Šachový klub Ústí nad Orlicí

Jednou jsi nahoře, dvakrát dole

5. kvalifikace KP mládeže, Pardubice, 14. 5. 2022

Jeden z posledních turnajů sezóny otevřených pro všechny zájemce. Nepřihlásili se úplně všichni, ale sedmičlennou výpravu jsme vytvořili, podruhé jela Saša Dudlová, Marian a Matěj Křížek hráli se svým novým elem; a hlavně se pořád ještě dalo ve čtrnáctkách zabojovat o poslední tři postupová místa.

Takže jsem se na turnaj těšil a říkal jsem si, že nějaký ten výkonnostní skok už by mohl být znát.

Jenže to byla od začátku docela bída. Saša v prvním kole vyhrála na dva nemožňáky, ale jinak to byla nula nula nic, teda vlastně Matěj aspoň půlil. V dalších kolech to pak nebylo o moc lepší, hráči dělali chyby pod svou úroveň, nedokázali prodat věci, kterými jsme se opakovaně zabývali (třeba správně reklamovat), bodů přibývalo jen pořídku, postup ve čtrnáctkách se nekonal.

Nakonec jsme se k nějakým výsledkům dostali, tragédie vypadá jinak, ale zkouška trpělivosti je to pořádná. Stále dokola: klíčem k úspěchu je pravidelný domácí trénink taktiky a soustředění při partii (zlatá pravidla – kontrola hrozeb!). Když vidím ne zrovna špatného hráče, jak bez pocitu nebezpečí zatáhne Dd8-f6, načež přijde Vf1xf6, mám občas (na chvíli) chuť s trénováním praštit.

Pro odlehčení historka rozhodcovská:
Přijde klučík hlásit výsledky.
„Kdes hrál?“
„Já nevím.“
„Desítky?“
„Asi.“
„Tak jak se jmenuješ?“
Kluk už tu není, odešel zjišťovat, kde hrál.
(…)
Vrací se zpět.
„Tak kdes hrál?“
„Já už zas nevím.“
„A jak se teda jmenuješ?“
„XY.“
„Tady už je napsáno, žes prohrál. Jak jsi hrál?“
„Vyhrál jsem? Já už nevím.“
„Nahlásili, žes prohrál.“
„Tak asi jo, já jsem se spletl.“

Výsledky jsou na chess-results.

HD10

Alexandra Dudlová na svém druhém turnaji. Poprvé hrála v Ústí osmičky, tam jsem ji hrát téměř neviděl, a dnes se ukázalo, že vůbec nehraje špatně! Zahajuje dost opatrně, ale ne úplně nezdravě. A napadání a braní figurek vidí docela slušně, což je v téhle kategorii to hlavní. Po výhře v prvním kole (na dva nemožňáky) další partie prohrávala, byť ne nějak ostudně, závěr byl ale velkolepý: vyhrála v pátém i šestém kole, a když jsem se přišel kouknout na sedmé, byla i tam úplně vyhraná a vypadalo to na úžasné 4/7! Nakonec ale pozici se dvěma dámami a dalšími figurami zpatila, i tak ale krásný výsledek: 3,5/7, 17. místo, 2. dívka. Velký příslib do budoucna.

Těsně vyhrál Martin Dlouhý z České Třebové, spolu s Horáčkem turnaji dominovali.

HD12

Marian Pokorný má postup do finále už dávno jistý a kategorii desítek výkonnostně přerostl, proto už poněkolikáté bojoval o kategorii výš. V prvním kole nečekaně prohrál, pak zase začal sbírat body, ale neměl úplně svůj den – nevím, jestli únava, přehranost, ale těch nevynucených chyb byla řada, něco vyhrál se štěstím, někdy mi ani nedokázal říct, jak vlastně ztratil materiál. Samozřejmě se bavíme relativně, Marian je náš největší talent, hraje zkušeně, i když se mu nedaří, patří do širší špičky té vyšší kategorie, ale dnes to prostě nebylo úplně ono. Přesto bodově jeden ze dvou nejlepších našich. 4/7, 12. místo.

HD14

David Hanák, Matěj Křížek, Vít Růžička a Jan Skubi se svorně seřadili na 3/7. Ještě nejlépe hrál David, asi aby popřel, že účast na kroužku je k něčemu dobrá ;-), porazil zejména dva naše. Matěj se výhrou nad Davidem ještě dostal k boji o postup, ale v posledním kole prohrál, Vítek a Honza finišovali až v závěru (taky kdy jindy chcete finišovat). Útočně založené partie se mísí s nevynucenými hrubkami, na postup do finále to opravdu nebylo. Procentuálně jsou na tom asi jako na začátku sezóny, sice se zlepšují, ale ostatní taky. Pořád by to chtělo zabrat doma v tréninku. 21., 22., 24. a 26. místo.

HD16

Tomáš Holásek asi nebyl rád, že se tempo z organizačních důvodů zkrátilo na 18+5, většinou totiž hraje na posledních dvou minutách a ty teď neměl. V prvním kole jasně podlehl Tyčovi (tradiční soupeř, byť teď nějak nemá elo), potom se ale rozjel, hrál s chutí a sbíral bod za bodem, zejména výhra nad Rosťou Junem (4. nasazený, 1393) stála za to. Turnaj dohrál na předních deskách a tam už nestačil, přesto skončil nad nasazením. 4/7, 7. místo

Takže končím s předsevzetím, že budu i nadále trpělivý, hráče prosím o předsevzetí, že se do tréninku opravdu pustí.

Do finále tedy postupují díky dřívějším turnajům Marian Pokorný a Tomáš Holásek, dále mohou hrát všechny dívky, juniorky a junioři (nar. 2003 – 2006) z kraje (časem napíšu mail).

One thought on “Jednou jsi nahoře, dvakrát dole

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.