Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Z Poličky se třemi medailemi

3. kvalifikační turnaj KP mládeže v šachu, Polička, 12.2.2011

Sezóna běží, co má v mládežnickém šachu našeho kraje ruce a nohy, sjelo se tuhle sobotu zase jednou do Poličky. Venku nelítostně mrazil ledový vítr, ale v prostorné školní jídelně bylo příjemně jako vždycky.

Naše účast nebyla nijak početná: dva naši jediní zástupci v šestnáctkách (John, Šmajzrová K.) doplněni o tři výrazně mladší, kteří mají ještě na čtrnáctky dost času (Holásek Vojt., Holásková, Dudlová). Nezúčastnili se Vít Holásek (nemoc) ani Lukáš Paukert, kteří by tam věkem patřili. Nevydal se s námi ani nikdo další z mladých; asi šetří síly na další týden.

Celkově se zúčastnilo osm oddílů z celého kraje. Jsou to pořád ty samé: v Polabinách, Lanškrouně, Svitavách, Poličce a Hlinsku to šlape, my se taky držíme, jedinou zástupkyni měl Žamberk a pět nováčků přivezl Jindra Bielčik – ŠK Kámen po Chotěboři a Hylvátech ožívá v Libchavách. Nedorazila např. Litomyšl nebo Třebová, asi to mají z ruky.

H + D 16

V šestnáctkách jako by ani o postupové body nebyl zájem (pravda, někteří mají svoje jisté). Nedorazili např. Půlpán, Melichar, Vančura, Pospíšil či Dominik Marek. Hrál se tak komorní turnaj ve dvanácti lidech a párování v posledních kolech už postrádalo dramatičnost. Šestice přítomných elistů si svoje umístění bez problémů pohlídala.

Petr John patřil k favoritům a taky to prokázal. Porazil v prvním kole Nováka, pak odremizoval čtyři hlavní konkurenty a v závěru dvakrát bodoval proti neelistkám. Stačily mu k tomu solidní technické výkony – když se soupeř nechá, zatlačíme ho, když ne, skončí to výměnama. 5/7 bez prohry, 3. místo (4. nasazený), perfo 1570 a – světe, div se – průběžné 1. místo v celkovém pořadí kategorie.

Kateřina Šmajzrová jistě litovala, že nesebrala body do kategorie dívek minule v Mistrovicích, kde ležely téměř volně pohozeny. Očekávaná přetahovaná s Natálkou Dunglovou vzala zasvé už v prvním kole, kdy byla Katka ve vzájemném souboji zcela přehrána. V dalších dvou kolech preventivně vyřídila obě další konkurentky a proti klukům pak udělala solidních 1,5/4. Hrála přemýšlivé šachy, po pasivnějším pevném zahájení se dívala, co jí soupeř dovolí, a občas z toho byl hezký útok. Opravdu nejvyšší čas posílit náš kroužek! 3,5/7, 8. místo, 2. mezi dívkami, perfo 1301.

H + D 14

Tady to bylo s účastí lepší. Kromě Půlpána a Kožúška se sešla kompletní špička kategorie doplněná jak předními hráči kategorií nižších, tak řadou nováčků. Favorité se i tady udrželi většinou na špici, nejlépe jim konkurovaly dvě dívky ze dvanáctek (Ambrožová, Hofmanová). Vepředu se hrály šachy pěkné a zkušené, občas ale vyplavaly na povrch základní technické nedostatky (pěšcovou koncovku Hofman – Vu si rezervoval Michal Novotný pro samostatný článek).

Vojtěch Holásek hraje na pohled pořád zbrkle – nevyužívá čas, tahá první zdánlivě dobrý nápad … Přesto však vidím posun, většina tahů má rozhodně hlavu a patu a dohromady tvoří zajímavé plány, které Vojta realizuje s obvyklou zarputilostí. Stále je tam to dobré – aktivita figur a tah na krále. Přidaly se k tomu však hrubky v nečekaném počtu – Zendulkovi nechal jezdce, Ambrožové (s jezdcem navíc) věž a Eriku Žejdlíkovi figuru a kvalitu. Vojta kouká na svůj plán a nevidí přitom možnosti soupeře. Po zbytečných prohrách v závěru tedy jen 3/7 a 21. místo (těsně za polovinou), to je málo. O body tu naštěstí nešlo.

Veronika Holásková minule v Hlinsku neviděla nic, dnes to bylo o poznání lepší. Když nepočítáme partii s mistrem Čech Havelkou a druhou partii, kde se nachytala na 1. e4 e5 2. Dh5 g6?? (na zadních šachovnicích dnes velmi oblíbený trik!), měla všude šance a ve třech partiích je pěkně realizovala. Kuriozitou je, že hrála hned se čtyřmi libchaváky! Začíná to hrát trochu jako Vojta, po vývinu figur to tlačí na soupeřova krále. 3/7 je maximum, co může ve čtrnáctkách udělat, 29. místo, 3. mezi dívkami!

Kateřina Dudlová minule v Hlinsku zářila a dnes hrála podobně dobře, energicky, zaujatě, o fous i líp než Verunka, zle zatápěla hráčům mnohem větším a starším než je sama. Chybělo jediné – třešnička na dortu v podobě výhry v poslední partii, tam sice hrozila matem, ale soupeř ho dal v otevřené pozici o tah dřív. 2/7 je krůček od úspěchu, 33. místo, 4. mezi dívkami. Dobrý vstup do kategorie, kde může bojovat o body ještě za 6 let!

Výsledky najdete na chess-results i na krajském webu, celkové výsledky po třech turnajích už zpracoval pořadatel z Poličky, reportáž očekávám i od Polabin a Hlinska.

———————————————————————————————————————————————-

Partiovým ukázkám bude dominovat Katka, o dramatické situace u ní nebyla nouze.

Monika Ryšavá (V, Polička) – Kateřina Šmajzrová (III)

Rozbité pěšce jaktakž kompenzují aktivní figury, po 1. … Sxc4 to bude na dámském křídle fifty fifty a Sd6 může být lepší než Jc3. 1. … f4!? Kdo jezdí na dětské turnaje, ví, že preciznosti se dočká málokdy; ale myšlenku, byť jakoukoliv, se sluší ocenit. „Něco hraje, hurá!“ 2. g3? Soupeřka se chce zbavit dvojpěšce, pomůžeme jí! 2. … fxg3 3. fxg3? Král byl moc v bezpečí, proč ho neodkrýt, že? 3. … Sc5+ 4. Kf1?? Směle do záhuby! Df6+ (?)

Dávat za vidličku se ziskem figury otazník se mi nechce; ale tah 4. … Sh3+! by odebral králi pole g2 a vedl by k výhře ještě přesvědčivěji. 5. Ke1?? Z bílých figur se stává potrava pro děla. Porovnejte si postavení krále s prvním diagramem. 5. … Sg4 6. b4?? To už je masochismus. 6. … Sxb4 Porcujeme po kouskách, podáváme decentně. 7. Vxe8+ Vxe8+ 8. Se2 Sxc3+

0:1

————————————————————————————————————————————

Kateřina Šmajzrová (III) – Tomáš Kantor (V, Polabiny)

Černých pěšců je trochu moc. Pokud se černému podaří nějakou figuru vyměnit, koncovka je bez debaty. Kompenzace spočívá v ovládání sedmé řady a je čas si něco dobrat zpět: 1. Dxb7. Jenže kdyby Katka hrála zde i minule jako já, nikdy by nevyhrála tak rychle 🙂 1. Dc7!? Objektivně špatné, ale nenápadný tah je velmi zajímavou léčkou, do níž černý padá! 1. … Jxh3? 2. De5! Achillova pata byla vyhmátnuta na nečekaném místě. 2. … Df8 3. Ve8 Dxe8 4. Dxe8+ Kg7 5. Kh2 Jg5 6. De7+ Kg8?? 7. Dxf6 1:0

———————————————————————————————————————————————

Z tvorby Petra Johna nemám skoro nic, hrál dnes děsně solidně, to se nedá ukazovat 🙂 Aspoň jednu poučnou variantu z popartiového rozboru.

Filip Liduch (1648, Polabiny) – Petr John (1542) (varianta)

Petr tu zahrál 1. … Kg6?!, za což jsem mu po partii nadával („jak si můžeš nechat zbytečně roztrhnout pěšce?“). I když mému počítači se to docela líbí, ten je divnej … Partie skončila remízou.

Určitě však líp vypadá pokračování 1. … Jd5 a zkoumali jsme, co se stane po 2. g3? Michal Novotný nás nechal odhadnout pozici po 2. … Vxf3 3. Kxf3 Jc3. Tam ovšem bílý brát na c3 nemusí, přesnější je opačné pořadí tahů: 2. … Jc3+! 3. Sxc3 Vxf3 4. Kxf3 dxc3

Bílý král se dostane do čtverce, ale černý král je překvapivě blízko a zasáhne do hry! Bílý má asi tři možnosti, všechny neuspokojivé:

1) Postavit krále na e3 a bránit černému králi v průchodu na d4. Černý však bílého v pohodě vytempuje, tahů pěšci má víc, nehledě k tempům Ke5-d5. Až jednou bílý zahraje Ke3-e2, po Kd4 je konec.

2) Dojít králem na c2. V tom případě dojde černý králem na h3 a postaví si na královském křídle dámu dostatečně včas.

3) Jít králem na c2 a přitom sebrat černému králi tahem h2-h3 pole g4. Tehdy se však černý král dostane včas na d4 a tempování pěšci vyznívá opět pohodlně pro černého.

Černý tedy vyhraje.

——————————————————————————————————————————————–

A na závěr bonbónek z partie talentované svitavské hráčky:

Michal Neumann (III, Hlinsko) – Lucie Ambrožová (III, Svitavy)

Jak známo, při nestejnopolných střelcích je výhodné útočit na krále, protože na polích barvy našeho střelce nemůže soupeř oponovat. Útok minimálními prostředky je moc hezký: 1. … Sg3! 2. Df3 (2. Dd2 Dxd2 3. Vxd2 Ve1) 2. … De1+!! 3. Vxe1 Vxe1 mat!

Díky matovému závěru nebylo třeba rozebírat zajímavou situaci týkající se hodin. Hrálo se s bonifikací (20 min + 5 s/tah). Bílému „spadl praporek“, na což podle pravidel rapidu rozhodčí nepoukazuje, jenže černé v tu chvíli přestaly hodiny odpočítávat čas (zastavily se na 17 s), takže i když se na tah Sg3 zamyslela, nespadlo jí to a spadnout jí to ani nemohlo. Není tedy použitou technikou handicapován hráč, kterému spadne praporek jako prvnímu? Kdyby se hrálo klasicky, mohla stejná partie skončit pádem obou praporků a remízou.

2 thoughts on “Z Poličky se třemi medailemi

  • Pavel Holásek napsal:

    Nemyslím to jako kritiku, spíš je to škoda. Taky jsem chtěl, aby našich jelo víc …

  • Vašek napsal:

    Za Litomyšl můžu říct, že my moc hráčů v této kategorii nemáme. Ti co máme nechtějí jezdit a ti co by mohli bodovat by sice jet chtěli, ale jiné sporty (zdá se) mají přednost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *