Šachový klub Ústí nad Orlicí

Zemřel velmistr Vokáč

Smutná zpráva se včera rozletěla šachovým světem, GM Marek Vokáč zemřel ve věku necelých 63 let.

Byl to velmi svérázný hráč, někdo by zřejmě (oprávněně) řekl “taktický šejdíř”, šlo by mluvit o mistru dynamiky. Měl propracovaný repertoár vedlejších až pochybných variant zahájení (sám varoval před tím, aby ho hráči bez přípravy napodobovali) a jeho “křivé” tahy často vykolejily i silnější hráče.

Významný byl jako šachový funkcionář a jako trenér.

Pro mě je to ale hlavně šachový komentátor a publicista, který uměl ukazovat šachové myšlení v souvislostech až filosofických.

Ledacos je od něj rozeseto ve sbornících ze šachových táborů a v Biolkových knihách. Doporučuju zejména sicilskou s dírou na d5 nebo kapitoly Dynamická rovnováha (v knize Šachy – základy strategie) a Materiální nerovnováha (v knize Plán v šachové partii). Sborník jeho partií se jmenuje Voko bere.

Naživo jsem ho slyšel bohužel jen jednou (v Koutech), ale bylo to jazykově i myšlenkově vynikající.

Méně pokročilé šachisty může inspirovat, že když byl GM Vokáč tázán na vhodnou literaturu pro mládež, opakovaně zmiňoval klasické Černobílé otazníky (Jiří Veselý, někdy vyšlo pod jménem jeho ženy Inny Veselé). Až si je (několikrát) přečtete a přehrajete, můžete začít studovat i Vokáčovy texty.

Vybral jsem tři ukázky, první dvě jsou instruktivní, tu třetí radši dětem neukazujte.

One thought on “Zemřel velmistr Vokáč

  • Honza Pokorný napsal:

    Skvělý komentátor, jeho rozbory jsem měl moc rád. Taky díky němu jsem přišel na některé “šejdířské” varianty (sicilka s Jf6, najdorf s postupem h6, g5).
    Čest jeho památce…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *