Šachový klub Ústí nad Orlicí

Zápas Mýto – Ústí v diagramech I

Ojojoj, to bude práce, tentokrát se diagramů nabízí přehršel. Ještě že aspoň Lukáš publikoval tu svou nejlepší, já teď můžu v klidu paběrkovat 😉

1. Marian Sabol (2371) – Martin Šmajzr (2180)

Tady se musí začít už od prvního tahu. 1. Jc3 Teda, úplně nechápu, proč je třeba zrovna Martinovi odbočovat z teorie, on by odbočil do dvou tahů sám 😉 d5 2. e4 d4 3. Jce2 e5 4. d3 c5 5. f4 Jc6 6. Jf3 Sd6 7. g3 f5!?

Martin nezůstává soupeři nic dlužen: f7-f5 třeba není objektivně, analyticky, laboratorně nejlepší, ale je to slovo do pranice. 8. exf5 atd.

Oba hráči se přirozeně vyvinuli …

… a další extravaganci přidal Marian: 12. cxd4?! Po přirozené výměně na e5 se pozice zplošťuje, takže snaha hledat komplikace, hazard, který se nemusel vyplatit, pěšec d3 není nic moc. Bílý posadil koně na e4 a zahájil riskantní nástup pěšci na královském křídle (při nedovyvinutém křídle dámském). Martin prostě držel figurky v centru a po preventivních tazích před králem (i když g6 asi bylo zbytečné oslabení) nastoupil na dámském křídle, což mu dalo šance hlavně po 24. Sb4?

Připadám si trochu trapně, já asi nejsem ten, kdo by měl otazníkovat Mariana :-), ale dávat v takové pozici dvojici střelců a hlavně černá pole (e3), no nevím. 24. … cxd3 Forsírovat nebylo nutné, bylo možné nechat pěšce stát a držet napětí, ale i vzhledem k Marianovu času to jde; Martin vidí kořist a tlačí se vpřed. 25. Dxd3 Sc4 26. Dd2 Jxb4 27. axb4

Teď má zas černý izoláka na d4, ale volné dráhy pro aktivní figury ho jasně víc než vyvažujou (nehledě k možnosti šlápnout d3). Tady se lze zamýšlet nad tím, kterou figuru ještě vylepšit nebo kam je napřít, rozjet třeba koně g8? Martin si radši bere vrabce v hrsti, totiž pěšce f4. 27. … Sxe2?! 28. Dxe2 Sxf4 29. Dd3 Vd8 30. Jc5 Už to tak hezky nevypadá.

Dáma míří na g6, černá dáma může při ústupu snadno g6 pokrýt (30. … Df7). Martin se rozhodl pěšce dát a sám útočit a po partii si za to nadával, ale 30. … De7!? je korektní a zajímavé! 31. Dxg6!? Jdou do toho hlava nehlava.  De3+ 32. Kh1

32. … Dg3? Kdo by to nezahrál? Černá pole kolem krále tak lákají … Ale bílý má obranu, vlastně protiútok. 33. Vxf4 Jasně. Ani vykřičník se sem nedá dát, ani to vlastně není oběť. 33. … Dxf4 34. Je6 Df7?? Blundr je až tady (Martin už byl taky v časovce), ale partii prohrálo už 32. … Dg3. I po lepším 34. … Df6 35. Dxf6+ Jxf6 36. Jxf8 Vxf8 37. Vxd4 je koncovka špatná, pěšák navíc a střelec proti jezdci mluví za vše. 35. Dxf7 Vxf7 36. Jxd8 Partie v hazardním laskerovském stylu – soupeři poskytneme dostatek šancí, aby se pověsil na vlastním provazu … když už už triumfuje, podtrhneme mu židličku. 1:0

——————————————————————————————————————————————————-

2. Pavel Holásek (2065) – David Výprachtický (2020)

Až doteď jsem s rochádou vyčkával, ale je pomalu čas se rozhodnout. 11. 0-0-0 Objektivně určitě ne špatné, ale vzniklá pozice mi nesedla. Vycházel jsem zhruba z úvahy, že černý má všechno nachystané na královskoindický postup f7-f5, kdežto já se tam s jezdcem na c3 budu k c4-c5 dostávat hůř. Útoku proti králi na dámském křídle jsem se nebál, protože jindy platný Sg7 je zabetonován. Oproti takovému drakovi bude ale i můj útok na královském křídle pomalejší a méně podporovaný figurama (bělopolný střelec se tam nedostane, Jc3 nemá pole d5 apod.).

Kdybych chtěl hledat alternativní založení partie, tak asi právě zde: 11. 0-0 s plánem f2-f4. Černý je totiž docela stísněn, kdežto já jsem v zásadě vyvinut a figurky by mohly nastoupit rychleji než v partii. 11. … Sd7 12. Sg4?! Snaha o strategicky správnou výměnu v pozici, kde má jít o rychlost: 12. g4, h4 atd. 12. … b5! A už se mi moje velká rocháda přestávala líbit. Tyhle oboustranné rochádové útoky připomínají jízdu v ledovém korytě: děláte ty téměř jediné tahy, jedete předurčenou dráhou, ať už brzdíte nebo ne, a jen čekáte, kde vás to vyplivne. Nás to vyplivlo tady:

Bezprostřední hrozby jednomu či druhému králi nejsou vidět, ale je to dost o hubu: jakmile jeden z hráčů odvede figury do útoku, můžou chybět u vlastního krále. Začal s tím černý a na mě se zašklebila hrozba Jc8-b6-c4xa3. Začal jsem tedy hledat, co tam mám já – a nenašel jsem nic zvláštního: když se vymění střelci a otevře h sloupec, sebere černý na g6 f pěšcem a zapojí dámu do obrany. Než tam převedu věž a koně, dostanu čočku na dámském křídle sám. Když budu naopak držet dámské křídlo (Kb1, Jc3 apod.), nedostanu se do útoku. Ani jiná idea, totiž h6 se zavřením střelce a hrou na dámském křídle s figurou navíc, nevychází, střelec se před diagonálu d8-h4 osvobodí. Proto tedy 23. Sh6 Sf6 24. Sg5 Sg7 25. Sh6 s opakováním tahů.

A přece tam byla idea – a krásná … a sám o ní občas básním: útočný ústup 23. De1!! Dáma míří na h sloupec, ale ne na h6, nýbrž na h4 s jednoduchou hrozbou hxg6 a Dxh7 – střelec na g7 tu překáží! V některých variantách se střelec bude měnit ne na h6, ale na f6 (a dáma na f6 je nebezpečná např. kvůli h5-h6). Pokračuje-li černý ve svém plánu 23. … Jb6 24. Dh4, už nejde 24. … Kg8 25. hxg6 hxg6 26. Sf6 s nekrytelnou hrozbou Dh8+! Nutné je 24. … Sf8, ale to už zas může bílý měnit dámy a tlačit na h7 věžemi, střelec na f8 překáží. Nic forsírovaného tam taky není vidět, ale je to nápad.

Já jsem ovšem nápad neměl, proto půl hned. 0,5:0,5

5 thoughts on “Zápas Mýto – Ústí v diagramech I

  • Pavel Holásek napsal:

    Michala už mám, další dělám – akorát jsem zároveň psal příspěvek do Gympláka a dělám reportáž z Hlinska a účastnil jsem se oslavy jedněch padesátin a hrál čtyřhodinovou partii v oddíláku – a někdo by měl taky trénovat (mě a děti). Do soboty to bude, možná i výrazně dřív 😉

    Tempo je propříště třeba (zdarma) objednat na mailu uvedeném na první stránce. Taky proto, abychom věděli, pro koho to vlastně děláme.

  • hurtak napsal:

    a kde je zbytek partií?? 😀 na tempo sem koukal, sice mi nepřišlo mejlem, ale našel sem si ho sám a chválím velice 😉

  • Pokyn napsal:

    Na první desce to byla věru mušketýrská šermovačka dvou výborných kapitánů, radost pohledět. A černý nebyl od úspěchu daleko…

  • Martin Šmajzr napsal:

    Já se tentokrát vůbec nepřipravoval, protože vím, že by to byla s tebou ztráta času, což se i potvrdilo 🙂

  • Marian Sabol napsal:

    K úvodníku: V posledních třech partiích hrál Martin černými na e4 ruskou, aljechinku nebo francouzskou. Ani jsem nechtěl vědět, co si připravil na mě. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *