Šachový klub Ústí nad Orlicí

Marně naháníme Svitavy

K dnešnímu mistráku jen stručně – trochu improvizovaně (po logistické stránce, kdy jsem v doprovodu juniora sestoupil z hor, aby nás bylo osm) jsme dorazili do Mistrovic pro povinné tři body – nehrálo se bohužel v kultovní hospodě U Novotnů, ale i na obecním úřadě bylo dobře. Domácí měli mezer v sestavě o něco více než my, nějakou dobu se hrálo od oka vyrovnaně, pak už převážily zkušenosti a +rating.

Nejprve bílými přesvědčivě na druhé vyhrál Zdeněk, jehož soupeř si v sicilce s e5 vybral propodivné h6?!, donutil Šimiho poprvé v životě zahrát Jc3 dřív než c4 🙂 a po skoku na d5 s vynucenou vidlí byla černá pozice okamžitě na odpis. 

Pak remizoval náš lídr Petr, jehož mladý soupeř hrál urychleného draka hlavně na jistotu, měnil, hlídal a uhlídal – korektní půlka, potřebovali bychom víc, ale těžko z pozice něco hmatatelného vydolovat.

Moje partie nebyla  bez nepřesností (přítomnost juniora, přítomnost sobotního mejdanu v Čertově dole), naštěstí soupeř v perspektivní pozici nejprve s výrazně lepším časem nabízel remízu, pak si zalezl do pasivní koncovky a nechal se postupně uškrtit, závěrečný gong přesně ve 40. tahu.

Za výhodného stavu 2,5 pak rozhodli zápas naši “bodododavatelé” Jarda se Soňou, každý po svém. Prvně jmenovaný postavil černými anglickou aktivně (e5+f5+Sc5), někde získal kvalitu a tu zkušenou rukou uplatnil. Soňa, které to letos sype, hrála od začátku aktivně, soupeře ve španělce zatlačila, získala silného floka d6 a kromě tahu na bránu prokázala také dobrou techniku. 1700 ELO klepe na dveře a myslím, že časem ještě výrazně víc’

4,5 a dál se jede na skóre. Docela slušně se na bod nadřel Honza Smola, v dámském gambitu při opačných rošádách bylo na šachovnici živo a plusflok nemusel hrát roli – foukalo na oba krále, jenže ten černý si při těžkých figurách vlezl do matu.

Druhý čestný úspěch čili remízu zapsali domácí na sedmé (jediná ratingově vyrovnaná šachovnice), tam hráli vůbec nejzkušenější hráči obou mančaftů Jaromír Glöckner a Bohouš Glembek, bojovali příkladně a po vyčerpávání všech možností podepsali plichtu v remízové věžovce. Před oběma pány klobouk dolů, na prahu osmdesátky mají obdivuhodný elán!

No a poslední naši smeč zasadil na pětce Petr Mareš, který se musel popasovat s hodně svérázným zahájením svého soupeře (b4!? e5 b5?!). Ale udělal to dobře, figurky mu na krále v centru hrály jedna báseň, jen musel tradičně uhlídat časovou tíseň.

7:1 by byl důvod k oslavě, pokud by konkurenti ze Svitav stejným rozdílem nesmázli jindy silnou, letos trápící se Moravskou – takovou dardu jsem na mou duši nečekal. Takže pokud nám nepomůže Kunvald, který umí silnější seknout (viz duel s Českou Třebovou), můžeme se s postupem rozloučit.

Navíc ani naše céčko zrovna nemělo svůj den, notně slátané je tak tak remizovalo v Řetůvce – ta promeškala možnost vyhoupnout se z chvostu tabulky, kde je o pouhý bodík skóre před Dolní Čermnou. Novému oddílu pod Pavlem Kylarem a Vítkem Kapounem držím palce, snad se jim záchrana podaří!

PS: Pochvala Verči Šmajzrové (koukejte na její ratingový progres, máme ty holky vážně šikovné!) a Michala Píšeho za skalp silnějších soupeřů (Michalův soupeř měl dokonce +500!)… protože končit se má pozitivně. Vlastně nemá – nechal jsem v Mistrovicích mikinu a v Bohoušově autě juniorův podsedák. Už se asi hlásí demence 🙂

Vlastně má – junior byl dnes na druhém mistráku a co nevidět rozšíří řady členů ŠK – těšte se 🙂

Sokol Mistrovice   ŠK Ústí nad Orlicí B
Ježek Jakub Z 1776 ½ ½ 1909 Jániš Petr V Z
Hanák Vladimír Z 1556 0 1 1944 Šimek Zdeněk Z
Brychta Antonín H Z 1606 0 1 1952 Volf Jaroslav Z
Matoulek Václav H 1508 0 1 1912 Pokorný Jan Z
Malý Evžen 1554 0 1 1872 Mareš Petr Z
Špinler Bronislav 1419 0 1 1801 Smola Jan Z ZK
Glöckner Jaromír 1790 ½ ½ 1784 Glembek Bohumír K
Mlynář Miroslav H 1412 0 1 1632 Leksová Soňa
  1 7

3 thoughts on “Marně naháníme Svitavy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *