Šachový klub Ústí nad Orlicí

Pololetní zápolení

Tréninkový turnaj mládeže, 3. 2. 2023

Letošní termínový kalendář není moc nabitý, takže jsme den mimořádného volna s chutí využili k dalšímu tréninkovému setkání. Do klubovny na Žižkově přišlo dnes 15 hráčů, jaký rozdíl proti schůzkám dospělých (včera na bleskové lize nás hrálo šest)! A to ještě někteří nemohli, z tradičních účastníků obě dívky (Saša s Danielou), Vítek nebo David.

Jedním z bodů programu bylo procvičování drobné taktiky. Byl jsem rád, když se na otázku, kdo tento týden řešil diagramy, zvedl les rukou, to je právě potřeba. V samotném řešení jsme ale měli dost rezervy.

Ve známé ukázce z partie Uhlmann – Dely (1962) černý na tahu vyhraje.

Řešitelé se hlásili velmi rychle, jeden přes druhého, mnozí však navrhovali tah 1. … Ve1??, po kterém vyhrává zejména 2. Dd8+, ale stačí i 2. Sxg7+. Připomínám druhé zlaté pravidlo – vždy zkontrolovat, co soupeř udělá po našem plánovaném tahu.

(K výhře tu vede odlákání 1. … Dg2+!-+.)


Podobné to bylo i s řešením téhle pozice (BNT), kde někteří navrhovali tah králem a někteří dokonce 1. Vh1+??, což je samozřejmě věž zdarma. Pozor na dlouhé tahy!

(Vyhrává tu blokáda ústupového pole a zároveň odlákání 1. g8D+! s matem v příštím tahu.)

Další důležitá věc v tréninku je studovat literaturu, zejména dobře komentované partie. Předváděli jsme si slavnou partii Steinitz – von Bardeleben (vazba, zamezení rochády, útok na krále v centru, skvělý kombinační závěr).

A hlavně jsme hráli, již tradiční sedmikolový turnaj tempem 2 x 15 min + 5 s/tah.

Výsledky jsou na chess-results.

Celkem se prosazovali favorité, byla jen otázka, kdo z nich předčí ostatní. Tomáš měl namále už ve druhém kole, ale Matěj ho zpatil. Ve třetím došlo k bitvě Martina s Marianem, což jsou hráči krajské špičky v mladších kategoriích, v kvalitní partii vyhrál Marian. Matěj odpadl po nečekané prohře s Kubou Kleislem.

Ve čtvrtém kole Marian přehrál i Tomáše, měl sice figuru míň, ale Tomáš se nemohl hnout, bílí pěšci ho málem umačkali – a Marian vedl už s bodovým náskokem a největší soupeře měl za sebou. V pátém ho ovšem přibrzdil Ondra, který se tak sám dostal mezi přední hráče. V šestém Marian přehrál Matěje a zůstal v čele, Tomáš porazil Martina a šel před něj. Vypadalo to na Marianovo vítězství, měl silné soupeře za sebou a skvělé pomocné hodnocení.

V sedmém kole ovšem Marian silně klopýtl s Kubou Kleislem (ten je sice mnohem starší, ale hraje jen amatérsky ve škole), o prvním místě se rozhodovalo v partii Tomáše s Ondrou – a ten vyhrál partii i turnaj! Na třetí místo se ještě výhrou dostal Martin.

Takže zvítězil Ondřej Hejda, téměř nováček našeho kroužku, ovšem hráč se zkušeností z internetového hraní, hned na svém prvním opravdovém turnaji, výborně! Škoda, že začal hrát relativně pozdě. Druhý tedy Marian Pokorný po velmi pěkném výkonu, řada partií strategicky ucelená, vítězství bylo blízko! A třetí skončil ještě mladší hráč Martin Dlouhý (Česká Třebová), zcela právem, už hraje kvalitní šachy. Tomáš Holásek čtvrtý, často spíš bez materiálu kouzlil, Matěj Křížek pátý, ten trochu tápal, vepředu se dvakrát neudržel.

Za nimi už byli dva starší hráči (Kuba a Kuba 🙂 ), kteří na kroužek nechodí a turnajů zatím moc nehráli, ale jejich výkon roste turnaj od turnaje, vždyť Kuba Kleisl porazil Matěje i Mariana! Nejlepší z kroužku začátečníků byl Radek Hornych, ještě stále se 4 body ze 7 partií.

A ostatní se skoro všichni srovnali na výsledku 3/7, takže jen těsně pod 50%, o pořadí rozhodly drobnosti, podstatné je, že všichni strávili další hodiny tréninkem, i na zadních deskách se vůbec nehrály špatné šachy.

Ukázalo se, že může rozhodovat fyzický stav, po nemoci nastoupili Honza i Vilda, což je možná o nějaký bodík připravilo. U Viléma Popela se trochu zastavím – senzace minulého turnaje i dnes ukázala velký potenciál, jeho útoky jsou promyšlené a vynalézavost v časovkách nadprůměrná; převzal ovšem po Saše štafetu kisnaře turnaje, ale to je jen dobře, umět využít čas naplno je důležité. Některé vyhrané pozice v časovkách ztratil, před posledním kolem šel radši domů odpočívat, ale i tak 3/6, hrál pěkně. Samuel má velký zájem, ale chybí mu rutina. Kluci Dušánkovi skončili poslední, ale někdo být poslední prostě musí, nebyli o nic horší než ti před nimi.

Ukázka pochází z partie Jan Skubi – Šimon Dlouhý (6. kolo):

Tohle se hrálo na předposlední desce – že to vypadá jako opravdové šachy? Bílý předvádí dominanci figur, přesně jak se to učíme, a samozřejmě může sebrat vázanou věž na g7. Jenže pak se ještě chvíli hraje, po 1. hxg7+ Dxg7 dostane černý dámu do obrany a bílý útok neprojde tak snadno. Honza mě moc potěšil, že tu důkladně přemýšlel a pak zahrál 1. Vxg6!. Vázaná věž totiž neuteče a postavení černého krále je teď ještě víc narušeno. Černý si to pak „nechal ukázat“ po 1. … Sxg6(?) 2. hxg7 mat! Proti dvojšachu se nelze bránit ani braním figury, ani představením.

Připomínám ještě, že v sobotu 11. 2. je turnaj jednotlivců v České Třebové, kde všichni dnešní účastníci i další můžou hrát. Rodiče časem oslovím mailem.

Fotek je dost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.