Šachový klub Ústí nad Orlicí

Orlická šachovnice 2018

Náš erbovní turnaj se letos konal poměrně pozdě. Velká účast (117 + 29), navíc kolize se družstvy v Rychnově a turnajem v Litovli, mohlo být dětí ještě víc. Značná část hráčů byli ale hráči méně zkušení, špička byla dost úzká.

V osvědčeném složení jsme to taktak zvládli, ale únavu jsme cítili ještě při dnešním zápase. Jako rozhodčí jsem neměl šanci naše moc sledovat, takže jen stručně.

Domácích hrálo jedenáct, o moc víc nás ani není (Mates hrál družstva za Rychnov). Výsledky jsou tady.

Skvěle zahráli Míša a Soňa, kterým se výsledkově několikrát úplně nedařilo, ale tady si to vynahradili. Michal skončil na vynikajícím 4. místě, 7,5/9, porazil mj. Verunku a v posledním kole Novotného! Soňa jen o fous níž, 6. místo, 7/9, 1. dívka, stačilo jí k tomu porazit slabší hráče, remízovat s Kačírkem a vítězným Martyniukem. Dva domácí v první šestce v tak početném poli, to je pěkné.

Překvapivě třetí nejlepší z našich skončila Domča! Potvrdila tak formu z turnaje HD14 v Lanškrouně. 6/9, 26. místo, 3. starší dívka. A to ještě pomáhala u počítače … Výrazně si říká o základní sestavu na Zaječice. Naopak úplně propadla Verunka, která mohla pomýšlet i na medaili, ale dvojí zaváhání s outsidery ji odhodilo úplně dozadu, 5/9, 35. místo. Za ní se objevili se stejným bodovým ziskem Tomáš H., Adam a Tomáš M., všichni nad 50% a všichni patří k mladším, to jde. (Mot litoval, že neporazil Honzu Jirouška.)

Na 50%, tedy 4,5/9, se vyškrábala i Markétka, po mnoha nemocích a nezdarech aspoň něco. No a na závěr tři z kroužku začátečníků: Vojta Eliáš docela slušné 4/9, je na něm vidět chuť, jen hrát častěji. Sergej Žukov nehraje, jak je rok dlouhej, takže nemůže čekat zázraky, bojoval s hodinama, v závěru aspoň vylezl na 3,5/9. David Hanák patřil úplně k nejmladším, 3/9, stále ještě mnoho hráčů za ním.

Celkově to nevyšlo Jarešovi ani Jirouškovi, které jsem tipoval na vítěze, vyhrál „přespolní“ Martyniuk, ale rozhodovaly maličkosti.

V malých jsme neměli vůbec nikoho. 🙁 Vyhrál favorit Starý, druhý favorit Jiří Bouška skončil „až“ třetí.

Jako rozhodčí jsem si to fakt užil. Kromě toho, že jsem asi čtyřistakrát nastavoval hodiny (a někdo mi to pořád nastavoval jinak), jsem řešil téměř všechny myslitelné způsoby nemožňáku, např. tyto:

 • rošáda s dámou místo krále
 • král u krále
 • hraní soupeřovou figurkou
 • tah pěšcem vodorovně (aby se zbavil dvojpěšce)
 • dva tahy za sebou (v úvodní pozici zahráno e3 i Jf3)
 • tah jezdcem po diagonále
 • tah střelcem na vedlejší diagonálu
 • tah dámou (navzdory králi v šachu), kde se hráči neshodli, zda stála na e1 nebo na e3
 • král v šachu, kde nebylo jasné, na kterém poli stojí, při rekonstrukci ukazovali s rozptylem g1-f4, nejspíš se dělo to, že král prošel po trase g1-f1-f2-f3-f4, přičemž byl po celou dobu šachován věží z f8

Byly tu i další lahůdky, např. oba králové v šachu (a do toho třetí šach třetí figurou), pat, který soupeř nechtěl uznat, takže hráč radši přemáčkl hodiny, aby nespadl, a zkoušeli hrát dál. V jednu chvíli se s reklamací hlásili až čtyři hráči vedle sebe …

Orlická šachovnice je prostě oslavou královské hry.

Reportáž města zde.

2 thoughts on “Orlická šachovnice 2018

 • Honza Pokorný napsal:

  Skvělý Michalův výsledek, mám pocit, že to je možná historicky nejlepší ústecký výsledek za mnoho, mnoho let! A taky příslib útoku na medaili za rok 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.