Šachový klub Ústí nad Orlicí

Další Orlická za námi

44. ročník Orlické šachovnice + KP do 8 let, 22.3.2014

Náš erbovní turnaj má za sebou další ročník. Díky spolupráci s DDM jsme opět mohli využít příjemné prostory kulturáku, až na odpolední přímé slunce to byla paráda, téměř nebylo třeba řešit nekázeň, všechno šlapalo.

Moc se mi líbí, že turnaj přivádí ke spolupráci větší počet našich lidí: lví kus práce odvedl Martin Šmajzr (extraliga musela počkat 😉 ), ale bylo nás tam tolik, že jsme skoro mohli udělat schůzi: rozhodčí Katka, David a já, “výčepní” Martin D. a Jenda (cpát sedm hodin párky do rohlíků bych nechtěl), maminky a fotografky Marcela a Jana (ta první navíc s výtvarným programem pro děti), rodič budoucího skvělého hráče Pokyn (skvělý hráč zatím v kočárku), starší generaci zastupoval Pavel (nejdřív rovnal stoly, pak chválil z pozice diváka naše talenty). Na koho jsem zapomněl, ať zvedne ruku. Samozřejmě hejna Holásků, Šmajzrových a dalších, pořád se tam někdo pletl pod nohama, chci říct odvedli spoustu drobné důležité práce.

Martin postupně turnaj kultivuje, stará deska se jmény vítězů byla renovována (stále nám chybí jména vítězů zejména prvních ročníků!), pro vítěze byla nově určena soška se šachovnicí. Bohužel v nejmíň vhodnou chvíli odešla laminovačka, když vytvořila z diplomu jakési zatavené varhany.

Uvidíme, jak dopadne mediální obraz turnaje – míhali se tu novináři, natáčela televize; až budou odkazy, dám je dolů.

Nepřijeli zdaleka všichni, co mohli. Možná máme vysoké startovné, možná zapůsobilo krásné počasí, možná nabitý kalendář (další dva měsíce se nezastavíme). Přesto hrálo slušných 92 lidí v hlavním turnaji a 22 malých v osmičkách.

Ústecká účast 15 hráčů (13+2) nakonec není úplně marná, přesto mě zklamali svým přístupem začátečníci, z celého jejich kroužku hráli jen tři. Škoda.

Krajský přebor PDŠS 2014 do 8 let

Dva naši: Domča mohla myslet na dívčí medaili, Tomáš na nějaký ten občasný bod.

Dominika Šmajzrová se rozjížděla půlkami, ale pokračovala celými body, což ji nakonec vyneslo nad 50% a k dívčímu zlatu, tedy titulu přebornice kraje. Zdárně tak pokračuje ve šlépějích svých sester. 5/9, 10. místo, 1. dívka, 1063.

Tomáš Holásek svůj třetí turnaj v životě zahájil patem a zakončil dvěma šustrmaty, takže ani neskončil poslední. Může tu hrát i za dva roky. 2,5/9, 21. místo.

Favority Nejedlého a Stočka nakonec senzačně předstihl svitavský Ďuriančík. Kategorii sledovala podrobně Katka, třeba něco přidá.

Orlická šachovnice

Tajně jsme vkládali naděje do druhého nasazeného Vaška – kdy už vyhraje Orlickou náš hráč? Jirka s Vojtou chtěli jistě hrát co nejblíž špičky, Vítek mluvil skromně o dvacítce, holky mohly být motivovány medailemi, Míša se rychle lepší, Vašek s sebou přivezl nadějného Martina, Štěpán hrál zase po delší době a Jakub snad poprvé?

Václav Grundman dlouho celkem plnil roli jednoho z favoritů. Sice trochu ztratil půlkou s Kupsou (v dámské koncovce mu chyběl pěšec, to nešlo), ale pak znovu nabíral bod za bodem – Patrika Feltla přehrál v posledních vteřinách, Matěje Půlpána celkem brzy. Očekávaný duel s Havelkou tentokrát Vaškovi moc nevyšel, Havelkův tlak na krále byl příliš velký. O relativním neúspěchu pak rozhodla partie proti Ludvíkovi, kde sice Vašek s naprostým minimem času dokázal v koncovce vyždímat figuru, ale na posledních vteřinách partii ještě prohrál. Čtvrthodinovky chtějí jistou ruku a žádné váhání. Že v průběhu turnaje porazil Kačku, Vítka nebo Klabeneše, to je asi normálka. Nejlepší oušťák, jak jinak. 6,5/9, 7. místo, 1680.

Vít Holásek naznačil formu ve třetím kole remízou s Feltlem. Na prohru s Vaškem zareagoval třemi body v řadě, hlavně skalp Ondry Cacha se cení. Vítek podle svých slov hrál všechno na remízu a soupeři chybovali – Ondra si nechal ve vyrovnané věžovce chytit věž! V předposledním kole prohrál až moc hladce s Vojtou, v posledním naopak přehrál ve věžovce Nešpůrka a dosáhl nečekaně pěkného výsledku! Když koukám, kdo je za ním – Feltl, Matěj Půlpán, Ondřej Cach atd. – ani se mi tomu nechce věřit. 6,5/9, 8. místo, 1529.

Vojtěch Holásek hrál s vervou a soustředěně, získal tak spoustu bodů, ale mohl chtít ještě trochu víc. Pohyboval se v rytmu 110 -110 -110. Nula s Havelkou byla jasná předem, ale Nešpůrka letos jinak porážel a s Ježkem v posledním kole taky prohrát nemusel. Skončil tak asi na svém. Slušný Buchholz. 6/9, 12. místo, 1494.

Jiří Píše hrál v úplně stejném rytmu, ti tři, se kterými prohrál, byli Půlpán, Nešpor a Havelka, čili ještě silnější soupeři než u Vojty, takže je trochu divné, že skončil až za ním. Hráče 1200-1300 porážel, mj. oplatil Veronice Šmajzrové porážku z minulého turnaje čtrnáctek. Spolehlivý výkon. 6/9, 14. místo, 1532.

Veronika Šmajzrová to měla podobně, jen ti tři těžcí soupeři přišli vždy o kolo dřív (ve druhém Havelka, v pátém Klabeneš, v osmém Jirka Píše). V devátém kole šlo o hodne v partii s Márou Bílkem, vznikla náročná věžovka, kterou Verča vyhrála a stala se tak nejlepší dívkou turnaje! 6/9, 18. místo, 1. dívka, 1418.

Veronika Holásková v prvním kole jasně prohrála s Kubou Pokorným z kroužku začátečníků a vypadalo to na další slabý turnaj s nastavováním materiálu, ani jsem ji tam vzadu moc nesledoval. Potom ale nasbírala spoustu bodů a výkon korunovala výhrou nad Julií Kalousovou. 5,5/9, 28. místo, 1. mladší dívka, 1159.

Martin Málek je Vaškův kamarád, který si přišel bez tréninku zahrát a nevedl si špatně! Zhruba řečeno porážel čtyřky, nestačil na trojky. Bude hrát častěji? Kdyby byl registrovaný, uhrál by si tu 4.VT. 5/9, 33. místo, 1250.

Kateřina Dudlová začala tak, jak jsme u ní v kratším tempu zvyklí, totiž úspěšně. Zahrála si na druhé desce s Vaškem, po čtvrtém kole měla tři body a hrála výš než další naši pokročilí hráči. Po prohře s Ludvíkem bohužel ztratila i se dvěma slušně hrajícími hráči Kunvaldu a propadla se. Částečně to dohnala dvěma výhrami v závěru. 5/9, 34. místo, 2. mladší dívka, 1241.

Michal Píše to měl těžké. Za celý turnaj se neutkal s rovnocenným protivníkem, vždy po výhře nad slabším dostal až příliš silného (Klabeneš, Černý). Totální zářez mu los připravil v předposledním kole: prohrát s Junem a dostat Bouchala, s tím se nic moc nenadělá. Aspoň tedy proti silným nabral zkušenosti a perfo má slušné. 5/9, 38. místo, 1253.

Natálie Hrůšová nehraje šachy vhodné pro krátké tempo, potřebuje přemýšlet, takže se pohybovala asi kolem průměru, o relativním neúspěchu rozhodla až prohra v posledním kole. Aspoň medaile v dívčí kategorii. 4/9, 52. místo, 3. starší dívka, 1094.

Štěpán Křikava už pár turnajů odehrál a čekal jsem od něj pokrok, poslední dobou se ale ničeho neúčastnil a pauza byla znát, snad až moc, odstartoval čtyřmi nulami, prohrál i s Markétkou. Od půlky turnaje ale bodoval a vystoupal pořadím hezky vzhůru. 3,5/9, 72. místo.

Jakub Pokorný se naopak turnajů neúčastnil vůbec (a to je škoda, když má tak aktivního bratra 🙂 ). Šokoval v prvním kole, když rozdrtil Verunku. Pak sbíral nulu za nulou, ale nerezignoval a dvěma výhrami v závěru se odlepil ode dna. 3/9, 78. místo.

Markéta Holásková poprvé v hlavním turnaji, ale něco už má odehráno, hra nepůsobí nezkušeně. Dva body nabrala v půlce turnaje, takže pak hrála celkem nahoře, třetí bod přidala v posledním kole šustrmatem. 3/9, 81. místo, 7. mladší dívka.

Celkově suverénní vítězství Pepy Havelky, další pořadí je ve švýcaru už loterie.

Výsledky visí na chess-results.

Mediální výstupy (převzato z diskuse): reportáž města s krátkým videem, reportáž paní Dvořákové na Novinkách, stručná zmínka na Orlickém deníku, o něco delší Pokynova reportáž tamtéž, video na OIK.

Reportáže přímých účastníků: Polička, Hlinsko, Lanškroun.

Z Ústí to pro letošek není všechno, 17.5. pořádáme KP mládež v rapidu.

Fotogalerie je jen výběrem z množství fotek, které pořídila paní Píšová, paní Hrůšová, Martin Šmajzr a jeho foťákem i já. Zpracoval Martin.