Šachový klub Ústí nad Orlicí

Z Poličky s pohárem!

2. turnaj KSDŽ, Polička, 18.2.2012

Krajská soutěž čtyřčlenných žákovských družstev probíhá každoročně ve dvou jednodenních turnajích. V tom prvním jsme nastoupili ve slabší sestavě a moc jsme neuspěli. V tom druhém, včerejším, už to bylo mnohem lepší!

Báli jsme se pouze toho, že do Poličky vůbec nedojedeme. Středeční chumelenice řádila zvlášť na Svitavsku hodně, objevil se zprávy, že vlaky do Poličky nejezdí, že nic do Poličky nejezdí, že je Polička odříznutá od světa, že Polička zmizela pod sněhem, že žádná Polička nikdy ani nebyla … Proto jsme si před zprávami zacpali uši, dali dohromady sestavu a vyjeli.

Stejně jako před týdnem by se i vlak Svitavy – Polička dal nazvat vlakem šachovým, kromě nás jela Třebová a dvě družstva ze Svitav. Tedy necelá dvě, Dolfa měl dětí sedm, kdežto nás bylo dost, takže si někdo mohl zahrát za Svitavy. Michal Píše i Vláďa Votava se projevili jako velcí ústečtí patrioti, rozhodli se raději hrát každý polovinu partií za Ústí než všechno za Svitavy. Nakonec proto Svitavy posílila Markétka, která původně vůbec hrát neměla a jela jen jako pedagogický doprovod.

Do Poličky přijelo devět družstev, nepřijel Rapid ani Lanškroun, Polabiny jen jedny. Hrálo se každý s každým 2×15 minut, což při úrovni hry naprosto stačilo, byli jsme hotoví brzy. Hodnocení olympijsky (tj. skóre).

Velmi rychle se ukázalo, že budeme patřit k favoritům, nejvýraznější konkurenci představovalo Hlinsko B a Polabiny F, se kterými  jsme se na čele přetahovali. S Hlinskem jsme po divokém průběhu remizovali 2:2 (dvě vyhrané partie jsme zpatili, ale ony být taky vyhrané vůbec  nemusely), s Polabinami zaslouženě prohráli 1:3, což rozhodlo o jejich vítězství v turnaji. Před posledním kolem jsme museli dávat pozor na Hlinsko, bylo jen o bod za námi. Poličku C jsme podle předpokladů měli porazit, ale v jednu chvíli to vypadalo i na 0:4. Naštěstí vyhrál v partii s oboustrannými chybami Jirka, neskutečně získal bod Michal (měl asi o pět figur míň, krále vyhnaného někam na a4, ale dvěma zbylými figurami matil on!) a horší koncovku udržela Kačka, takže vítězíme 2,5:1,5 a zůstáváme půlbodík před Hlinskem!

Celkově lze říct, že na třech deskách se prosadily zkušenosti, kluci na čtvrté ukázali notnou dávku bojovnosti a měli docela dost štěstí. Partiové ukázky ani nemám, bylo to rychlé a plné zvratů, ještě že dvakrát o nic nešlo, nervy mám jen jedny.

V turnaji jsme tedy obsadili krásné druhé místo a litovali, že v prvním turnaji jsme byli až desátí, pak jsme však zjistili, že v celkovém pořadí nám to stačí na místo třetí (některá družstva hrála jen jeden turnaj, jiná neměla dostatek registrovaných hráčů)! Z Poličky jsme tedy přivezli diplom a pohár a náš příjezd na ústecké nádraží, kde nás čekaly davy rodičů, opravdu připomínal triumfální návrat.

Jirka Píše byl lídrem týmu, hrál s těmi nejsilnějšími a většinou kráčel spolehlivě k výhře, semtam pomohlo i štěstí. 6/8, lví zásluha o úspěch.

Kačka Dudlová stejně jako minule zářila na druhé šachovnici, i když v celé soutěži patřila k nejmladším! 6/8 stejně jako Jirka!

Veronika Holásková zpočátku vyhrávala v bleskovém tempu, proti silnějším hráčům pak nastavovala víc, než by musela. 5/8

Michal Píše se vzadu rval statečně. První partii vyhrál jasně, druhou prohranou otočil, ale pak dámou patil, třetí prohrál s favoritem, čtvrtou zvrátil pro nás v dramatickém posledním kole. 2,5/4 + 1 K

Vladimír Votava vyhrál všechny tři partie, ke kterým nastoupil, stoprocentní zisk! V té poslední dokonce porazil hráče 4.VT! V jeho první sezóně je vidět postupné zlepšování. 3/3!

Markéta Holásková svou první partii na turnaji vyhrála, dokonce proti hráči 4.VT (Ondřej Ulrich z Poličky). Bohužel jsem byl zrovna na nákupu, od partie jsem odcházel, když prohrávala o věž a jezdce, její vůbec první turnajové vítězství tak zůstává světu ztraceno. Prý dala mat dvěma střelci, kteří krále v koutě úplně umačkali. I potom to bylo hezké. 1/7 + 1K

Výsledky turnaje visí na chess-results, celkové pořadí po dvou turnajích na chesspce.cz. Možná Polička zveřejní video …

Na ukázku jen typický závěr jedné z mnoha divácky náročných partií.

Vladimír Votava (1000) – Miroslav Štulpa (1000, Svitavy B):

Jestli máte pocit, že pozice na diagramu je jasná, pak jste nikdy nebyli na turnaji nejmenších. Černý tady byl na tahu a pokoušel se mermomocí zahrát Jg6, což se po reklamaci bílého podařilo vrátit.

Za chvíli jsem k partii zase přišel a na šachovnici jsem spatřil toto:

Pokrčil jsem jen rameny, přišlo mi to jako dost logické vyústění pozice 🙂 … ale bílý nesložil zbraně a opět soupeři vysvětlil, že všechno nebylo úplně podle pravidel. Mezi postavením na prvním a druhém diagramu se totiž stalo toto: 1. … Jf6 2. Dxf6 Vd8xe1 mat! Když černý pochopil, že to tak opravdu nejde, začal stavět figurky a na opakované dotazy přiznal prohru. Já bych to na jeho místě ještě hrál! 😉 1:0

3 thoughts on “Z Poličky s pohárem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *