Šachový klub Ústí nad Orlicí

k vítězství si postačilo půjčit tužku

K odvetnému utkání se družstvo C připravovalo na domácím hřišti U Tří mostů. V poslední únorový den se utkalo s družstvem Žamberka, tentokrát s Béčkem.  Bojovná nálada  domácích byla dobrá a družstvo chtělo vrátit porážku z před 14ti dny. Skoro v kompletní sestavě se začlo, jak je dobrým zvykem, hrát od 10ti hodin. Bodovat družstvo začalo záhy, kdy Jenda Mareš ( to je ten, co byl v televizi při soutěži Bludiště v modré mikině s bílým pruhem) zkusil královský gambit a hezky soupeře přehrál.  Když dal půlku Jarda Viglaský, remis Smola, zdálo se, že k vítězství nám už moc nezbývá. Karel Taslar měl výraznou převahu, Kameník soupeře k ničemu nepustil, Petr Jániš stál krásně s kvalitou víc, Honza Pokorný měl vyrovnanou pozici.  Jediný kdo trochu kazil dobrý dojem byl Pavel Kylar, který se v zahájení zahrabal tak, že sám ani nevím, jak dlouho bych to vydržel já.

Důvodem k radosti družstva C bylo, že vyhrál Karel  a za remis to dal Honza Pokorný, Stav 31/2 – 1 1/2  je velice lichotivý.  Pak ale prohrál Kylar a já  dostal před časoovou kontrolou nabídku k remis. A to mi ještě přestala psát tužka.  15 minut jsem si dal pauzu, koukám na partii Janiše. A říkám si 1,  dám to za půl Janiš taky  a je to doma.  2, budu hrát dál prohraju Janiš musí uhrát alespoň 1/2. No nebo se taky může stát, že prdnem oba a bude to pěkná ostuda.  Rozhodnutí bylo být či být bit. Tak jsem ji odmítl a půjčil jsem si od Honzy Smoly tužku.  A kupodivu jsem to i vyhrál. Ale že by Petr přehlídnul věž,  jsem nečekal. Partie se skončila prohrou domácího hráče.  Stav 4 1/2 – 3 1/2  nám zaručil 3 body a teď už určitě nespadnem.

Na závěr trocha řešitelské soutěže – má partie, hraji černými. Bílý na tahu prohrál :-(.

6 thoughts on “k vítězství si postačilo půjčit tužku

 • Honza Pokorný napsal:

  Hm, tak tuhle variantu jsme nějak nezkoumali.
  Ale ta koncovka je orpavdu zajímavá, i když vypadá, jako že je o ničem 🙂

 • Marian Sabol napsal:

  Oprava: Samozřejmě, že po Kg5 hned Kxe5.

 • Marian Sabol napsal:

  Jak tak na to koukám, tak bych hrál za bílého b3 a po h5 h3 a snad bych to měl udržet. Pointa: …hxg4, hxg4 Kf6, Ke4 Kg5, Kd5 a pokud počítám správně, tak vznikne dámská koncovka.

 • Pavel Holásek napsal:

  Už jsem si říkal, že nejen Petr Jániš, ale i Jenda přezbrojil v romantickém stylu … tak nic, no 😉

  V té koncovce to vidím na 1. h4 h5 -+, ne?

 • David Kameník napsal:

  @Jan Mareš
  Pardon, zo víš, já zahájení neznám, já jsem rád že hraju první tah pěčcem

 • Jan Mareš napsal:

  Pěkná reportáž, jen bych chtěl podotknout, že jsem královský gambit nezkoušel, protože jsem ho nehrál :-), hrál jsem víděnskou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *