Šachový klub Ústí nad Orlicí

Druholigová tečka s hořkou příchutí

TJ Jiskra Ústí nad Orlicí – ŠK Vysoké Mýto 4:4

Všechno důležité se odehrálo již před čtrnácti dny, kdy jsme přivezli tři zlaté body z Bedřichova. Ve druhé lize jsme tak poprvé mohli nastupovat beze stresu, s tím, že o výsledek nejde a kdo si chce zahrát, ať si zahraje. Maximálně bylo ve hře trochu prestiže – první místo v okrese. Mnohem víc nás na dálku zajímalo, jak si povede Céčko v Žamberku – postup do KPI byl na dosah ruky.

Uvolněná atmosféra posledního kola ve spojení s rozvíjejícím se jarem přinesla zápas dosti lehkomyslný, asi jako když družstvo ve fotbalové exhibici otevře hru. Moc se nebránilo a partie končily jedna za druhou.

Moc se nenadřel Petr ani Jarda, půlky v několika tazích. 1:1 Krásně vyhrál Honza Šimek, zcela nečekaně otočil partii Martin Poslušný a k pohodové výhře dokráčel Martin Šmajzr. 4:1 Vypadalo to na pohodovou výhru, jenže Honza Švub prohrál pěšcovku, Martin Pečinka koncovku bez pěšce a na sám konec jsem prohrál neprohratelnou věžovku já 🙁 4:4 To už se vědělo, že Céčko nepostupuje, takže místo připravených oslav se u piva klopotně analyzovaly některé nevyužité šance a posléze i rozebíraly možosti příští sezóny … věru, že jsem si tu závěrečnou euforii představoval trochu jinak.

Martin Šmajzr (2161) – Michal Šrejber (2146) 1:0 Nějaká netypická zavřená sicilská, při otevřeném éčku Martin obsadil jezdcem e5, obětoval pb2 a chystal útok, černý se ale kromě dámy zaběhl na dámském křídle i koněm, přišel o něj a zbytek byla příjemná práce.

Tomáš Kraus (2123) – Pavel Holásek (2105) 1:0 Ve Svěšnikovovi jsem protihru měl, ale neodhodlal jsem se k nějakému obvyklému hazardnímu stylu “všechno na krále, centrum nechte soupeři”, aspoň že z toho vylezla věžovka 2:3 na jednom křídle. Bohužel místo rychlé půlky a popíjení dole musel soupeř hrát, takže jsem dohrával do pozdního odpoledne a v poslední pětiminutovce jsem to definitivně zazdil, soupeř svou studiovou cestičku k výhře využil.

Jan Šimek (2150) – Tomáš Pokorný (2250) 1:0 Nějaká netypická sicilka (Paulsen s c3), černý neudělal včas rochádu, při pěšcích e5, d4 x e6, d6 došlo k otevírání konzerv tahem d4-d5! a černá pozice se zhroutila v miniaturce. Bravo! Myslím, že Honzu příští rok  pustím před sebe, on to fakt nehraje špatně 🙂

Jiří Kosek (2106) – Jaroslav Volf (2140) 1/2 Není co komentovat.

Martin Pečinka (2062) – Jan Rusnák (2034) 0:1 Aljechinova. Martin se snažil využít slabých černých polí okolo soupeřova krále, získal kvalitu za nějakého pěšce, očekával jsem výhru … pak jsem před kontrolou viděl, jak kvalitu vrací a zůstává bez pěšce, koncovku V+S+3p x V+J+4p neudržel.

Luboš Ptáček (2046) – Petr Mareš (2008) 1/2 Skončit ještě dřív než Jarda může opravdu už jen Luboš.

Jan Švub (2001) – Tomáš Trhal (2035) 0:1 Nějaké zavřené zahájení přineslo polootevřenou pozici, kde se postupně vyměnilo úplně všechno, zbyla jen značná část pěšců … a v koncovce se mnohem lépe orientoval soupeř.

Michal Trhal (1982) – Martin Poslušný (1998) 0:1 Schlechterova obrana, tuším (slovanská s g6). V partii lítaly figury na všechny strany a letmým pohledem to byla od Martina naprostá kavárna – obětoval, co mohl, aby tam za to nic neměl. Když partie rychle skončila, žil jsem asi půl hodiny v domnění, že Martin zaslouženě prohrál. Opak je pravdou: korunoval svou taktiku obětí dámy a matil!

Takže se nám soupeř vysmekl, skončil v závěrečném pořadí před námi a mohl odjíždět s veselou. My můžeme bilancovat naši druholigovou sezónu jako vydařenou, mohli bychom si tu potřásat rukama, vzpomínat na vypjaté okamžiky … dnešní neúspěch Céčka ale naši radost trochu kalí.

14 thoughts on “Druholigová tečka s hořkou příchutí

 • Jan Šimek napsal:

  Na 2. šachovnici škoda toho 70. tahu, místo Ke8 Kg8 a remízu je podle mě snadné dosáhnout, černý bude jen po první řadě šachovat, může si dokonce dovolit vyměnit i věže, pěšcovka je remis, blý král by se mohl vydat maximálně tak po černý věži, která bude lítat po 1.řadě, ale tím by oslabil svoje pěšce a umožnil černýmu vydat se přes f8-e7 na f6. Martin na 5. desce zahodil vidlema všechny šance na výhru, i když po ztrátě mateiálu tam měl několik možností, jak se zachránit. U Honzy Švuba bylo škoda, že neviděl po g5,( jak mu soupeř dvakrát napadl pěšce na f4) tah h4- h5, asi měl Honza strach z toho volnýho krytýho pěšce,co by si černý na g4 vytvořil a černý ať dělá co dělá, tak do bílého tábora se přes dámské křídlo nijak nedostane a když se to pokusí nějak násilně prolomit, tak vytvoří zase bílému krytého volného pěšce a remíza je pak jasná. Černý to ještě může zkusit nepřetahovat, ale i tak to je remis, i když to není pro bílého jednoduché udržet, vynuceně vzniká pozice: B:a3,Kg6,Dh8 Č:b5,Kb3,Dc1 BNT nechtěl bych to ale bránit:), další možná koncovka je podobná,akorát v trochu lepším vydání pro bílého, tam je o něco málo lehčí dosáhnout remízy- B:a2,a4,Kg6,Dh8 Č:b6, Kb4,Dc1 ČNT .

 • Tomáš napsal:

  @Jan Šimek
  Pěšcová koncovka měla remízový charakter, stačilo postoupit pěšcem d o jedno pole. Ve chvíli, kdy došlo k “zablokování pole” d4, se stalo pozice bílého neudržitelnou, vzhledem k pohyblivé pěšcové formaci černého na královském kříde.

 • Pavel Holásek napsal:

  David: Nechápu ten ostrej tón. Že nás v Áčku zajímal výsledek Céčka, je fakt. Že odpoledne nebyla nálada slavit, je taky fakt. To, kde asi mají hrát mlaďáci, aby jim to prospělo, věcí trenérů je (neříkám, že máme diktovat kapitánům, ale uvažovat snad můžeme, ne?). A nevím o tom, že bych tu Céčko kritizoval.

 • Honza Rusnák napsal:

  Za stavu 4:1 bych tu remízu měl asi zakázanou přijmout. Musel bych čekat až jak dopadnou ostatní partie. Ale je fakt že mi Martin pomohl až neskutečně moc. Dost dobře ještě nechápu jak jsem tu partii mohl vyhrát když mi rybka hlásí že jsem na několika místech prohranej. A navíc jsem sehrál i tu koncovku s pěšcem víc špatně. Ve chvíli kdy jsem zahrál 53. … Kg3 tak stačilo Ve4 a Se1 a byl jsem zase bez kvality.

 • Pokyn napsal:

  Jejda, já už abych raději nikdy nikam nic nepsal 😀 Dejve, Na konci svého příspěvku pravím, cituji: “Ale zas je pravdou, že nemám co fušovat kapitánovi do řemesla a po bitvě je každej generál…” Jest to dostatečně srozumitelné?
  Céčku jsem fandil (nikoliv kvůli své příslušnosti k prachbídně hrajícímu béčku) a jeho sezonu mám za vydařenou. Nepochybuju ani na chvíli, že jste do toho posledního mistráku dali všechno… a těším se na analýzu partií.
  PS: Pan učitel jsem až od 1. září, takže kousek vedle 🙂

 • David napsal:

  Jak tak na to koukám, tak páni učitelé nemají do čeho píchnout. To že UOC prohrálo v Žamberku je mojí chybně stanovenou strategií a odhadem pozic. To jestli, budou hrát mlaďáci první nebo stoosmdesátou desku je věcí kapitánů jejich družstev. To pokud vím nejste ani jeden. Nesplněný sen prachbídně hrajícího B družstva o tom, že UOC postoupí se bohužel nesplnil. A ani tato diskuze nepatří pod článek z 2 ligy. S kritikou si laskavě počkejte až bude článek z předposledního a posledního kola z KP II. Nazdar.

 • Pokyn napsal:

  Jak Jenda Mareš na pátý v KPII? Kluci v céčku první čtyři, pět šachovnic a to není špatný zahrání. A druhý angažmá si mohou zkusit sehnat v KP někde na hostovačku, ne? S tím, že Jenda Mareš by měl být napsanej v áčku a semtam si zahrát ligu. Nedělal bych z toho elégii.

 • Pavel Holásek napsal:

  Pokyn: Opak je pravdou. Mlaďáci potřebují hrát co týden a soupeře i úrovně KPI. Jestli bude takový Jenda Mareš potřeba někam na pátou desku v KPII, tak ze sezóny moc mít nebude.

 • Pokyn napsal:

  A já 4:4 říkal dole v lokálu ze srandy Luboši Ptáčkovi a Jirkovi Koskovi a všici jsme se zlehka smáli… a přeci Mýto povstalo z popela! Škoda partie na sedmičce (kde to po přetahu floka na d4 byla remíza na tisíc let) a partie na pětce. Tam, být kapitánem, šeptnu Martinovi, aby s kvalitou víc nabídl remízu. Pochybuju, že by ji Honza Rusnák odmítl… a kýžených 4,5 by bylo doma.
  Naštěstí, jak pravil klasik, když nejde o život, tak jde o… 😀
  Trochu podobně to vidím i u céčka. Kdo by čekal, že bude hrát do posledního kola o postup?! Já teda ne… a přesto odehrálo výbornou sezonu. Tři ústecké mančafty v jeden termín mají nezanedbatelnou výhodu (i když asi jedinou)… všichni si zahrají dosyta. Potřeba je to hlavně u šestice mlaďáků z pokročilých, kterým to jde, ale šancí tolik nemají. Popravdě moc nechápu, proč nejel do Žamberka na osmičku třeba Vláďa Kubišta nebo Vít Kapoun, kterým to za céčko sypalo víc než některým borcům ze základu. Ale zas je pravdou, že nemám co fušovat kapitánovi do řemesla a po bitvě je každej generál… Nuže hlavu vzhůru a s vervou do další sezony!

 • Pavel Holásek napsal:

  Martine, promiň, to nemá být nic proti nikomu … fakt to za Tebe bylo korektní?

 • Martin Šmajzr napsal:

  Ještě že už o nic nešlo 😉 Tak teď máme aspoň čas do začátku další ligové sezóny studovat koncovky 🙂

 • Martin Poslušný napsal:

  Jupíííí, juupííí, tak jsem se přeci své první výhry v druhé lize dočkal 🙂
  Jupíííí, jupííííí. A nehodlám si ji zkazit bohužel opět zaujatým a trochu zahořklým článkem …

  Pavle mrkni se na na svůj rozbor na těchto stránkách z partie A.Čížek – M.Šmajzr z utkání Třebíč “B” – Ústí “A”, kde jsi o ní napsal ” … a vzniklou koncovku bílý vyhrát nedokázal. Ani se mu nedivím. 1/2″, kde se objevila pozice:

  B: Kg3, Va6, f4, g4 h5
  Č: Kh7, Vb7, g7, h6

 • Jan Šimek napsal:

  Škoda, ty 3 body body byly dneska jako na dlani, Honza Švub si asi ani remizovější pěšcovku přát nemohl ( nevím, jestli musel králem chodit na d4, stačilo tam hodit pěšce a těžko by někudy černý prošel do bílého tábora), u Martina na 5. desce mně přišlo, že do nějakého 35. tahu (do těch vidlí) tahal za kratší konec černý, možná, že byl i chvílemi prohraný, celé jsem to neviděl a na 2. desce mně přišlo, že si bílý celou partii udržoval mírnou převahu, škoda, že se tu věžovku nepodařilo zremizovat. Trochu podobné utkání jako s Durasem, akorát tady jsme měli 3 mečboly, tam 1 nebo spíš 2.

 • Martin Pečinka napsal:

  těžko se to hraje když velice inteligentně zaktivizuju černýmu krále a pak si nechám dát obyčejný vidle 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *