Šachový klub Ústí nad Orlicí

Však už bylo na čase!

ŠK Rapid Pardubice B – ŠK Ústí nad Orlicí 3:5

Minule jste se, milí čtenáři, museli obejít bez reportáže (Polabiny B), já jsem po letech utkání vynechal (soustředění Cvek/Capablanca bylo příliš mocným lákadlem) a nikdo jiný tehdy nechtěl naši porážku opěvovat. Každopádně jsme se po ní ocitli mezi mnoha namočenými v pásmu těch (nej)namočenějších a bylo třeba záchranářské utkání na Rapidu nepodcenit.

Sestava se docela povedla. Sice se poprvé v sezóně omluvil Pepa, který toho měl po MČR juniorů zřejmě dost, ale zato Michal naznal, že sníh není a nebude a vrátil se do normálních nadmořských výšek, ochotně nastoupil i Vašek Pekař, o moc silnější už jsme být nemohli. Připravený Honza se už do sestavy nevešel.

Podobně i domácí vynechali svou jedničku (Prandstettera), ale pak už jim hrál každý, kdo letos nastupoval. Ratingově tedy plus mínus vyrovnané utkání. V navarovském stylu lze zavtipkovat, že Rapid vsadil na emoce (Smutný, Veselý), my na morálku (Pokorný, Poslušný).

Některé naše letošní zápasy se mi moc líbily, dnes to tak divácky vděčné nebylo, zápasy s Rapidem bývají taková pracná přetlačovaná.

Asi po hodině a půl se objevila remíza u Michala, který měl na pětce černé s trenérem Josefem Sýkorou (2033). Oba dva si hráli anglickou, koně povyměňovali, hrálo se se střelci a těžkými figurami, po zahájení Michal půlku na kapitánovo přání odmítl, ale k ničemu zvláštnímu se nedostal. 0,5:0,5

Druhou půlku přidal později Martin Šmajzr rovněž černými na trojce proti Jiřímu Hlavničkovi (2157). Ve hře dámským pěšcem hned od začátku hledal asymetrii a svou tradiční trochu křivou protihru, říkal jsem si, že dostal přesně to svoje, ale v partii se toho, myslím, už tak moc nestalo. 1:1

Nevím, v jakém pořadí končily první dvě desky, Tomáš prohrál, Vašek P. vyhrál. 2:2

Tomáš hrál černými s Janem Smutným (2221) sicilku 2.c3 Jf6, pak vznikla pozice podobná přetaženému Carokannu, vyměnily se dámy a mezi křídly vznikla pěšcová asymetrie, čekal jsem další zjednodušení do remízy (letos Tomáš jinak nehrál), ale ve čtyřvěžovce dostal odvážný černý král v hloubi bílé pozice mat.

Vašek Pekař měl bílé s Oldou Kastnerem (2068), hrál cosi dámským pěšcem se Sg5 a pomalu vyvíjel figurky, zatímco černý se na něj vyřítil jako Judejská lidová fronta, natahal pěšce od c5 až po g5 a tlačil se vpřed. Dostal ale průstřel Dh5+, zamotal se králem v centru, čichal jsem miniaturku, ale byl z toho “jen” pěšec navíc a výhra až před kontrolou.

Čtyři partie pokračovaly po kontrole. jsem vyhrál na šestce bílými nad Radimem Vávrou (2095) v pěkné ucelené partii. Averbachův systém královské indické s postupem h4, g4, hrozil jsem útokem po h sloupci, soupeř vybudoval protihru na dámském křídle. Ve vhodný okamžik jsem ale šlápl h6 a soupeřův Sh8 byl pak na dlouhou dobu mimo hru, takže jsem na dámském s “figurou navíc” mohl jít klidně do koncovky. Černý nakonec drastickými prostředky střelce osvobodil, hru přiostřil, ale jen za cenu mých nekrytelných hrozeb.

Bylo to tedy 3:2 a to už vypadalo slibně, protože – jak jsem při obhlídce zjistil – vyhrané koncovky měli Jenda i Martin P., pouze Vašek G. bojoval za ztracenou věc.

Martin Poslušný na osmičce bílýma proti Thomasi Hennigovi (2058), nějaký ortodoxnější dámský gambit, vznikla pozice s černým izolákem a celkem redukovaným materiálem, takže bylo možné hrát klidně a jakákoliv výměna hrála pro nás. Vylezla z toho věžovka se dvěma pěšci navíc. Martin zabral v pravý čas! 4:2

Pořadí dalších dvou partií opět nevím. Jan Mareš hájil na sedmičce černé s Alešem Novotným (1945). Z anglické vznikla králka s přetaženým e5-e4, přesně to, co hrávám po Fischerově vzoru (Sf5. h5, Ve8, Jf8 atd.). Jenda ale tu výstavbu neznal nebo nechtěl hrát, takže popotahoval figurama v centru, pak jsem to neviděl … a v koncovce s jedním párem věží a stejnopoláky měl dva pěšce navíc, zbývalo jen najít plán. 5:2

Prohra proto nemusí mrzet čerstvého kandidáta mistra Vaška Grundmana, ten měl na čtyřce bílé s Tomášem Veselým (2058). Zahájení jsem uhodl (Najdorf se Sc4), ale pak se mi zdálo, že to Vašek někde přepískl. Černý měl sice kvůli postouplému bílému pf6 omezený vývin královského křídla (Sf8, Vh8), ale kudy se do černé pozice dostat? Černý si zinkasoval centrálního pěšce, hrozby vykryl a v koncovce měl myslím dva spojené volňáky navíc. 5:3

Je tu tedy cenné vítězství (dosažené zejména na zadních deskách), které nám umožňuje jít do posledních kol bez nějaké křeče, stát se může ještě ledacos, ale záchrana je reálná. Rychnov už poněkolikáté zvítězil přesně o fous a vzhledem k prohře Hradce na Lípě už jistě postupuje. Chrudimi asi půlka z Litovle moc nepomůže, Zábřeh opět bojoval marně, Mýto a Losiny posunula vzájemná půlka o slepičí krok.

Předposlední kolo se hraje opět až za tři týdny (mezitím budou Velikonoce) a zřejmě už napoví hodně.

5 thoughts on “Však už bylo na čase!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *