Šachový klub Ústí nad Orlicí

Několik kolapsů a spíše Pyrrhovo vítězství 5:3

…ale toho bohdá nebude, aby nejúspěšnější oustecký mančaft letoška bojové nálady pozbyl!

Tak je ta sezona nějaká divná. (pozbyl jsem rychle)

Stačí se podívat na jindy epické reportéry, co z jejich stylu ostalo. V áčku Holy po utkání s Hradcem (přeloženo do češtiny po nakládačce s brutálně silným soupeřem) píše, že už ho to ani nebaví (psaní, šachování, černé figury, mizerná docházka, obojí, obojí všechno?), o soutěž níž se kapitán potápějícího béčka Márty omezuje na stručná sdělení jak z Adolfova bunkru v obklíčeném Berlíně:

… je to marný, je to marný, je to marný …

Co k tomu napsat ? Stále čekáme na výhru aneb klesli jsme až na dno …

A tak s úsměvem člověk čte jen reportáže druhého Mártyho – Dudly, kapitána srdnatě bojujícího déčka (bojový tón udržuje od prvního kola bez ohledu na výsledky), a taktéž šéfky éčka Katky Šmajzrové, která drží morálku svého juniorsko-seniorského mančaftu též vysoko.

Pročež jsem naposledy musel vyčinit mládeži (viď Láďo), že nedodala epos z vítězného klání U Lípy, říct že takhle teda ne… a proti Svitavám nastoupit 🙂 Samozřejmě mohu hrát jen proto, že ze základu vypadli Vlasta Hrobař s Péťou Marešem, tudíž musí kapitán Bohouš vybídnout k účasti náhradníky, jmenovitě mne a Zdeňka Tomeše.

Před sebou máme nebezpečné Svitavy (které sice projely tuze ukrutně s naším déčkem, avšak v posledním dějství rozpáraly silnou lanškrounskou rezervu ještě větším poměrem). Dostihové závody s Moravskou, s níž máme po devíti kolech stejně bodů, vyhraných partií i bodíků skóre (což je jev v těchto krajinách nevídaný) velí vyhrát co nejbrutálnějším rozdílem.

Soupeř ale nepatří zrovna mezi naše oblíbené, doma vyhráváme spíš těsně, venku většinou ani to ne. A teď bychom potřebovali udělat optimálně 8:0 🙂 🙂

Navíc Svitaváci na většinu zápasů jezdí letos takřka kompletní, disponují solidními mladými hráči (Krušina, Bartoš, Kozák, Riedl)…zkrátka těžký úděl – určitě těžší, než má Moravská s Dolní Čermnou.

Tentokráte začínáme včas, v místnosti je příjemných dvacet a něco, Svitaváci přijeli v nejsilnější možné sestavě, taktéž Lanškoun B, měřící síly s naším déčkem, nemá zpoždění. Gong, můžeme začít.

V našem utkání by se daly nervy krájet šéfkuchařským nožem, po zahájení se mi naše pozice vesměs moc nelíbí, ale postupem času je přeci jen radostněji. Lídr Kuba totiž poslechl rad, nechal soupeře vybláznit a celkem rychle mu odebral akčního koně na h3 a skóroval. O moc déle se s tím nepáral ani Petr Jániš a úspěšný den předních šachovnic dovršil Láďa Kubišta. Jenže…

Okolo časovek tupou remízovou pozici (věž a lehká figura) hraje Smolda tak, že jednotahově věž nastaví. Kolaps číslo jedna.

V extrémní kisně k.rvím jasně vyhranou pozici já a kouká z toho spíš nula. Kolaps číslo dvě.

Pavel Kylar houževnatě brání horší koncovku, kapitán Bohouš naopak z hodně divné pozice vylézá s figurou navíc. Partie Zdeňka Tomeše je na odpis prakticky od začátku.

Najednou to vypadá horko těžko na 4,5, jenže my bychom optimálně (optimisticky) potřebovali tak 6:2.

Zdeněk taky rychle balí v blbé koncovce, můj soupeř naštěstí jezdcovku s možností výhry nezkouší a spokojuje se s remízou, půlbod přidává taky Pavel. Dohrává Bohouš a figura navíc jako by mu překážela?! Soupeř vyvíjí aktivitu, kolem stolu milion zvědavců, Bohouš figuru vrací, zbytek armády žene vpřed. Jeden by si okousal i nehty na nohách, raději tam ani nekoukám, maje nervy na pochodu a jen jedno pivo v sobě. Naštěstí…

končíme ve čtvrt na čtyři… vítězně 5:3! S ohledem na vývoj zápasu asi maximum  možného.

Jak se to přibližně seběhlo na jednotlivých šachovnicích (bez záruky, měl jsem co dělat se svou partií):

Netušil – Krušina 1:0 sicilka c3 Jf6, té nerozumím. Kuba jo, postavil ji zdravě, soupeř byl moc optimistický a po jediné hrozbě, kterou vytvořil, rychle kapituloval. Další výborný výkon naší první šachovnice.

Bartoš – Jániš 0:1 Výměnná Francie, čekal bych od Karla něco živějšího. Svitavský hráč se bez malé rošády pokusil o nástup h3+g4, jenže ve výsledku se spíš oslabil. Petr zdravě vyvinul figury, po f sloupci rozjel aktivitu a bez potíží skóroval. Stejně jako Kuba i Petr zaslouží absolutorium, radost na jeho šachy koukat.

Kubišta – Havel 1:0 A to zaslouží ostatně i Láďa. Po smolném startu se chytil, kosí jednoho soupeře za druhým a jinak tomu nebylo ani dnes. Sicilku s brzkým e5 hrál zdravě na obsazení pole d5, soupeř zkoušel útok na krále, ale sám si do něj nakonec vlezl (těžké figury na sloupcích h+g).

3:0 vepředu, který mančaft to má?!

Maděra – Smola 1:0 Nebudu Honzovi vyčítat málo ambiciózní zahájení (oustecký dámský gambit). Smolda držel pozici s přehledem, remízu dokonce odmítl a nakonec ve snaze ždímat… nastavil jednotahově věž. To se v takto důležitém zápase prostě stát nemá. Na druhou stranu, slabší chvíle postihne občas každého z nás.

Kylar – Kozák ½ Pavel hrál na své poměry docela ofenzivní zahájení (hlavní varianta královské indické), po výměně na e5 ale černý postupně vyrovnal. Pasivnější koncovku měl nakonec náš hráč (kobyly na první řadě, starost o pěšce a3+b4), ale houževnatě pozici udržel. Tedy nakonec dobrá remíza pro mančaft.

Křeček – Glembek 0:1 Zahájení (jakýsi Grünfled) se mi ani jedním okem nelíbilo, černý se zakopal, bílý měl zadarmo aktivitu, figury na krále, černý leda slabiny. Někde se to ale překulilo (nevím kde), Bohouš najednou vylezl o figuru bohatší a s pozicí z kategorie technika. Netroufám si na rozbory, černý se s realizací převahy pral, nakonec figuru vrátil, postoupil dopředu, tahal dlouho… ale vítězně! Tak bojuje kapitán, před Bohoušem musí celý mančaft smeknout.

Pokorný – Rosenkranz ½ Bílé figury, dostatek spánku, přijatelný soupeř (i když rozhodně ne slabý)… ideální kombinace na blbou partii 😀 Pana Rosenkranze jsem ve francouzské přehrál (jen na některé šejdy jsem ukrojil moc času z hodin) při přechodu do vyhrané koncovky jsem měl dvě možnosti zavěsit (obě jsem v propočtu zahlédl!) … ale hledejte to na minutě 🙁 Tak tak že jsem nespadl na čas hlavně po soupeře záchranné brzdě 35. Dd6!, pozice se na konci kisny úplně otočila a po 40. tahu jsem jen zoufale bojoval o remízu. Tu černý akceptoval překvapivě brzo, mohl mě s volným a pěšcem zkoušet klidně až do rána. Po 6/6 tomu nebudu říkat první ztráta, i s ohledem na vývoj zápasu to byl jedině zisk. Dneska jsem mančaftu moc nepomohl.

Tesař – Tomeš 1:0 Zdeněk dneska neměl den. Zahájení postavil černými pasivně (dámský gambit) a celou dobu se jen bránil. Soupeři stačil k bodu zdravý vývin, lepší pěšci a zejména kůň, který si s černým bělopolákem v koncovce s prominutím vytřel.

Vítězství 5:3 jeví se při pohledu na další výsledky jako Pyrrhovo a je fakt, že dva výše zmíněné kolapsy (Smoldova nula a můj nebod) nás mohou v konečném účtování ale zatraceně mrzet. Konkurent z Moravské ani tentokrát nezabral na 100%, nicméně výhrou 6:2 nás přeci jen o bodík skóre předehnal. Nezbývá než v Lanškrouně zatnout zuby a doufat, že případná výhra bude v konečném účtování nějak stačit. Nepostoupit o půlbod skóre by jednoho… 🙂

2 thoughts on “Několik kolapsů a spíše Pyrrhovo vítězství 5:3

  • Honza Pokorný napsal:

    Smolda je bojovník, o tom žádná. Jen ten zkrat přišel v nevhodný moment, co naplat.
    Já si můžu taky nafackovat, měl jsem na šachovnici dvakrát dost jasnou výhru, hlavně ten průlom b5 s dalším c6 bych měl i s pár minutama na 10 tahů najít 🙁

  • Láďa Kubišta napsal:

    Já bych chtěl vyzvednout dneska pana Smolu. Nevzal remízu. Byl si vědom toho, že každý půlbod je dobrý. Takhle to má vypadat, jestliže chceme hrát na postup (a cením si toho mnohem víc než ustrašené remízy v 13. tahu)! To, že ztratil věž – komu se to nikdy nestalo?! A pan Kylar mě taky potěšil. Výkony na jednotlivých šachovnicích jsou sympatické, rozhodně nijak ustrašené! Teď jenom doufat v Českou Třebovou… 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *