Šachový klub Ústí nad Orlicí

Liberecký deník 2021/I

sobota 17. 7., 9.45

Lze důvodně předpokládat, že šachy už v Ústí nikdo neumí, hrát nehodlá a ani skoro neví, co to je. Po roce se zase vydáváme na tradiční turnaj do Liberce ověřit, že to asi fakt nepůjde. Osmičlennou výpravu tvoříme my Holáskovi (6), Soňa Leksová a Matěj Kobr. Předběžná startovní listina visí na chess-results.

Při cestování už jsme zažili mnohá nepohodlí: hodinové výluky na stojáka, nacpané vlaky, zpoždění, kalamity všeho druhu. Ani letos to nezačalo ideálně: pardubické nádraží je rozkopané, do Rosic jely výlukové autobusy, které bylo třeba najít, jenomže nejely, protože čekaly asi na dva zpožděné rychlíky, takže jsme někteří asi čtvrt hodiny stáli ve stojícím autobuse … Představa nacpaného “rychlíku” s pouhými dvěma vagóny (místenky se koupit nedaly) mě děsila.

Ale v Rosicích nás čekalo velmi příjemné překvapení, Arriva má nové vagóny, ve vlaku byly hned čtyři, což krásně stačí, je tu wi-fi, takže hned můžu začít s reportáží, to se ještě nestalo.

13.30

Bydlíme!

K cestám do Liberce po dlouhá léta neodmyslitelně patřila úmorná cesta z nádraží do školy, kde se hraje – většinou ve vedru, se zastávkami na stálých místech, omýváním nohou u malých vodotrysků na pěší zóně apod. Dnes jsme ale přikročili k radikální změně – jelo se městskou. Jednak Vojta nějak nezvládal cestu, jednak nás Liberec přivítal lijákem opravdu nepřehlédnutelným. Takže jsme už po cestě dohledali spojení a s malou komplikací – tramvaj má v centru výluku, přesedali jsme na autobus – jsme se svezli až k naší průmce.

Na místě nás čekalo avizované testování, naštěstí všem naskočila jediná čárka, takže negativní a můžem bydlet.

Máme stejnou třídu jako vždycky, o jedny dveře dál jsou kamarádi z Českého Brodu, každý už hned mířil na své tradiční místo a Soňa s Matějem dokonce nedočkavě zahájili trénink. Kolo bude ve čtyři.

Vojta kouká z okna na liják: “Šel bych do přehrady, ale vypadá to, že přehrada přijde k nám.”

13.45

Šel bych nakupovat, ale pohled z okna a pohled na radar tomu moc nenahrává. V celé republice je hezky, jen my museli jet tam, kde je to oranžové.

15.15

Odvážná trojice (já, Verunka, Tomáš) vyrazila v dešti na nákup, dotáhla několik metráků potravin a teď potřebuju zároveň obědvat i spát.

18.35

Vracím se s výhrou a sčítám raněné. 😉 Soňa byla na onlinu, ale prohrála, silnému FM Kratochvílovi vlezla po zahájení do taktiky. I další zatím podle papírových předpokladů, Tomáš se slušně, ale marně držel s Macháčkem (hrál na sicilku Maróczyho strukturu, ale o pc4 pak přišel a v koncovce mu chyběl), Vojta si dovedl soupeře do koncovky (a ranní nevolnost na něm nebyla znát), Verunka bojovala v ostrých zápletkách se silným Němcem Wuenschem až do koncovky bez kvality.

Mates stojí podezřele, ale drží se, Vítek má soupeře nalomeného (skoro ještě v zahájení), uvidíme.

19.30

Matěj prohrál, ve francouzské místo tlaku na bílé centrum přetáhl c5-c4 a pak zoufale odrážel vlny bílého útoku na černého krále. Se Soňou a Vojtou už jsme to rozebrali.

Vítek má kvalitu, ale není zatím snadné ji uplatňovat, to bude na dlouho.

19.40

Fotila Markétka, která asi moc hrát nebude, jenže si vybrala jen někoho a většinou dělá portréty bez figurek.

20.55

Vítek remis, soupeř dlouhou partii bez kvality ubránil (a samozřejmě hrál lépe než na svoje ELO 1300+). Takže celkem 2,5/7, ale ostuda to nebyla. Sám cítím, že se teprve rozehrávám, turnajová partie se domácím tréninkem, natož blickama na netu nedá nahradit. Zítra dvoukolo, první kolo už v devět ráno.

21.15

Je nalosováno, těžké soupeře mají Vojta i Vítek. Na onlinu nebude nikdo.

23.00

Venku leje, voda teče po celé šířce vozovky i po chodnících, nečekaně práskl hrom dost blízko. Naštěstí je škola bytelná.

neděle 18. 7., 8.25

Budíček!

14.50

Zrovna, když je dvoukolo, musím hrát ráno pětihodinovou partii … Podobně dlouho hrál i Matěj.

Celkem zase jen 2,5/7, ale solidní výkony.

Tomáš dával materiál už v zahájení (přehlédl Sg2xc6+ a Sxa8). Verunka zkusila na Papouška ostrý útok, ale naběhla si na připravené černé figury. Vojta i Vítek dostali černými od silných soupeřů ťafku, Vítek hořel po oběti Jd4xb5 (jakoby v sicilce, i když to byla králka), Vojta po Jxf7, kdy byl i přes velkou rochádu král slabý.

Soňa trpělivě přehrála malého Bělašku, sebrala si kvalitu (Se7xVf8) a pomalu ji uplatnila. Matěj hrál s panem Žítkem, ten leze do strašných kisen (Matěj: “Já taky.”), Matěj někde vyždímal pěšce, ale naopak to byl soupeř, kdo šlapal volňákama, Matěj dal radši jezdce (v součtu za tři pěšce) a koncovku bez figury ubránil do remízy po 60 tazích a skoro 5 hodinách hry.

Já jsem hrál se dvanáctiletým Juhaňákem a zle mi zatápěl, po zahájení (ježek) jsem byl pod útokem, nemohl jsem rozehrát dámské křídlo, hrozeb fůra … ale vylezl jsem do koncovky lehkých figur bez pěšce, tam jsem aktivizoval figury, zejména krále a ještě jsem nakonec vyhrál. Ale nadřel jsem se.

Oběd, zoufalá nepříprava (nevíte někdo, co hraje Marian? nějak si to ze družstev nepamatuju …), honem spát a bude další kolo. Mj. derby Vítka s Matějem a mě s Marianem.

15.10

Hru fotila Markétka, už i s figurkama, ale jen nás dva.

15.15

Tři moje děti šly s lidma z Brodu na přehradu a zjistily, že je silně vylitá – suchou nohou nelze jít po břehu a ta plošina uprostřed, co se z ní jindy skáče skoro ze dvou metrů, skoro není vidět (fotky opět Markéta).

15.50

Kolo!

20.25

Kolo úspěšné, 3,5/7, vyhrál Vítek nad Matějem, Verunka, s klikou Vojta, cennou remízu má Soňa. Já jsem hrál zase přes čtyři hodiny, celkem dnes 9,5 hodiny, jdu se projít, detaily později.

22.45

Trochu víc k partiím. Tomáš hrál v zahájení aktivně, ale pak přehlédl mat po dlouhé diagonále Dd4-a1 (s velkou rochádou). Vítek s Matějem bojovali jako lvi, Vítek tam nebojácně střelil v Ústí nevídaný křídelní gambit (1. e4 e6 2. Jf3 d5 3. e5 c5 4. b4!?), v pozici francouzského typu se snažil útočit na krále, dlouho nechával na g5 stát napadeného jezdce a po taktických zápletkách nakonec prorazil, Matěj ale rozhodně nezklamal.

Verunka měla německého soupeře bez ratingu, ale hrál odhadem na 1400, ze zahájení (odmítnutý královský gambit se Sc5) vyšla líp, posbírala pár pěšců a nakonec si i zaútočila. Vojta měl jako bílý visací pěšce, které mu soupeř rozbil, ztratil i kvalitu, ale nějakými šejdy partii obrátil, nakonec měl figuru navíc.

Soňa hrála s našim již tradičním soupeřem Wuenschem (1973), vznikla pozice, kde měla dva jezdce proti dvěma střelcům, soupeřova izoláka zdárně blokovala. Bílý pak úplně přehlídl koňskou vidli, ztratil kvalitu, ale Soňa se dopustila několika drobných nepřesností, poztrácela dva pěšce a partie vyústila do remízy, i to je ovšem úspěch.

Já jsem se proti Marianovi na onlinu moc nevytáhl, pořád učím děcka profylaxi, ale sám jsem banálně přehlédl pěšce na b2 (resp. jsem přehlédl, že dáma bude mít po napadení mezišach na b4). Pak jsem v duchu svých dávných šachů kousal, kopal, škrábal, mlžil, dokonce jsem i pěšce vydyndal zpátky, ale vždycky znova jsem byl někde zranitelný a věžovku jsem prohrál.

22.50

Fotky tradičně od Markétky.

pondělí 19. 7., 6.30

Tomášovi zvoní budík, vytrvale. Vzbudilo to všechny, jen ne Tomáše.

10.10

Konečně se dostávám k nějakým ukázkám, zatím jen z mých partií.

Pavel Holásek (2052) – Vít Brandejský (1543):

Je zjevné, že všechny bílé figury pálí do černé pozice, černý dosud nedokončil vývin. 26. Jxf7!? Ještě silnější bylo 26. Sd5, kde nedojde k výměně, uchovám si všechny útočné figury. 26. … Vxf7 27. Vxa6 Kc8?? Chyba pod tlakem, pořád se hrálo po 27. … Sc5 28. Va8+ Kd7 29. Vxb7+ Ke6 30. Sd5+ 1:0

Daniel Juhaňák (1691) – Pavel Holásek (2052):

Tady jsem naopak v situaci výrazně slabší strany. Pořád zdůrazňuju aktivitu figur a tady má bílý všechno a černý je zcela mimo hru, dámské křídlo jako by nebylo. 23. … a5!? Pěšce vem čert, je potřeba vyvinout koně. 24. Sxb6 Ja6 25. Vc6 Vac8 26. Vdc1 Vxc6 27. Vxc6 Ve8 28. g3 Ve6! Konečně! I druhý pár věží bude vyměněn a hraje se “jen” koncovka bez pěšce, to je rozhodně lepší než střední hra bez tří figur (28. … Vxe5?? 29. Sd4).

 
A tady musel soupeř na půlminutě udělat řadu závazných rozhodnutí. 36. Sd6? Po správném 37. Sb6 by si uchoval výhodu. 36. … Jd4! A karta se obrací. Bílý střelec i jezdec postrádají dobré tahy, černý jezdec si uvolnil ruce a hlavně udělal cestičku černému králi, který po Kd7-c6-d5-e4-d3 nalezl do bílé pozice. Naopak bílý král teď nemá ani pole f3, ani e2. Bílému se pozice hrála velmi nepříjemně a po dalších chybách prohrál. Figury! Figury! 0:1

Pavel Holásek (2052) – Marian Sabol (2259):


Pozice odmítnutého volžáku. 14. Sxa6?? Strategicky správná výměna, ale jednoduše ztrácím pěšce. Hlavně, že pořád zdůrazňuju prověřování soupeřových hrozeb. 14. … Dxb2! A je to. Přehlédl jsem, že nemám 15. Ja4 Db4+ 16. Sd2, na e3 překáží kůň. Po 15. 0-0 jsem jen mlžil.

Přesto to pořád nějak šlo. Tady jsem čekal 36. … Va2 37. g3 Vxh2 38. Kxc3, což by snad bylo hratelné. Jenže Marian našel 36. … c2! Myslel jsem předtím, že na to dám 37. Vf1 s dalším Vc1 a Vxc2, jenže by přišlo 37. … f5! 38. exf5 Vxf4!! -+. Smutně jsem tedy zahrál 37. Kxc2 a po 37. … Vxe4 jsem si protrpěl koncovku až do dna. 0:1

11.45

Z činnosti našeho analytického týmu. Přehrával jsem si partii Karpov – Short (1. partie zápasu 1992):


Bílý tu řešil hrozby Dxc5 a gxh3 tahem 38. Db2-e2! Pěšce h3 váže a po 38. … Dxc5 by přišlo Dxg4+ s vítězným útokem. Černý dal 38. … Vg6 a po 39. Vd6 prohrál, jeho král je při nestejnopolných střelcích slabý.

Matěj se Soňou si to ale chtěli nechat ukázat. Hráli jsme 38. … Dxc5 39. Dxg4+ Kh8 40. Dxh4+ Kg8 41. Dg4+ Kh8 42. Vf5 (geniální počítačové řešení 42. Vd7!! Sxd7 43. Vf7 fakt není pro každého) a Matěj navrhl 42. … Dxe3!? Mával jsem nad tím rukou, jako že dám 43. Vh5+ Vh6 44. Vd6

… a sbohem, černý králi, ale Matěj pokračoval v nápadech tahem 44. … Sxg2+!!? Tady bych měl pravdu, kdybych našel počítačové 45. Kh2!!+-, ale po 45. … Kxg2? De2+ 46. Kg3 Ve3+ 47. Kh4 …

… mě dorazila Soňa tahem 47. … Vxh3+!! -+. Neuvěřitelné.

Podíval jsem se proto do komentářů k partii a zjistil jsem, že tam místo 40. Dxh4+ hrají hned 40. Vf5 

s tím, že po 40. … Ve5 41. Dxh4+ Kg8 42. Dg5+ Kh8 43. Dh5+ Kg8 44. Df7+ Kh8 45. Vd4! bílý vyhraje. Jenže zde je Matějův tah 40. … Dxe3! zcela správný, útok neprorazí a bílý musí hledat úzkou cestu k malé výhodě po 41. Vdf1. Takže jsme významně doplnili komentáře velmistra Chandlera!

13.35

Klidný den. Venku je pošmourno a fouká. Na přehradu to není.

15.40

Od čtyř kolo, na onlinu Vojta proti Bělaškovi, těžšího soupeře má i Soňa. Poprvé bude hrát Markéta.

21.35

Už zas jsem hrál pět a čtvrt hodiny, chci zvláštní cenu. Hubenější kolo, 3/8, nad silnějšími soupeři vyhráli Verunka a Matěj, nad slabším Vítek.

23.00

Tomáš s Edou Doležalem nedopočítal výměnnou kombinaci a bez figury vzdoroval jen nějakou dobu. Markéta vstoupila do turnaje pěkným vývinem, ale pak se zamotala napadenýma figurkama. Soňa si vlezla černýma do běžné finty (Sxf7+ a Je5+ s dalším Jxg4, soupeř to udělal opačně (Je5) a vytvořil jí hnusného dvojpěšce e7, e6, což se bránilo špatně. Vojta s panem Bělaškou vymýšlel v nějakém Pircovi předčasné zápletky, což chvíli šlo, ale pak si nechal chytit střelce a nakonec mu chyběly dvě figury.

Verunka měla s panem Kovářem (1659) figuru už ze zahájení, takže si zahrála na jednu branku. Matěj hrál s dlouholetou mladou účastnicí Agátou Huškovou (1536) svoje pevné šachy a po nějakých výměnách ve střední hře mu taky zůstala figura. Vítek rozbil svému slabšímu soupeři královské křídlo a převodem střelce mu svázal věž, dohrávali a analyzovali dost dlouho.

Já jsem hrál se šestnáctiletým Müllerem. Po zahájení (sicilská s f4) vyvolal zápletky, které se mi zdály výhodné pro mě, až jsem na konci jedné varianty ztratil kvalitu (za pěšce). Pak jsem to docela vylepšil … a koncovku jsem po tuhém odporu prohrál, další partie, na kterou museli rozhodčí čekat.

Zítra dopoledne Fischerovy šachy, kolo zase odpoledne.

23.10

Dnes jsem fotil já, až poslední fotka je od Markétky.

úterý 20. 7., 8.55

Fischerovy šachy jdu hrát já, Vojta, Vítek, Verunka.

11.55

Aktuální fotky z Fischeráku:

14.05

Fischerák nám celkem šel, bohužel až na poslední kolo. Knížku dostal Vítek za čtvrté a já za páté místo, stejně (4/7) měl i Vojta, Verunka brala knížku jako nejlepší žena. Fajn trénink.

20.25

Nakonec povedené kolo, 4,5/8, vyhrála Verunka, Soňa, Matěj a já, remis Vítek, krásné partie k publikaci. Založím na ně další článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *