respektu pěšce, rozehrál figury a dobrý výkon dotáhl k bodu – 0,5:1,5 z našeho pohledu.

Naštěstí čekání na borce kola netrvá dlouho! Čtenář, jenž navštěvuje náš web pravidelně, tuší, že borec kola je ústecký šachista áčka či béčka, který letos vyhraje první partii. Dvě kola KP a druholigová premiéra áčka vítěze soutěže nepřinesly, tedy až nyní. První cenu získává Oušťák… tedy Třebovák v našich službách Lukáš Hurt! Hurťák posílil naše řady a na osmičce předvedl hezké šachy. Proti Kubovi Šafaříkovi zahájil nečekaně s karokánkem, plody domácí přípravy (podle slov dotyčného první v životě) ovšem skončily kdesi u třetího tahu 🙂 Nicméně bílý hrál strategicky náročnou pozici dost nepřesvědčivě, Lukáš proskákal do litomyšlského ležení efektně kobylou s podporou volného pěšce a ještě před časovou kontrolou bylo vyrovnáno – 1,5:1,5.

Litomyšl se o tři body rve srdnatě dál a v pohledném utkání (pomohu si obratem z fotbalu, fakt mi to tak přišlo) jde do vedení ještě jednou, pro nás naštěstí naposledy. Na jedničce totiž pokračuje pro tento zápas typické pohrdání bílými figurami (na konci reportáže dojdeme k veselému zjištění, že černí slavili úspěch hned čtyřikrát a prohráli jedinou partii!). Náš kapitán Martin Šmajzr zápasí se stále lepšícím se Vaškem Pekařem a nějak nemá svůj den. Ze zahájení jsem mnoho nepochytil:-) , nicméně oba hráči si nelibují ve stokrát ohraných šablonách a tahají to po svém. Peky na e4 nasadil své tradiční Jc6 (pokud se nepletu, bílými trýzní své soupeře neteoretickým Jc3 :-), ze zahájení vyšel aktivně, navíc kdesi vyždímal pěšce. Realizaci provedl přesně, Martin si moc nezahrál a sám ví, že to z jeho strany nebylo to pravé ořechové – 1,5: 2,5 v náš neprospěch.

Přišel čas konečně zabrat a taky že jo. Přibližně ve stejný moment (za pořadí neručím, v ten moment jsme s Volfíkem, Hurťákem, Smoldou a Pavlem Kylarem nostalgicky vzpomínali dole v lokále) smečují naši borci Pavel Holásek a Martin Pečinka. Obě partie trvaly shodně 39 tahů, měly však naprosto odlišný průběh. Holy čelil na dvojce jedovaté sicilce s Jc3 a f4 v podání Martina Zemana, se svým sokem se vypořádal po svém: bětnul kvalitu, oživil dvojku střelců a vytvořil duo spojených volných pěšců. Podivný močál (Pavel interpretuje jako brilantní poziční výkon) dovedl do matu. Partie si určitě zaslouží důkladný rozbor, na který nyní kašlu – dorovnáváme skóre na 2,5:2,5.

A světe div, domácí osmička jde poprvé do vedení a na tom se do podepsání posledního partiáře nic nezmění. Zaválel, podobně jako v Polabinách, Péča, který bílými vyřídil Martina Daniela. Druhé vzájemné měření sil obou hráčů nepostrádalo šťávu, k vidění bylo opět okrajové e4 Jc6, kde ale černý pojal zahájení velmi optimisticky a bez vývinu vyběhl na malou bednu bílého pěšcovým nástupem h5, g5. Jako by zapomněl, že do jeho velké bedny na druhé straně fouká o poznání víc 🙂 Martin to hrál, okem svého bývalého ternéra, předpisově: otevřel centrum, kde černé figury neměly co nabídnout, a rozbalil útok na dámském. Dovolil si dokonce malou frajeřinu: snad 10 tahů nechal stát oře na f3, jehož obtěžoval flok z g4 🙂 V oboustranné kisně se už zázraky neděly, bílý měl nevšední dvě kvality víc, postouplého pindíka na d7 a figurový útok proti černému králi. Ústí se blíží třem bodům, neboť vede o bodík 3,5:2,5.

Zbylé dvě partie dávají tušit, že s prázdnou neodejdeme my, nýbrž naši protivníci. Klíčová je partie na šestce, kde se bije Petr Mareš ve svém prvním letošním mistráku s Luckou Bartošovou. Královna litomyšlského šachu nemá na Ústí dobré vzpomínky: Petr ji už minimálně jednou vyškolil a zuřivý reportér se s ELOvě silnější soupeřkou chlubí, neskromně a egoisticky, lichotivou bilancí 3:0 🙂 V neděli neodjížděla Lucka z Oustí s prázdnou, i když to tak dlouho nevypadalo: Petr vystavěl černými boudičku aktivně, naskákal kobylou do bílého tábora a zkonzumoval pěšce na g2. Pak získal ještě druhého floka, když překvapivě vyměnil boudového černopoláka (Já: „To se přece nesmí!Petr: „Bylo to myslím správné rozhodnutí.“), aby následně obětoval, no spíš potratil kvalitu. Rezultovala z toho spletitá koncovka, v níž bílá disponovala věží proti střelci, musela se ovšem vyrovnat s černými floky a+b, jež měl Petr k dobru. O našeho hráče jsem měl drobné obavy, i když mě Šmajzr, Holy a spol. ujišťovali, že je to natuty remíza. A ona fakt byla 😀 4:3, minimálně bod je doma!

Že budou bodíky tři místo jednoho, obstaral v zajímavém utkání Honza Švub. Hodně bych se divil, kdyby náš „poziční posunovač“ nedohrával jako poslední 🙂 S Petrem Tázlarem, dalším mladíkem v sestavě hostí, se přetahoval věren svému trpělivému stylu. Soupeř se očividně připravil, asi v databázích seznal, že Budapešťský gambit našemu hráči nesedí. Honza ale zahrál zahájení tentokrát dobře a vytěžil z něj malinké plus s minimem rizika. A i kdyby měl na deset tahů do kontroly třeba minutu (běžný případ), můžeme být v klidu. Náš borec něco poměnil, získal floka a trpělivou hrou získal pozici takřka nezkazitelnou. Remíza byla podepsána v momentě, kdy nám jistila cenné vítězství 4,5:3,5 a černému cennou plichtu.

Bulvární lubriky tentokrát vynechávám, máme tři body, co víc si přát! 🙂

PS odjinud (napíše asi Dejv Kameník): Potěšilo mne vítězství ousteckého céčka v KPIIv nad rezervou České Třebové, podle výsledků je čím dál víc patrno, že nám po letech roste další silná mladá generace. Jenda Mareš, nedávný vítěz Openu B na mistrovství Čech v Harachově, neprohrál ani další partii na prvním prkně, neboť zremizoval Pavla Borka.

Petr Jániš měl vyloženě svůj den a porazil !Milana Pěkníka!, jednoho z nejlepších Třebováků, a v nejlepším světle se předvedl také Tomáš Kodytek. Bod nad Karlem Pelclem má rozhodně svou cenu!

Tož to mi dnešní šachová neděle udělala velikánskou radost, vám taky?

18 thoughts on “První zářez na druholigové pažbě.. aneb Ústí – Litomyšl 4,5:3,5

 • Pavel Holásek napsal:

  Hurá! (Pavel)

 • Marian Sabol napsal:

  Tak teď?

 • Pavel Holásek napsal:

  Já chci zpátky svůj nick! Marian

 • Pavel Holásek napsal:

  Jak je to možné, že tady píšu pod Pavlovým jménem?

 • Pokyn napsal:

  V lize (ale už i KP) to tak funguje, člověk se může připravit a kolikrát to hodně pomůže 🙂
  Vyústění tvé partie mi přišlo logické – bílý nabízel půlku z pozice síly, černý by z toho víc jak remízu neudělal (šanci na půlbod a nulu bych viděl tak 50 na 50). Odmítnout plichtu v té pozici prostě dost dobře nešlo, i když byl stav 4:3 pro nás…

 • Petr Tázlar napsal:

  co se týče přípravy…tak sem s Budapeštským gambitem opravdu počítal a trochu mě překvapilo že to soupeř zahral presne, protoze prece jen takove zahajeni se nehraje kazdy den. Avsak ve stredni hre sem to musel nekde vypustit…skoda. Jinak gratuluji Usteckym a omlouvam se Litomyšlákům, ale v zaverecne pozici jsem se o vyhru uz opravdu snazit nemohl.

 • Martin Šmajzr napsal:

  Já děkuji celému družstvu, letos s výjimkou partie s Malivánkem hraju strašně, doufám, že to nebude trvat dlouho 😉

 • Václav Pekař napsal:

  *39. Va8

 • Václav Pekař napsal:

  S Luckou jsme analyzovali tu partii Bartošová-Mareš. Do hrubky v šestnáctém tahu mělá bílá vynikající útočnou pozici. Po hrubce se černý dlouho pokoušel využít svoji převahu a bílá mlžila. Díky podivné hře nakonec zamlžila a ještě stála líp. Korunu tomu nakonec nasadilo slabé 35…Df3, 36. Dxf3 Sxf3 a nyní přišlo velice slabé 37.Ve7 s jasnou plichtou. Přitom mohla po 37. Kg3 Sd5, 38. Ve8+ Kg7, 39. Va7 b6, 40. Va6 získat pěšce a partii díky tomu lehce vyhrát. Musím říct, že celkově hrály poměrně slabě obě strany.

 • Václav Pekař napsal:

  Gratuluju k zaslouženému i když těsnému výtězství. Za Litomyšláky upozorňuju, že i když to s námi vypadá černě, neházíme flintu do žita. Snad se nám ještě podaří překvapit.

 • Martin Pečinka napsal:

  Přesně tak Jd4 🙂 měl bych to vidět i s 5 minutama na hodinách no :-), jenže jsem sledoval svou původní zamýšlenou variantu jak to tak bývá 🙂

 • Pavel Holásek napsal:

  Ano, 18. Jd4!!, bude publikováno 🙂

 • Martin Pečinka napsal:

  Jinak koukám, že jsme o hodinu napřed 🙂

 • Martin Pečinka napsal:

  Já jsem mohl Poky vyhrát už někde po dvacátém tahu :-(( … utekla mi tam celkem přímá cesta k okamžitý výhře.

 • Pokyn napsal:

  Ještě že můj nick nikdo další nemá 😀 Druhý Holy je tipuju Marian 🙂
  Z dnešních partií se mi nejvíc líbila ta Péčova. Soupeře úplně nemilosrdně rozmačkal!
  PS: První krok k záchraně učiněn 🙂

 • Pavel Holásek napsal:

  Moment, kdo tu píše pod mým jménem?

 • Pavel Holásek napsal:

  @Pavel Holásek
  Tak pozdní noční hodiny jsou už tady! Jinak gratuluji k vítězství. A samozřejmě taky Vaškovi Pekařovi a Jirkovi Dosedělovi. 🙂

 • Pavel Holásek napsal:

  Pěkná reportáž! Diagramy budou v pozdních nočních hodinách 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *