Šachový klub Ústí nad Orlicí

Liberecký deník 2021/II

úterý 20. 7., 20.35

Časově jsme už v polovině a herně dokonce za polovinou, dnes bylo páté kolo. Jak už jsem psal, velmi se vydařilo, 4,5/8.

Začátek tomu teda nenasvědčoval. Tomáš s Markétkou se předháněli v tom, kdo nastaví rychleji víc figur a Vojta strašně dostal s Tomášem Blažkem (ten má sice jen 1548, ale hraje dobře, ve Fischeráku mě porazil) – nechal si jako bílý s boudou natáhnout černého pěšce na f3 a těžké figury obsadit volný h sloupec.

Ještě předtím teda získal nebo ztratil půlku Vítek – s Honzou Fialou udělali deset tahů.

Pak ale svého německého soupeře (Ardelt, 1732) zničila Verunka ve velkém stylu, prostřílela se mu do pozice i pomocí efektních obětí a na konci měla na hodinách 1:26 :-).

A teprve potom se hrály solidní šachy, Soňa, Matěj a já jsme dohrávali tři ze čtyř posledních partií, všichni přes čtyři hodiny. Soňa s Kovářem (1659, včerejší Verunčin soupeř) nejdřív sbírala malé poziční plusy (působnost figur, ano!), pak nějakého pěšce, v koncovce obětovala figuru za spojené volňáky a soupeř, aby nedostal mat, musel odevzdat figuru zpátky, nakonec měla asi pět pěšců navíc.

Já jsem měl patnáctiletého Buchtu (ano, při partii jedl buchty), ten klame ratingem 1336, ale v prvním kole půlil s Vítkem a v minulém porazil hráče 1800+. Vyměnil jsem dámy, získal lepší pěšcovou strukturu, převaloval pomalu figurky a postavil si koncovku snů, kde soupeř neudržel slabiny.

A úplně poslední dohrával Matěj (podle zákona schválnosti, zrovna si pro něj přijel na otočku táta – ale prý nám ho zase vrátí). Se Zenklem (1806) držel svou pevnou carokannskou pozici (blokovaná, bez střelců), ale kolem třicátého tahu ztratil pěšce a zdálo se, že se mu pozice pomalu rozsype. Dokázal ale najít silnou protihru, pronikl přes dámské křídlo do bílé pozice, kde byl bílý král chráněn zepředu, ale ne z boku, a slavně zvítězil. Skvělá tečka!

Myslím, že budu mít co dělat, abych to do zítřejšího kola všechno zpracoval.

20.40

Vítek hraje se Soňou. “Přišel jsem na to, jak trénovat,” říká. “Postaví se pozice z partie,” bere knížku, kterou vyhrál ve Fischeráku (Biolkovy Otevřené hry), “a ta se pak hraje.”

Bingo! Přesně tak! A oběma barvama. A se zápisem. (V Ústí dosud neznámá metoda. Pro novou sezónu a novou klubovnu hledám sparringpartnery přesně na tohle.)

21.05

Nevěděl jsem, že je dnes Mezinárodní den šachu. Dnešní vyhrané partie opravdu přispěly k jeho oslavě.

23.25

Verunčina báječná partie:

středa 21. 7., 0.10

Sonin koncovkářský koncert:

 

0.50

Vítka jsem fotil já, zbytek pak Vítek. Až pingpong (resp. večerní rozhovor u pingpongového stolu) zase já.

 
11.05
 
A moje koncovka:
 


11.10
 
A ještě Vítkovy fotky z mobilu, jak dohráváme poslední partie.
 
 
15.50
 
Testy opět negativní, můžeme na kolo.
 
20.55
 
Kolo jakžtakž, 3/7. Tomáš porazil Markétku, vyhrál Vojta, půlil Matěj a já, v nejdelší partii bojuje o půlku Soňa.
 
21.20
 
Soňa prohrála v nesmírně dramatické koncovce po pěti a čtvrt hodinách hry.
 
23.45
 
Matěj přijel. My Holáskovi (kromě Vojty) jsme zašli na přehradu a snažil jsem se předstírat, že je léto a má se lézt do vody, dokonce jsme s Tomášem přeplavali na druhou stranu. Ale byla studená.
 
Pokud jde o kolo, Markéta s Tomášem sehráli dramatickou partii, kde Tomáš získal převahu, optimisticky obětoval figuru, tlakem donutil Markétu, aby ji vrátila, a těžkými figurami zaútočil na odkrytého krále.
 
Verunka hrála bílýma Botvinnikovu variantu dámského gambitu, což nejspíš netušila a její aktivita vedla jen k oslabení. Vítek hrál skvěle v onlinové partii s Petrem Kučerou starším (2214), Benoni hrál přesně tak, jak se má, a soupeře přehrával, ale pak si nechal hloupě chytit dámu, ta neměla do soupeřovy pozice vůbec lézt.
 
Vojta se se soupeřem předháněl, kdo bude hrát Pirce extravagantněji, vznikla blokovaná pozice, kde si Vojta postavil střelcovku, jakou chtěl, a vzorně ji realizoval, to bude na partiovou ukázku.
 
Matěj hrál s Papouškem (1650) další urputnou manévrovací partii, která přešla do pozice D+J x 2V+J (a spousta pěšců), remíza je asi korektní, dobrý výkon.
 
Já jsem měl dalšího z místních mladých Matěje Blažka (1658), tenhle turnaj fakt není na rating, místní patnáctistovky to hrajou na 2000+. Vznikla nám zajímavá blokovaná pozice s omezenými možnostmi hry na obou křídlech. Optimisticky jsem odmítl remízu a soupeř mě přehrál, zuby nehty jsem aspoň vyklouzl do jezdcovky bez pěšce a tu jsem způlil, uf.
 
Soňa měla dalšího z mladých, Hrazdíru. Černými nejdřív bránila pasívní pozici, byť bez slabin, pak v koncovce musela blokovat krytého volňáka, ale držela se výborně, až na druhých praporech ve velmi divácky vděčné koncovce rozhodli volní pěšci soupeře. Škoda, byl to dobrý boj.
 
čtvrtek 22.7., 0.20
 
Vojtova instruktivní koncovka:
 

 
8.50
 
Ještě pár fotek ze včerejší přehrady:
 
 
8.55
 
Hraje se bleskáč, opět já, Vítek, Vojta, Verunka.
 
11.00
 
Pauza na oběd. Jde nám to, tohle kolo 4/4, Vojta právě rozebral FM Kratochvíla.
 
13.30
 
Blesk byl příjemnej. Já jsem prohrál jen s vítěznou čtveřicí (8,5/13), solidně hrál Vítek (7/13), Vojta zazářil startem 5,5/7 a vyhořel finišem 1/6 (6,5/13), Verunka si uhrála svoje (6/13). Spousta mladých, kteří blicají velmi dobře.
 
19.30
 
Svižné kolo, všechny děti dohrály za méně než dvě hodiny a i já jsem hrál jen tři a čtvrt. A taky docela úspěšné, 4/7.
 
Markétka si dala volno. Tomáš hrál s Goldschmidtem, ten není nijak slabý, porazil Tomáše Blažka. Tomáš stál hůř, pak ale získal figuru ... a potom dvě poztrácel; odtahy, vazby - prostě liniové motivy.
 
Vítek porazil ve vzájemné partii Verunku, to byla taková nezávazná kavárna, dost děravá.
 
Vojta v rychlém tempu přehrál pana Volmana, nakonec obětoval koně, aby řádil těžkýma figurama na osmé řadě.
 
Soňa měla těžkou práci s Fridlandem (1623), vlezla si bílýma do varianty výměnné španělky s 5. ... Sg4 6. h3 h5, neznala to a musela vymýšlet obranu, král byl docela labilní, ale pak jí zůstaly hned dvě figury navíc.
 
Matěj naopak dostal od Buchty (ten, jak víme, vůbec nehraje špatně), zase nějaký pevný Carokann, taktická zápletka, útok bílého na královském křídle, a ten vedl ke ztrátě materiálu (Matěj měl věž za dvě lehké figury, ale hlavně čelil postouplému pěšci.
 
Já jsem měl pohodovou partii s Hrazdírou, dámskou indickou sehrál nepřesně, dostal se pod hrozby, ztratil pěšce a pod tlakem mých velmi aktivních figur to radši zbláznil do zápletek, ale vylezl z nich bez věže.
 
Prý je dnes společenský večer.
 
pátek 23. 7., 0.45
 
Steaků bylo požehnaně, nálada uvolněná. Již tradiční (totiž druhý ročník) test Honzy Fialy byl do poslední chvíle dramatický, nakonec jsme byli s Verunkou (coby Květovlasí) nastejno s týmem Kopal - Kopal - Sabol (41 bodů z 55), pro naše soupeře rozhodla prémiová otázka. Třetí skončil tým Brna (Bureš - Kratochvíl), většina mých dětí byla v týmu s Čendou na čtvrtém místě. Víte i vy, co snídá Caruana, který český velmistr letos vydává knihu nebo jak se jmenuje zahájení 1. Ja3?
 
9.45
 
Vojtův poučný závěr:
 

 
9.50
 
Většina výpravy odpočívá. Jdu s Verunkou do antikvariátu.
 
12.10
 
Holásci naposledy na přehradu.
 
21.25
 
Hubené kolo, 2/7. Už když jsme viděli los, říkal Vítek, že to vidí černě. Nakonec se pár cenných půlek urodilo, zase to  byly boje.
 
Vojta s Honzou Čermákem udělali deset tahů po vzoru partie Vítka s Honzou Fialou.
 
Tomáš ztratil figuru kvůli napadení vázané figury, pak docela mlžil, ale neúspěšně.
 
Verunka si v sicilské s f4 rochla nadlouho jako v hlavních variantách a postavení krále neudržela.
 
Soňa s Matějem Blažkem, jehož sílu známe, hrála místo skandinávské Nimcovičovu (1. ... Jc6), stála velmi podezřele, ale dokázala vyrovnat a remízovat, klíčovou pasáž jsem ještě neviděl.
 
Matěj hrál dámský gambit se Sf4 proti Ardeltovi (1732), stál trochu aktivněji a dostal se do krásné pozice s D+J x D+S. Tu pak vypustil do koncovky J x S a ta skončila remízou.
 
Vítek měl černé s Bradáčem (2009), před partií zoufale sháněl jejich minulé partie (prý hráli dvakrát tutéž variantu). Archanegelská varianta španělské se mu moc nepovedla, ztratil centrálního pěšce a taktak předstíral jakousi protihru ... a pak jsem najednou viděl koncovku s kvalitou za dva pěšce, která vyústila do remízy, výborně.
 
Já jsem partii zazdil opravdu neskutečně, to se jen tak nevidí. Bělašku (2205) jsem černými přehrál, v Tarraschovi se neorientoval, v pozici s izolákem jsem měl aktivitu, získal jsem pěšce a po výměně dam byla koncovka pořád luxusní, navíc jsem měl asi o tři čtvrtě hodiny lepší čas. Pak jsem to nějak vypustil, figury se mi zašmodrchaly, ale pořád jsem hrál na výhru, jezdec musel být lepší než špatný střelec. Ale před kontrolou jsem dvěma tahy vyhodil dva pěšce z okna a zbytek bylo utrpení. Na stole mi leží knížka z blesku Chybami se člověk učí. Aha.
 
23.35
 
Fotky ze včerejšího kola (Markétka):
 
 
23.40
 
A něco málo, co fotily holky během společenského večera:
 
 
 
23.45
 
Historka z dnešní přehrady: Vítek rozložil po stole šachy, jenže ten stůl byla vlastně jakási položená dřevěná cívka od kabelu (?) a když dírou v horní desce spadly dvě figurky dovnitř, zjistilo se, že se dovnitř nedostaneme, ani když Vítek přinesl z hospody nějaké nářadí. Naštěstí jsem vymyslel, že by se dal vzít prut, na konci udělat smyčku z provázku nebo drátku a figury vylovit. A zatímco jsem se pokoušel někde ten drát najít, Vítek můj nápad zrealizoval, udělal smyčku z niti, a když jsem si to vítězně přihasil s kusem mizerného provázku, figurky už stály způsobně na stole. Tréninku neujdeš.
 
sobota 24. 7., 8.45
 
Ranní kolo bude od devíti.
 
13.00
 
Výsledkově kolo hrůzy, pouze 0,5/7, jedinou remízu uhrála Soňa.
 
Přitom to vypadalo docela hezky.
 
Tomáš se držel proti zkušenému Cyhelskému a ztratil materiál až po řadě zápletek.
 
Matěj vydržel až do koncovky, bohužel mu v ní chyběl pěšec a zejména měl zablokovaného střelce.
 
Verunka hrála ostrou pozici, ale vyšla z ní bez pěšce a koncovka byla obtížná, ani oběť figury za nějaké pěšce nepomohla.
 
Vojta v pozici bez dam dost nepochopitelně odevzdal pěšce, pak držel pasívní koncovku, pak prohrál bez kvality (za pěšce).
 
Soňa tedy remízovala s Koperem (1885), který to hrál černými dost pasívně, postupně se měnily figury, partie asi v rámci rovnováhy.
 
Velká škoda je Vítkovy partie,  Křivánek (2180) přišel asi o dvacet minut později a vletěl Vítkovi do jeho varianty ve skotské, takže musel dál myslet, zatímco Vítek měl luxusní čas. Černý to pak nějak ustál a kolem kontroly se partie úplně obrátila.
 
A já jsem dostal lekci od Macháčka, který už v blesku ukázal, že šachy opravdu umí. Říkal jsem si, že budu hrát klidně na malou výhodu, takže katalán, jenže soupeř to znal výrazně lépe, zahrál silné a7-a5 prý podle Carlsenovy partie, já jsem nastavěl figury na zdánlivě přirozená místa, ale už kolem patnáctého tahu jsem se ocitl v šílených vazbách a zbytek partie jsem marně vymýšlel nevymyslitelné. Sice jsem ztratil nakonec jen pěšce, ale figury mi nehrály, nešlo to. Poučné. 😉
 
14.55
 
Markétka a Matěj odjeli. Balení je náročné.
 
16.00
 
Jsme ve vlaku, problém byl jen koupit lístky na městskou (ušel jsem tři čtvrtě kiláku, abych našel automat mimo provoz). Je vedro, jak celej tejden nebylo.
 
17.45
 
Scénka z vlaku: přistoupila důstojná starší paní, s místenkou požádala o Vítkovo místo, ten ji bez problémů pustil a průvodčí jí rutinně kontroloval jízdenku. Jenže paní odmítla prokázat svůj věk, že prý průvodčí nemá právo vidět její občanku. Průvodčí ji postupně vybídl ke koupi jízdenky za plné jízdné, pak ji upozornil, že v příští stanici musí vystoupit, pak, že přijde policie, a uvedl taxy, kolik stojí zpoždění vlaku.
 
Paní nehnula brvou a nechala se na příští zastávce vyvést policií. Přemýšlím, co je to za povahu: pořídit si místenku a pak kvůli prkotině dobrovolně přijít vůbec o cestu vlakem, to chce silnou vůli.
 
18.20
 
Sonina miniaturka ze 7. kola. Krátká partie, ale dalo práci pořádně všechno spočítat:
 

 
22.10
 
Už jsme asi hodinu doma. Z Pardubic bohužel nejezdí vlak, kterým jsme jezdívali, takže hodinu pauza, a pak ještě 28 minut zpoždění, ale oproti dávným cestovním patáliím to nic není.
 
Reportáž ale ještě nekončí.
 
neděle 25. 7., 9.30
 
Mimo téma: David Navara jako autor článků po delší pauze zase zpět.
 
12.35
 
Ještě toho bude víc, takže přece jen založím třetí článek.

4 thoughts on “Liberecký deník 2021/II

 • Martin Šmajzr napsal:

  Podle tvého hodnocení mi přijde, že hlavní problém byl, že jsi to chtěl hrát na výhru :-). Sice ten střelec horší byl, ale jak zaktivizovat rozumně jezdce jsem neviděl – aby se dostal na bílé pole, tak musel jít přes černé… Mně to přišlo celkem jako tupá remíza, ani za jednoho jsem neviděl, jak by se mohl dostat do pozice druhého. Tedy až do doby, než jsi spáchal harakiri tím tahem b5.

 • Pokyn napsal:

  Benoni znám líp než volžák. Ve výchozí pozici mi ale přijde, že černý dosáhl, čeho chtěl (aktivita, pozice založená na taktice) a ani ho to nic nestálo. Když už mám trpět, tak aspoň za dřevo 🙂
  Objektivněji než my dva by to asi posoudil Marian…

 • Pokyn napsal:

  Oba výkony děvčat koncert, radost přehrávat! U tvé prohry s Marianem jsem úplně nepochopil volbu zahájení, když už hrát proti aktivitě černého, tak aspoň s materiálem navíc. Dobře to bílými na volžák umí Viktor-čistič, v databázi lehce k dohledání. Držím palce do dalších kol!

  • Pavel Holásek napsal:

   Jde o to, že v hlavních variantách volžáku musíš udělat třicet přesných tahů a pak máš malé plus. Jenže těch třicet přesných tahů neuděláš a pak se hra prudce obrací. Poslední dobou hledám klidné poziční varianty, jen člověk nesmí dělat hrubky i tam. Ona právě po b6 aktivita černého zdaleka není taková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *