Šachový klub Ústí nad Orlicí

Křižník Potěmkin nabírá rapidně rychle vodu

Další smutné vystoupení má za sebou naše o bytí a nebytí v krajském přeboru bojující béčko. Proti Rapidu Pardubice jsme rozhodně, dle ELO čísel, neměli být favority, na druhou stranu, šance byla!

A byla o to větší, že nadupaný soupeř zapomněl někde v Pardubicích stabilního člena sestavy Pavla Vobořila (bližší okolnosti neznám) a do Popradu přijel pouze v sedmi. Pročež rozhodčí utkání Bohouš Glembek přišel na osmičce černými k bodu, ani nevěděl jak 🙂 Zatáhnout nemusel, Rapiďáci poslední prkno vynechali – 1:0 vedeme, kdo to kdy pamatuje?! 😀

A světe div se, vedení dále držíme, protože na druhé šachovnici se v duelu Jarda Volf – Olda Kastner dá těžko čekat něco jiného než kamarádská plichta. Pravda, poté co Olda zahájil zavřenou sicilkou místo tradiční výměnné volfovské, doufal jsem v něco jako boj… přesně devět tahů. 1,5:0,5 držíme lichotivé skóre.

Pak se bojuje až do časovek a k vidění jsou věru zajímavé partie, kde je výsledek jasně nejasný. Vypadá to pro nás pořád velmi slušně, zejména poté, co na čtyřce Honza Smola podepisuje cennou remízu s Pavlem Outulným. Náš hráč makal jako stachanovec: ze zahájení (katalánka) stál prachbídně, ale zatnul zuby, vhodně naředil materiál a nejhorší přežil. Soupeř odmítl nabídku smíru,  pročež Smolda zapnul procesor a ve složité koncovce (jeden pár věží, bílý střelec versus černá kobyla) svého na ELO výrazně silnějšího soka postupně přehrál. V pozici, kdy měl podle počítačových ploutví už +1, nabídl remízu podruhé. Kdyby ji pan Outulný nevzal, myslím, že bychom tuhle partii vyhráli. Našemu kapitánovi ale mám kulový co vyčítat, černými zahrál více než spolehlivě. 2:1 z našeho pohledu.

A ještě pořád vedeme, to koukáte co, protože ani na jedničce jsme neprohráli. Štěpán Blaško, zocelený sekáním dříví na chalupě a minimem spánku, narazil na talentovaného juniora Ondru Krause. Tady jsem tajně doufal v naši výhru, maje na paměti loňskou partii Pečinka – Kraus, kde náš lamač dívčích srdcí svého soupeře doslova sešrotoval. Sergej ale k partii přistoupil spíše zodpovědně, pozičně – ze zahájení (druhá katalánka v utkání) vznikla přibližně rovná pozice, kde se mládí a kdysimládí přetahovalo do oboustranné kisny, v níž třetí Sergejova nabídka plichty konečně soupeře zlomila – 2,5:1,5.

A teď už to horší z nedělního matche 🙁

První vostuda jsem já. Abych se nenudil, vyfasoval jsem opět to suverénně nejsilnější, co měl soupeř k dispozici. Mít po čtyřech kolech na třetí desce průměr 2200, to je fakt príma 😀 Sice mám pocit, že hraju svoje nejlepší šachy, ale vysvětlujte to soupeřům kalibru Jiřího Hlavničky 🙂

Prapodivné zahájení (kříženec Pirce s nevimčim) jsem ustál v pohodě a měl bílými docela solidní plus, což kvitovalo po partii i pardubické eso. Dokonce se mi povedlo aktivně skočit Jf5 a Rybka to chválí, jenže pak přišlo zatmění mysli. Člověk ví, že v trochu lepší koncovce se maximálně protrápí do remízky, a tak jsem  jsem „stylově“ obětoval oře na h6. Pročež soupeř mne s přehledem přepočítal, přestože jsme oba zalezli do kisny. Dobrý pocit je jedna věc, 0,5/4 věc druhá, bohužel… Takže Pardubice poprvé dorovnávají skóre na 2,5:2,5.

Nedlouho poté sklání svého krále i Petr Jániš, kterému jsem dlouho věřil. Aleš Novotný naň zkusil betonový karokánek, ale náš útočník měl dlouho pozici dle svého gusta: na černého krále docela solidně po háčku vanulo. Mladík z Rapidu ale prokázal rutinu – atak odrazil a na druhém křídle, už v koncovce, nemilosrdně trestal. Po přehrání partie musím smeknout klobouk před strojově přesným výkonem. Petr mohl ještě kopat, ale před kontrolou se mu zatoulal kůň, nemilosrdně odchycený – 2,5:3,5 a jde to s námi z kopce.

Což o to, kopat jsme ještě mohli. Na šestce totiž Jenda Mareš bojoval jako lev a ve svém oblíbeném benoni postupně Emanuela Veselého přehrál. Partie snese, soudě podle Rybky, i ta nejpřísnější měřítka! Bohužel pro nás v 39. tahu omilostnil nejmladší z Marešů svého soka – místo efektního c3, po němž by kapitán Rapidu co nevidět balil kufry, zamířil Jenda do remízové dámské koncovky, zakončené věčným šachem – 3:4 a je to bohužel zlé.

Poslední dohrává srdcařsky Pavel Kylar, na páté šachovnici se pere srdnatě s Dušanem (jak přezdíváme sympatické kdysi jedničce Jablonného s mongolským jménem). Hrála se anglická, kde měl Pavel od začátku trochu méně prostoru, ale bojoval. Černý své plus systematicky zvyšoval, nicméně kolem časové kontroly doslova zkolaboval a z vyhrané pozice měl jednotahově spíše připrohranou, kdyby… Pavel ale vidličku na f8 neviděl a pak už, i když obětavě, bojoval za ztracenou věc.

Vymalováno, 3:5 z našeho pohledu, i když jsme dělali, co bylo v našich silách…

A dělat musíme i nadále, neboť příslušnost v krajském přeboru se, co si to nepřiznat, pod naším křižníkem Potěmkinem povážlivě houpe 🙁

3 thoughts on “Křižník Potěmkin nabírá rapidně rychle vodu

 • Eman Veselý napsal:

  Pěkná reportáž i fotografie. A co se týká mé partie, tak jsem s ní byl spokojený (hlavně s výsledkem) až na ten nejapný tah 33.Re1 ?! a nebýt Honzovy časové tísně, tak jsem měl honičku. Ve 36.tahu tam byla za bílé forsírovaná remíza 36.Qh6 Kg8 37.Nf5…., ale neviděl jsem ji stejně tak jako Honza tlačený časem neviděl krásný tah 39…c3 !!. („Raději prohraji dobrou partii, než vyhraji špatnou“). Smola stál opravdu v závěru opravdu lépe, ale těžko by vznikající věžovku vyhrál.

  Máte dobré družstvo, boj to byl napínavý a přeji vám do budoucna lepší výsledky a záchranu, protože máte na víc než to vypadá, zvláště když nám porazíte konkurenty :-).

 • Pokyn napsal:

  Je to vím, že reportér rychle prohrává a pak má o to víc času na psaní 🙁
  Dneska bych si nafackoval, s Jirkou Hlavničkou jsem měl bílými docela sympatické plus, jenže zakrátko mne postihl záblesk geni(t)ality, nějaký holáskovský obětovací manýry a bylo to celý v… 😀

 • Martin Šmajzr napsal:

  Když už to nejde tolik za šachovnicí, tak reportéra máme suverénně nejlepšího 🙂 Reportáž i s fotkami jsem měl v mailu dřív, než mě dorazila většina výsledků 🙂 A na záchranu je pořád ještě času poměrně dost 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *