Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Družstvo mladších žáků táhly dívky

KPDMŽ, Svitavy, 28. 2. 2015

Sestava na tuhle soutěž (šestičlenná družstva r. 2003 a ml., povinná dívka a žák r. 2006 a ml.) se letos sestavovala příjemně, nechybělo mnoho a mohli jsme postavit dokonce družstva dvě. Zkušená trojice v čele, objevy letošní sezóny za nimi, takže Markétka nebo Domča se vůbec nevešly do základu.

Kraj šlape, do Svitav se nakonec sjelo sedmnáct regulérních družstev (a jedno kombinované doplnilo počet na sudé číslo). Z předních oddílů chybělo jen Hlinsko. Původní startovní listina mě potěšila, byli jsme tam čtvrtí nasazení jen s malým odstupem na druhé místo. V reálu se ukázalo, že i Polabiny budou silné, takže jsme začínali pátí s jistým záluskem na bronz.

V prvním kole zahřívací povinné vítězství s Kunvaldem (5:1) a hned ve druhém těžký oříšek v podobě Polabin A (průměr 1354, to u nás neměl nikdo). Taky to začalo patřičně krušně, Míša byl už ze zahájení snad bez věže a Matěj prohrál rychle. Za stavu 0:2 jsme se ale zvedli! Nat, který měl se Stočkem (1427) asi o tři pěšce míň, pronikl ve věžovce  králem do soupeřovy pozice a dal věčňák. Hanka hrála s Pilnou (1141) věžovku bez pěšce, dostala se k výměně věží a v pěšcovce měla soupeřka jen krajního pěšce, remis! A Kačka s Verunkou vedly nad silnými soupeři – Brázda (1343) a Ret (1385) – každá o figuru a výhody zrealizovaly! 3:3, tak to se nečekalo a mohlo nás to pořádně nakopnout … až k medaili?

Železné hory (dříve Chvaletice), čtvrtý nasazený tým, ale my jsme byli v laufu a vypadalo to na vítězství, jenže Matěj zbrkle vyhodil bod v koncovce, kde vedl o celou dámu :-(. Naplno bodovaly dívky, remíza 3:3 byla po průběhu zápasu ztrátou.

Chotěboř má na první desce Rudolfa Juna, ale pak už z nich strach nejde, což se taky ukázalo, vyhráli všichni až na Míšu, i když i ten měl na šachovnici aspoň půlku. 5:1

Už se dostaneme pod nůž Poličce? Zatím ne, čekají nás na druhém stole Polabiny B, těch se nebojíme, když jsme zvládli jejich áčko … jenže pozor, oni mají skoro stejně silné hráče jako my … a zápas neprobíhá vůbec dobře, jedinou slabou chvíli si vybírá Verunka, rychle prohrává i Nat a Hanka (i když prý byla někde vyhraná), naopak matí Matěj. Za stavu 1:3 musíme všechno vyhrát. Katka má se třetím z Půlpánů figuru, to půjde, ale co Míša? S Hrubanem je to drama, ale v náš prospěch. 3:3 a můžeme být rádi. Už je těch remíz nějak moc.

V předposledním kole Česká Třebová, ti hráli průběžně vysoko, ale měli jen Honzu Jirouška. Prognóza je jasná: vyhrajeme a dostaneme Poličku do posledního kola :-(. Opět vítězí všechny tři dívky, opět zbrkle kazí Matěj. Nat dohrává bez věže, ale ani se na něj nezlobím, sleduju ostatní družstva, vypadá to, že díky remíze 3:3 se Poličce vyhneme a v posledním kole můžeme útočit na bronz.

Do posledního kola třetí nasazené Svitavy, ty nám ve srovnání s Poličkou připadají jako dar z nebes. Na první mají hosta z Mohelnice Jana Koláře (1537), ten jim sestavu pěkně posunul, ale stejně si věříme. Zápas je rozehraný hezky, akorát Míša na první je bez figury, jinak všude pozice lepší až přivyhrané. Čtyři až pět výher tu uděláme, zase odcházím sledovat konkurenci … jenže co to? Nat, který měl po celou partii dámu navíc, prý prohrál?! Nesmí tak prohrát Hanka, má to sice rozehrané dobře, ale musela by vidět oběť věže na g3 s matovým útokem, to by byl zázrak … ne, nestalo se. Pátá remíza 3:3 a medaile se vzdaluje donedohledna.

Celková bilance tedy činí dvě výhry a pět remíz, bez prohry. Výsledek je to sice slušný, jenže vzhledem ke zvolenému bodování (za výhru 3, za remízu 1) nás předběhly i týmy, které během soutěže prohrály hned třikrát. Ani čtvrté nejlepší skóre (25/42) nám nepomáhá, prvním pomocným kritériem byl Buchholz. Končíme až na 8. místě a to je vzhledem k průběhu a k očekávání málo. Myslím, že olympijský systém používaný v soutěžích škol je objektivnější, pravidla ale byla předem jasná a můžeme nadávat jen sobě za mnohé zahozené šance.

Výsledky najdete na chess-results. Vítězství supertýmu z Poličky je jasné, i druhé Polabiny A na medaili patří, pak už to bylo vyrovnané, souhrou výsledků bylo nejšťastnější polabinské béčko. Překvapivě se mohla radovat Markétka, která hostovala za Poličku B, ta celou dobu hrála vzadu, ale nakonec nás předběhla až na krásné čtvrté místo.

Michal Píše na první desce vzdoroval hráčům mnohem těžším než ostatní. Žejdlík, Jareš, Jun, Hruban, Jiroušek, Kolář, to je jedna pecka za druhou. Snažil se, tvořil, ale soupeři jeho chyby trestali. Ke spokojenosti bych čekal, aby se jednou dvakrát některému z favoritů vzepřel, tentokrát se to nepovedlo. 2/7, 1218.

Katka Dudlová hrála tak, jak jsme u ní zvyklí. Energicky, aktivně, pobere, co může, a s rutinou výhodu realizuje. Po nějaké době opět naprosto vydařený turnaj. Mezi její skalpy patří Brázda, Rožek, Ondřej Půlpán či Anderle. 7/7!! Výkon 1995 je samozřejmě nutno brát s rezervou, počítač si se stoprocentním ziskem neví rady.

Veronika Holásková byla druhou dívčí oporou družstva. Zaváhala jen jednou, jinak se dostávala do svých pozic, útočila, sbírala materiál. Porazila mj. Reta, Hlínu a Ďuriančíka. 6/7, 1467.

Nat Seibert se vytáhl ve druhém kole remízou se Stočkem. Později to ale byla bída, většinou se dostal do prohrané pozice, ale ztrácel i ty lepší. Založení partií je rozumné, ledacos se doma naučil a zkouší to používat, ale nedostatek rutiny přináší chyby, které tu soupeři trestali. 1,5/7.

Matěj Kobr předváděl jak svůj talent, schopnost bleskově spatřit a zahrát tah, tak i neuvěřitelnou ukvapenost, když často končil zhruba se spotřebovanou minutou (+ pětivteřinovým přídavkem). Během okamžiku vidí tah, většinou rozumný, ale nepočká ani vteřinu, aby našel třeba další tahy. Chce to sedět si na rukou! Při trošce opatrnosti mohl mít aspoň šest bodů! 4/7, 1095.

Hana Dostálová dostala přednost před Markétkou a Domčou a výkonem mě potěšila. Pozice rozehrává správně, ale často si s nimi ještě neví rady. Táta Lukáš se mračil na to, co všechno je schopna nevidět – ale to je po půl roce turnajového hraní zcela normální. Její hra se mi líbí, je na dobré cestě se dál zlepšovat. Měla třetí nejvyšší bodový zisk a mohlo to být ještě lepší! 4,5/7, 1141.

Markéta Holásková měla být náhradnicí a Haničku občas vystřídat, ale půjčili jsme ji Poličce B, kde hostovala na šesté šachovnici. Bodů nasbírala hodně, procentuálně vůbec nejvíc ze svého družstva. Z její hry jsem viděl občas něco, ké koukání to bylo. 3,5/6 + 1K, 1097.

Doma jsem hned vytáhl klasifikační řád a ověřil, že hned tři naše hráčky získaly vyšší výkonnostní třídu! Verunka trojku, Hanka a Markétka čtyřku (M. po šestém kole). Výkonnostní třídy už najdete v databázi ŠSČR.

Stejně tak tam lze vyčíst nové rapid ELO, podle kterého budou hráči nasazováni do dalších turnajů, třeba příští sobotu ve Chvaleticích. Slušně je na tom např. Kačka, Míša či obě Verunky.

Kateřina Dudlová (1259) – Vít Brázda (1343, Polabiny), 2. kolo:

Černý se osudně zaběhl (1. … De5-f4??), přišlo 2. Sg3! s chycením dámy, takže bylo třeba zahrát 2. … Dxe4, bílá získala jezdce a později vyhrála. 1:0

7 thoughts on “Družstvo mladších žáků táhly dívky

 • Pavel Holásek napsal:

  Pro Markétku reportáž Poličky: http://www.stefanydes.cz/?mn_post=545

 • Michal Novotný napsal:

  Já tříbodový systém vítám. (I když jsme na něj také několikrát doplatili). Nutí to hrát všechny hráče nadoraz. Poslední partie za stavu 2,5-2,5 pak má velký význam pro vývoj hráče. (nemá tam tu berličku případné remízy). Nepřemýšlí o remíze a plně se věnuje partii. To je k nezaplacení!

  • Pavel Holásek napsal:

   To je ale právě případ od případu. Mají-li přednost zápasové body, za stavu 3:2 hráči navrhnu dát partii v lepší pozici za remis, což bojovnosti a motivaci a růstu moc nepřidá (při olympijském hodnocení by hrál naplno).

 • Marian Sabol napsal:

  Pět remíz je opravdu hodně a to v tříbodovém systému znamená ztrátu 10 bodů. Olympijský systém v šestičlenných družstev je už nesmyslný. To bychom pak mohli hrát olympijsky i soutěže osmičlenných družstev dospělých. 🙂 Jde o zápas družstev – takže hlavní je vyhrát!

  • Pavel Holásek napsal:

   Rozdíl vidím v tom, že u dospělých je jistá pravděpodobnost výsledku 4:4 při osmi remízách. U dětí se bojuje do posledního pěšce, ty remízy 3:3 nebyly výsledkem kalkulací, ale plnokrevné hry.

   Představme si extrém: družstvo A s výsledky 3,5:2,5, 0:6, 0:6. Družstvo B s výsledky 3:3, 3:3, 2,5:3,5. Družstvo A bude v tabulce výš.

   Případná paralela třeba s fotbalem by kulhala v tom, že tam lze skóre kdykoliv navýšit, kdežto v šachu je součet vždycky stejný (pro jednoduchost).

   Dobře, nemusíme hodnotit nutně olympijsky, ale co prostě dva body za výhru?

   • Adam Sodomka napsal:

    Olympijským systémem je blbost. Ale dávat dva body za výhru je asi nejlogictejsi. Hlavně v těchto rapidovych soutěží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *