Šachový klub Ústí nad Orlicí

Finále 2024 – hodnocení

Máme za sebou jeden z vrcholů šachového roku, finále KP mládeže na Horním Bradle.

Ještě jednou uvádím odkaz na výsledky.

Celkově musím akci chválit, počasí vyšlo náramně, děti nezlobily (nebo o tom nevím), jídlo bylo dobré a bylo ho dost, prostory sice stísněné a pro doprovod nešikovné, ale to se dalo přežít, organizace fajn. Díky řidičům za odvoz.

Pokud jde o šachovou stránku věci, převažují pozitiva. Dali jsme dohromady osmičlennou výpravu, odehráli spoustu důležitých partií, získali nadprůměrný počet bodů, přivezli dvě medaile. Řada partií byla už pěkná, ucelená, šlapeme.

Jednotlivě takto:

H10

Dan Dušánek vstupoval do turnaje jako jeden z favoritů, vždyť v sezóně už jeden turnaj vyhrál, v dalším byl třetí. V prvním kole měl ale smůlu s pípacíma hodinkama a ta předznamenala jeho další výkony. Záhy bylo po nadějích na postup a špatná hra v posledních dvou kolech ho odsunula dost dozadu. Měl asi problémy způsobené zápisem, ten totiž tříští pozornost, takže partii nemá pod kontrolou. Přesto první finálová účast a zkušenosti k nezaplacení. 2,5/7, 15. místo

H12

Marian Pokorný odehrál turnaj v pohodě, soupeře postupně přehrával, vrcholem byl krásný výkon s Horáčkem, Sašu ještě omilostnil. Spolu s Martinem Dlouhým turnaji dominovali a zdálo se, že bude rozhodovat jen pomocné hodnocení. Kdy jsme to naposledy měli, aby někdo dlouhodobě patřil k úplné krajské špičce … Kaňkou v posledním kole ale dojem strašlivě pokazil. 5/7, 2. místo, postup na MČ.

Saša Dudlová se (jako jediná dívka!) rozhodla hrát v chlapecké kategorii. První den zvládla v pohodě, pak měla namále s Marianem a prohrála s Martinem (byť šance měla). Potom ale už zabrala, dvakrát vyhrála zaslouženě a s Horáčkem to byla zcela korektní půlka, nakonec jí přálo i štěstí, když ho předstihla na kdovíkolikáté pomocné hodnocení (počet partií černými, podobně to bylo i v kat. HD20). Připomeňme, že podobně jako Vilda patří k mladším, dvanáctky hraje i za rok. 5/7, 3. místo (postup má coby dívka automaticky).

Vilém Popel měl taky patřit k favoritům, ale v prvním kole narazil na Martina (absence ratingu u většiny hráčů nenapomáhá spravedlivému losu, to bylo výrazně vidět třeba v prvním kole desítek), ve druhém spáchal hrůznou chybu ve vyhrané pozici a vypadalo to, že bude po turnaji. Postupně se ale rozehrál ke skvělému výkonu, získal pět bodů v řadě, vždy znovu trpělivou hrou ve zdánlivě rovných symetrických pozicích, výkon korunoval v posledním kole (ukázka bude). Dokonce jsme už nadšeně slavili postup – než se ukázalo, že mu to o místo uteklo, věčná škoda. I tak ukázal, že patří do krajské špičky, i on je tu mladší. 5/7, 6. místo.

Tonda Palán je podzimním nováčkem. Do finále se přes veškerou snahu neprobojoval, ale dal jsem mu divokou kartu a byla to správná volba. Hraje solidní pevné šachy, ve třetím a čtvrtém kole dal z opatrnosti předčasné remízy, ale pak už zabral naplno a před posledním kolem měl dokonce šanci na postup. To nevyšlo, ale i tak výkon zcela nad očekávání a velký příslib do budoucna. 4/7, 8. místo.

Matěj Peterka je druhým objevem letošní sezóny. Zahájil výhrou nad Hrstkou, ale pak mu to šlo méně, z komplikovaných taktických pozic vycházel opakovaně bez materiálu; je fajn, že se aspoň nebojí hrát aktivně. Včera aspoň vyvzdoroval půlku v nejdelší partii kola, dnes ráno vyhrál v miniaturce, ale v poslední partii zase nevydržel napětí boje, škoda, 50% by bylo hezkých. Křest ohněm. 2,5/7, 19. místo.

H16

Matěj Křížek byl druhým našim hráčem na divokou kartu, takže mohl jen překvapit. Ze začátku to moc nevypadalo, dvakrát prohrál a pak ho čekal kontumák, druhá půlka už byla lepší, využíval chyb soupeřů a výsledek je dost slušný. Matěj hraje pořád podobně, symetrické otevřené hry, výměny lehkých figur – a pak to dopadne, nebo ne. Tentokrát to párkrát dopadlo. Je zvláštní, jak má pěkné pomocné hodnocení, byť hrál vzadu. 3,5/7, 14. místo.

HD18-20

Tomáš Holásek tu patřil k nejmladším, podle ratingu za půlku hracího pole. Na Třasákovou a Nešpůrka nemá, ale jinak odehrál podnikavý turnaj, hráče bez ratingu porazil, s hráči 1400+ udělal 50%, předváděl aktivní figurovou hru se zajímavými zápletkami. Navzdory prohře v posledním kole obhájil nasazení, výkon je slušný. 3,5/7, 17. místo.

Pozitiva

 1. Dvě medaile.
 2. Dominance v kat. HD12.
 3. Pěkné výkony v řadě partií.
 4. Celkový rozvoj naší mládeže, těch 8 finalistů je jen asi čtvrtina všech, co nám hrají.

Negativa

 1. Hrubky z nepozornosti, i když se na to opakovaně připravujeme.
 2. Chybí nám starší generace, v kat. H14 nemáme vůbec nikoho, ve starších to není žádná špička.
 3. Chybí nám i mladší generace, po Danovi zatím nemáme nikoho do H10.

Poučení

 1. Pořád dokola je třeba kontrolovat soupeřovy hrozby (zlatá pravidla). S tím souvisí koncentrace na hru a vůbec herní morálka. Jít do toho naplno!
 2. Značnou část partií rozhoduje vazba a/nebo vidlička.
 3. K tomu, abychom hrozby viděli, je třeba pořád dokola řešit taktiku a hrát tréninkové partie.
 4. Nechci vidět žádné předčasné remízy, např.  ve vyhrané věžovce, s figurou navíc nebo s kvalitou navíc. Soupeř si musí remízu zasloužit, perně vybojovat! (Pořád znova, do partie jdeme naplno!)
 5. Přílišná opatrnost škodí, oslí ucha typu h3, h6 znemožňují vyvinout na soupeře tlak.
 6. Děláme rochádu a vyvíjíme figury, pak se teprve pouštíme do závazných akcí.
 7. My moc neděláme zahájení, ale je to asi třeba, stát za pár tahů špatně není cesta. Starší kategorie by se mohly kouknout na něco jiného než symetrické italské a čtyřjezdcovky. Mě by takové šachy moc nebavily. Na světě je tolik zajímavých pozic!
 8. Takže je třeba vůbec dělat doma, pustit se do literatury, sledovat videa apod.
 9. A rozhodně se nebát! Ani soupeře, ani vlastních chyb, ani rizika.

Protože šachy jsou krásný.
  Partiové ukázky později.

One thought on “Finále 2024 – hodnocení

 • Honza Pokorný napsal:

  Dobře sepsáno. Máme hodně na čem zapracovat, ale pořád mám pocit, že hlavně ve dvanáctkách je potenciál veliký…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *