Šachový klub Ústí nad Orlicí

Liberecký deník 2020/III

Čtvrtek, 21.25

Nejdřív prohrála Markétka, ale to už bylo v koncovce, měla sice S+J x V, ale soupeř tři pěšce navíc a ještě si vysbíral další. Tomáš měl paní Peglauovou, která tu odehrála teprve druhou partii, hrál slušně, ale ve věžovce mu chyběli asi dva pěšci. Vojta to s Kadeřábkem zkazil dost rychle, bez kvality a pěšce mlžil jen chvilku. Škoda je Matějovy partie, s Liskem (tradiční Verunčin soupeř) stál slušně a ve věžovce měl tlak, prý ale někde přehlédl pěšce. Domča v zahájení přehrávala Jínu (1647), ale nechala ho vysmeknout a někde ztratila figuru.

Verunka měla ze zahájení tlak proti Šimonovi (1598), pak se nějak zamotala figurama a půlila v koncovce. Vítek hrál proti silnému Wuenschovi z Německa (2013) a z rovnocenného přetahování v dynamické pozici skončil v remízové dámské koncovce.

Soňa si poradila s Vytlačilem (1680!), po zahájení jí dal pěšce, pak se zkonsolidovala, zobla si druhého a nakonec využila chyby:


30. Kh2?? Vxd2!! 0:1

Verča měla černé se Švecem a dlouho bojovala v blokované pozici a v oboustranné časovce, postupně ale získala dva pěšce (a dál jsem to neviděl).

Já jsem se s Markem Sýkorou cítil v králce v útoku pohodlně, ale kolem dvacátého tahu jsem se podivně zamotal figurkama a výsledkem byly ztráty, s kvalitou míň už jsem jen chvíli mlžil.

Na řadě je společenský večer, to je něco pro nás, díky obětavým pořadatelům!

Čtvrtek/pátek, 0.35

Stejně jako vloni se vybraní účastníci večer na pozvání pořadatele sešli na steaky, klobásky a další pochutiny. Letos k tomu Honza Fiala připravil rozsáhlý šachový kvíz.

Vytvořilo se asi sedm týmů velmi různé šachové úrovně (včetně osazenstva bufetu!) a odpovídali jsme na 55+1 otázku asi z deseti různých témat jako letošní aktuality, mistři světa, počítačový šach, kuriózní názvy zahájení, geometrie šachovnice apod. Brzy se ukázalo, že souboj o prvenství bude těsný. Nakonec se radovalo družstvo Bylo nás pět (moji kluci seskupení kolem Honzy Čermáka) ziskem 45/55, těsně za nimi byl tým zkušených hráčů Bureš – Buchcar – Paulus a další a zároveň i já se svýma holkama (44/55). Aspoň jsme dosáhli na prémiovou cenu, totiž vědět, kolik hráčů je na listině LOK (Martin by to určitě věděl přesněji 🙂 ). Ani holky Šmajzrovy, Soňa a Matěj ale nebyli bez šancí.

Fotil jsem trochu já a hodně Markétka.

Pátek, 9.55

Pár včerejších fotek z botanické od Honzy Fialy. Kytek na nich ovšem moc není; to byste museli do zoologické …


20.10

4,5/10, 
ale mohlo to být ještě lepší! Vyhrála Markétka, já a Verča (nad Buchcarem!!), remízy Matěj (vypustil vyhranou pozici), Soňa (po velmi zajímavém průběhu) a Vojta s nejodřenějšíma ušima.

23.15

Tomáš vypadal dlouho nadějně, ale pak si nechal dát koňskou vidli na K+D :-(. Verunka hrála s naším letošním tradičním soupeřem Purkytem dlouho vyrovnanou partii, pak si dokonce vytvořila volňáka, což vypadalo nadějně, ale doplatila na slabost vlastního krále. Domča měla od divokého zahájení figuru a bránila se velmi dobře, takže soupeřovy možnosti neutralizovala a figura jí zůstala – čekal jsem bod, ale prý někde přehlédla mat :-(. Vítek měl těžkého soupeře Krtouše (hráli jsme s ním a s Verčou vedle sebe), od zahájení oba vymýšleli teorii vídeňské, Vítek pak držel obranyschopnou pozici, ale pár tahů před koncem oboustranné kisny přišel o věž.

Matěj bojoval ve vyrovnaném souboji s maličkým Peglauem, nejdřív měl víc ze hry, pak ztratil pěšce, pak soupeř ztratil dva a myslel jsem, že Matěj koncovku vyhraje. V rozhodující chvíli ale – jak sám říká – vyletěla ruka a sebrala králem pěšce, i když sám dobře věděl, že nejdřív musí hrát pěšcem; remis. Soňa měla Sáru Peglau (1725), chybějícího pěšce kompenzovala aktivní hrou. Pak přehlédla zápletku se ztrátou kvality, ale měla za ni dva pěšce, po boji dobrala i třetího, zajímavá partie a zasloužená remíza. Vojta měl jiného Němce Fridlanda, který má ELO 1500, ale hraje na 1800. Ve hře těžkých figur musel bránit odkopaného krále na dámském křídle a vylezl z toho do věžovky bez dvou pěšáků, v té ale tak dlouho otravoval, až si po dlouhém boji vyvzdoroval kýžený věčňák.

Markétka chybu neudělala, zato soupeřka si po chyceném jezdci nechala druhého sebrat jen tak a zvrat už se nekonal, výborně.  jsem měl už ze zahájení pěšce a soupeř ve snaze o nějaký zvrat přišel o celou figuru, pak bylo jen třeba dopočítat hrozby a hrát zodpovědně.

Verča získala velmi cenný skalp! S Buchcarem (2167) hrála bílýma klidný Carokann s Jf3 + Jc3, vyměnily se dámy a vznikla koncovka, kde měla Verča dvojici střelců a prostor. Tam přehlédla protiúder, kdy jí soupeř vytvořil izoláka, ale stále to bylo kolem rovnováhy. Potom ovšem černý nedával pozor:1. … Jb6?? 2. Kc3+! a mat je neodvratný! 2. … Kg5 3. Sc1+ a černý se vzdal, po 3. … Kh5 4. Ve1! může ještě dát pár šachů, něco představit a tím skončí. 1:0

23.25

Fotky nemohou postihnout všechny dnešní akce – Matěj byl s námi na přehradě, hrál se pingpong venku i uvnitř, fotbálek v tělocvičně, vycházky, společenské hry, taky jsme dost rozebírali partie …

Sobota, 12.40

Pěkně rozehrané kolo se mění v pohřebiště nadějí. Zatím 3/8, Vítek stojí trochu líp, Soňa je v koncovce bez pěšce.

Vyhrála Verunka a Matěj, remízy Markétka a Vojta.

12.55

Vítek jen půl.

13.10

Tomáš se držel, ale prohrál v koncovce. Domča hrála dlouho vyrovnaně, ale pak jsem zjistil, že jí chybí dvě kvality. Strašná škoda je Verči, která hrála dramatickou partii s Janoušem: v zahájení sice přehlédla známý trik Sxf7+ a Je5+ (nebylo to lepší opačně?), ale pak najednou získala figuru, odmítla remízu a snažila se dovyvinout – jenže v závěru byla bez kvality,  takže někde musela ztratit celou věž, tlak bílého byl asi příliš silný. Já jsem hrál se silným šestnáctiletým Polákem Koziorowiczem, který tu svou sílu ukázal i v blesku. V Scheveningenu ostře útočil na krále, já jsem hledal protihru, celkem jsem ustál několik náporů, ale ve 41. tahu přišel závěrečný zvedák.

Markétka skončila po korektní hře v pozici s holými králi. Vojta postavil na Honzu Fialu Rétiho schéma, někde přišel o kvalitu, ale měl za ni dva pěšce, zasloužená remíza (asi). Vítek měl soupeře papírově slabého, ale výkonnostně slušného, celou dobu měl iniciativu, ale neprorazil a za půlku byl po kisně rád.

Verunka měla jako už mnohokrát Liska (1516) a opět ho přehrála – útok, vidle, silný pěšec, slabá osmá řada. Matěj hrál zodpovědně v klidu si posbíral nějaké pěšce a ve věžovce prošlapal spojenými volňáky.

13.15

A už prohrála i Soňa, se silným Jaroslavem Kučerou (1930) dlouho držela blokovanou obranyschopnou pozici, pak se pokusila o protihru, ztratila pěšce a střelcovou koncovku neudržela.

Takže 3,5/10.

21.00

V pořádku doma. Kouknout se na výsledky. Spočítat koťata. Vybalit jen nejnutnější. Pocítit nostalgii. Už nedokázat zapsat do databáze a letmo okomentovat dnešní partii. Ještě nedokázat dělat něco pořádného doma. Rozhodně dnes nenapsat hodnocení akce. Zjistit, že slunce zapadá dřív.

Neděle, 17.50

Výsledky najdete na chess-results. Hodnocení asi takto:

jsem skoro spokojen se hrou, po vyčerpávajícím jaru, kdy jsem vůbec netrénoval a únavou jsem neviděl, už to zase byly opravdové šachy. Moc mě nepodrželo zahájení, trochu ho předělávám, ale mezery byly znát. Obehrál jsem dost lidí ze špičky (pět z první desítky). O neúspěchu se rozhodlo v partii 7. kola s Markem Sýkorou, kde jsem hluché místo už nerozchodil, a los posledního kola byl nejtěžší možný. (Švýcar je prevít, předběhl mě např. Průdek, který si dvakrát vzal volno, vzadu si hrál se šestnáctistovkama a v posledním kole mu stačilo porazit soupeře 1910.) 5/9, 28. místo, 2015 (výkony tu můžou klamat, pokud měl někdo hráče s výrazně nízkým elem).

Vojta skončil hned za mnou. Bohužel se v turnaji téměř nedostal ke hře s rovnocennými hráči – buď měl někoho výrazně slabšího, nebo výrazně silnějšího, ještě navíc většinou černými. Řekl bych, že mu jde k duhu, když se pořádně zamyslí, což v kritických fázích partií dělal. 5/9, 30. místo, 1839.

Verča byla jen krůček od toho, aby byla naší nejlepší hráčkou. Přitom to uprostřed turnaje vypadalo neslavně – prohra s Blažkem a potíže s malým Bělaškou. Finišovala ale výborně, a kdyby dotáhla partii s Janoušem, mohla vyletět až na 16. místo. Řekl bych, že hrála proti silným i slabým zhruba stejně, takže silné dokázala udržet (viz i půlka s Kadeřábkem), ale slabé měla problémy přehrát. 5/9, 39. místo, 1774.

Vítek hrál (až na katastrofu s Bradáčem) zdravé solidní šachy, svou neznalost teorie nahrazuje rutinou, kdy se dostává do svých pozic a v nich postupuje vynalézavě, zdálo se mi, že to bylo aktivnější pojetí než obvyklý „zanďour“. Slušný herní projev nepotvrdil půlkou v posledním kole, jinak by byl v plusu. 4,5/9, 49. místo, 1738.

Soňa měla v první půlce turnaje typické švýcarské kyvadlo, v sedmém a osmém kole se dostala na hráče kolem 1700 a uspěla s nimi, takže docela pěkný výsledek. Jak jsem jí opakovaně říkal, vyvolává předčasné taktické zápletky na úkor vývinu a souhry figur; je pravda, že ledacos vidí, taktika je v pořádku, chybí lepší strategie a třeba i širší repertoár zahájení. 4/9, 64. místo, 1629.

Verunka
začala skromně, ale turnaj měl pak pro ni téměř optimální průběh, když dostávala soupeře soupeře 1500-1600, takže se musela snažit, ale mohla i uspět, což se v závěru povedlo. Má problémy se soustředěním, hraje dost rychle – její útočné šachy by potřebovaly ještě větší přesnost. Asi musíme být spokojeni, že po delší době pořádně hrála. 4/9, 73. místo, 1459.

Matěj 
se ukázal výhrou nad Purkytem ve 4. kole, takže pak dostával podobně silné soupeře jako Verunka, ale přes nadějné pozice se proti nim nechytil. Na voje nasazení se dotáhl až v závěru. Při jeho hodnocení mám smíšené pocity. Zároveň hraje pevné šachy bez větších taktických chyb, s citem pro kompaktnost pozice, má to hlavu a patu. Zároveň mu ale chybí větší průraznost – drží, ale nezmáčkne soupeře. Pořád má svůj potenciál, ale mohl by zapnout na vyšší rychlostní stupeň, chce to doma soustavně dělat. 3,5/9, 82. místo, 1395.

Domča
letos neměla šťastnou ruku – svoje pěkně rozehrávané zdravé pozice občas vyměnila za příliš pasívní „záviny“, ale hlavně dělala ve vyšší míře hrubky, takže se na svoje nedostala, i když v závěrečných kolech k tomu šance měla. Naštěstí to brala optimisticky, já bych se po těch blundrech smát nedokázal. 😉 2,5/9, 93. místo, 1169.

Markétka 
začala s tříkolovým handicapem, ale snad to ani handicap nebyl, prostě přišla o úvodní tři nepříjemné nuly a pak hrála vzadu se soupeři, na které stačila. Nějakou dobu vypadala při hře sklesle, vždyť už se šachy skoro končí, ale v závěru dokonce přišla na rozbory a chlubila se délkou svých partií – předčila očekávání. 2,5/9, 95. místo, 1103.

Tomáš 
hrál se zlomenou rukou a vzezřením člověka, který se na chvíli odtrhl od mobilu. Na pohled to šlo, ale vždycky udělal nějakou chybu, nezvedl se ani v posledních kolech, chyběl mu nějaký slabší soupeř, na kterém by se chytil.  0/8 + 1K, 101. místo (fakticky poslední).

Celkově se asi budu opakovat. Většina našich hráčů neumí vyvinout tlak – opřít se o známé zahájení, zapojit všechny figury a jít po soupeři. Co stačí na oddílové úrovni nebo v pralesních soutěžích, to se v plné konfrontaci neosvědčuje, nebo to jen taktak drží. K tomu je třeba systematicky pracovat doma. Téměř nikdo z našich to z různých důvodů nedělá, ale pořád není pozdě začít. V první řadě návratem k partiím a jejich důkladným rozborem.

Ještě fotky z vyhlášení. Bylo na dvorku, v půlce jsme utekli na vlak. Ceny se dočkala Domča – třetí mezi staršími žákyněmi. Na třetí fotce si vlevo všimněte Václava Fiňka – v turnaji skončil druhý a čekáme, kdy z něj bude velmistr. Na čtvrté fotce je nejstarší a nejmladší účastník (Václav Vytlačil a Paul David Peglau) s pořadateli – otcem a synem Kopalovými.


Tím asi reportáž končím.

8 thoughts on “Liberecký deník 2020/III

 • Pavel Holásek napsal:

  Reportáž Honzy Fialy: http://www.sachyceskybrod.cz/clanky/liberec2020.htm. Taky bych mohl dávat gastronomické vsuvky: v poledne jsem po důkladné úvaze zvolil čínskou polévku hovězí, večer českou instantní kuřecí.

 • Pavel Holásek napsal:

  A ještě koukám Verča vyhlášena jako první do 18 let: https://www.facebook.com/pg/opendeskoliberec/posts/?ref=page_internal

 • VerčaH napsal:

  Tak já jsem se svou hrou hodně spokojená, s panem Purkytem jsem si nakonec i dobře popovídala 🙂 musím říct, že můj první dojem byl opravdu klamný.
  Celý týden hodnotím pozitivně, ačkoliv se mi zdá, že z pohledu volného času byl slabší než dřív – je to snad tím, že jsme dospělejší?

 • Martin Šmajzr napsal:

  Počet hráčů na LOK je hodně záludná otázka, docela by mě zajímalo, jaký počet byl vydáván za správnou odpověď :-D.

  • Pavel Holásek napsal:

   Ono to bylo formulováno nějak přesněji, vždyť autor kvízu je právník. Správně bylo myslím 36 700.

   • Martin Šmajzr napsal:

    To by mohlo být, ale je to úplně špatně :-D. Tolik řádků je v souboru, který distribuuji pro Swissmanager, ale správně je LOK seznam členů ŠSČR s platným ELEM, tzn. že z toho seznamu se musí vyfiltrovat hráči, kteří mají aktivní členství, nejsou cizinci a mají ELO > 1000 :-). Takže správná hodnota je výrazně nižší. Ale pokud to měl naformulováno tak, kolik je lidí v tom souboru pro Swissmanager, tak to by sedělo :-).

    • Pavel Holásek napsal:

     Bylo řečeno, že i neaktivní. Ale jestli budeš trvat na svém, budeme tu cenu muset vrátit. Takže ji radši rychle sníme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.