Šachový klub Ústí nad Orlicí

Liberecký deník 2022/I

sobota 16. 7., 15.15

Open Desko Liberec se letos kryje jak s pardubickými hlavními turnaji, tak i se družstvy, takže jsme si museli vybrat.

Startovní listina je letos trochu chudší, ale pořád spousta starých známých, fotky a aktuality lze očekávat na facebookové stránce turnaje, onliny z předních desek asi tady.

Naše výprava je tentokrát čistě rodinná, já, Vítek, Vojta, Verunka, Tomáš.

Cesta v pohodě, kde jsou ty časy šílených výluk, z Pardubic až do Liberce na jeden zátah.

Je to tu jako vždycky, ochotný pan Kopal, usměvavá obsluha v bufetu, bydlení na stejném místě jako mnoho let, výprava Českého Brodu hned vedle, i ten Albert stojí tam, co stával.

Kde jsou ty časy, co jsme se snažili všechen volný čas naplnit výlety: plánujeme jen šachy, koupání a (někteří) večerní společenský život.

Kola jsou většinou od 16 hodin, jen zítra taky v 9 ráno a za týden v sobotu už jen v 9 ráno.

18.55

První kolo dle očekávání 3/5. Verunka s Macháčkem neustála ani zahájení a nevyspalý Tomáš měl sice šanci, ale skončil bez figury.

Já, Vítek a Vojta jsme měli ratingové outsidery, ale chtělo to trpělivost, všichni jsme hráli přes dvě hodiny. Vojta již tradičně na konci na hodinách 1:30, reálně vlastně dvě hodiny, protože už byli po čtyřicátém tahu. Vítek Edovi chytil dámu a ten mu pak spadl na čas. Já jsem podobně jako Vojta hrál technicky na sloupec a volňáka.

Fotky ze zahájení a 1. kola:

20.40

Partie proti slabším soupeřům nemají nějakou extra hodnotu, ale buďme instruktivní pro mládež:

A konečně Doležal Eduard (1109) - Holásek Vít (1827):

V téhle pozici, která vznikla po 21. ... Sb7-e4, do toho bílý čtvrt hodiny koukal a nic nenašel, dáma je chycena. 0:1

20.55

V prvním kole překvapivě jen půlil Marian s německým soupeřem 1600-, ale ten jeho soupeř loni podobně v prvním kole odpůlil Bělašku. Dosud hraje Honza Čermák v napínavé koncovce V+2p x J+S.

21.25

Čenda to po pěti a čtvrt hodinách vydřel, takové první kolo fakt chceš.

Já jsem zítra o fous unikl Hábovi na první a mám hratelného soupeře 1700-. Vojta bude mít těžký úkol proti Bělaškovi, Vítek má bílými silného Cakla, Tomáš má mého dnešního soupeře, Verunka dvacetiletého soupeře bez ratingu.

neděle 8.50

Kolo začíná v 9, na onlinu Vojta a Vítek.

11.25

Zatím 2/3, vyhrála Verunka a já, prohrál Tomáš. Vojta prohraje, Vítek je málem ještě v zahájení.

Různé tempo hry je typické. Zatímco Verunka dohrála, Vojta tahal zdechlou téměř koncovku, já jsem očekával výhru v miniaturce a Vítek pomalu dokončoval vývin. 😉

Verunka měla soupeře bez ratingu, ale sicilskou rozehrál slušně, řekl bych jeden z nadaných studentů, co jen nehraje závodně. Dostal se dámou na b2 a postupně pobral asi čtyři pěšce, ale Verunka naopak dobrala na g7 a na prahu koncovky využila smrtící vazby k zisku figury.

"O kolik pěšců jsi měla míň?"
"Nevím, pěšce nepočítám."

Tomáš hrál klidnou pozici a postupně si pobral asi dva pěšce a v klidu mohl čekat, co bílý vymyslí, ten ale "z ničeho" vymyslel oběť věže a vyhrál - na to jsem zvědavej.

Já jsem včera mohl vyčítat Verunce, že Vídeňskou umí jen do druhého tahu - a sám jsem zjistil, že ji umím jen do čtvrtého :-), znám to jen z blicek s Jendou Maršem, a tam často stojím blbě. Bílý ale zahrál pár měkčích tahů a ani pak pořádně nedokončil vývin, i po velké rochádě jeho král trpěl.

11.30

2/4, Vojta prohrál - s Bělaškou se chvíli držel, pak dal pika, pak kvalitu - tradiční marné hledání kompenzace.

11.40

Analýza v plném proudu:

12.25

Vítek na onlinu balancuje na provaze.

12.35

Vítek má v časovce figuru!

12.45

Vítek vyhrál nad Caklem (2081), dobrej skalp! Kolo 3/5.

14.20

Tomáš prohrál, ale nemá se za co stydět, soupeřovi se to opravdu povedlo:

Verunka (ale i její soupeř) hráli partii dost kvalitně:

Já jsem hrál instruktivně pro mládež:

A Vítek rozhodl na minutě:

14.25

Fotka z oběda:

Ve čtyři je další kolo, na onlinu já a Vítek, oba proti silným soupeřům. Verunka má Tomana (1900+), Vojta hraje s Kuchařem, který hrál s mnou a s Tomem a postupně nás nejspíš obehraje všechny, Tomáš má Brandejského z Brodu.

20.30

Hubené kolo 1,5/5, ale čtyři z nás byli papírovými outsidery, takže OK. Všude šlo hlavně o taktiku (různé úrovně). Vyhrál Vojta, půlil Tomáš.

20.35

Tomáš se o dvacet let staršího Brandejského nebál, vyvinul figury a soupeř si nechal vidlí na c7 sebrat celou věž. Bohužel dal potom v tápletkách Tomáš figuru zpátky a v koncovce s kvalitou navíc musel ještě bojovat proti dvojici volňáků, končilo se v pozici K+V x K+S.

Verunka se černýma pustila do docela zajímavé aktivní hry, ale soupeř zápletky ustál s materiálem navíc.

Vítek měl černé s FM Kratochvílem a docela normální španělku zazdil "novinkou" h7-h5. Po ztrátě materiálu ještě chvíli šejdil, ale ani snaha o mat na dlouhé diagonále nevycházela.

Vojta hrál partii jako na houpačce, kolik hrubek kdo udělal, na to se kouknu, ale nakonec zbyl materiál jemu.

Já jsem se proti Mikešovi tak dlouho pokoušel o klidnou poziční hru, až jsem ho donutil to zbláznit obětí figury a obranu jsem s nedostatkem času neudržel ani na remízu.

22.55

Tady je teda to moje utrpení:

23.20

A Vojtova výhra, i když si to nezaslouží.

23.45

Dnešní ukázky uzavře Tomáš, hlavně kvůli ratingovému úspěchu.

pondělí 21.50

Část nás zašla poprvé na přehradu. Odpolední kolo slabší, 2/5, vyhrál Vojta a Verunka.

Začátek mě teda docela vyděsil, protože zhruba ve stejnou dobu přišel o figuru po blundrech jak Vítek, tak Vojta (tedy Vítek udělal hrubku v 8. tahu, Vojta v 17. 🙂 ). Vítek dostal dvoutahovou vidličku, Vojta si jednotahově nechal chytit střelce.

Rozdíl byl v tom, že Vítek pak už proti silnému soupeři mlžil marně, kdežto Vojta partii ještě otočil, pobral soupeřovi skoro všechny pěšce a má 3/4. Těch chyb, co tu už stihl udělat, je ovšem příliš. (Jeho soupeř nemá rating, prý žil v Kanadě a hraje na lichessu.)

Tomáš se proti relativně silnému Švecovi docela držel, jen dal v zahájení pěšce, ale pak vymyslel kombinaci, která měla díru - brát se nemusí, mezitah rozhodl ve prospěch soupeře.

Verunka si na dalšího již dospělého soupeře bez ratingu počkala do koncovky - ta byla zpočátku rovná, ale v konstelaci V+J x V+S zvládla pobrat asi tři pěšce.

Já jsem si protrpěl typickou "libereckou" partii - proti hráči 1750 jsem se pokusil vyhnout přípravě, takže jsem se dostal do pozice, které nerozumím (karlovarská), soupeř předvedl minoritní útok a pořád udržoval partii na hraně výhry, nakonec to dokázal v dámské koncovce s rovným materiálem. Pět a čtvrt hodiny utrpení, rating v háji a zítra soupeř 1780, zatímco Vojta se třemi body dostal hráče 1440 ...

22.35

Vojtova otočená partie:

22.50

Verunce stačilo využít chyb soupeře, takže jen dva diagramy - na prvním je koncovka spíš horší, na druhém krátce před koncem už je to úplně jiné. Soupeř prý hrával v dětství a teď se k tomu po deseti letech vrátil. Holásková Veronika (1460) - Vik Lukáš (1000):

úterý 0.10

A moje marná obrana:

0.25

Životospráva:

14.05

Ve Fischeráku jsme hráli čtyři, nejvíc se nejvíc dařilo Vojtovi, který odehrál turnaj vepředu a výkonem 5/7 skončil třetí.

19.05

Máme tu páté kolo, časově jsme před půlkou a programem už za půlkou. Zatím 2/4, vyhrál Vojta a já, ještě hraje Vítek (snad lepší půlka).

Tomáš i Verunka měli bohužel "retropartie" - Tomáš dal nevynuceně dvě figury a Verunka obětovala figuru za vidinu útoku, který se nekonal.

Vojta měl na onlinu soupeře s ratingem 1400+, který tu ale porážel devatenáctistovky (a prý nejen tu). V tradičním kvapíkovém tempu si sebral pěšce, poměnil figury a v konovce D+J x D+J předvedl dominanci figur.

Neuvěřitelnou situaci jsem zažil, když jsem uviděl Vojtova soupeře, jak si OD NĚJ půjčuje partiář a dopisuje do svého s řadou škrtanců správné tahy - nejdřív jsem myslel, že je to opačně, a divil jsem se, proč to Vojtovi opravuje soupeř. 😉

Já jsem včera sehrál partii, kde jsem instruktivně dostal v minoritním útoku, dnes jsem naopak instruktivně soupeře přehrál v pozici, kde měl izoláka.

19.30

Vojtův závěr, po kterém má 4/5, ale v dalších kolech to bude mít těžké:

20.35

Moje partie se tentokrát komentovala příjemně.

20.40

Vítek remis po 4,5 hodinách hry. Ve vyrovnané věžovce se pokoušel o výhru, dokonce z toho vysušil dámskou koncovku s krajním pěšcem navíc, ale ta už se na výhru hrát nedala.

22.10

Večer na dvoře:

středa 16.40

Vyhrál jsem v miniaturce. Na onlinu můžete sledovat Vojtu proti Marianovi. Založím další článek.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.