Šachový klub Ústí nad Orlicí

Kraskov 2015 DOKONČENO

MČR družstev škol kat. 6. – 9. tř. ZŠ

Družstvo gymnázia v prosinci vyhrálo kraj a po roce jsme opět na republice. Hraje se v našem kraji, v hotelu Kraskov (kousek od Seče).

Družstvo v téměř neměnném složení: Vašek Grundman, Vítek Holásek, Vojta Holásek a Verča Šmajzrová. Náhradníkem je Verunka Holásková, předpokládám ale, že do bojů nezasáhne.

Startovní listinu a průběžné výsledky najdete na chess-results, jsme sedmí nasazení. Připomeňme, že před rokem jsme byli desátí nasazení a po smolném závěru jsme skončili asi patnáctí. Jestli se probojujeme na přední stoly, můžete nás hledat i na onlinu.

Při odjezdu z Ústí svítilo slunce, ale po cestě autobusem z Pardubic se udělalo opravdu hnusně, liják s krupkama sněhu. Na venkovní koupání to tedy nebude.

Měli jsme dost času na ubytování a oběd (zcela srovnatelný se školní jídelnou, ale tam je výběr), na pokoji si připadám jako neobratný venkovan, trvalo mi, než jsem zprovoznil elektriku (musí se použít elektronická karta od dveří) a připojil se k internetu.

Zahájení je od půl druhé, kolo od dvou.

Zahájení máme za sebou, nic moc, mikrofon zlobil, děti nepříliš ukázněné a dělat taneční vystoupení, když dopředu vidí zhruba jen první dvě řady stojících, je skoro zbytečné. Jinak ale musím pořadatele v čele s Lubošem Šilarem pochválit, všechno klape jako na drátkách.

1. kolo

Zaujal mě příkaz pana Hurty, podle kterého nesmí mít u sebe v hrací místnosti mobil ani vedoucí. To jsem zvědav, jak budu zjišťovat, kolik je hodin.

Hrajeme s Budějovicemi B, na druhé mají 1470, jinak trojky. Vojta už má ze zahájení dámu (získal odšachem).

Verča získala dva pěšce, pak rozbila soupeři královské křídlo, hrozbou matového útoku získala dámu za věž a závěr byl masakr. – Vítek ztrácel čas, ale vybudoval pěknou pozici s centralizovaným Je5, malou kombinací získal ph7 a chytil soupeři střelce. – Vašek černými ve francouzské udržoval složitou pozici, soupeř spotřeboval všechen čas a nakonec podlehl útoku na královském křídle. 4:0 pro nás, jasná záležitost.

Jinak koukám, že Plzni nepřijel jeden z Eretů, takže nasazenou jedničkou je družstvo Hošťálkové.

2. kolo

Na druhém stole Hradec! SLEDUJTE ONLINE!!!

Sami jste mohli vidět krásný zápas (plný chyb 🙂 ). Na Verču soupeř spustil Evansův gambit, ale dal hned po zahájení věž, stačilo si hlídat hrozby na krále, nakonec matila na první řadě. Vašek porazil nejsilnějšího hráče turnaje Szücse (2067)! Ze zhájení tahal zhruba rovinu, ale soupeř měl velké oči, zkusil útok na krále, ale bez figury se musel velmi rychle vzdát!

Vojta hrál teoretickou variantu italské, za pěšce získal krásný útok a soupeře měl na lopatkách, jenže dopustil výměny a ocitl se v koncovce bez pěšce, kterou sehrál špatně. Škoda! Vítek měl papírově silnějšího soupeře, ztrácel čas, hrál bez pěšce a protihra nestačila. 2:2 se druhým nasazeným týmem, mohlo to být i 3:1.

3. kolo

Gymnázium Jateční Ústí nad Labem. Vašek svému zkušenému soupeři Pavelkovi sebral figuru už po zahájení, krátký proces. Verča měla slabého soupeře, sebrala mu věž a na konci úplně všechno.

Vojta dal v zahájení figuru (banální pěšcová vidle!), pak se dvěma centrálními pěšci jako kompenzací mlžil tak dlouho, až mu soupeř figuru vrátil, dámská koncovka byla přivyhraná, ale Vojta si nechal dát jednotažec :-(. Vítek hrál dlouho bez pěšce, bránil obtížnou pozici, ale na půlminutě už to bylo víc než hratelné. Jenže – soupeř před mýma očima sáhl na Vítkovu věž, čímž by ztratil dámu, ale pak táhl pěšcem – a Vítek nereklamoval?!?! A prohrál. Dva body vyhozené oknem. 2:2

4. kolo

Gymnázium Rychnov. Dáme 4:0?

Tak ne, slabší chvilku si vybrala Verča. 3:1

Vojta získal kvalitu (odtahem jako v prvním kole) a realizoval ji přechodem do vyhrané pěšcovky. Verča hrála rovnou pozici s párem věží a jezdcem na každé straně, kde přehlídla obyčejnou jezdcovou vidličku. Vašek hraje opravdu strategicky nádherně, tentokrát to odnesl Buločkin, který si oslabil postupem g5 královské křídlo a postupně přišel o většinu polí ve své pozici. Vítek získal nadějné postavení na královském křídle (Sh3, Dg4 při pg3), soupeř hru otevřel a přiostřil, ale matil Vítek.

Čeká nás asi večeře, poslední kolo až od sedmi.

Venku probíhá nefalšovaná sněhová bouře s hromy a blesky. A ještě k tomu svítí slunce.

5. kolo

OD 19.00 OPĚT NA ONLINU, NA PRVNÍM STOLE SE SUVERÉNNĚ VEDOUCÍ PLZNÍ!

Ani tentokrát to nebylo bez chyb, ale co bychom večer chtěli.

Verča stála ze zahájení hezky, ale pak dala pika, zpátky si ho už nevzala, soupeř začal tlačit na f2 a získal figuru. Vyrovnával v bizarní partii Vojta: ze zahájení vylezl bez rochády, postupně ztratil dva pěšce, aspoň mlžil po géčku, pak přešel do koncovky bez pika, v ní dal optimiisticky kvalitu – a s kvalitou míň vyhrál, soupeř se s nedostatkem času neorientoval.

Vítek celkem držel rozumnou pozici, vykrýval hrozby a snažil se i o protiútok po dlouhé diagonále, ale s nedostatkem času přehlídl jezdcovou vidli a ztrátu kvality. Stoprocentní bilanci zato drží Vašek, řekl bych, že stál lépe, soupeř (Jonáš Eret) měl málo času. Pak přišla ztráta kvality (asi spíš přehlédnutí než oběť?), ale s výraznými útočnými protišancemi. Potom bylo  možné opakovat tahy, ale Vašek hrál i bez kvality na výhru a soupeř spadl. Další skalp 2000+!

2:2 na prvním stole, o moc víc jsme chtít nemohli. Přenocujeme na pátém místě, ráno máme na onlinu Hošťálkovou, nechoďte do práce a sledujte nás od 8.30.

————-

Ráno. Venku je sněhová vánice a nikomu se nechce vstávat. Odchod na snídani v 7.30 nezvládl nikdo. 😉

6. kolo

Tak to bylo drama plné omylů. Vítek stejně jako včera Vojta čelil gambitové hře, po Sxf7+ přišel o rochádu a soupeř si s chutí na krále na f sloupci zaútočil. Vojta rozehrál partii pěkně, získal centrálního pěšce, ale přehlídl taktiku (oběť dámy za mat na první řadě) a přišel o střelce. Verča postupně ztratila asi tři pěšce, s nestejnopoláky mohla zkoušet útočit, ale šanci nevyužila.

Vašek při nestejných rochádách útočil, ale soupeř se držel, měl dokonce dvě figury za věž. Vašek se (snad i kvůli soupeřově času) riskantně vyhnul věčňáku a mohl dostat vidli na dámu a krále. V blicce ale nakonec vyhrál. 1:3

7. kolo

Uherské Hradiště, nasazené hned za námi, vzadu snad trochu slabší. Verča má ze zahájení centrálního pěšce, Vojta stojí strašně.

Vojta řachnul rychle, chyběli mu pěšci královského křídla. Verča neméně suverénně svého soupeře přejela, dostala ho na vazbu.

Vítek hrál věžovku bez pika, ale soupeř měl tolik slabin, že to Vítek hrál ještě na výhru, vypadalo to na 3:1, ale to by Vítek nesměl přehlédnout věž :-(.

Vašek hrál nějakou techničtější pozici v sicilce, sebral si pěšce, ale soupeř se pak velmi nepříjemně rozehrál na krále v centru a bránit to na minutě bylo téměř nemožné. Přesto Vašek všechno vyměnil a koncovku J x S s pěšcem navíc vyhrál. 2:2, Vítka je fakt škoda.

Chtějí po nás, abychom vyklidili pokoje, takže další pokračování reportáže je nejisté.

8. kolo

Tyršova Brno, snad už vyhrajeme. Nejtěžší to bude mít asi Vítek.

Naposledy z pokoje. Vašek stojí v sicilské bílými dobře, soupeř nerochoval a má slabiny. Vítek ve střední hře přehlédl výměnu s hrozící vidlí a bude asi bez figury. Vojta bílými drží figurové centrum. Verča hraje jednoduchou vyrovnanou pozici.

Vašek stojí nádherně, soupeř má na b7 holého krále. Vítek prohraje. Vojta má snad malé plus a o deset minut lepší čas. Verča stála na prohru, ale během dvou tahů získala střelce a věž. Bude záležet na Vojtovi.

… a hlásíme se z nového stanoviště ve společenské místnosti. Vašek vyhrál bez problémů, Vojta dal soupeři superšanci (totiž nastavil střelce, navíc se šachem), ale soupeř nevzal a spadl. 3:1 a můžeme se těšit na poslední kolo, kde se může stát všelicos.

Nejdřív ale oběd, kolo bude ve 12.30.

Tak abychom to měli kompletní, čeká nás třetí nasazené Gymnázium Frýdek-Místek. Skvěle jim hraje druhá a čtvrtá deska. Kdybychom hráli tak 2:2, máme reálnou šanci na páté místo.

9. kolo

Vašek černými nemá problémy a získává časový náskok. Vítek bílýma proti francouzské pasívně bránil a má udržitelnou pozici s dámou a věží. Vojta už zase (!) ve skotském gambitu dopustil Sxf7+, vyšel z toho bez pěšce a prohraný, ale soupeř se ukvapil a Vojta drží něco podobného pevnosti. Verča hraje výměnnou francouzskou pasívně a chybí jí pěšec.

Vašek vyhrál, soupeř si nechal přivázat dámu. Vojta zázračně remízoval, soupeř s kvalitou navíc přešel do pěšcovky a tu Vojta udržel. Vítek už byl zdechlý, ale soupeř přehlédl šach, ještě je šance. Verča hraje D+V x D+V, bez pěšce. Udrží?

Verča prohrála, v pozici 8 minut proti 2 hrála pasívně, místo aby hledala protihru. Vítek opět (!) nereklamoval, že soupeř sáhl na věž, přesto dostal hratelnou věžovku, ale soupeř byl zkušenější. 1,5:2,5. Budeme šestí?

Hotovo, jsme šestí, tedy o místo před nasazením. Máme vůbec nejlepší Buchholz, odehráli jsme silný turnaj, hráli jsme s prvními čtyřmi (jak podle startovní listiny, tak podle konečného pořadí). Famózní výkon podal Vašek, 9/9 na první desce v takové konkurenci je úplně mimo měřítka.

Hezky dopředu se dostalo i Hlinsko, naopak Lanškroun po prohře 0:4 spadl dolů, kvůli tomu nás předběhly Budějovice.

Nevzali nás do prvního autobusu, příjezd odhadem po půl páté.

————

Doprava byla ještě zajímavá; když jsme konečně druhou várkou autobusu vyjeli (taktak abychom stihli vlak), zjistilo se, že se jedno družstvo zapomnělo na hotelu, a vraceli jsme se. Do vlaku jsme (spolu s Uherským Hradištěm) nastupovali opravdu v poslední minutě.

Teprve doma zjišťujeme, že počasí na Vysočině bylo vlastně docela hezké, žádné škody jsme tam neviděli. A cestovali jsme vlastně luxusně bez problémů. Jestli náhodou školy to extrémní počasí nepřivolávají – když se hrál kraj, byla ta památná ledovková kalamita.

Co jsem ještě nenapsal? Že děti večer relaxovaly u televize (tu doma nejspíš nemají), zatímco já poctivě poslouchal pana Gonsiora.

A že Verunka během akce přečetla půlku Eragona.

—————————

Ještě trocha bilancování.

Vašek na první 9/9, nakoplo ho vítězství ve 2. kole nad Szücsem a když porazil i Ereta, věděl, že má celý předek odehraný. Věřil si, nebál se riskovat, několikrát měl i kliku, ale na tomhle turnaji mu vycházelo všechno. Rp 2597 🙂 – tak dobře samozřejmě nehrál, ale jak měřit takový výkon?

Ostatní tři trochu zaostali za očekáváním, každý z nich měl získat (a na desce měl) tak o dva body víc. (To samozřejmě neznamená, že jsme měli mít v absolutním součtu o šest bodů víc, protože pak bychom měli ještě těžší soupeře.) Jistou omluvou jim budiž, že se hrálo bez oddechu, když prohráli, někdo jiný vyhrál a pořád jsme byli vepředu.

Vítek byl „odsouzen“ hrát druhou desku, říkal jsem si, že tam něco odremízuje a Vojta bude na třetí vyhrávat spíš. Nkteří soupeři na něj byli příliš silní, proti dalším kazil solidně rozehrané partie. Dvakrát nereklamoval pravidlo „sáhnuto-táhnuto“, jednou nastavil v koncovce věž. 2/9, 1411.

Vojtu poznamenaly nezdary ve 2. – 3. kole, kdy v závěrečných fázích zkazil skvěle vybojované partie. Přestal si trochu věřit a působil nejistě. Přesto bojoval, za zmínku stojí dvě koncovky bez kvality, z nichž získal 1,5 bodu. 4,5/9, 1494.

Verča měla vzadu dělat samé body :-), řada družstev měla čtvrtou desku o poznání slabší. Tradičně zakládá partie solidně, ale tentokrát hrála až příliš pasívně a z rovných nebo horších pozic nic moc nevykřesala. Přesto druhý nejlepší bodový zisk. 5/9, 1327.

Když se dívám, s kým vším jsme hráli, je to 1., 2., 3., 4., 9., 10. a 11. družstvo celkového pořadí, jen dva soupeři byli slabší. Vepředu jsme opravdu právem, nevystřelili jsme tam až v posledním kole. U žádného družstva jsme neměli pocit, že by se s nimi nedalo hrát. Na medaili to přece jen nebylo, ale páté místo bylo reálné, škoda, že nás zezadu přeskočily Budějovice. Šesté místo pořád znamená, že patříme do „lepší společnosti“, která hrála nahoře na onlinech.

Polovička týmu odchází výš, kde je asi může doplnit jen Petr John. Vojta s Verčou nebudou mít o členy týmu nouzi, ale postup z kraje nebude snadný. Ale za pár let se může družstvo zase sejít ve vyšší kategorii.

Závěrem ještě zbývá poděkovat pořadatelům ze Železných hor a Pardubic, je fajn, že akce tohoto typu může být v našem kraji. A je to nevděčná práce.

14 thoughts on “Kraskov 2015 DOKONČENO

 • Lubomír Šilar napsal:

  Ahoj Pavle,
  já se několika slovy vyjádřím k Tvému hodnocení, které jsi ve zkratce popsal cituji „a oběd (zcela srovnatelný se školní jídelnou, ale tam je výběr)“.
  Napíšu to takto – jako pořadatel máš před sebou jasně daný úkol – zvládnout vše při doslova „nadupaném“ časovém programu brilantně a bez front. Řešení je opravdu jediné: děti si půjdou pro jídlo sami a to jídlo bude až na dietáře pouze jedno. Při výběru jídel jsme nic nechtěli riskovat a volili jsme standardní cestu, kterou lze vyjádřit slovy “ to jí 9 z 10 dětí“ a vše konzultovali právě se školní jídelnou a vedením školy v Třemošnici. Jídlo si myslím bylo chutné, čerstvě připravené a v dostatečném množství. A snídaně skutečně odpovídala čtyřhvězdičkovému hotelu ! A ještě poslední věc (nikoliv zanedbatelná): pokud bys ty dva dny na stejném hotelu absolvoval „soukromě“, potom by tě to bratru stálo něco málo přes 2 000 Kč. Takhle to stálo každého účastníka 600 Kč …. Každému ubytovanému „sponzoroval“ neboli odpustil hotel částku cca 1 200 Kč za nocleh. EA Hotel Kraskov nám šel v tolika věcech na ruku, že jen díky ojedinělému pochopení managementu tohoto hotelu jsme mohli splnit doporučené požadavky KM ŠS ČR (tj. 500 Kč na den na 1 účastníka) a díky tomu uspět v konkurzu na pořádání akce.

  • Pavel Holásek napsal:

   Však to není kritika Tebe jako pořadatele, organizace klapala, bylo to časově dobře rozvržené, bez čekání; ale na svém hodnocení trvám. Zaplatit za každé jídlo 80 Kč a dostat to, co ve školní jídelně (ba horší, v jídelně je k tomu např. salát, pudink, čaj apod.) – no, to se to hotelu podniká. Že nám odpustili 1.200 za nocleh, to beru jako vtip. Za co bych měl takové peníze, proboha, platit? Za přespání v posteli a sprchu? To budu radši spát na karimatce.

   • Honza Pokorný napsal:

    Pavle, sice nevím, co vám tam dali pod nos, ale dělat cenové srovnání hotel-školní jídelny asi není úplně šťastné.
    Neměl bys totiž zapomínat, že jídlo pro děcka ve školních jídelnách poměrně štědře dotuje stát (v opačném případě by tam X% ani nemohlo chodit).
    Skoro bych řekl, že uvařit kvalitně za 80 káčé je docela umění…

    • Pavel Holásek napsal:

     Na dotaci jídelnám nezapomínám, prostě srovnávám s hotely na obdobných akcích (např. MČ v Harrachově). Jinak se na tom vůbec nechci točit, v reportáži je to poznámka na půl řádku v závorce, to neměla být žádná ostrá kritika.

 • Martin Mačka napsal:

  Tedy nečekal bych, že sledování šachů on-line budou takové nervy – především zápas s Plzní:-) Gratuluji ke krásnému výsledku a před tím borcem na první desce smekám!

  • Honza Pokorný napsal:

   Ty jo, Máčo, když si vzpomenu na Tvoje zápasy s plzní ve Žďáru tehdá… 😀 😀 😀

   • Martin Mačka napsal:

    Jojo, to byly zápasy – 1. kolo – Litovel, 2.kolo – Polička, 3. kolo – Hlinsko atd….:-))

    • Štěpán napsal:

     Supr výsledek 🙂 Koukám že tradice pokračuje.
     Martin: já si to pamatuju trochu jinak: 1.kolo Plzeň, 2.kolo 3xPlzeň 3.kolo Plzeň 😀

     • Honza Pokorný napsal:

      Taky si říkám, že to bylo spíš takový play off Ústí – Plzeň až do sedmého utkání, které se rozhodovalo v časově neomezeném prodloužení 😀

 • Honza Pokorný napsal:

  Též jsem na dálku fandil. Vaškův výkon impozantní… je vidět, že znalost zahájení (v jeho věku určitě nadprůměrná) je mu v rapidu dobrým pomocníkem.
  A mám ten pocit (při obhlídce onlajnu), že naopak právě neznalost zahájení sráží, a ne poprvé, Vojtu i Vítka – taktická zručnost, či spíše tradiční ústecké mlžení v méněcenných pozicích vždycky nestačí
  To jsou právě ty obraty na f7, přehlížení centrálního floka e5 ve španělských (říkat tomu gambit je optimistické a vidím to u obou kluků pravidelně) atp.
  Celkový výsledek určitě není špatný, ale zejména v druhé polovině to byla tak trochu „one man show“…

  • Ladislav Kubišta napsal:

   Já jsem teda od Vaška očekával něco víc, třeba 10 z 9 nebo tak něco… 😀 Ne, je to parádní výkon, který nezůstane neoceněný (alespoň pokud se dávají ceny za nejlepší šachovnice…). 😉

 • Ladislav Kubišta napsal:

  Fandíme s Jendou z Brna a musíme říct, že páté kolo bylo více než infarktové… Verču jsme moc neprobírali, závěrečná pozice byla jasná… Vojtova partie byla pravá nefalšovaná ústecká mlha, jinak se to říct nedá, po většinu partie stál o dost hůře, závěrečná koncovka byla doslova dech beroucí… Vítek měl více méně vyrovnanou pozici, soupeř naštěstí neviděl taktiku, ale potom škoda přehlídnutí kvality. Vašek po ztrátě kvality měl rovnou pozici, nicméně když nechtěl opakovat tahy, tak přesně v tu chvíli mohl ztratit dvoutahově figuru, naštěstí soupeř přes nedostatek času neviděl, potom už stál Vašek lépe. Držíme palce do dalších kol!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.