Šachový klub Ústí nad Orlicí

Dostali jsme pořádnou školu

KPDŽ, 1. a 2. kolo, Polabiny, 14.1.2012

Týden poté, co se v Polabinách se soutěžemi družstev seznámilo naše B družstvo, přišla řada i na áčko. To už nehraje jen tak nějaký rapid, ale delší partie se zápisem, kde by měl být čas na nějakou tu strategii, pořádné plány … a důkladnou popartiovou analýzu ;-).

Problém je, že je to soutěž pořád ještě dost jednorázová (tedy „dvourázová“). Když někdo chybí v jednom kole soutěží dospělých, má dalších deset možností, jak družstvu příště pomoci. Jenže tady jsou hráči půl roku na soupisce, ale když přijde čas a nemůžou, družstvo je prostě nemá. Tentokrát se to týkalo Vítka Holáska a Lukáše Paukerta, kterým právě končil školní lyžařský kurs. Bez druhého a čtvrtého hráče sestavy jsme nemohli být téměř kompletním týmům Polabin a Hlinska rovnocennými soupeři.

Hrálo se v takovém domečku na dvorku za Polabinami, měli jsme ho celý pro sebe, dostali jsme tam čaj a kafe a vešli jsme se tam akorát.

Polabiny E – Ústí nad Orlicí A 6:0

Název „Polabiny E“ může klamat: nepředstavujte si, že mají Polabiny celá čtyři družstva silnější než tohle. (S déčkem bychom hráli určitě radši :-).) Reálně je tým složen z hráčů B a C družstva. Věděli jsme, že bude chybět jednička týmu Macháň (hraje turnaj dospělých v Praze), ale další domácí esa už nastoupila (kromě Oskara Hofmana). Nerovné dvojice nám nedávaly šanci na vítězství: nastupovali jsme s cílem neprodat kůži moc lacino.

Vašek Grundman se nebál vyzkoušet na Daniela Vančuru draka, ale nesehrál ho dostatečně důrazně, takže mu soupeř ukázal, jak snadno se bílý dostane na černého krále, když nenajde černý protihru. Vojta Holásek postavil zavřenou pozici proti Dominiku Řezníčkovi docela slušně, ale po ztrátě centrálního pěšce nezadržel pěšcový nástup soupeře na dámském křídle. Jirka Píše s Jakubem Cachem v jednoduché pozici postupně ztrácel materiál (analyzovat po partii odmítl). Martin Paukert se proti Martinu Burešovi neúspěšně pokoušel hrát koncovku bez figury. Veronika Šmajzrová proti Ondřeji Cachovi začala slušně, ale pak udělala tři chybičky za sebou: nespočítala taktickou zápletku, poté dala radši figuru než kvalitu a nakonec ještě dostala vidličku, takže koncovka byla bez věže. Veronika Holásková proti Tomáši Ludvíkovi bojovala až do chvíle, kdy nechala stát věž (Sf6xa1) a nakonec dostala ještě koňskou vidli.

Zápas trval asi hodinu, prohráli jsme jednoznačně, ale ne úplně ostudně.

Ústí nad Orlicí A – Hlinsko A 1:5

Soupeř nastoupil v základu, ale zápas to měl být vyrovnanější. Velmi záhy bylo rozhodnuto na první desce pro Hlinsko a na druhé pro nás, na zbytku šachovnic zuřily boje méně jednoznačné. Nakonec  jsme je ale pokazili  my.

Vašek Grundman si nedal proti Patriku Žejdlíkovi pozor, sebral už v zahájení otráveného pěšce a ztratil střelce. Bez figury se ještě dostával do zajímavých šancí (postouplý pc7), ale při kvalitě soupeře to byla snaha marná. Vojta Holásek měl Marušce Vaškové co vracet, v Poličce na školách od ní dostal téměř šustrmat. Hrála se stejná varianta, ale Vojta už nechyboval, naopak soupeřka banální vidlí na c2 ztratila dámu. Jediná naše výhra za celou sobotu. Jirka Píše měl v Michalu Neumannovi opět příliš silného soupeře, ve francouzské pozici doplatil na vázaného jezdce c3. Martin Paukert se proti Eriku Žejdlíkovi držel až do koncovky, ale nechal si rozbít pěšce dámského křídla, připustil vpád bílé věže na sedmou řadu a věžovku prohrál. Veronika Šmajzrová si s Petrem Zelenkou dlouho udržovala vyrovnanou pozici, ale ve čtyřvěžovce pustila černé věže na druhou řadu a dostala tam mat. Veronika Holásková spustila na Patrika Peška tradiční útok po g sloupci, vyhnala bílého krále až na f4, ale útok nezakončila, zůstala bez figury a nakonec dostala dvoutahový mat na poslední řadě.

Nešlo tedy o úplnou jednobrankovku, při troše štěstí jsme tu mohli získat víc než jediný bodík.

Nazpět jsme se přesunuli zrychleným tempem, stihli vlak úplně natěsno a dojeli do Ústí (a do Chocně) na pozdní oběd.

V oslabeném složení jsme byli dvakrát poraženi. O postup nám stejně nejde, jde o ponaučení z chyb a toho se nám dostalo bohatě.

Nějaké diagramy ještě připravím, zatím se jen zaměřím na jednu starou zásadu, kterou mnozí opakovaně porušovali. V zahájení bezdůvodně netaháme stejnou figurou opakovaně!! Hrát musí všechny figurky, musí spolupracovat! Takže tahy typu Jf3xd4-f3 (Vašek), Sc1-g5-d2-g5-e3 (Jirka), Jf3-g5-f3 a Je4-g5-e4 (Verunka H.) už radši nedělejte ;-).

One thought on “Dostali jsme pořádnou školu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *