Šachový klub Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí – Dolní Čermná

Jak to tak sleduji, jsem poslední, kdo nenapasal alespoň krátký příspěvek na naše webové stránky a pochlubil se s vývojem utkání. Hrací místnost v Dolní Čermné mi pronic neříkala, nikdy jsem v ní nehrál. Nebýt toho, že jsem potkali pana Mertu, tak tam asi stojíme do teď a hledáme  vstupní dveře do hracího prostoru. Uvítala nás nevelká, ale pro šachy postačující místnost. Občerstvení bylo zajištěno, teplo ušlo. Naše sestava měla pouze dvě trhliny. Dlouho avizovaná absence Radka Poslušného a nově i Jendy Mareše.  Jako náhradníky jsem povolal pana Fangla a zárověň využil jeho služeb řidiče a jako další náhradník byla pozvána akvizice ústeckého dívčího šachu Katka „starostová“ Šmajzrová.  Vzhledem k tomu, že jme byli přítomni v hrací místnosti všichni dříve, začalo se v čas, možná i o chlup dříve.  Do 12 ti hodin se nedělo takřka nic. Já měl od 13. tahu kvalitu.  Luboš na můj vkus trochu přehnaně útočil na černého krále. Bohouš měl zazděnou pozici a odmítal remízu. Tomáš stál ve věžovce dosti mizerně.  Vítek se dostal do koncovky nestejnobarevných střelců s pikem možná 2 navíc. Karel hrál s věží proti dámě, pan Fangl uplatňoval výhodu pika v koncovce jezdců. Katka přežila zahájení bez figury a hrála  s kvalitou víc.  Obecně vzato byl reálný předpoklad ten, že Karel, Tomáš a Luboš asi 0, Bohouš půl,  Vítek, p. Fangl,  David  a Katka  bod. 41/2 3 1/2  pro Ústí.   Dopadlo to trochu jinak.

První deska.   Motl – Kameník.   Jak jsem již avizoval, bílý udělal v 11. tahu  botu  a ve 13. měl o kvalitu méně. Proto jsem se rozhodl, že povyměňuji všechny figury s tím, že věž  a 7 pěšců, proti koni a 7 pěšcům musím lehce vyhrát.  Logicky udělám někde díru, zaútočím na slabinu a někde se to musí projevit.  Opak byl pravdou – místo toho, abych si nechal 2 pika a měl sloupec, tak jsem si ho nenechal a snažil se prorazit na druhé straně. Dopadlo to pozice, že bílý mohl chodit Kg2, Kg3 a byla by to po několika tazích bezbrannou věží remíza jak žito. I přesto, že to bílý viděl, šel králem naproti a po výměně pěšců se mi dostal král na jeho území a bylo vymalováno. 0-1.  Na druhé desce Žídek – Minařík prohál Luboš, který dosti bohulibně nechával volně stát neútočící figury, které soupeř bral a bral a se dobral k vítězství.  Na třetí  Merta – Glembek v zahájení Bohouš odmítl remízu v zablokované pozici na královském křídle. Soupeř přeskupil na dámské a tam prorazil.  1-0 pro domácí.  Čtvrtá šachovnice – Slavíček Kodytek. Věžovka s hromadou pěšců, náš hráč stál velice špatně, soupeř toho ale nevyužil a byla z toho půlka. Pátá deska Dostálek – Kapoun přešla do koncovky nestejnobarevných střelců s volným pikem navíc pro našeho hráče. Podle mne se to vyhrát dalo, bohužel se tak nestalo. Pěkná půlka. Šestou desku se neopovažuji komentovat, neboť tomuto druhu šachu nerozumím. Nezjistil jsem ani, kdy musel dát dámu za věž. V pozicích, které ukazoval, byl lepší a o dámu snad ani nemohl přijít. Pěkný bod pro domácí.  Na sedmé desce Šilar Fangl se hrála další zajímavá koncovka, ktará měla být vyhraná pro ústeckého matadora a to jezdcová s postouplým pikem víc. Bohužel se tak nestalo, a to soupeř pomáhal, jak uměl. Došlo to do koncovky král pěšec proti králi a to dolnočermenský hráč bravůrně s chvilkou zamyšlení ovládal. Bohužel remíza. viz diagram dole. Pana Fangla ctí, že přes dva roky neprohrál  vážnou partii, že se pilně připravuje (denně 3 hodiny) a doufám, že bude i nadále dlouhodobě platným hráčem ústeckého šachu.  Osmá šachovnice Málek Šmajzrová.  Jestli se nepletu, tak to byla asi úplně první vážná partie mezi dospělými v soutěži a dopadla výborně. Vítězstvím. Historie se neptá, že se střední hra ihned po zahájení moc nepovedla a mohlo to být o figuru smutnější. Ale soupeř byl dobrého rozmaru, chybu udělal ihned taky a figuru vrátil. Od té doby si asi ani moc nezahrál. Když jsem přišel, byla na šachovnici kvalita a pik víc a soupeř se vzdával. Za bojovnost  bod pro Katku. Škoda, že podle vývoje to nedopadlo obráceně a Ústí z Dolní Čermné 3 body neveze.

Já bych řekl, že pozice pana Fangla vypadla takto. Nevím jestli jsem zrekonstruoval správně. …..h5, gxh5 Kxf5???  (mělo být g4 hned a bílý král nestíhá, černý král je stále ve čtverci  ), Kxc4 g4, Kd3 Kg5, Kd3 Kxh5, Kf2 Kh4, Kg2. pak už to byla remíza.

 

One thought on “Ústí nad Orlicí – Dolní Čermná

  • Martin Šmajzr napsal:

    Na Katčinu partii jsem se díval a byla to docela síla 🙂 Jinak byla první pouze v KPII, už hrála letos i loni za Déčko v KS, tam byli soupeři (Paluda a Mazura st.) nad její síly, i když bych řekl, že ty partie byly z její strany výrazně lepší než tato.
    PS: doporučuji si před publikováním článek po sobě přečíst 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *