Šachový klub Ústí nad Orlicí

Prázdniny? Sledujeme Prahu!

Dnes zahajuje významný šachový festival v Praze.  V turnaji Masters je největším favoritem polský velmistr Duda, pozornost poutá iránský junior Firouzja, my můžeme fandit Davidu Navarovi. V turnaji Challengers hraje např. van Foreest, čtvrtý na turnaji ve Wijk aan Zee, a hlavně hned čtyři naši: Van Nguyen, Jan Krejčí, Tadeáš Kriebel a Lukáš Černoušek. A v turnaji Futures jistě známe jména Václav Finěk a Karel Brožka, je tam i Jáchym Němec z Říčan a řada cizích talentů.

Hrát se začíná zítra v 15 hod., jako vždy pro sledování platí, že méně znamená více; kdo zvládne jednu partii denně? Minimálně Masters půjdou online na Chess24.

43 thoughts on “Prázdniny? Sledujeme Prahu!

 • Pavel Holásek napsal:

  Oprava: Finěk je první na světě, pátý je v kategorii o dva roky starších!

 • Pavel Holásek napsal:

  A dnešní céčko vyznělo jasně pro bílé figury.

  1) Němec – Nadzamová: Černá postavila ježka a zná typový postup d6-d5, provedla ho však předčasně. Ale hrála a po přehlédnutí bílého (nechal stát pf3) získala pro bělopoláka krásnou diagonálu. Nechala však zase bílého zahrát Jd5 a po výměně lehkých figur dospěla partie do remízy.

  2) Finěk – Vagman: Přijatý dámský gambit, bílý se nebránil časnému přechodu do koncovky a v té s aktivními figurami a dvojicí střelců soupeře pěkně přehrál. Bude to ale stačit na vedoucího Gurela, který měl bodový náskok?

  3) Bayaraa – Gurel: Souboj posledního s prvním. Mongol obezřetně rozehrál královskou indickou v útoku a získával prostor na dámském křídle. Když tam daleko nedošel, hráli oba na královském, kde bylo tak husto, že by mezi figurkama nepropadl špendlík. Po mírném otevření hry mohl nejdřív hrát bílý, pak ho postupně zatlačil černý, ani v padesátém tahu nebylo jasno. Ale pak černý pustil jediný volný h sloupec, bílý ho věží obsadil a postupně uvolnil spojené volné pěšce k rozhodujícímu nástupu. Černý tak přišel o prvenství úplně stejně jako Vidit v áčku a Stefansson v béčku, radovat se nečekaně mohl Finěk!

  4) Klimkowski – Aydin: Tady zase hráči předváděli, jak daleko znají teorii zavřené španělské (Zajcev). Bílý pak realizoval plán figurového útoku na královském křídle a černá ho včas nezachytila. Černé figury na dámském křídle obraně jen přihlížely a zvedák 29. Jh5!! je moc hezký. Instruktivní, vzorová partie!

  5) Kanov – Brožka: Francouzská bitva pro trpělivé. Koncovky bývají pro černého ve Francii fajn, ale tady měl pasívní figury, Sg7 nestál dobře, bílému stačilo trpělivě manévrovat jezdci a dočkal se.

  Celkově tedy vítězství Fiňka, který je nyní ve své věkové kategorii podle ratingu pátý na světě, bronz pro Němce, hořké poslední místo pro Brožku, ale výborná škola pro všechny.

  Těch poučných partií je z turnaje opravdu spousta, jen se k nim vracet!

 • Pavel Holásek napsal:

  Céčko včera:

  1) Aydin – Bayaraa: Teorie Najdorfa odblicaná někam ke dvacátému tahu. Když začali tvořit, bílá byla přesnější – neměla to tak těžké, mohla útočit, černý musel dělat a nedělal profylaktické tahy, nesměl dopustit f5-f6. Pak už to byla hra kočky s myší.

  2) Brožka – Finěk, derby. Na Grünfelda reagoval bílý velmi klidně, ale pak si připravil nástup na královském křídle, proti kterému černý neměl dostatečnou hru a byl jednoznačně přehrán. V koncovce se ale nechtěl vzdát, bílý trochu ztratil nit a s nedostatkem času souhlasil s remízou.

  3) Gurel – Kanov: To jsem online ukazoval na kroužku jako ukázku, jak zásadní je vývin a centrum a že chyby dělá každý. Černý v zahájení nechal bílému centrum a včas nezačal s protihrou, nechal bílé pěšáky pochodovat, ignoroval hrozby po bílé diagonále a po h sloupci, na dámském křídle měl skladiště a dostal téměř v miniaturce.

  4) Vagman – Němec: Svěšnikov opět odehraný daleko podle teorie, černý pak velmi hezky pěšci rozbořil bílé centrum a měl víc ze hry, někdy po třicátém tahu mohl díky aktivním figurám usilovat o výhru, ale nenašel přesné tahy.

  5) Nadzamová – Klimkowski: Ze sicilky vznikla zavřená španělská, ovšem s aktivní hrou černého na dámském křídle, který měl asi o nějaké tempo víc. Je ale fakt, že po 12. … b4 by vznikla pozice podobná partii van Foreest – Krejčí (béčko, 7. kolo), kde může bílý útočit na královském křídle, zatímco po 12. … bxa4 se dámské křídlo oslabilo. Bílá pak stála hezky, ale hrála bez plánu, černý převzal iniciativu, ovládl důležitá pole a dráhy a vyhrál rozdílem dvou tříd. Poučné!

 • Pavel Holásek napsal:

  Béčko dnes: Esipenko – Krejčí: Mírné zahájení přešlo do ostrých zápletek a ty po výměnách do koncovky lepší pro bílého, který měl až dva pěšce navíc, černý ale stihl zaktivizovat figury, i tady se mihla věžová harmonika – a půlka dobrá. Remízou skončila i partie Kriebel – Bartel, bílý nejdřív hlídal pevnou pozici hezky odzadu a v koncovce včas zvýšil obrátky.

  No a pak hned tři rezultáty!

  Piorun – Abasov: provokativní sicilka v podání černého, kdy si klidně nechá šachovat v centru krále, tam je třeba znát teorii. Vzniklo pak cosi jako Svěšnikov, jen se střelcem na c5 a s velkou rochádou bílého. To bylo ovšem riskantní rozhodnutí, černý si otevřel a sloupec a bílý král do konce partie nebyl v klidu, byť se na něj černý potom dostával spíš přes centrum. Závěrečná pozice vypadá ještě opticky hratelně, ale zkuste vymyslet obranu proti d5-d4 s úplným rozpadem bílé obrany!

  Bitva o prvenství van Foreest – Stefansson přinesla klidnou italku, kde měl bílý díky prostoru víc ze hry a po zablokování centra mohl v klidu připravit nástup na královském křídle v duchu klasických partií od Tarrasche a Capablanky po Karpova. Černý mohl jen čekat na nevyhnutelný konec, resp. jestli se bílý nesplete. Bílý, který byl dlouho bez výhry, tak finišoval 3,5/4 až na první místo, naopak dlouho vedoucí černý dopadl podobně jako v áčku Vidit – po závěru 0/2 o prvenství přišel.

  A konečně v bitvě o nejlepšího Čecha Černoušek – Nguyen předvedl bílý v sicilce jen snahu nějak se ubránit, což se mu tedy rozhodně nepovedlo, černá diagonála i c sloupec byly smrtící.

 • Pavel Holásek napsal:

  A najednou je po turnaji, ale já ještě spoustu věcí neviděl ani z rychlíku. Včerejší béčko:

  Stefansson s Piorunem hrál klidnější sicilku, kde bílý může v klidu manévrovat proti slabinám b5+d6. Černý to vyřešil radikálně odevzdáním pd6 a protiútokem na e4. Bílý si vlezl do opticky rovné věžovky, ale v ní si nechal krále ucpaného mimo hru a prohrál! Aktivita figur je první zákon věžovek (nejen).

  Remízové partie moc vzrušení nepřinesly.

  A Krejčí s Kriebelem mohl držet podobnou rovnováhu, ale dopustil vznik věžové harmoniky na druhé řadě a černý si závěr určitě užil.

 • Pavel Holásek napsal:

  Ale Firouzja se stejně dočkal v rozstřelu!

 • Pavel Holásek napsal:

  Harikrishna sehrál krásnou partii na blokádu, Nimcovič určitě kýve hlavou, stačilo jen točit na d5 střelce s jezdcem a bílé pokusy troskotaly jako vlny na skále. Škoda jen, že to musel odnést zrovna David.

  Ragger s Grandeliem ukázali, jak ze sicilky vposledku udělat volžák, kde má černý dostatečnou protihru.

  Shankland s Vitiugovem vytvořili z anglické sicilku, počítač hlásí šejd černého 14. … Sc4! I bez toho bílému chybělo zajištěné centrum a jeho král vypadal nahý, bílý ale udělal pár profylaktických tahů, z obrany pak přepnul na útok a ovládl desku. V koncovce pěšec mašíroval.

  Vidit založil s Dudou opačné rochády spíš na obranu, a kdyby se hrálo jen na statické prvky pozice, měl by pravdu (opožděný pd4, blokádní Jd5). Rozhodl ale útok na krále.

  Firouzja zvolil v důležité partii s Antonem Guijarrem králku, ale bílý jeho pokusy o aktivitu obezřetně tlumil. Mladík se opravdu nebojí riskovat: obětoval kvalitu za zostření hry (25. … Vf4!?) a jeho figury krásně ožily, bílé ovšem po h sloupci taky. Černý dočasně obětoval i druhou kvalitu a sahal po výhře v partii i v turnaji, počítačové varianty ale nenašel, remis. Ovšem úžasná fantazie a bojovnost.

  Vidit byl tak dostižen smečkou pronásledovatelů, zvláštní závěr turnaje.

 • Pavel Holásek napsal:

  No to se dějou věci! Po příchodu ze školy jsem odpadl/usnul, a když teď koukám na turnaj, jsou tam tři rezultáty a Firouzja hraje na výhru v turnaji!? Pro oko diváka skutečně maso, pokud tedy nepadne váš favorit.

 • Pavel Holásek napsal:

  Takže ještě jednou, v áčku David Navara porazil černými vedoucího hráče Vidita, ale jak! Po zahájení vyprovokoval soupeře ke korektní oběti a trpěl pod útokem (nebo si to masochisticky užíval?). Ještě ve 32. tahu, kdy měl bílý harmoniku na sedmé řadě, by si nikdo na černého nevsadil ani pětník. Bílý ale vypustil převahu výměnou jednoho páru věží, a když hrál potom dál tvrdošíjně na výhru, dal David vzpomenout na časy, kdy jeho věžovky udivovaly svět, a přesvědčivě ukázal sílu spojených volňáků. Dada.

  Grandeliovi to nejde, jeho pokusy o útok černý Anton Guijarro vyvrátil obrannou obětí figury, za kterou měl až čtyři pěšce a v koncovce ukázal jejich sílu.

  A Vitiugov – Duda, to bylo nejdříc obezřetné manévrování, pak s omezeným materiálem nástup bílého a zisk dámy za věž a figuru, černý to pak houževnatě bránil a nakonec obětoval ještě figuru za postavení pevnosti. Kdo si chce hrát, může to analyzovat celé dlouhé večery.

  Zbytek klidnější půlky, byť Firouzja zkoušel něco vytěžit z prostorové převahy.

  Před posledním kolem ještě není jasno, pole se dost vyrovnalo.

  Víc zítra.

 • Pavel Holásek napsal:

  Dnešní komentář až později, jsem nevyspalý. Ale David vyhrál černými nad vedoucím hráčem turnaje!

 • Pavel Holásek napsal:

  Céčko:

  1) Němec – Brožka: Černý stál s izolákem docela v pohodě, ale bílý pak něco vyměnil, dobral si pěšáka a s jezdcem na d5 měl dost prostoru. Černý si pak nechal odšáchnout dámu, to je hrubice!?!? Vidíte, že chyby dělají všichni.

  2) Vagman – Nadzamová: Paulsenova, nebo spíš Kanova sicilská, kterou ale černá hrála pasívně bez tahu b5 a po nástupu g4-g5 se dostala pod tlak, už víckrát jsem si všiml, že má tendenci pasívně zalézt dozadu. Bílý měl několik šancí zasmečovat, moc hezké je třeba 21. hxg6 exd4 (21. … fxg6 22. Je6 +-) 22. g7 Vg8 23. gxh6! dxc3 24. h7 +-). Po 23. d4? se ale karta zcela obrátila, černá ovládla královské křídlo, zaktivizovala figurky (28. … Ve3!) a v závěru ukázala, že útočit umí! Jen se na matové vedení podívejte!

  3) Finěk – Gurel: Duel o první místo! Partie přešla z anglické až do pozic volžského gambitu, kde má černý za pěšce hru na dámském křídle, ale zde to byl bílý, kdo se dostal k útoku v centru a vypadalo to nadějně. Černý ale potom ukázal, jakou aktivitu může černý vyvinout, když mu bílý nechá skulinku, a výsledkem byla remíza ve věžovce.

  4) Kanov – Aydin: Bílý svým neobvyklým postupem s f4 draka rozhodně nevyvrátil, černý byl průběžně v pohodě. Před kontrolou si ale nepohlídal krále (36. Jh5+!!) a bílý dostal vyhranou dámskou koncovku, v ní si však pro změnu on nepohlídal věčňák. Profylaxe!

  5) Bayaraa – Klimkowski: Ta nejklasičtější královská indická, typová pozice s pěšcovými řetězy, kde bílý nastupuje na dámském křídle (c4-c5) a černý na královském mocně útočí ns krále. Bílý to blical až skoro do dvacátého tahu (černý do sedmnáctého). Pak začali tvořit a černý byl o něco nebezpečnější, přece jen jeho cílem je král. Vytvořili pak fanatstické zápletky, ale rovnováha zůstala zachována až do konce.

 • Pavel Holásek napsal:

  Béčko: Stefansson – Abasov, to byla dámskoindická popotahovačka, kterou hrát na výhru neumím a bílý taky ne. Polské derby Piorun – Bartel přineslo výměnnou francouzskou s opačnými rochádami, kde se černý může snažit o aktivní hru, ale nějak mu to nevyšlo, dostal se pod tlak a bílý ho vysušil, chtělo to hlavně trpělivost. Našim to moc nejde a černými dvakrát dostali, Krejčí hrál s van Foreestem Smyslovovu variantu zavřené španělské, problematicky dopustil blokádu dámského křídla a na královském šel pak bílý jednom dopředu, poučné. A Černoušek na Esipenka zvolil variantu, kde nechává bílému centrum a hraje pak solidní pozici bez slabin, jenže bílý “z druhé vlny” vystupňoval aktiivitu, černé postavení dobyl a bylo jen třeba pohlídat si otravné šachy bílému králi. Takže bodů jsme se dočkali jen v korektní karlovarské koncovce Kriebel – Nguyen, která šla do remízy.

 • Pavel Holásek napsal:

  Tak dnes tedy nuda opravdu nehrozila!

  V áčku se jistě očekával souboj Duda – Firouzja, ale jeho průběh asi tipoval málokdo. Bílý se zmýlil již v zahájení, nechal (po dlouhém přemýšlení!) černého přetáhnout e5-e4, a ocitl se v tristní pozici: slabiny všude, zvlášť na d3 a f3, figury rozházené a stísněné, plán žádný, leda bránit zuby nehty … Černý dělal, co se má, totiž vylepšoval figury. V závěrečné časovce se bílý ještě hazardně pokusil o protihru za jakoukoliv cenu, ale černý mu na žádný šejd neskočil a zakončil partii ve velkém stylu. Nářez.

  David Navara hrál s Vitiugovem nejdřív takové svoje neortodoxní šachy, kterým vůbec nerozumím, ale potom srozumitelně hledal výhodu s dvojicí střelců proti dvěma jezdcům, žel marně.

  Shanklandovy šachy jsou pro turnaj určitě oživením, v klasickém Grünfeldovi vznikly zajímavé zápletky, nastoupil pak na Grandelia figurami přes centrum a ten si ukrátil utrpení odevzdáním dámy, i když bílý musel zahrát obranný zvedák 36. Vd4!!, jinak by ještě prohrál. Moc hezká partie.

  Anton Guijarro – Ragger, to byla Benoni, kde dal bílý černému spoustu hry, to bych si černýma zahrál. Když ale došlo k výměně supersilného černého černopoláka, bílý se zkonsolidoval a začal soupeře pozičně přehrávat. Jenže černý to takticky zbláznil, bílý se v zápletkách nezorientoval a skončilo to věčňákem.

  A indický souboj Vidit – Harikrishna, to byl poklidný dámský gambit, který z rovnováhy nevyvedlo ani rozbití černého královského křídla.

 • Pavel Holásek napsal:

  A u malých to vypadá na “bílý den”.

  1) Nadzamová – Bayaraa: Souboj bílého prostoru a černé dvojice střelců + nástupu pěšců e+f. Bílá si s tím nevěděla moc rady a ztratila materiál, věž proti dvojici střelců nemá moc šanci. Ale černý v časovce spáchal dvě hrubky za sebou, to je tragédie.

  2) Aydin – Finěk: Soňa jistě sleduje skandinávskou, tah 6. … De5+ na mě tedy působí prapodivně a tah 7. De2 taky – bílá mohla představit jezdce a pak tempem napadat černou dámu. Koncovku hráli oba divně – černý se místo harmonického postupu všech figur ulakomil na b pěšce a přenechal bílé dámské křídlo, ta se zase podobně vrhla na pf4 a nechala si tahem f5 zazdít věž. Takže půlka – nikdo si výhru nezasloužil.

  3) Gurel – Němec: Bojovná sicilka, kde měl černý jisté problémy dokončit vývin, ale bílý ho nechal, a dokonce to byl on, kdo měl pak při opačných rochádách slabšího krále. Ani jeden pak soupeře nepřehrál, i když boj dam ajezdců vypadá lépe spíš pro bílého. Ale tam může ještě snadno přijít chyba.

  4) Brožka – Vagman: Prapodivné zahájení – bílý si nechal vyměnit Sg5, černý zase bez rochády. I když to vypadalo, že černý bez věže h8 musí stát špatně, bílý dlouho nic moc neměl. Pak si ale černý sezobl otráveného pěšce (32. … Sxe5?) a bílé figury ovládly hru.

  5) Klimkowski – Kanov: Pasivní Steinitzova španělská je asi dobrá pro pochopení strategie hry s malým centrem, ale černému těžko přinese víc než pasívní obranu. Bílý měl jasný plán hry na krále a pěkně ho realizoval – instruktivní partie pro mládež!

 • Pavel Holásek napsal:

  Béčko: Bartel – Stefansson – další katalánská etuda, za bílého se mi to i líbilo, ale převahu nezískal. Nguyen – van Foreest, to už je rušná partie, černý po zahájení obětoval pěšce a na šachovnici se docela bojovalo, vylezla z toho neobvyklá koncovka, kde má černý dvojici střelců, bílý spojené volńáky (dost statické). a černý – byť dočasně bez pěšce – ukazuje, co je to aktivita krále! Abasov překvapil Esipenka Ponzianim (3. c3), což černý ustál a držel nějakou symetrii, ale bílý ho pak i s redukovaným materiálem ukázkově skřípnul a v závěru zcela dominoval – působnost figur!! Piorun Krejčího poprvé k opakování tahů nedonutil, ale podruhé už ano. A Kriebel zkusil na Černouška kavárensky působící dočasnou oběť jezdce ve čtyřjezdcovce/skotské, snažil se o aktivitu, ale vylezl z toho s rozbitou pozicí a při nestejnopolácích doplatil na slabého krále, to už je křeč. Celkově tedy o poznání dramatičtější než áčko.

 • Pavel Holásek napsal:

  A jsme za polovinou, šesté kolo.

  Áčko: Námi určitě vyhlížená partie Firouzja – Navara přinesla místo očekávatelného španělského souboje mírné popotahování v italské, bílý sice zkusil naznačit nástup na královském křídle, ale mohl být ve výsledku rád, že se tím nadměrně neoslabil, korektní půlka. V partii Harikrishna – Anton Guijarro se po dobu mé služby nic zvláštního nestalo, bílý měl leda mikroskopické katalánské plus. Ragger – Shankland, to bylo nejdřív zahájení s oslím uchem černého, tak to, děti, nehrajte, ale on to zahrál kvůli tahu g5, já už těm moderním šachům nerozumím. Ale jakkoliv to vypadá naivně, černý se díky tomu dostal k útoku na krále a v důsledku toho k přivyhrané věžovce. Grandelius- Duda byla velmi poklidná sicilka, kde bílý dával mírně najevo, že by se třeba nechal přemluvit k obsazení pole d5, ale ve výsledku se nestalo ani to. A Vitiugov – Vidit, to byl Londýn, kde se bílý jakoby proti své vůli dostal k nějaké aktivitě na dámském křídle, ale černý ho rychle odkázal do patřičných mezí. Takže dnes hodně poklidné.

 • Pavel Holásek napsal:

  A poslední kolečko: Davídek vyhrál, to je taktický démon! Anton Shanklandovi vyklouzl. Nadzamová to proti Brožkovi nehrotila.

  Zítra je pauza, uf.

 • Pavel Holásek napsal:

  A ještě céčko:

  1) Brožka – Nadzamová. Černá nic nevymýšlela, opevnila se a tahala tam a zpátky, bílý se snažil tvořit hru a zbyly mu slabiny. Je otázka, jestli to černá bude chtít vyhrávat.

  2) Němec – Aydin. Borci tam nablicali draka a pak si s ním nevěděli rady (já si s ním taky nevím rady, proto do něj nejdu). Nejdřív mohl útočit bílý, pak černý, pak možná i oba :-), každopádně bílému zbyla kvalita v takové podobě, kde ji mohl bez problému uplatnit.

  3) Vagman – Gurel: Typická mládežnická varianta sicilské, kde bílý může útočit na krále a černý kontrovat v centru. Tah g2-g4 tam podle mě nepatří. nejdřív se dovyvinout, pak hrát f4 a buď e5. nebo f5 (podle okolností). V kombinaci s malou rochádou to pak znamenalo, že bílý je bezzubý, černý si s chutí zahrál a získal koncovku s kvalitou navíc.

  4) Kanov- Bayaraa: Najdorf, zase teorie odblicaná kdovíjak daleko. Útoky při opačných rochádách. Bílý to hrál trochu moc hurá a mohl se dostat pod velký tlak, ale černý dopustil dočasné zablokování b sloupce (měl hrát 23. … bxa2+ nebo bxc2+), načež byl jeho útok průraznější.

  5) Finěk – Klimkowski: A ještě jedna typická sicilská řežba, vidíte, že tady se toho fakt nebojí, bílý hrál instruktivně po svých silných polích a černého krále zadusil.

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku vidím kolaps černého v partii Stefansson – Krejčí, nějaká ne úplně typická zavřená španělská, bílý měl pořád malé plus a vypadalo to, že v koncovce těžkých figur bude černého mučit na c sloupci, ale pak dal jednoduše figury na královské křídlo a černý zjistil, že nepokryje mat! Šachy vypadají někdy strašně jednoduše. Van v pohodě udržel Pioruna v berlínské. Bartel – Abasov, to by byl klidný poziční katalán, jenže černý vletěl věží dopředu a splašeně tam s ní pobíhal, bílý ji dlouho nebral, až nakonec na g3, i tady v závěru útok těžkých figur na krále. Černoušek napodobil Vana a ubránil proti van Foreestovi Rubinsteinovu francouzskou. A nešťastnému Kriebelovi se drolí, na co sáhne, v další katalánské stál normálně, ale pak párkrát skočil koněm, dostal ho na exponované pole a dámské křídlo se mu zhroutilo.

 • Pavel Holásek napsal:

  A zatímco jsem hrál a psal reportáž, v Praze se toho zase stalo spoustu.

  Áčko: Nejsledovanější partie dne Vídit – Firouzja přinesla naprosté harakiri ze strany černého. V totálně symetrické výměnné slovanské narušil symetrii pikožroutstvím na b2 a dostal čočku. Shankland hraje na Antona Guijarra přímočaře až primitivně, něco jako je v hudbě Carmina burana, a ono to funguje?! David hrál s Grandeli(us)em Maróczyho strukturu, které jsem rozuměl pouze do chvíle, kdy tam vrazil velkou rochádu!?!? Dostal tak neortodoxní ostrou pozici, kterou kolem kontroly zvrátil ve svůj prospěch, konečně snad něco vyšlo!

  Proti těmhle šavlovačkám byl naopak klídek u Vitiugova, kterému se vysmekl Harikrišna, a zejména ve výměnné španělce Duda – Ragger, kde měl malý chlup možná spíš černý.

 • Pavel Holásek napsal:

  A ještě ohlédnutí za céčkem:

  1) Klimkowski – Němec: Bílý to hrál proti Svěšnikovovi divně, na dámském křídle dvojpěšec, na d5 musel dobírat pěšcem, černý měl pak víc ze hry, ale když si nenechal věže, byli nestejnopoláci remis.

  2) Bayaraa – Finěk: Královská indická v útoku, symetrická odpověď černého, manévrování v blokované pozici. Počínaje tahem 23. … bxa4? měl ale bílý více ze hry, prostor na dámském křídle, hru proti slabým pěšcům, časem postupujícího volňáka, kterého v zápletkách prosadil.

  3) Aydin – Vagman: Začátek jednoznačně pro tureckou hráčku. Podívejte se na pozici po 18. tahu – všechny bílé figury jsou ideálně rozmístěny v centru, černý vůbec nedokončil vývin, nabízí se postup na královském křídle f4+g4. Ale stačilo pár měkkých tahů a černý zcela převzal iniciativu, sám prošlapal dvěma pěšci do bílé pozice a bílá v časovce hrozby nevykryla. Poučný zvrat!

  4) Gurel – Brožka: Další nula našeho želízka v ohni. Skandinávská by mohla zajímat Soňu. Bílý měl pak prostor a centrum, černý držel pozici bez slabin, ale neubránil ji. Nenechal jezdce na krásném blokádním poli d6 a bílý měl pak moc trumfů: superpěšce d5, dvojici střelců a královské křídlo pro útok na krále.

  5) Nadzamová – Kanov: Zjistil jsem, že jsem Nadzamovou chybně psal krátce, ta dívka je ze Slovenska. S francouzskou se nevypořádala dobře, při opačných rochádách byl bílý král ve větším ohrožení a koncovka by byla taky mizerná. Černý ale ani jedné možnosti nevyužil, útok na krále nezahrál a koncovku hned zkazil. Bílá ale tak dlouho hrála na výhru, až se jí výhoda vytratila – chtělo to před otevřením pozice na královském křídle ještě oslabit černého na dámském třeba postupem b4. Vidět počítačová kouzla typu 39. Je7+ Kf7 40. Jc8!! je samozřejmě skoro nemožné.

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku černí Vana i Černouška odremizovali, Bartel zničil při nestejných rochádách Krejčího (chce se napsat, že realizoval plán započatý tahem 7. … g5!?) a Abasov dotáhl volňáka na áčku do dámy.

 • Pavel Holásek napsal:

  Firouzja bohužel úžasnou partii v časovce vypustil do remízy. Ani David tam víc než půlku neměl.

 • Pavel Holásek napsal:

  A Firouzja se stará o vzrušení talovskou obětí 28. Jf6!!?

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku hrál Esipenko zase divočejší pozici, ale došla do remízy, van Foreest partii téměř odblical. Van má na Stefanssona lepšího střelce a může hrát na jeho slabiny, ale protihra černého je taky slušná. Černoušek má dlouhodobou hru proti trvalé slabině na c6. Bartel šel Krejčímu drsně do rizika tahem g5 a opačnými rochádami v dámském gambitu. A z Kriebela se stává otloukánek turnaje – Abasov mu nejdřív proháněl zaběhnutou dámu a pak ovládl dámské křídlo.

 • Pavel Holásek napsal:

  Co je tu dnes: David Navara v manévrovací italské převzal černými aktivitu, udržel ji obětí kvality a kompenzaci rozhodně má, volňák je vepředu a bílý král slabý. Také Shankland se černými snažil o aktivní pojetí, to vedlo k výměnám a vyrovnané koncovce. Firouzja předvádí další španělské cvičení, ale zalezl asi až moc, takže Vitiugov má rozhodně dost prostoru ke hře. Tam ale ještě čekám zajímavý vývoj. Anton Guijarro hrál s Dudou oblíbenou variantu koncovkářů (jako byl Ulf Andersson), kde jde bílý do pozice bez rochády, ale černý musí dávat pozor, aby koncovka nebyla špatná. Duda ale vyrovnal. A Grandelius – Vidit bez většího vzrušení kolem rovnováhy.

 • Pavel Holásek napsal:

  Včerejší kolo ve videu RC, zejména v závěru pěkně rozebraná španělka v podání Firouzji: http://www.nss.cz/prazsky-sachovy-festival-3.kolo-aneb-pozor,-utikaji!

 • Pavel Holásek napsal:

  Kanov si s Fiňkem nakonec vyvzdoroval půlku – volňák byl potvora a bílý nenašel dostatečný útok (48. Dd5!). Brožkovi se pozice s nedostatkem času sype – pěšci neprošel, střelce si zazdil a má spoustu slabin.

 • Pavel Holásek napsal:

  A co céčko?

  1) Brožka – Aydin: Pohledná bojovná partie, v královské indické měla černá hru po b sloupci a dlouhou černou diagonálu, ale bílý ji dál nepustil a pomalu provádí nástup na královském křídle.

  2) Finěk – Kanov: Takovouhle anglickou učí Robert Cvek, bílý má dlouhodobé malé plus. Nevím, jestli černý banálně přehlédl vidli, nebo snad figuru obětoval. Každopádně mu aktivní těžké figury umožňují i bez figury bojovat dál.

  3) Gurel – Nadzamova: Sicilka jako řemen, spousta taktiky, to samozřejmě přináší chyby. Černá mohla pokračovat, pokud by prosadila d6-d5, bílý král by byl nahý. Ale ani se jí nedivím, hrát s rozbořeným pěšcovým krytem je nápor na nervy.

  4) Němec – Bayaraa: Další sicilka, kde černý optimisticky obětoval, nejdřív figuru, pak dokonce věžku. Bylo za to sice spousta pěšáků a bílý král byl úplně oholený, ale další útok se nekonal, bílý hlídal hrozby a technicky dokráčel k výhře.

  5) Vagman – Klimkowski: Další královská indická a další velmi ostrý boj. Bílý nejdřív černého omezil blokádní hrou, pak se hrála oboustranná divočina, ale pořád s výhodou bílého, a nakonec proběhl hon na černého krále v centru desky.

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku se van Foreest Kriebelovi vysmekl do remízy, to zamrzí. Černoušek si po pěkné hře zazdil věžku tahem 39. … Je5?? (v časovce) – nejspíš přehlédl, že po mezišachu Vb6+ už nemá na Kb4 odpověď Jc6+. Piorun – Esipenko byla docela kočičina s rozházenýma figurkama.

 • Pavel Holásek napsal:

  Dramata v áčku: Shankland nenašel výhru, dobrat si dámu zpět je lidský tah; s compem je všechno jasné, ale když to nevidí top velmistr … (28. … Vxc2!! 29. Sc4 Vxg2 a c pěšec šlape). David Navara to znásilnil: h2-h4 je tah, který si dovoluje často, ale vyvrácení bylo až moc jednoduché. Firouzja sehrál jednu z těch partií, kde jdou od určitého bodu figury jen dopředu – včera Grandelius, byť to nevyhrál, v minulosti mladý Praggnanandhaa. A Vidit drží pěšce a centrum a nenechává dvojici střelců moc hrát.

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku lze sledovat třeba boj Krejčího proti visacím pěšcům (srovnejte včera s Fiňkem), drzé pojetí zahájení u Černouška (děti, figury na poslední řadě nedržte, i když mu to krásně vyšlo) a zejména boj Tadeáše Kriebela, který se po dvou nulách už potřebuje chytit, má černé proti favorizovanému van Foreestovi a v symetrické pěšcové struktuře ho přehrává!

 • Pavel Holásek napsal:

  V Praze se ode dneška hraje i open, ale všechno se sledovat nedá. https://www.chessbomb.com/arena/2020-prague-chess-festival-open

 • Pavel Holásek napsal:

  Áčko je dnes docela dramatické. Hlavně díky partii Duda – Shankland, kde bílý v superostré sicilce silně riskuje a kráčí v obraně po ostří nože. Firouzja úspěšně manévruje v blokované španělce (královská varianta vší strategie pro pokročilé), David s Davidem hrají karlovarskou strukturu netypicky, Vitiugov se bílýma drží při zdi, Ragger černýma Viditovi obětoval pěšce a má hru s dvojicí střelců proti opožděnému pd4.

 • Pavel Holásek napsal:

  Dnešní Futures (2. kolo):

  1) Aydin – Gurel: Pozice s izolákem, to byla dnes častá struktura. Černý ho správně zablokoval a šel do koncovky, ale měl si vybrat jinou než s dámami, radši si nechat věže. Bílá dáma s jezdcem mohli znamenat protiútok. Po nenápadné chybě 32. Df7+? se černý dostal do šance proti nekrytému g2, ale nezahrál 34. … Sxf3, kdy by 35. Jxf6+ vedlo jen k prohrané pěšcovce, takže se hrálo dál. Koncovka vypadá opticky lépe pro černého (lepší král, dalekonosný střelec proti jezdci, bílý izolák, fixovaná slabina g2), ale asi nebylo kudy. Možná zkusit 46. … e5, sice zmizí izolák, ale hra se otevře.

  2) Bayaraa- Vagman: Další izolák, kde se bílý k ničemu nedostal (Se3 vypadá pasívně), pak podobná struktura (c3+d4) stále s aktivitou černého. Ten získal pěšce a koncovku měl vyhrát. Nejdřív však předčasně vyměnil střelce a pak ve věžovce místo aktivizace krále tahal pěšci. Naopak bílý správně aktivizoval krále i věž a černému pak na výhru nestačili ani spojení volňáci, bílý měl díky aktivitě figur dostatečnou protihru. Poučné!

  3) Kanov – Němec: Svěšnikov, čili bojovná varianta sicilky, kde má černý za díru na d5 bohatou figurovou hru. Hrával jsem ho sám mnoho let a díky Carlsenovi teď zažívá další renesanci. Oba hráči tam namrskali nějakou teorii někam do 17. tahu, ale černý pak nezvládl obranu svého rozbitého královského křídla (např. 21. … Vh8! s bojem o sloupec), na úder 22. f4 zareagoval chybně, ztratil figuru a zbytek byla jednobrankovka.

  4) Klimkowski – Brožka: To mohl být další izolák, ale nebyl, bílý přetáhl c4-c5 a černý se s postouplým pěšcem nevyrovnal (nadějně vypadala např. oběť kvality 15. … cxd4!?). Koncovka byla protivná a po přehlídnutém zvedáku 22. Jc8!! už nehratelná.

  5) Nadzamova – Finěk: Černý se nebál zopakovat Aljechinovu, zjevně to zahájení studoval. Vznikla další typová pěšcová struktura, tentokrát visací pěšci (c4+d4). Jejich rozbití postupem 17. c4-c5? byl od bílé krok na šikmou plochu. Černý tlakem figur dobyl opožděného pd4 a navzdory pochybné oběti kvality si uchoval iniciativu a dovedl partii do vyhrané koncovky.

 • Pavel Holásek napsal:

  V Béčku nešťastný Kriebel celou dobu tlačil, ale pak tahem 41. Sxc5? odevzdal pole d4 černému a jeho figury strašlivě ožily.

 • Pavel Holásek napsal:

  V Áčku použil Anton Gujarro proti Viditovi zajímavou oběť kvality, za kterou určitě má kompenzaci. Grandelius přehrává Firoujzju – v symetrické pěšcové struktuře šel figurami od 21. tahu jen dopředu, černé figury zatlačil, to je na pohled hezké!

 • Pavel Holásek napsal:

  Dnes zatím až moc poklidné partie, divočina je v B turnaji v partii Esipenko – Stefansson, něco se děje v partii Kriebel – Piorun. Srozumitelnější zase budou partie Céčka.

 • Pavel Holásek napsal:

  Souhrn prvního kola ve videu Roberta Cveka: https://www.youtube.com/watch?v=8EZBn3dn2vM

 • JSvec napsal:

  Jen poznámka, pokud by někdo chtěl osobně, tak z hlavního nádraží jede tramvaj přímo až tam

 • Pavel Holásek napsal:

  Takže se můžeme podívat třeba na poučné partie turnaje Futures:

  1) Aydin – Nadzamova: Nebojácný souboj dvou dívek. Velmi ostré zahájení, totiž Najdorfova sicilská. Velmi nadějně vypadá typová oběť 14. … Vxc3! Černá místo toho zahrála hrubku 14. … Je5??, kdy přestává krýt Jb6, takže stačil prostý odtah 15. Jxe6! Nejde jen o pěšce, ale o působnost figur, ty černé už se do útoku nedostaly. Poučná je pozice po 24. Jd5 – jezdec dominuje a černý král nemá úkryt.

  2) Brožka – Bayaraa: Pěšcové nástupy na opačných křídlech. I když černý útok mohl vypadat nebezpečně (cílem byl král), nadělal pouze slabiny, pěšci královského křídla padli. Naopak minoritní útok bílého vedený proti slabině c6 vedl k vytvoření nebezpečného volného pěšce.a vyhrané koncovce.

  3) Gurel – Klimkowski: Opět Najdorf, tentokrát s tahem e7-e5, který výstavbu charakterizuje. Typová pozice s dírou na d5; bílý toto pole obsadil a kontroloval figurami, černý se k protihře nedostal. Partie ukazuje i význam silných a slabých polí a také význam aktivity při nestejnopolných střelcích – na bílých polích si bílé figury dělaly, co chtěly.

  4) Němec – Finěk: Bílý hrozil napohled nepříjemným útokem po h sloupci, ale podpora figur nebyla dostatečná, naopak černý ovládl centrum. Potom se sice zamotal figurkama (36. – 39. tah), ale bílý se neodvážil jezdce na a3 sebrat. Přesto bílý aspoň vyrovnal hru, ale v závěru nenápadnou hrubkou 51. Ke3?? koncovku pohřbil. Proč?

  5) Vagman – Kanov: Záhy vznikla koncovka, kde černý soupeře přehrál. Krytý volný pd4 měl obrovskou sílu, naopak pěšci dámského křídla měli padnout. I po ztrátě pc5 si čený udržoval výhodu díky aktivnímu králi. Volňáci však byli na obou stranách, tam rozhoduje každé tempo a konkrétní propočet. Černý promeškal několik šancí (např. 51. … Kc3! 52. Vc7+ Kd4 53. Vd7+ Ke5! 54. f7 h2 -+) a nakonec učebnicově rozhodli spojení volňáci, na které věž neměla nárok.

  Dokážete psát takovéhle charakteristiky vy? Měli byste! (Adresováno dětem z kroužku.)

 • Pavel Holásek napsal:

  A od začátku je na co se koukat! Navara s Dudou v ostrém zahájení, Firouzja obětuje figuru!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *