Šachový klub Ústí nad Orlicí

Pokukování po Harrachovu I

Se žlutýma listama na břízách a se sychravým podzimním vzduchem mě jímá nostalgie, je totiž čas podzimního MČ mládeže v Harrachově. Byli jsme tam (a občas i jinde) mnohokrát a zažili jsme tam mnoho, na Harrachově vlastně vyrostly všechny generace mladých za posledních skoro dvacet let. (Můžete googlit sachyuo a Harrachov, příp. Příchovice nebo Herlíkovice.)

Potom ale do věci vstoupil covid a po něm jsme zatím nenavázali. Letos hlavně proto, že do mistrovských kategorií jsme postoupili jen v desítkách (ty budou v listopadu v Teplicích). Ale za rok už musíme.

Co tam je výjimečného, to se asi těžko vyjádří stručně. Stovky šachistů na jednom místě. Hra, rozbory, přípravy, přednášky, další doprovodné akce. Horská příroda hned před vchodem. Společné stolování (byť s jídlem jsme si občas užili svoje.) Atmosféra, která nutí účastníky, aby se tam vraceli.

A kdybych měl vypíchnout jednu věc, pak důraz většiny trenérů při rozborech na působnost figur; ani ne naučená zahájení, ani ne konkrétní varianty, ale znova a znova péče o to, aby hrály všechny figury a zapojovaly se do zvoleného plánu hry.

Turnaj můžete sledovat na webu ŠSČR nebo webu pořadatele, jsou tam odkazy na onliny i partie v .pgn ke stažení (že víte, jak je otevřít?). Jako vždy platí, že méně znamená více. Nemusíte litovat, že nestihnete sledovat všechno: vyberte si pár partií a věnujte se jim.

Vybrané momenty zkusím průběžně komentovat a publikovat (neslibuju, že stihnu všechno). Tady tedy první kolo.

Na začátek pár příkladů elementární taktiky:

Pak něco o trošičku těžšího:

Potom ukázky hezkých, ale nedotažených útoků, kde outsideři mohli překvapit favority:

Pak pěkná koncovka, která by se nám hodila na kroužek:

A na závěr celou partii právě na téma působnost figur:

 

One thought on “Pokukování po Harrachovu I

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *