Šachový klub Ústí nad Orlicí

Mládež: odstartováno

Tréninkový turnaj mládeže, Ústí nad Orlicí, 23. 9. 2023

I když jsme s některými trochu dělali i přes prázdniny, asi intenzita tréninku přes léto nebyla kdovíjaká. Už se ale rozjíždíme, asi i o něco dřív než v jiných letech. Ve čtvrtek jsme začali kroužkem DDM, kde mám 15 lidí v kroužku pokročilejších, Pokyn 11 v kroužku začátečníků.

Už za týden nás čeká ostrý start v Lanškrouně (bližší info asi v pondělí).

A tak byl nejvyšší čas na již tradiční tréninkový turnaj v klubovně. Účast byla asi průměrná, 13 účastníků, z toho 2 hosté ze Třebové, 1 nováček, který se po druhém kole rozhodl, že doma je to zatím lepší, takže 10 našich, kteří udělali zase něco pro svoje zlepšení.

Vlastně tu už hráli docela zkušení hráči, uvědomil jsem si, že další nováček Tonda Palán vlastně nemá koho porážet, začátečnických výkonů tu bylo minimum.

Přesto byly k vidění chyby občas i na nejpřednějších deskách, na vině byla špatná koncentrace. Hráči, kteří se prali o stupně vítězů, už mají dostatečnou kvalitu na to, aby nenastavovali figuru nebo věž nebo nedělali nemožné tahy. Pořád platí, že řadu partií rozhoduje elementární taktika. Doma řešíme diagramy, při partii kontrolujeme hrozby.

Výsledky najdete na chess-results.

V první půlce šli dopředu Marian Pokorný, který porazil Tomáše, a Martin Dlouhý, který porazil Ondru Hejdu. Spolu pak půlili. Naopak Vítek Růžička měl krutý start, narazil právě s Tomášem i Ondrou. Martina pak zepředu sestřelili Tomáš a Vítek, takže po vítězství sahal Marian, ale ten těžce promáchl v partii se Sašou, kde v pozici s figurou navíc nejen figuru vrátil, ale ještě to prohrál. Tomáš už pak nezaváhal a Vítek dobře finišoval, naopak Ondra na hráče z čela nestačil, za což si mohl sám vlastní zbrklostí (hlásal tam jakousi tezi, že největším soupeřem šachisty je on sám).

Jo, taky měl výborný bonmot, že na internetu blicáme proto, abychom si vyzkoušeli nové … blundry. 😉

Takže vyhrál Tomáš, Marian aspoň druhý a Martin třetí, ti dnes hráli nejlépe. Vítek a Saša (nejlepší dívka) pak ve finiši ještě předstihli Ondru, Saša po smolné prohře s Vilémem zabrala a zvládla i přední desky.

Sedmý skončil skoro úplný nováček Tonda Šolc, ten za nás hrál jen něco málo za gympl, osmý Vilém Popel tentokrát špičku tak neproháněl, ale hrál slušně a s chutí, dosáhl ještě na 50%. Ani devátý Šimon Dlouhý (jeden z nejmladších!) a desátý Radek Hornych už rozhodně nehrají začátečnické šachy.

Úplnou premiéru si odbyl Antonín Palán a dosáhl na dva body (kontumák a dva nemožňáky, které správně reklamoval v partii s Danem). Ve volných chvílích jsme trénovali základní taktiku. Braní figur už docela vidí. Dan Dušánek měl naopak smůlu, kontumáky se od třetího kola už neudělovaly a Tondovi dal dvakrát skoro mat, jen právě s vlastním králem v šachu. Vůbec nehrál tak špatně, jak by odpovídalo bodovému zisku. Martin Moudr si to zkusil a zvládl skoro hodinu a půl.

Budu se opakovat – ani poslední místa tu nejsou neúspěchem, podstatné bylo přijít – ti, co nepřišli, nevyužili šanci ke zlepšení.

Diagramy jsme tentokrát jen naťukli, abych připomněl, že právě ty by měly tvořit základ domácího tréninku.

A zabývali jsme se partií Abdusattorov – Khusnutdinov. Tehdy devítiletý klučina Abdusattorov porazil velmistra, dnes v 19 letech je už sám předním světovým velmistrem. V partii klidně vyvinul figurky, našel vhodné plány v podobě pěšcových pák (9. b4, 17. f4) a počínaje tahem 17. f4 už šel prakticky jen dopředu, postupně vylepšoval figury na logická místa, až černá pozice nevydržela. Jak říkal kdysi na přednášce Lukáš Vlasák, tihle talenti už v raném věku znali stovky partií mistrů světa, takže dokázali skoro v každé pozici najít plán, který už někde viděli. (Když uděláte partii denně, za rok jich máte aspoň tři sta.)

Ještě jsem nepsal o sobě – dnes jsem se dost nadřel. Nejdřív jsem přišel do nabité klubovny, kde to pro větší počet rodičů vypadalo, že nám bude chybět nábytek – nakonec nás ale tolik nebylo. Pak nedorazili někteří přihlášení, jiní volali, že dorazí později. Mezitím jsem zjistil, že nemám brýle (naštěstí ležely doma), takže jsem na ten Swiss Manager sotva viděl. Chaos. A pak jsem při vyloučení hráče z turnaje udělal chybu a celý turnaj jsem zadával znovu. Uf.

Ukázky předvádějí jak nápadité taktické obraty, tak i chyby, které při plnokrevném boji vznikají.

Fotky nemohou chybět.

One thought on “Mládež: odstartováno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *