Šachový klub Ústí nad Orlicí

Jubilejní Zaječice: byli jsme při tom AKTUALIZOVÁNO

MČR družstev starších žáků a Turnaj dvojic nejmladšího žactva, Seč, 2.-3.6.2012

Na Zaječicích nelze nebýt: zúčastnili jsme se podeváté v řadě a bylo to vlastně podobné jako jindy. Tady se necení originalita, ale kontinuita.

Odešli nám zase dva platní hráči z ročníku 1996 (John, Šmajzrová K.) a nastoupili jsme s družstvem mladým, perspektivním … ale ne příliš silným. K ideálu mi chyběli kluci Paukertovi a pouhý den před turnajem onemocněla Verunka Šmajzrová a to je problém, dívka je povinnou částí družstva. Natálku Hrůšovou jsme už mezitím slíbili Poličce a nabourávat dvojici Dudlová – Holásková V. se mi chtělo pramálo. Nakonec jsem však zvolil právě toto řešení, přispěl k tomu Ondra Novotný z Hlinska, který neměl parťáka, takže nastala škatulata: Novotný místo Michala Píše se Švandou z Poličky, Michal místo Katky Dudlové do dvojice s Verunkou Holáskovou a Katka do šestičlenného družstva.

Ještě další ránu pak přidala i sobotní večerní nevolnost Michala Šmajzra, naštěstí jsme jeli s náhradníkem, takže jsme všechno dohráli v šesti.

Dopravu navzdory loňským nepříjemnostem opět zajistili Martinové Šmajzr a Dudla (díky!), pobrali všechny, jen na jediného se nedostalo … a tak jsem v sobotu vstával před pátou a dospával ve vlaku a autobusu, seč to šlo.

Na místě to šlapalo podle harmonogramu jako hodinky, ani mi nepřišlo, že tu byl rekordní počet účastníků, tlačenice tu byla vždycky, to k Zaječicím patří. Snad ty fronty na obědy mohly být kratší :-).

Střídali jsme prakticky jen dvojí činnost: šachy a pobíhání venku. Pokud jsem nevěděl, kde najít děti, stačilo dojít pod nejbližší buk a trochu zatřást … Večerní fotbal patří k zažitým rituálům, největším bojovníkem se stal Michal Píše, který schytal odhadem dvacet úderů míčem do všech částí těla – noha, ruka, nos, ucho … kamkoliv letěl balón, zjevil se Míša neohroženě v jeho dráze. Za odměnu proměnil závěrečnou penaltu, kterou srovnal na konečných 15:15.

Družstvo

Již tradičně jsem z partií skoro nic neviděl, lze jen okomentovat výsledky. Startovní pole obsahovalo rekordních 61 družstev, my coby 51. nasazení jsme si moc pískat nemohli. Po očekávaných přídělech v prvních dvou kolech s nasazenými družstvy následovaly remízy s družstvy pořád ještě papírově trochu silnějšími. Sobotu jsme ale zakončili dvěma (!) po sobě jdoucími výhrami 6:0 nad týmy slabšími. V neděli ráno nás (po večerním poličském béčku) čekalo poličské áčko, 16. nasazený tým plný známých ratingovaných hráčů, jejich poslední deska je asi jako naše první, nechápali jsme, jestli jsou oni tak nízko nebo my tak vysoko (obojí – a zrovna  v tu jednu chvíli, jindy bychom se nepotkali). Tam se prohra čekala, i říčanské béčko bylo oproti nám ratingově o osm míst výš, chtělo to napravit prohry v posledním kole, ale srovnatelnému céčku Českých Budějovic jsme těsně podlehli a propadli se dozadu.

Výsledek je nehezký, 57. místo, 8 zápasových bodů za 2 výhry, 2 remízy a 5 proher. Prohry v závěru švýcarský systém krutě trestá (naopak případná výhra v posledním kole by nás posunula o nějakých dvanáct míst nahoru). Celý turnaj jsme však odehráli na vyšších místech a ani skóre – 25,5/54, tedy nějakých 47%, není nijak špatné.

Čert vem ale umístění, to hlavní bylo být u toho, vidět šachy na každém kroku, nasávat tu atmosféru a načerpat tam hodně chuti do letního tréninku. Za literaturu jsme u pana Biolka dohromady utratili asi 2.000 Kč, doufám, že se to na podzim projeví! 🙂 Družstvo zůstává a může v tomhle složení hrát další dva roky – pokud se neprotlačí do sestavy někteří za našich nejmladších talentů.

Vašek Grundman se stal při své premiéře lídrem týmu a obstál úspěšně! 5,5/9 na první desce je hezký výsledek a to ještě nevyužil např. nadějnou koncovku s Pospíšilem … Vítek Holásek (3,5/9), Vojta Holásek (4/9) a Jirka Píše (3,5/9) si uhráli přibližně to svoje, proti silnějším soupeřům je výkon pod 50% přijatelný. Michal Šmajzr (2/4)  a Honza Kleisl (1/5) se střídali na páté desce, na šesté by uhráli víc, bodovali aspoň proti slabým soupeřům. Katka Dudlová nedbala na  svůj nízký věk a řádila vzadu jako černá ruka: 5/8 +1K je procentuálně nejlepší výsledek ze družstva.

Natálka Hrůšová hostovala za družstvo Poličky B a díky stoprocentnímu druhému dnu byla procentuálně nejlepší hráčkou jejich týmu: 3/7 + 1K.

 

Dvojice

Bez Kačky jsme neměli takové ambice, Verunka postoupila na první šachovnici a zahájila čtyřmi nulami, Míšovi to šlo líp, pohybovali se dlouhodobě vzadu, zahráli si tam do sytosti. 8,5/18, 24. místo (celkem 39 dvojic).

Veronika Holásková se po podprůměrném finále ani tady úplně nechytla, závěrečný zisk 3/9 ji jakžtakž zachraňuje od úplného propadáku. Michal Píše na svém prvním republikovém turnaji zahrál nebojácně, 5,5/9 je pěkný výsledek!

 

Doprovodný open

Byl obsazen silněji než v minulých letech, Martin byl nasazen jako pátý, já až jako šestnáctý.

Martin Šmajzr se rozjížděl trochu ztuha, ale dostal se do předních míst tabulky a dokázal tam porážet silné soupeře, po prvním dnu vedl, nakonec získal i tak skvělé 2. místo ziskem 7/9, perfo 2295! Porazil mj. Vařejčka, Brauna či Hadrabu a podařilo se mu několik pěkných obratů.

Já (Pavel Holásek) jsem spokojen tak na 70%, občasné chybičky mi cestu do cen pokazily, přesto jsem skončil nad nasazením. 5,5/9, 12. místo.

 

Výsledky

družstva v Zaječicích

dvojice v Zaječicích

jednotlivců v Zaječicích

 

Ukázky z partií

Na úvod jedna hezká taktika. Začátečníci ať prostě řeší, pokročilí ať si stopnou, za kolik vteřin uvidí první tah, a pak ať nezapomenou projít různé varianty. Řešení s komentářem najdete na konci článku. ČNTV:

A já zatím budu vyprávět. V podstatě jediné, co jsem viděl, byl závěr utkání s Poličkou A. Večer předtím jsme s poličskými vedoucími uvažovali, jaké šance  mají jednotlivé dvojice (Grundman – Pospíšil, Holásek Vít – Česenek, Holásek Vojtěch – Feltl, Píše – Nešpor, Kleisl – Tulis, Dudlová – Ambrožová). Já jsem se obával výsledku 0:6, poličští byli trochu skeptičtější, snad pod dojmem nepodařeného utkání s Budějovicemi. Shodli jsme se, že potíže by měl dělat dobře hrající Vašek Grundman a Vojta by snad mohl nějak takticky ošidit Patrika Feltla, kdyby nedával pozor.

Přišel jsem k šachovnicím, když už bylo vzadu dohráno (prohráno), ale na prvních čtyřech to nevypadalo vůbec zle. Jirka Píše držel bránitelnou koncovku (ale neudržel), Vítek měl proti Česenkovi dokonce pěšce (jenže aktivizoval krále příliš a dvojice střelců ho zmatila. Zbývaly dvě partie:

Václav Grundman (1250) – Petr Pospíšil (1754):

Docela by mě zajímalo, jak tahle pozice vznikla – jaký byl vlastně  poslední tah bílého? Nějakou chvíli trvá, než se zorientujeme v tom, co všechno vlastně visí a co se s tím dá dělat. Černé figury se kolem bílého krále rojí nepříjemně, ale bílý má v souvislosti s Vxe5+ dobré protišance. Nejprve tedy visí černá věž, ta by měla táhnout. 1. … Ve2 Pragmatické rozhodnutí. Za úvahu stálo ponechat věž na druhé řadě (Vd2 nebo Vxb2), ale počítat hrozby bílého v rapidu není snadné. Naopak horší už je 1. … Vh3 2. Vxe5+ Kd7 3. Vd5+ Ke7 4. Vxd3 Vxg3+ 5. Vxg3 Vxg3+ 6. Kf1!, bílý dostane lepší věžovku. 2. Vxe2 Sxe2 3. Kf2 Taktický uzel se rozmotal, na řadě je koncovka. 3. … Sc4 4. a4 bxa4 5. Vxa4 Se6 6. Jxh5 Někde tady přišel – byť za rozhodnutého stavu – poličský příkaz „hraj dál“. Připadalo mi to trochu optimistické. 🙂 6. … Vd8?! Po 6. … Vh8 7. Va7+ Kd6 8. Jg7 Sd7 9. h5 by to mohl bílý nějak motat na malém prostoru, jen o toho koně nepřijít! 7. Ke2?! Instinkt radí jít na černé, aby střelec nemohl šachovat. Šlo však i 7. Va7+ a král si musí vybrat, kde se bude nadále účastnit boje. 7. … Vb8!

To je nepříjemné. Nejde přirozené 8. b4 pro vidli Sg4+. S pádem pěšce b2 ztrácí bílý jakoukoliv výhodu. 8. Ke3 Zbývají tři minuty proti osmi, bílého čeká nelehký boj. 8. … Vxb2 9. Va7+ Kd6 10. Va6+ Kc7 11. Va5 Sg4

12. Vxe5? Na minutě riskantní rozhodnutí (bonifikace 10s/tah). Rovnováhu drželo 12. Jf6.  12. … Ve2+ 13. Kf4 Vxe5

14. Kxg4 Správné řešení, po 14. Kxe5? Sxh5 15. Kf6 Kd7 stihne černý pokrýt pf7 králem, takže střelec bude moci utéct někam na d3 a bílý háčkem neprojde (16. Kg5 Se2 17. h5 Ke6 18. h6 Sd3). 14. … Kd7 15. Jf4 Ve3? Ztrácí tempo, mohl se přiblížit králem. 16. h5! Vxc3 17. h6 Vc8 18. Kg5 Ke7

Každý hráčů měl teď necelou minutu, drama vrcholí. 19. Jd5+? K remíze vedlo 19. h7! a černý nemá jak vyhrát, např. 19. … Vh8 20. Kh6 Kf8 a teď jde třeba i efektní 21. Jg6+! (vychází i v jiných variantách). 19. … Kf8 20. h7? Po 20. Jf6 vznikne koncovka, ve které se v rychloanalýze nevyznám. Černý ale asi stejně vyhraje. 20. … Kg7 21. Jf6 Vc6 Nyní padne ph7 a koncovka je už beznadějná, další tahy byly zbytečné. Každopádně svedl Vašek s favorizovaným soupeřem téměř rovnocenný boj, to je do budoucna slibné. 0:1

Vedle už mezitím skončila partie Vojtěch Holásek (1250) – Patrik Feltl (1490):

Tuhle partii jsem při předchozím letmém pohledu odepsal, silný pd3 tísní bílou pozici, bílý král uvízl v centru, královská věž byla dosud mimo hru. Tady se ale bílému nabízí kombinační cesta k uvolnění a Vojta neváhal: 1. Jxe4! Mnohem lepší než zdánlivě symetrické 1. Ve1?, na to by totiž přišlo 1. … Vhc8! 2. Va1 Vc2 a černý zůstane na koni. 1. … Jxe4 Za úvahu stálo 1. … Vxb3 2. Jd2 (hrozilo Vb1+) Vb6 3. Ve1+ Ve6 s udržením jisté převahy. 2. Ve1 Získává jezdce zpět, černý nemá tah Vc4. Nyní je logické 2. … Vxb3 3. Vxe4+ Kd6, věžovku pak bílý udrží. Patrik ale dostal geniální nápad, bohužel pro něj s dírou jako hrom.

2. … Vc1+??! S myšlenkou získat obětovanou věž vidličkou zpátky a udržet převahu jezdce. Jenže … 3. Kxc1  a černý zjistil, že 3. … d2+? vázne na 4. Vxd2, jezdec je stále vázán. 3. … Vc8+ 4. Kb1 a další tahy už byly jen marným cukáním. 1:0

Zápas s Poličkou jsem tedy odhadl přesně. Vašek nezklamal a Vojta soupeře ošálil.

A nakonec tedy slíbený diagram z úvodu.

Stanislav Stárek (2057, Říčany) – Martin Šmajzr (2205), 5. kolo:

S loňským vítězem si Martin pěkně zakombinoval: 1. … Sc3!! Je to logické: při odtahu se díváme, co odtahující figurou napadnout. Bílý se může vzdát. Varianty:

A) 2. Vxc2 bxc2! (ano, to je lepší než brát střelce se šachem!) 3. Se3 Sxb2.

B) 2. Sxc3 Vxe2 3. Kf1 Vc2 (hr. Vxc3!) 4. Sd4 Kd5

C) 2. Ve4 Kd5! 3. Sxc3 Kxe4 4. e6 Vxc3! 5. bxc3 b2 6. e7 b1D+

Všechny tyhle varianty musel Martin vidět již před několika tahy, kdy do pozice na diagramu směřoval. 0:1

Co závěrem? Už dlouho je mi líto všech těch krásných tahů a dramatických momentů, které se na takto obřím turnaji vyskytují spíš po tisících než po stovkách a které znají jen přímí účastníci, jinak je už nikdo nikdy nespatří.

Autory fotek jsou otec a syn Šmajzrovi.

One thought on “Jubilejní Zaječice: byli jsme při tom AKTUALIZOVÁNO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *