Šachový klub Ústí nad Orlicí

Bodů dostatek, rezervy značné

KPDŽ, 1. – 3. kolo, Ústí nad Orlicí, 9. 11. 2019

Ano, šestičlenná družstva mládeže. Na gymplu jsme udělali trojkolo, s blízkými družstvy (La B, Sy) přijelo změřit síly Hlinsko. Organizace mi šla jakžtakž, Lanškroun nečetl propozice, takže čekal na druhé straně budovy (jako v minulých letech), pak jsem nasliboval kafe, ale nesložil kávomat … Ale hrálo se.

Jednoduše řečeno: získali jsme plný počet bodů, ovšem z chyb, které jsme nasekali, by se dala sestavit celá příručka, možná to ještě udělám. To může člověk básnit o zlatých pravidlech a prověřování tahů, ovšem realita je odlišná. A co mají teprve říkat trenéři družstev, co prohrála …

Hráli jsme bez Matěje, tedy Soňa Leksová, Michal Píše, Tran Tuan Anh, čerstvá teta Domča Šmajzrová, Tomáš Macan a Tomáš Holásek. Los si s námi pohrál, ve všech třech utkáních jsme měli stejné barvy (bílé Soňa, Adam a Tomáš M., černé Michal, Domča a Tom H.).

Lanškroun B nebyl úplně slabý, ale měl být hratelný. Co zmastil Tomáš H., to napravil Tomáš M. Soňa dala Báře půlku (s  pikem víc, ale špatným časem), protože viděla, že jinde bychom měli vyhrát. Zápas se ale silně zkomplikoval – zbývající tři své pozice v různých fázích zkazili, viděl jsem to černě.

Naštěstí pak znovu otočil partii Michal – ze sedmitažce, který nedal, se dostal až na +30 pro soupeře, aby následně dal trojtažec … A taktak to stačilo, protože Domča vypustila J+ 2p navíc jen do remízy a Adam v dlouhé partii, kde se výhoda přelévala, z věžovky kýženou půlku vymačkal. 3,5:2,5

Svitavy měly být papírově nejtěžší, i když jim aspoň chyběl na páté Brázda, ale vzadu si daly říct. Odstartoval to teda v naprosto šílené partii Mot, kterému se podařilo nastavit čtyři figury a tři věže, to vše za 28 tahů, tedy blundr jednou za čtyři tahy. Naštěstí soupeř všechno nepobral (“jen” tři figury a jednu věž) a vzorně spolupracoval až do matu bílému králi zahnanému na d5. Spolehlivý bod přidal druhý Tomáš a všechno uklidnila Domča, které soupeř odevzdal asi čtyři pěšce a o možnosti obětovat šílenou věž neměl ponětí.

Za stavu 3:0 jsme pak dali nebo vzali tři remízy, Soňa v pozici, kde měla po zdařilé oběti figury +5, Michal naopak trpěl pod útokem, kde comp hlásí -6 :-). Opět poslední dohrával Adam a opět to byla houpačka, za kvalitu měl postouplé pěšce, ale nerealizoval je, pak zase soupeř nerealizoval kvalitu. 4,5:1,5

Konečně Hlinsko vypadalo papírově slabě, ale dokázalo půlit s Lanškrounem a i s námi to nějakou dobu drželo vyrovnané, než se položilo. Opět skončili nejdřív Tomášové, náš víc bral než dával a Macan bral spolehlivě. Brala i Soňa na první, soupeř se držel asi do pětadvacátého tahu a pak materiál odevzdal. Adam půlil, jak jinak, věžovku s pěšcem víc ale zkoušet mohl.

Smolně to zkazila Domča, Peška přehrála a mohla si dvoutahově dobrat dámu, místo toho dala jednotahově věž. Dlouhou, ale jednoznačnou partii pak hrál Michal, místo zisku figury získal dva střelce za věž a postupně pak výhodu dovedl k bodu. 4,5:1,5

Soňa má tedy 2/3 (obě remízy mohla hrát dál), Michal černými 2,5/3 (s obrovskou klikou v prvních dvou kolech), Adam 1,5/3 (tři remízy, partie mohl vyhrát i prohrát), Domča 1,5/3 (soupeře černými přehrávala, ale dokáže vypustit neuvěřitelné), Tomáš M. 3/3 (paráda, stoprocentní, bez větších chyb, ale soupeři mu to ulehčili), Tomáš H. 2/3 (s množstvím hrubek náleží tak do kroužku začátečníků, s bídou).

O remíze Hlinska s Lanškrounem B jsem psal, jinak dominovaly Svitavy, Hlinsko přehrály 5:1, unavený Lanškroun B na konci 6:0.

Končili jsme za tmy, díky všem, kdo pomáhali s organizací.

A třeste se, já ty chyby zveřejním! 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *