Šachový klub Ústí nad Orlicí

100 let letohradského šachu II – děti

Druhý den letohradských oslav se konal rapid pro děti nar. 2007 a ml. Zúčastnilo se ho 24 hráčů z Letohradu, Kunvaldu a Ústí, dva hráče měla Panda (i když žamberecký Mík hraje i za Letohrad a Matěj Kobr je i “náš”), jeden hráč patří Žďáru nad Sázavou a jeden přijel z Jablonného.

My jsme navzdory včerejší Lanškrounské věži postavili šestičlennou výpravu (když počítám Matěje Kobra), pět hráčů hrálo i včera, přibyl Matěj Křížek.

Byl to pohodový turnaj, na stole se průběžně doplňovaly zákusky, koláče, buchty (můj oblíbený zákusek byl klobása), místa dost, mnozí (zejména naši) hráli volné partie i mezi koly.

Matěj Kobr byl asi jediný, kdo mohl konkurovat skvělému Tomáši Míkovi (to je ročník 2011, ale hraje už KPI dospělých, což jsme poznali i my ve vzájemném duelu, a nechte si někdy vypravovat, jak doma trénuje!). Bylo tu ještě pár silnějších hráčů, ale jinak jsme měli patřit mezi ty lepší, což jsme i potvrdili.

V prvním kole mohl šokovat Matěj Křížek, když černými zcela přehrál Matěje Kobra a dostal koncovku J x S, kde měl asi tři pěšce navíc (!). Postupně ale poztrácel pěšáky i koně a nakonec to přece jen vypadalo na očekávanou výhru bílého. 

Matěj Kobr – Matěj Křížek:

Matěj K. tu ještě zkusil poslední šanci: 1. … h5!? Když bílý vezme gxh5, vznikne falešný střelec, ph3 ani pf7 na tom nic nemění. V šachu se ovšem brát nemusí, po 2. g5 nebo třeba nějakém tahu střelcem by se nic nedělo. Matěj K. ale ze setrvačnosti sebral 2. Sxf7?? a po 2. … hxg4 musel 3. hxg4 pat, po 3. h4 g3 by vznikl zase falešný střelec, navíc by bylo třeba chytat střelcem géčko, jinak by ještě o tempo vyhrál černý.

Matěje Křížka remíza povzbudila a sbíral pak bod za bodem, porazil ratingového hráče Suchodola, pomohl mu los, takže po pátém kole se ocitl v čele turnaje, až závěrečná dvě kola ho vrátila o fous níž.

Ale Matěje Kobra neúspěch nedeprimoval, hrál přitom náročné šachy, v řadě kol končil výrazně poslední, když vyčerpal většinu časového limitu. Rozhodující bylo jeho utkání s favorizovaným Míkem v 5. kole, kde se nespokojil s remízou, až do konce hledal aktivitu a nakonec prorazil:

Méně než Matěji Křížkovi přál los Marianovi, ten v prvním kole dostal jednoho z favoritů Šorfa a potom vždycky po výhře narazil na sourozence Sysrovy, takže různí další naši hráli průběžně před ním, byť se v závěru zase dostali trochu níž. Bylo příjemné vidět v některých kolech přední desky obsazené našimi hráči. Honza Skubi nebo Vítek Růžička se sice na druhé desce moc neohřáli, ale dostali se tam!

Výsledky visí na chess-resultsMatěj Kobr tedy celý turnaj vyhrál ziskem 6,5/7, Matěj Křížek po životním výkonu 4,5/7 skončil šestý a jen o místo za medailí ve starší kategorii, Marian Pokorný bral bronz mezi mladšími, celkově osmý se ziskem 4/7, jen o místo za ním Vítek Růžička s podobným výkonem, jedenáctý Jan Skubi měl 3,5/7, ale krásné pomocné hodnocení, nakonec čtrnáctý skončil David Hanák pořád se slušným ziskem 3/7 proti silným soupeřům. Z partií jsem měl dost dobrý pocit, přece jen jsme se snad za ten rok něco naučili, docela se to i podobá šachům.

To byl pro tohle jaro poslední turnaj mládeže, ale tréninky budou pokračovat i přes léto, o tom ještě budu informovat.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *