Šachový klub Ústí nad Orlicí

Střídáme generace VERZE 5 (HOTOVO)

Finále KP mládeže, Kunětice, 14.-15.5.2011

Po ročním intermezzu ve Svitavách se finále vrátilo na břehy Labe do příjemného prostředí hostince U přívozu. Zachovali jsme si letos téměř typickou účast 4 hráčů, ale projevuje se jistá generační obměna – Petr John se loučil se šestnáctkami a tím s celým žákovským šachem, další tři mají naopak všechno před sebou.

H 16

Kategorie bez výraznějšího favorita nabídla přetlačovanou o každou půlku, převaha Poličky a Polabin je zřejmá.

Náš Petr John mohl coby šestý nasazený bojovat o postupovou pětku. Odstartoval báječně, když černými v prvních dvou kolech porazil Kolomého i Vančuru (stačilo si trpělivě počkat na chyby). V sobotním odpoledni se dvěma prohrami zase vrátil do středu tabulky. Neděli zahájil méně náročnou remízou s nasazenou jedničkou Melicharem, pak naopak zuby nehty udržel horší koncovku s outsiderem Gregorem a v posledním kole vsadil na jistotu bleskovou půlkou s vítězem turnaje Sionem. 3,5/7, tedy padesátiprocentní zisk, znamená sice „jen“ 5. místo, podstatné však je, že je to místo postupové! Perfo 1647 taky není úplně špatné, Petr zakončil své žákovské účinkování v kraji důstojně. Černými držel pevné pasívní pozice, trochu problém byl s bílými, proti agresivním sicilkám soupeřů jsem mu poradil tah 3. Sb5, ale nezkušenost ve vznikajících pozicích byla znát. I hospodaření s časem mohlo být lepší – opakovaně hrál na cca 2 zbývajících minutách proti soupeřově půlhodině.

H 14

Polabinskému bloku částečně čelil jen lanškrounský Vu (Havelka se nezúčastnil), z našich tam nikdo nebyl. Zlepší se pro příští rok Vítek Holásek? Bude to těžké.

H 12

Tady byl jasným favoritem Patrik Žejdlík, na další místa mohl proniknout kdokoliv, i když jsem lehce favorizoval Ondřeje Cacha a Lucii Ambrožovou. Ta ale propadla, třetí místo obsadil Adam Kolomý. Kategorie je co do oddílové příslušnosti zcela pestrá, nikdo tu nedominuje.

Vojta Holásek obhajoval loňský bronz, letos byl v celkovém pořadí čtvrtý, měl jsem však trochu obavy, v poslední době se svými konkurenty prohrával až příliš často. Potvrdilo se to bohužel až příliš výrazně. Proti Ambrožové mu vyšla příprava, získal v zahájení figuru, jenže ji brzy odevzdal zpět i s nádavkem. Po prohře s Nešporem měl další superšanci s Cachem, jenže místo jednotahového dobrání věže ztratil jednotahově dvě figury :-(. Tulisovi nechal v prapodivném gambitu stát figuru už v pátém tahu, takže první den skončil 0/4. Chytit se mohl ráno na Nešpůrkovi, ze silného útoku vytěžil alespoň figuru, jenže v honbě za soupeřovým králem zapomněl na vlastního … Čestný bod zaznamenal s Kolomým, o postup mohl ještě bojovat proti Žejdlíkovi, jenže si zopakoval odevzdání figury již v pátém tahu. Shrnuto – jasný neúspěch, 1/7, poslední místo. Obsadit jediné nepostupové místo, to chce talent. Tři body jen tak vyhozené oknem. Zbrklost a nevšímavost k soupeřovým možnostem. Ke svým typickým útokům na krále se tentokrát vůbec nedostal. Máme co vylepšovat.

H 10

Při neúčasti bratří Švandů byli favority Erik Žejdlík, Marek Bílek, Lukáš Pavlíček a Tomáš Ludvík. Někteří favorité se ale nevyhnuli zaváhání, senzačně tak mohla vyhrát Maruška Vašková, jenže prohrála s naší Verunkou a z vítězství se radoval Tomáš Ludvík. Polabiny a Hlinsko jsou tu vidět nejvíc.

I my jsme tu však měli hned dvojnásobné zastoupení! Verunka Holásková postoupila do finále na poslední chvíli z osmého místa, při absenci Švandových byla „šestá nasazená“. Katka jí ve druhém kole situaci usnadnila. Ondřej Novotný ve třetím kole jí sice posbíral nabízené figurky, ale nechal si dát mat na g7. S Markem Bílkem mohla po volném géčku zaútočit, ale při hrozícím Dd7xh3 zahrála nesmyslně Kg1-h1?? (místo Kg1-h2). Ostatním favoritům podléhala až příliš snadno, okolo patnáctého tahu opakovaně ztrácela dámu … Třetí bod získala v dramatické partii s Maruškou Vaškovou, několikrát nesebrala na g6 zadarmo, aby se nakonec přes g6 proobětovala v hodině dvanácté (partiová ukázka bude). 3/7, 6. místo, na první finálovou účast to není špatné, příští rok to může vylepšit.

Katka Dudlová proklouzla do finále z pozice prvního náhradníka. Coby nejmladší účastnice turnaje mohla jen překvapit. Hned v prvním kole se utkala s Ondřejem Novotným, aniž by tušila, že hraje o poslední místo. Prohrála a ani v dalším průběhu se vítězství nedočkala. Nehrála přitom úplně špatně, naopak měla dlouhé pasáže docela rozumných tahů, nakonec však vždycky partii nějak vypustila. Jedinou půlku získala proti Marku Bílkovi, jednomu z favoritů. 0,5/7, 8. místo, úspěchem je už samotná účast ve finále, které může hrát i za dva roky!

Souhrn

Pobyli jsme dva dny v příjemném prostředí. Kromě samotných partií měly svou cenu i průběžné rozbory, sledování jiných partií, celková šachová atmosféra. Děti si dostatečně vyhrály na břehu Labe, večer jsme stihli i tradiční výstup na Kunětickou horu.

Jak hodnotit celkově naši účast a výsledek? Se suverénním postavením Polabin se měřit nemůžeme, ale se čtyřmi finalisty jsme v kraji pořád vidět. Ke spokojenosti chyběl nějaký ten atak na medailová místa. Petr John byl nejmladším z naší silné generace 1993-96, začínáme se znovu prosazovat od mladších kategorií.

Výsledky jsou mj. na chess-results, reportáže publikovala Polička, Hlinsko, Litomyšl.

Partiové ukázky

Daniel Vančura (1715, Polabiny) – Petr John (1618), 2. kolo:

Celkem typická situace: Petr se nikam nežene, stojí trochu pasívně, nic nepokazil, ale taky nic nevytvořil, čeká, jestli ho soupeř přehraje nebo naopak udělá chybu. S porozuměním pozici nám po partii pomáhal Michal Novotný.

Na šachovnici je pozice Steinitzovy obrany španělské hry. Hráč by tu měl vědět, že: 1) hraje španělskou, 2) existoval nějaký Steinitz, 3) hrával tuhle variantu, 4) vzniklá pěšcová struktura se jmenuje malé centrum, 5) jsou v ní nějaké typické plány hry, 6) podobné pozice hrávali černými mj. Lasker a Capablanca, bílými např. Tarrasch, 7) jejich partie si již dávno prostudoval např. v prvním díle Kasparova 🙂 … I pokud takové klasické vzdělání chybí, není nic ztraceno, pokud se nad pozicí zamyslíme. Bílý má prostorovou převahu, černý se pokusí uvolnit výměnami. Mohl už několikrát zahrát Jxd4 s výměnou dvou párů lehkých figur; protože to neudělal, může bílý zahrát 10. Sxc6 a výměně jednoho páru figur se zatím vyhnout. 10. Dd2? Takhle to má černý dokonce s tempem. 10. … Jxd4 11. Dxd4 Sxb5 12. Jxb5 a6 13. Jc3

13. … Jd7 Petr nachází další uvolňovací manévr, převod střelce na f6 (až na e5) je správný.

V další fázi hry oba hráči tápali; ony ty zdánlivě prosté pozice vyžadují nějaký cit pro figurky, partie moc celistvě nepůsobí. Rozdíl byl v tom,  že bílý měl po dvacátém tahu spotřebovaných nějakých deset minut (což je špatně, protože se pořádně nezamyslel a bílými nic nezískal), zatímco Petrovi už čas docházel (což je taky špatně, protože nenechat si časovou rezervu je riziko, které se vyplatí leda při počítání nějakého matového útoku.

24. f4?(?) A bílý se nechává nachytat! Myslel si snad, že získává figuru? 24. … Jxe4 25. De3 Jxf2+ 26. Dxf2 Sf6 Pěšec je doma. 27. f5 Ve7 28. Jf4 Vxe1+ 29. Vxe1 dd7 30. Jh5 Sc3?!

31. Vf1?! I V jednoduchých pozicích se může skrývat zajímavá taktika. Počítač odhaluje půvabné 31. De3!! Vtip je v tom, že po 31. … Sxe1 32. Dg5! hrozí jak mat na g7, tak vidle; to černý nepokryje ani tahem 32. … Sc3 pro 33. f6! g6? 34. Dh6. Je tedy třeba střelcem ustoupit, načež přijde 32. f6 s rozbitím královského křídla, černý by o výhodu přišel. 31. … f6 32. Dg3 Se5 33. Dg4 b5

Bílý na královském křídle ničeho nedosáhl, černý začíná dávat najevo zájem o křídlo dámské. Na to, že hrál Petr s výrazným nedostatkem času, sehrál tuhle část partie dost rozumně. 34. Ve1 Kh8! Vidí hrozbu 35. Vxe5!! a 36. Jxf6+. 35. Vd1 Vb8 36. c5 d5 37. b4 Va8 38. h3 a5 39. a3 axb4 40. axb4 Va3 41. Vb1 Dc7 42. h4 Ve3

Černý snadno ovládl a sloupec, pronikl věží do bílé pozice a nyní vyhmatává nevhodné postavení bílých figur na královském křídle. Po nějakém nezávazném tahu, např. 43. Kg1, by přišlo 43. … Ve4 44. Dh3 g6 s chycením jezdce. Po asi jediném 43. g3 Ve4 44. Df3 je zase černá dáma uvolněna od krytí pole g7 a po 44. … Da7 se i ona vydá na cestu do bílé pozice. 43. Va1??? Svým způsobem má bílý vlastně pravdu. Věž opustila a sloupec, poslední řada černého je slabá, nebýt tahu v partii, měl by černý proti tahu Va8+ jedinou obranu (a krásnou: 43. … Da7!!). Jenže je tu trapné 43. … Sxa1, byť se bílý ještě pár tahů s partií nedokázal rozloučit. 0:1


Vojtěch Holásek (1250) – Ondřej Cach (1250, Polabiny), 3. kolo:

Pozice ukazuje jakžtakž normální ruskou s drobným plusem pro bílého. Černý se při nedokončeném vývinu pustil do akce: 11. … c5? Může-li hrát Vojta dopředu, většinou to udělá: 12. Jb5 Db6 13. dxc5 O tom bych moc neuvažoval, ale tah to není špatný, černému zbyde izolák a po nějakém 13. … Sxd5 14. Jd3 Se7 15. Se3 se hraje pozice dobře. 13. … Dxc5?! 14. Jd3?! Tah 14. Se3 se snad nabízí sám, ne? 14. … Dc6 15. Je5 Dc5?! 16. Se3 Příště už to musím umět napoprvé! 16. … Db4

Tah Jc7 se nabízí, ale kromě jeho propočtu a odhadu vznikajících pozic (stojí pasívní věž a8 za to?) by se měl bílý ptát, jestli nemá něco přesvědčivějšího. Kupodivu ale asi nemá: černá dáma chycená nebude, nějaký útok na krále se taky nerýsuje … takže 17. Jc7. Než jsem stačil spočítat 17. … Dd6!, zahrál už černý 17. … Sd6?!. Vidlička nevadí, následuje série mezitahů. 18. Jd3 Dh4 19. g3 De4

Náhle na Vojtu vybafla hrozba Sh3 a Dg2 mat! Zazmatkoval, neuvědomil si, že na Sh3 má obranu Sf3 a že tedy může v klidu sebrat věž, a vložil ještě jeden „mezitah“: 20. f3?? Dxe3+ 21. Jf2 Sxc7. Místo zisku věže ztratit dvě figury, to je konec (i když se ještě hrálo  a černý dokonce jednu figuru vrátil). 0:1

Aby se Vojta neprezentoval jen prohrou, přikládám ještě fragment, kde chyboval naopak soupeř. Adam Kolomý (1331, Lanškroun) – Vojtěch Holásek (1250), 6. kolo:

Zajímavá koncovka, kterou si nejsem moc jistý; vydá-li se bílý král někam na d4, získá černá věž za pa2 nějakou protihodnotu na opačném křídle (např. ph3, g3). Bílý má ovšem řadu možností, jak se zmýlit: těšil jsem se na e4??, po čemž by Va1-h1-h2+ znamenalo typický geometrický motiv. 35. … Kf6 Vojta na číhané, splete se bílý? 36. d4 Zatím ne :-(. 36. … Ke6 37. Ke3 Kd6 Pojď, pojď … 38. Kd3?? A je to! 38. … Vd1+ se ziskem věže. 0:1

Veronika Holásková (1100) – Marie Vašková (1100, Hlinsko), 6. kolo:

Co by Verunka pro volné géčko neudělala! Nejen že si nechala rozbít královské křídlo, ale navíc zbytečně odevzdala i dva pěšce na dámském. Figurky má ovšem postavené aktivně a hrozba Dg2 je nebezpečnější než vypadá. 20. … De7? Objektivně dokonce dva otazníky, jenže jsme v kategorii desítek. Nutné bylo 20. … Kh8. 21. Dg2 Představte si, že vyhrává i 21. Vg6. 21. … g6?? Bylo třeba zkusit 21. … g5.

Ostře sledovaná partie přivábila řadu diváků, kteří si jeden po druhém chodili ulevovat do hospodské místnosti (tím myslím, že jsme se porůznu drželi za srdce, kroutili hlavami, vydávali neartikulované zvuky apod.). Ani jedna hráčka nevidí dvoutahový mat (díky vazbě pěšce f7). A přitom jsme ten motiv měli už v Harrachově! 22. c3?? Vab8?? 23. d4?? exd4?? 24. cxd4?? Sxd4?? 25. Sg3?? Unikátní série, což?

V dalším průběhu Verunka tápala, zatímco Maruška cílevědomě postupovala pěšci dámského křídla. Přesto Verunka nakonec soustředila svoje figurky proti černému králi a bylo třeba věnovat pozornost obraně, nejpozději po 34. Veg1:

34. … Vg8? Tuší, že se něco děje, jinak by jistě šlápla a3-a2. Jenže tah věží nechrání ani citlivý bod g6, ani h6. Obránce to má těžké: zatímco útočník namíří figurky a hledá ten jeden úder, obránce musí počítat všechny možné údry alternativní. 35. Sxg6+?!! Otazník za faktickou hodnotu tahu (vyhrávalo naopak 35. Vxg6!!), vykřičníky za pochopení, že je třeba se proobětovat přes g6, a to teď nebo nikdy. 35. … fxg6 36. Vxg6 a2??

Bylo třeba za každou cenu krýt h6, nejlépe 36. … Df8! 37. Vxh6+! Vycházela i frajeřina 37. Dxh6+! 37. … Sxh6 38. Dxh6 mat. Šachy jsou nespravedlivý, černí pěšci tam už už byli. 1:0

Marek Bílek (1100, Polabiny) – Kateřina Dudlová (1100), 3. kolo:

Černé figury tlačí na centrum, zvláště po 21. … f5! Nemělo stačit 22. f3, např. po 22. … Dxc3 je bílá pozice děravá. Umění přitlačit na pilu ale našim mladým ještě chybí. 22. … dxe4 23. fxe4 Kf8? Bezcílné. Šach na c4 nebyl tak nebezpečný, navíc si do něj Kačka stejně vleze. 24. Kf2?! Kf7?! 25. Dc4+ Ve6 26. Kg2?!

Oboustranná nezkušenost je zřejmá, občas se jen tak posunují figurky (doufám, že rekonstruuju zápis dobře 😉 ). Teď to chtělo mrknout na soupeřova krále a zahrát 26. … Vd8. Po 27. Ve2 Vd1 (nebo g4) hrozí Dh8!! s průnikem po h sloupci. Naproti tomu 26. … f4 snímá z centra napětí. 27. g4? nebude dobré, pf4 je najednou krytý volný (27. Dd4!).

Ba co víc: po 27. … f3+!! 28. Kxf3 Vh8! je bílý král vystaven hroznému průvanu! Oba hráči však koukali jen na pěšce a po 27. … Vb8?! 28. Kf2 Vb2 29. Vc1 Vb5?! 30. Vd1 Ke7 se dohodli na remíze. Asi je to rozumné: bílý může být za půlku rád, černá si s převahou rady nevěděla. 1/2 – 1/2

4 thoughts on “Střídáme generace VERZE 5 (HOTOVO)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *