Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Hlinsko má tuplák, my aspoň tři medailová místa

3. kvalifikační turnaj KP mládeže HD10, HD12 – Hlinsko, 29.1.2011

Uprostřed sezóny se zase jednou hrálo o kvalifikační body v krajském přeboru mladších kategorií. Do Hlinska přijelo o fous méně hráčů než na první dva turnaje, ale pořád to byly zajímavé boje za účasti většiny hráčů špičky. Šest hráčů z osmatřiceti zúčastněných bylo z našeho oddílu.

Na turnaj jsme vyrazili dvěma způsoby: Martin Dudla nabral většinu výpravy do auta, vyložil je, přihlásil a ještě stihl dojet na hlinecké vlakové nádraží, kam jsme my Holásci přes budíček v 5.30 přijížděli právě v 9.00, kdy měl turnaj začínat (ano, klasický přestup v Pardubicích, kdy to má podle jízdního řádu o tři minuty ujet – vloni jsme to stihli, letos jsme se aspoň podívali na rozjíždějící se vlak …). Aspoň bylo hezky, neopakoval se ani vichr, ani zaváté koleje, ani padající rampouchy, ani mrazy okolo dvacítky, což jsme všechno už v Hlinsku zažili.

H + D 12

Vojta Holásek měl bojovat o postupové body, Martin Paukert ukázat, že výsledek ze Svitav nebyl náhodný, a na svůj první turnaj se vydal Honza Kleisl.

Z desítky favorizovaných hráčů chyběli Ambrožová (Svitavy) a Nešpor (Litomyšl), konkurenci zato zvýšili Ondřej Švanda (Polička)  a Tomáš Ludvík (Polabiny), kteří už mají v desítkách „splněno“. Tradičně po zásluze pak vyhrál největší favorit Patrik Žejdlík (Hlinsko), za ním bylo husto a rozhodovaly maličkosti.

Vojtěch Holásek zopakoval krásné druhé místo z Poličky. Měl jsem z něj pocit větší soustředěnosti a zodpovědnosti než dřív, i když z rychlého tempa příliš nevypadl (jako ostatně mnozí snad s výjimkou Nešpůrka). Nastavil sice ve druhém kole dámu právě Nešpůrkovi (Polabiny) a nestačil ani na vítěze turnaje, ale až nečekaně snadno si poradil s Tulisem (Polička), který se nechal zmatit už v zahájení, s Brejšou (Lanškroun)  a v posledním kole s Ondřejem Cachem (Polabiny), který mu nechal stát věž. 5/7, 2. místo v turnaji i v celkovém hodnocení a téměř jistý postup do květnového finále.

Martin Paukert celkem podle očekávání nestačil na Žejdlíka ani Brejšu, pak zaváhal i s domácím Štěrbou. Zlepšeným závěrem 3/3 se ale dokázal vyšplhat na 4/7 a 10. místo, ještě v první polovině, prakticky hned za „silnou osmičkou“. Šachy, na které se dá koukat, jen ještě chybí větší jistota v jednoduché taktice. V příštím roce by už Martin útočit na finále – z ročníku 2001 je zatím celkově devátý (a to hrál jen dva turnaje).

Jan Kleisl si dnes odbyl svůj „křest ohněm“. Hned v prvním kole narazil na loňského krajského přeborníka Kupsu (Lanškroun) a dohrál rychle. Ve druhém zato porazil svou první čtyřku (lanškrounský Pavlas). Celkem hrál s jednou trojkou a čtyřmi čtyřkami a to je napoprvé dost velké sousto. Vítězné partie jsem neviděl, než jsem přišel, bylo po nich :-). Herní projev nebyl tak špatný, figurky se vyvíjely na správná místa a pak to chce zkušenosti. 2/7, 17. místo, tři hráče nechal za sebou.

H + D 10

Tady měla Verunka s Kačkou hrát v nadprůměru a Vítek Falta uhrát své první body coby registrovaný hráč.

Při absenci Švandy a Ludvíka, kteří hráli dvanáctky, byli jasnými favority Erik Žejdlík (Hlinsko), Bílek (Polabiny) a Pavlíček (Svitavy). Svoji nadvládu potvrdili, ale Kačka jim šlapala na paty!

Kateřina Dudlová se opravdu ukázala v nejlepším světle. Hrála s chutí, energicky a bez ohledu na občasné klopýtnutí se drala k úspěchu. Zahrála si na předních stolech, porazila Adama Švandu (Polička) a v posledním kole remizovala s Bílkem! 4,5/7, 4. místo celkově, 1. místo mezi dívkami, potvrzení zisku 4.VT z Lanškrouna. Vzhledem k tomu, že může hrát kategorii ještě dva roky a už teď je na hranici finálové osmičky, se můžeme jen těšit na budoucnost.

Veronika Holásková naopak výsledkově i herně zklamala. Může za to hlavně namáhavá cesta vlakem: první dvě kola neviděla nejjednodušší tahy (braní Sg5xDd8 nejmíň v pěti případech). Když to pak vypadalo, že se dostane do hry, prohrála s Vítkem Faltou, když přešla kolem jednotažce a opakovaně nabízený mat na poslední řadě si soupeř asi na osmý pokus nakonec dal. 3/7 a 13. místo je velmi špatný výsledek, aspoň trochu oslazený jen 3. místem mezi dívkami.

Vít Falta ukázal záblesky dobré hry, až jsem se divil, jaké motivy si z kroužku pamatuje (figurky do centra, vázanou figurku napadneme apod.). Bohužel pak zase nevidí nejzákladnější tahy a hrozby a občas jeho hra postrádá jakýkoliv záměr („tam a zpátky“). Zahrál si se čtyřmi hráči 4.VT. V posledním kole sahal po třetím bodu, ale po patu dámou z toho byla jen půlka a umístění vzadu. 2,5/7, 15.-16. místo. Jsem rád, že Vítek jezdí na turnaje, chce to trpělivost a větší pozornost na kroužku 🙂

A kde jsem vzal ten „tuplák“? Korektnější by byl výraz „double“ – bratři Žejdlíkové kralovali oběma kategoriím.

Výsledky najdete na webu Pardubického šachového svazu, celkové výsledky kategorií spočítala Polička, reportáže jistě časem napíší Hlinsko či Polabiny.

Ukázek moc nemám, většinou ty nadějné okamžiky záhy pohřbila nějaká nepřesnost. Rychlý průběh navíc docela zabraňoval většinu momentů vůbec včas vidět. Tak aspoň dvě koncovky, byť pro nás nedopadly nijak zvlášť dobře:

Patrik Žejdlík (1250, Hlinsko) – Vojtěch Holásek (1250):

Vojta se dlouho docela držel, ale pěšec mu chyběl a když ve věžovce začala bílá věž řádit na sedmé řadě, od partie jsem odešel. Kupodivu se však hrálo ještě dlouho a Vojta měl dokonce velkou šanci na výhru! Na následující pozici mě upozornil polabinský trenér Michal Novotný:

Černé figury stojí ideálně: věž spolu s králem zabraňují bílému králi vylézt z pasti, pěšec d5 ukrývá černého krále před svislými šachy. Černý má následující plán výhry: 1) zahraje f2, 2) dojde h pěšcem na h2, 3) obětuje věž za b pěšce, 4) půjde králem vpřed, po cestě sebere d pěšce a až dojde ke svým pěšcům, získá za jednoho věž a druhého prosadí do dámy. Bílá věž bude proti pěšcům f2, h2 bezmocná.

Vojta se ale možná bál šachů po géčku nebo si myslel, že prosadí pěšce rychleji a zahrál 1. … Vg2? Tah má tu nevýhodu, že vypouští bílého krále ze zajetí. Po 2. Vf1 vedlo aspoň k remíze 2. … h3, ne však 2. … f2? 3. Ka7 Vg1 4. b8D! (po 4. Vxf2? Va3+ by se bílý ještě mohl splést)  Vxf1 5. Db5+ 1:0

Kateřina Dudlová (1100) – Marek Bílek (1100, Polabiny):

Obě strany mají pěšce těsně před proměnou; za toho černého však musí dát bílý věž a tak jeho záchrana spočívá v patových motivech. Stačilo okamžité 1. Vxc2! nebo 1. Va1+ c1D 2. Vxc1+, bílý to ale zahrál jinak: 1. Vb2 c1D 2. Vxg2!? Okamžitě by partie skončila po efektním 2. Vb1!! 2. … Dc8+ 3. Vg8 3. Kg7 by po Db7+ 4. Kh6 Dxg2 5. h8D vedlo ke koncovce s černým pěšcem navíc. 3. … Dd7 4. Vg7 Jako bílý bych slabšího soupeře ještě zkoušel po 4. Vf8!? 4. … De8+ atd. Po zuřivém šachování a asi sedmeronásobném opakování několika pozic skončila partie pod nátlakem veřejného mínění remízou :-). 1/2

3 thoughts on “Hlinsko má tuplák, my aspoň tři medailová místa

  • Jana Londinová napsal:

    Jj, bohužel zatím jsme s tímhle kapku pozadu, nemám aktualizovaný program (čekám, až „se někde“ dohledá kód :-)). Ta naše verze z roku raz-dva – tedy z roku 2004 – to propojit ne chess-results neumí. Doufám, že další turnaj už bude i s výsledky na chess-results.

  • Pavel Holásek napsal:

    Vím, že tam nejsou 🙂 Ale poštou je Marian rozesílal.

  • Vašek napsal:

    Ahoj. Nemůžu najít výsledky na chess-results. Nevíte o tom někdo něco?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *