Šachový klub Ústí nad Orlicí

Slunečno, slunečno, zamračeno

4. kvalifikační turnaj KP mládeže, Pardubice, 1. 4. 2023

Poslední kvalifikace, tedy poslední možnost probojovat se do finále, k tomu doplňkový turnaj pro starší. Vytvořili jsme desetičlennou výpravu, po třech lidech hrálo v desítkách a šestnáctkách. Zajímalo mě hlavně, kdo doplní již postupující (Holásek, Pokorný, Dušánek D. + dívky): šanci jsem dával Vilému Popelovi, Vítu Růžičkovi, Matěji Křížkovi, snad i Honzovi Skubimu.

Pardubický Dům techniky vejde spoustu hráčů, byť na chodbách je trochu těsno, Luboš Šilar turnaj připravil, Jirka Krištof odřídil. Začínalo se s půlhodinovým skluzem, ale pak už všechno odsýpalo.

Trochu jsem pomáhal s rozhodováním a úsměvné momenty se vršily, např. mě zavolal hráč, aby reklamoval vlastní nemožný tah (slovy “černý udělal nemožný tah”, přičemž černý byl on). Jiný zase reklamoval, že soupeř třikrát opakoval tah, jenže on sám hrál mezitím tahy jiné; pointa je ovšem v tom, že reklamující hráč měl drtivou materiální převahu.

Výsledky najdete na chess-results. Abych moc nenapínal, excelovala Saša, který vyhrála desítky, výborně ale hráli i dalši dva (Vilda a Dan), pro Vildu to znamená postup. Na další postup dosáhl ve čtrnáctkách Honza. Naopak zástupci šestnáctek už postup nepřidali.

HD10

Tady to byla od začátku do konce jízda. Saša s Vildou na sebe narazili v prvním kole, Saša tradičně skoro padala a byla bez materiálu, ale na půlminutě ještě dokázala matit. Dan zahájil vítězstvím a odstartoval tak pěknou výsledkovou řadu.

Dařilo se zejména Saše, která se záhy dostala dopředu, jen tam ve třetím kole prohrála se Šimonem Dlouhým (suverén kategorie Martin hrál už dvanáctky). Bodoval ale i Dan, po 4. kole měli oba 3 body!

Horší to bylo s Vilémem, který po smolné prohře se Sašou prohrál i ve třetím kole, měl pouze 1/3 a hlavně hrál dlouhé partie, takže neměl vůbec čas na odpočinek. Vypadalo to, že z možného postupu se stává nedosažitelný úkol.

Potom ale následovala úžasná série, protože počínaje čtvrtým kolem už Saša i Vilém vyhráli úplně všechno!! A ani Dan neodpadl, v posledních třech kolech uhrál 50%. Sledovat poslední kolo, kde tři naši hráli na předních šachovnicích a všichni tři vyhráli, to byl zážitek.

Saša Dudlová tak dosáhla krásného výsledku, kdy předčila všechny chlapce (i dívky) a dosáhla na samostatné 1. místo ziskem 6/7!!! Oproti očekávání ani nezápolila s časem (kromě první partie). Nedělala chyby, hrála pevně, ale dokázala i zaútočit. Už dlouho si myslím, že dopředu patří, minule ve Třebové měla smůlu na los, dnes jí všechno vyšlo krásně.

Vilém Popel mě svou hrou zaujal, kdykoliv dosud hrál. Během sezóny toho stihl méně (ty jeho věčné nemoci …), ale zabral v pravý čas. Finální šňůra 4/4 byla krásná, hlavní je, že dosáhl na postupové umístění. V turnaji se nakonec na 5 bodech sešlo nečekaně moc hráčů, takže ztráta na startu se projevila na jeho Buchholzu, ale to nevadí. 5/7, 7. místo.

Daniel Dušánek dokázal skončit hned za ním. Postup už měl, takže mohl hrát v klidu. Mimo partie vypadá zakřiknutě, vůbec neslyším, co mi povídá, ale za šachovnicí toho vidí spoustu a dokázal nasbírat dost bodů, myslím, že to byl jeho dosud nejlepší turnaj. 4,5/7, 8. místo.

Prostě tady to byl téměř turnaj snů.

HD12

Tady hrál jen Marian Pokorný. Mohl zkusit i čtrnáctky, ale dal přednost očekávané hře na špici tabulky. V předvečer turnaje jsem zjistil, že mu vyšlo první opravdové FIDE elo, krásných 1346. Postup už má dávno v kapse, mohl hrát bez nervů.

Ale té lehkovážnosti bylo nakonec až moc. Po očekávaném startu 2/2 prohrál s Martinem Dlouhým, to se občas stát může, ale být záhy bez figury, to bylo varování. Hned v dalším kole s Koutnou byl bez figury zas a koncovku spasil jen zázrakem – a všechno dovršil zbrklým přehlédnutím dámy ve vyhrané pozici pátého kola. Závěr už zase 2/2, ale ztrátu už dohnat nemohl. Ukázalo se zase jednou, že nespornou kvalitu dovede shodit okamžitou nepozorností. Potřebné varování před náročnými dubnovými turnaji. 4,5/7, 10. místo.

HD14

Tady taky téměř nemáme lidi, aspoň zase nastoupil Jan Skubi a od začátku si vedl nečekaně dobře. V prvním kole ještě prohrál, ale pokračoval sérií 3/3, přičemž porazil i nasazenou turnajovou jedničku Tomáše Kníznera. Hrál jako vždycky zdravě a s aktivními možnostmi, dostával se až do koncovek. Pak na předních deskách něco ztratil (s Zimmermannem to byla loterie, V x 2p, bylo to střídavě prohrané i vyhrané, nakonec remis) a v posledním kole to chtělo vyhrát. V partii s Kotkem postupně sebral dva pěšce, ale v koncovce nestejnopoláků si počínal nepřesně, naštěstí ho soupeř nechal projít do dámy. 4,5/7, 12. místo a hlavně dost nečekaný postup, paráda!

HD16

Tomáš byl v pondělí na plánované operaci, ale on má ty šachy rád, takže nastoupil, byť mu o nic nešlo. Vítkovi a Matějovi jsem věřil, výkon kolem 4/7 byl v jejich silách.

Nejlíp odstartoval Vítek (2/2), pak se dostal dopředu Tomáš (toho zbrzdil ve druhém kole Lána), naopak Matěj opakovaně zahazoval šance a trápil se vzadu, jeho postup se ukazoval jako nereálný.

Tomáš i Vítek se pak docela drželi, ale poslední kolo bylo v jejich podání opakem toho, co dokázali hráči v desítkách. Vítek, který měl hrát o postup, byl už v zahájení bez figury a záhy šel od toho (ano, měl prvního nasazeného Šmehlíka, ale porazil se sám). Tomáš v náročném boji soupeře udržel, pak dokonce přehrál, získal figuru – a ve vyhrané pozici přestal dávat pozor a dostal mat na poslední řadě. V posledním kole prohrál i Matěj a tak byla tečka za turnajem dost hořká.

Tomáš Holásek nestačil ve druhém kole na Lánu a ve třetím s figurou navíc jen půlil, pak ale spolehlivě posbíral tři body v řadě, trpělivou hrou bez větších chyb. Kdyby v posledním kole vyhrál vyhranou pozici, byl by z toho na závěr jeho účinkování v mládežnických kategoriích krásný bronz, takhle končí jen těsně před nasazením. 4,5/7, 8. místo.

Vít Růžička navzdory kvantům průběžné četby a ptákovinám, které vymýšlí místo koncentrace na hru, už ledacos dokáže a v turnaji to mohl potvrdit, nakonec rozhodla přílišná ledabylost o tom, že končí průměrně, bez úspěchu, který byl dost blízko. 3,5/7, 16. místo.

Matěj Křížek pořád trpí týmž neduhem, a tím jsou nevynucené chyby. I pěkně rozehrané partie vždy znovu ztrácí banálními přehlédnutími materiálu. Dnes to byla trochu křeč – kýžené šanci na postup se ani nepřiblížil. Chce to soustavně řešit taktiku a u partie pořád prověřovat tahy. 2/7 25. místo, to vůbec neodpovídá jeho slušnému chápání šachu.

HD18-20

To byl asi parádní turnaj s řadou silných juniorů. Naše špičky tam ale nejely, Ondra s Radkem se vydali jen sbírat cenné (a bolestivé) zkušenosti. Oba začali chodit do kroužku až na podzim a střetávat se s lidmi, kteří mají třeba i 9-10 let herních zkušeností navíc, to je tvrdá škola.

Ondřej Hejda má dost nahráno na internetu a hlavně hraje s chutí, takže i když na zkušenější hráče nestačí, proti hráčům bez ratingu bodovat dokáže. 3/7, 16. místo.

Radek Hornych je krásnou ukázkou toho, jak hraje člověk přirozeně inteligentní, když ty hráčské návyky ještě nemá vybudované. Na své soupeře nestačil, ale pokud se nenechá odradit (samé prohry jsou deprimující), je to cesta k postupnému zlepšování. 0,5/7, 22. místo.

Takže turnaj jako aprílové počasí, krásné výsledky i blundry a zklamání. Ta pozitiva ale dnes převažovala.

Zpátky chudáci ve vlaku stáli, navíc stál i vlak (u Brandýsa), ale naši morálku nic nezlomí.

Postupně budu plánovat Poličku (Zelený čtvrtek), družstvo mladších žáků v půlce dubna i účast na finále. Ale strpení, nejdřív je tu zítřejší poslední kolo KPI.