Šachový klub Ústí nad Orlicí

Brutální finiš v Moravské

Aneb céčko po nakládačce 6,5 postupové

Ještě není ani konec února a po pralese máme hotovou i kápédvojku. I tuto soutěž totiž postihl odliv mančaftů – východní i západní skupinu hrálo v letošní sezoně shodně pouze deset mančaftů. Mezi nimi i naše céčko, tradičně jeden z adeptů postupu.

Tedy postupu… na ten bychom mohli pomýšlet spíše jen teoreticky. Naše béčko totiž víc než klidný střed krajského přeboru letos asi neuhraje a áčko v druhé lize bojuje o bytí a nebytí – dnes hrálo existenční utkání se Žďárem a na dálku jsme všichni drželi palce. Nakonec úspěšně 4,5!

Nás čekala poměrně daleká cesta do Moravské Třebové. Tam to bývají většinou líté boje, domácí mají zkušený mančaft, doplněný neméně zkušenými hosty. Nás potěšili tím, že obrali o dva body hlavní konkurenty z České Třebové, sami se už pouze přetahovali o třetí místo se Žamberkem a svitavskou rezervou. Takže o první a třetí místo se bojovalo tzv. na dálku.

My jsme sestavu soupisky nepodcenili, oproti Kunvaldu jsme výrazně posílili, pročež zuřivý reportér šupajdil z páté šachovnice na osmou, kam patří 🙂 Vepředu potřetí “Marešduo”, první volno si vybral až v posledním kole letos skvělý Jarda Volf (6,5/8!). V sobotu ještě ladíme, jaké auto kdo řídí, sestava beze změn. 

Do Moravské bez komplikací a na čas, domácí komfortně v deseti, za asistence profi fotografky to vypadá na závěr sezony, čemuž napovídá i veselá atmosféra v předsálí po čas celého utkání, včetně odpovídajícího občerstvení. Nehraje divácké duo Navrátil, Endl, místo nich úspěšní náhradníci, Andrej na čtvrté o nějakou minutu později.

Hraje se mix různých pozic –  domácí dvě španělky bílými, my dvakráte Jf3 a dámské gambity, jedna italka a oustecká skandinávka taky nesmí chybět. Chvilku to vypadá na přetlačovanou, pro nás dobrá úvodní půlka na čtvrté, ale pak… to jsem už dlouho nezažil. Jako kdyby se přes Moravskou prohnalo tornádo.

První skóruje Soňa, soupeř obětoval figuru na krále v centru, ale kompenzaci nenašel. Pak zavěsil Bohouš a po skvělém výkonu Jirka Píše. Zahanbit se nedal ani kapitán David a taktéž Jenda na první, a tak jsme po časovkách vedli drtivě 5,5. Petr se snažil šestou výhru vyždímat, nejdřív také, ale po nepřesnostech mi nezbylo než hlídat trochu podezřelou kocovku – nakonec oba remíza. 1,5:6,5, je strašlivý kotel, 4:0 černými se v Ústí podaří jednou za…

První místo potvrzeno, postup možná 🙂

K partiím tentokrát spíš dojmy, vlezl jsem hned do dvou časovek a popsal stejný počet partiářů:

Kotva – Mareš Jan 0:1 Nelehká úloha, ale Jenda obstál. Španělka se mi na začátku za našeho lídra moc nelíbila (nějaká příprava bílého?), černý musel dohánět vývin a nechal v zahájení hodně času. Pak ale postavil šikovně/aktivně/blokádově figurky, bílý to přepálil a na konci pohřešoval figuru.

Mareš Petr – Grepl 1/2 Klasická králka s obrácenými barvami, tedy tempem navíc, černý měnil (v centru a hned poté dámy) a celou dobu měl víc ze hry náš hráč. Z aktivních figur rezultoval pěšec navíc, ale možná stálo za to zachovat materiální rovnováhu s lepšími figurami – to ale nedovedu posoudit. Černý se, jak je jeho zvykem, bránil srdnatě a Petr plusfloka asi uplatnit nemohl. Korektní půlka po boji dělá čest oběma soupeřům.

Sojma – Píše 0:1 Bez debat partie dne. Na skoroprales nebývalá příprava – Marshall, černý dlouho dumal nad reakcí bílého Ve4 s převodem věže na h4. Bílý ale pozici přecenil, z útoku na krále nic nebylo (ani po braní na h7), černý na e3 dobral floka zpátky a pak už dominoval. Proti soupeři, který měl 7,5/8, parádní výsledek!

Smola – Meleško 1/2 Za nás dobrá půlka. Smolda na přijatý dámský gambit aktivní e4 moc neuměl (černý hned zapáčil e5), moje obavy ale rozptýlil včasnou nabídkou remízy. Andrej má myšlenky jinde, to se dá pochopit, venku se nepovídalo o ničem jiném než vývoji na Ukrajině.

Šmíd – Kameník 0:1 Náš kapitán si trpělivě počkal. Italka dllouho někde kolem roviny, až najednou černý naskákal oběma oři a dámou na bílého krále… skončilo to “jen” hladce vyhranou koncovkou.

Glembek – Chvojka 1:0 Další jednobrankovka. Na králku nasadil Bohouš stejně jako v Žamberku čtyři pěšce, černý první nápor snad ustál, ale nestihl žádnou aktivitu, ocitl se bez kvality a kompenzaci nevidno. Naopak Bohouš nedal pouze na dřevo a soupeře přejel. Zas a znova smekám… 

Horáček – Leksová 0:1 Pravá oustecká škola šejdění. Skandinávka, kde nechala černá provokativně krále v centru. Bílý po něm vystartoval, nejdřív usadil střelce na d6, pak obětoval figuru a vyhlížel mat, který se však nekonal. Soňa zobla figuru, pak floka, pak druhého a pak… se soupeř vzdal. První náš bod v utkání a vydařený Sonin závěr sezony.

Pokorný – Mičík 1/2 Porazit bílými juniora 1240 by měla být hračka, jenže v mém případě… Něco jako dámský gambit, nejdříve mdlý za bílého, pak za černého. Citelnou poziční výhodu (něco jako minoriťák) jsem neuplatnil, v sezoně už po kolikáté jsem promáchl vítězný tah v časovce. Černý pak správně vyměnil věže, otupil můj tlak a původně lepší střelec proti jezdci byl najednou horší. Frajersky jsme si navzájem odmítali remízy, na konci jsem musel dávat pozor já na vzdálenou opozici v pěšcovce. Poslední partie dne, remíza asi po zásluze – soupeř se nelekl a já nepřevedl nic, zač bych si sedmý bod po sobě zasloužil.

2 thoughts on “Brutální finiš v Moravské

 • Tomáš T napsal:

  Sojma – Píše, pokud je to ta variata 15. Ve4, tak bych doporučil g5 s naprosto neskutečnou pozicí :). Hrál jsem to 2x (když jsem ještě hrál e5) a mohu doporučit.

  • Honza Pokorný napsal:

   Ahoj Tome,
   na tuhle partii jsem koukal jen jedním okem, bo mi dost starostí dělala vlastní. Ale g5 mě taky napadlo, ono na to bude asi dost partií. Každopádně ve většině případů (aspoň u špičky) to končívá remízou, za pěšce má černý dostatečnou kompenzaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *