Šachový klub Ústí nad Orlicí

Orlická v novém hávu

51. ročník Orlické šachovnice, 9. 4. 2022

Týden po „rozcvičce“, kterou představovala družstva mladších žáků, jsme uspořádali naši tradiční Orlickou šachovnici. Covid už je téměř zapomenut, věci se aspoň napohled vracejí do starých kolejí, Orlická se po nějaké době zase uskutečnila v jarním termínu, ale nově právě v našem vloni otevřeném DDM.

Martin Šmajzr to všechno promyslel a zorganizoval, ale docela jsme si mákli s přípravou i úklidem, obojí zabralo několik hodin (když nepočítám shánění cen apod.), v pátek večer nás na place dělalo i devět najednou – díky všem, kdo pomáhali!

David Kameník v modré učebně odřídil osmičky, Martin Dudla s rodinou v kuchyňce otevřel bufet, to hlavní se dělo v tělocvičně. Martin zvládl i tři onliny (k různým kolům a šachovnicím se lze proklikat, všechny partie odehrané na online šachovnicích jsou zde ke stažení). Myslím, že organizačně jsme to zvládli slušně až na záhadně přesunutou šachovnici č. 45 a na číslování, které ne všichni dokázali pochopit.

Vzhledem k tomu, že Orlická je jeden velký kolotoč (nemožné tahy, nařizování hodin, focení, asi pětkrát jsem utíral rozlité nápoje, naštěstí ne v tělocvičně), nenapíšu prakticky nic k obsahu partií, jen zhodnotím naše hráče a vítěze.

Perličky rozhodcovské:

 • „On bral pěšcem z e5 na d4!“
  „No, to může, ne?“

  „Ale tam žádná figura nestála!“
 • Dva docela zkušení (ústečtí) hráči pár vteřin po sobě zahráli jezdcem šikmo po diagonále, jeden z g8 na e6, druhý z e4 na c2. 🙂
 • (zoufale) „Pane rozhodčí, nevíte, kde je pan Krušina?“
  „To nevím, stalo se něco?“
  „Jo, mám nabídnutou remízu!“

(Jinak velmi častým nešvarem je před reklamací nemožného tahu tah vrátit, dokonce někdy i několikatahovou variantu, rozhodčí pak málem netuší, k jaké pozici se vyjadřovat.)

Výsledky jsou na Chess-results.

Krajský přebor do 8 let

21 hráčů, ne všichni registrovaní, vyhrál výkonem 7/7 Jan Horáček z Moravské Třebové před Martinem Dlouhým, který za nás hostoval v KPDMŽ, a Ondřejem Šípkem. Krajskou přebornicí se stala Katka Daňová ze Železných hor.

Za nás bohužel nenastoupil Tobík Brokeš, který v pátek onemocněl, ale nečekaně hned dvě dívky s iniciálami A. D.! Kromě Bětky Drdové totiž na poslední chvíli přihlásil Martin Dudla svou dceru Alexandru, kterou jsme dosud neznali. Bohužel ji ale ještě nezaregistroval, jinak by se stala krajskou přebornicí ona!

Alexandra Dudlová (3/7) vstoupila do světa turnajů pěkně, jednou matila, dvakrát úspěšně reklamovala nemožňáky a byla z přítomných dívek nejlepší, zlato a stříbro však braly registrované dívky, dostala pak aspoň bronzovou medaili. 1. dívka, 3. místo v kat. D8.

Alžběta Drdová (2/7) zahájila turnaj skvěle, dvě partie za sebou snad ještě nikdy nevyhrála. Mělo to pak tu nevýhodu, že potkávala skoro samé silné soupeře a pokles už nezastavila. Přesto to stačilo na stříbrnou medaili! Bětka je navíc mladší, může tu hrát i za rok. 3. dívka, 2. místo v kat. D8.

Orlická šachovnice

124 hráčů je velmi slušná účast, z tradičních klubů chybělo snad jen Hlinsko, méně hráčů tu měly Polabiny, zato přijel třeba Rapid, Zaječice nebo Chrudim. Ukázaly se kluby z blízkých obcí jako Dobrouč, Letohrad, Nekoř, zastoupení měl Rychnov, Žďár i Praha.

O medailích rozhodovaly detaily v koncovkách, nakonec vyhrál Jan Bára z DP Praha, který patří ještě do mladších žáků, stříbro bral ukrajinský hráč Gleb Shvachko, kterého přivezly, myslím, Železné hory, bronz patřil našemu Matěji Kobrovi v dresu Rychnova. Nejlepší dívkou byla Hana Večeřová z Lanškrouna. (Vyhlašovaly se dvě věkové kategorie, takže medailistů je tu celkem dvanáct, viz fotky.)

Našich tu hrálo nakonec osm (pokud počítám i Matěje Kobra). Nemoc bohužel vyřadila našeho Tomáše a Vojtu Eliáše, pro kterého to měla být derniéra (podobně jako pro Matěje Kobra a Tomáše Macana).

Matěj Kobr (Region Panda) odehrál turnaj na špici, kam právem patřil, a bojoval o celkové vítězství, chyběla mu jen přesnost v koncovkách. 7/9, 3. místo, 2. mezi staršími žáky.

Tomáš Macan zahájil prohrou, ale pak ukázal, že z našich kmenových hráčů je právem nejlepší, a solidní hrou dosáhl rozumného výsledku. 6/9, 27. místo.

Vít Růžička nás sice na kroužcích někdy zlobil svou nesoustředěností, ale potenciál má a skončil jako nejlepší z kroužku v DDM, porazil i některé ratingované hráče. 5/9, 39. místo.

Marian Pokorný je naší největší nadějí vzhledem k věku, vloni ještě hrál (a vyhrál) osmičky. Říkal jsem si, že by 50% mohl překonat, a dokázal to, pasáže hry, které jsem viděl, se mi líbily. 5/9, 42. místo.

David Hanák na kroužek nechodí a menší praxe byla znát, dlouho se plácal vzadu, ale skvělým finišem 3/3 se propracoval k pěknému umístění. A všimli jste si, že už skoro nezlobí? 4,5/9, 66. místo.

Matěj Křížek sehrál přesně opačný turnaj, na začátku vyhrával a měl pak řadu poměrně silných soupeřů, o čemž vypovídá i jeho krásné pomocné hodnocení. Prohry v posledních dvou kolech ale švýcarský systém neodpouští, takže se propadl až těsně za svého spolužáka Davida. 4/9, 67. místo.

Jan Skubi sbíral body taky hlavně v první polovině turnaje. Po výborných výsledcích ve družstvech (KSDŽ a KPDMŽ) jsem čekal, jestli předběhne někoho z našich zkušenějších hráčů, to se nestalo, rychlé tempo mu možná tolik nesedí. Ale bojoval. 3,5/9, 91. místo.

Zdeněk Šmíd odehrál před týdnem první turnaj po hodně dlouhé době (předchozí hrál kdysi dávno před Covidem) a včera v poledne ještě nevěděl, že hraje. Maminka ho ale přihlásila a Zdenda se k bodům v závěru dostal, ono to půjde. 3/9, 112. místo.

Fotek je mnoho.

KP do 8 let na Rajčeti, jméno KP8, kód Ústí.

Orlická šachovnice na Rajčeti, jméno Orlická, kód DDM.

Orlická šachovnice foto Jan Pokorný na Rajčeti, jméno Orlická JP, kód DDM JP.


A z toho vybírám:

1) vítězové


2) naši hráči (Tomáš, Honza, Vítek, Marian, David, Matěj, Zdenda, Matěj, Bětka, Saša)

3) pořadatelé + známí

4) rekvizity

5) osmičky

6) momentky z hlavního turnaje

7 thoughts on “Orlická v novém hávu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *