Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Jako přes kopírák aneb pardubické školení podruhé

1:7 z našeho pohledu, stejně jako před týdnem v krajském přeboru. A pak že člověk nevstoupí dvakrát do stejného „Polabe“, opak jest pravdou, vážení a ctění příznivci ústeckého šachu.

Netřeba brečet po prvním druholigovém kole, s kvalitou soutěže se musíme prostě a jednoduše poprat.

Návrat do vyšší společnosti po nevímkolika letech nám důkladně osolily silné Polabiny B. Kádr jednoznačně prvoligových parametrů sice nenastoupil proti Oustí zdaleka s tím nejsilnějším, co měl na skladě, před úvodním výkopem byl ale jednoznačným favoritem.

Naše osmička se musela navíc obejít bez Petra Mareše, místo něj dostal důvěru zuřivý reportér 🙂 Druholigový debut ve třiadvaceti a něco letech, dočkal jsem se, maminko, tatínku!

Osvědčená vlaková cesta probíhala ve velmi optimistickém duchu za přítomnosti celé řady výživných témat. O čem se baví šachisté krátce před prestižním duelem?

 1. Komunální volby v Ústí – pozitivem budiž, že starostou (snad) bude Petr Hájek, syn šachisty Oldy Hájka, na jehož počest se scházíme už řadu let na Štěpána v Sauně.
 2. Krajská politika v oblastně školství – na h…
 3. Energetická společnost ČEZ, jež huntuje naše kapsy ve prospěch několika managerských – na h…
 4. ODS – „Je to banda zlodějů.“ (Jarda)
 5. Špidla senátorem? – kterou trafiku ještě nevymetl?

Jak vidíte, vážení, ani nedošlo na obvyklá témata jako alkohol a ženy. Politicky uvědomělí šachisté v čase voleb zblbnou a zapomenou na slasti všedního života…

Nyní již k zápasu samotnému, ať se příliš dlouho nevypindávám. První nehezký zážitek nám v Rosignanu připravil Matej Hrabuša, jemuž čelil černými na jedničce náš kapitán Martin Šmajzr. Soupeř vyrukoval s ostrým nevímjakým gambitem, Martin sice prvních pár tahů ustál, jenže pak si místo (snad) vyrovnávajícího Ja5 vybral Jg5 a přehlédl jednoduchou ztrátu figury po braní na g5 s hrozbou matu prostřednictvím Dh5. Pár tahů navíc to chtělo kvůli delšímu partiáři, devítitahová miniaturka by bylo přeci jen silné kafe – 1:0 pro Polabiny B.

Hodně veselo bylo hned o šachovnici dále, kde se do sebe pustili Martin Červený s Pavlem Holáskem. Holy byl věrný svému heslu „Všechno jen ne stejný materiál“ a spustil kaskádu obětí 😀 Pravda, sicilský Najdorf unese všelicos, Pavel to tam sázel vydatným tempem, nicméně soupeř o nesmrtelnou partii zájem neměl. Vše upočítal bezvadně, sebral si koně na c3, věž na f6, věž na a1 a ještě něco. Pročež si venku dělám z Pavla srandu, že chtěl asi matit králem – 2:0 tečeme.

Díky Mártymu Poslušnému však neodjíždíme s nepopulárním sněhulákem, neboť ústecký borec drží pozici na sedmé šachovnici. S Pavlem Justem zahrál zahájení (skotský gambit) hodně po svém (4. h6 ve druhé lize, no asi nemám žaludek na vše). Podle mého to mohl Polabiňák někde otevřít (nejlépe po nějakém Db3 a e5), namísto toho se spokojil s pěšcem víc a Martin se postupně rozehrál. Poté takticky nabídl remízu a byl vyslyšen – 2,5:0,5 z pohledu Polabin.

Blížíme se do časovek, pročež za další pořadí nakládaček neručím (vidíte, jak se to po týdnu opakuje) 🙂 První asi dostal na šestce Honza Švub. Proti němu zvolil Lubomír Šilar nějakou poloslovanskou, na chvilku pustil centrum, ale rozehrál figurky směr bílý král. Z útoku rezultovala věžovka s pěšcem víc, v níž bílý neměl nárok – 3,5:0,5 a už to vypadá mizerně.

Za nepříznivého stavu bojujeme nadále, jenže soupeř je prostě lepší. Že jsou druholigové šachy trochu jiné kafe, mi ukazuje na osmičce Luboš Trojan. Dotyčný se dočetl, že se naň musí aktivně (vidíte, že náš web čtou i v Polabinách), taktiku tomu přizpůsobil. Ve francouzské s 3. Jd2 k mému smutku odmíto gambitovou variantu a v pozici, kdy měl bílý malinké plus, mne vykolejil divnotahem Jf8 (prý domácí recept). Moje trable už začaly ne úplně vhodným b3. Černý oživil dvojku střelců, ovládl céčko a pomalu se vkrádal do bílé pozice. Zkusil jsem  mlžit na druhém křídle, akce vypadala docela nadějně, jenže rádobygeniální oběť figury už v blbé pozici se neukázala jako úplně ideální 🙂 Luboš si to v klidu spočítal, vyšáchl nekrytou věž a tím spočítal i mou druholigovou premiéru – 4,5:0,5 a druhá koule letošní sezony na mém kontě.

S prázdnou odjížděla z Polabin i naše nová posila Honza Šimek. Černými jej s Alešem Jedličkou čekala dost nevděčná role. Z partie jsem mnoho neviděl, hrála se nějaká dámská indická, v níž bílý neúprosně utahoval šrouby, až je utáhl docela – 5,5:0,5 leads Polabiny B.

Docela dlouho jsme stáli na čtyřce, kde se do sebe pustili Jarda Volf a Majkl Novotný. Psychologie od úvodních tahů – černý se vylhal ze sicilky s 2. c3 úvodním výkopem e6 a po d4 c5. Jarda přetáhl, vylezlo z toho něco jako benoni, ovšem černému chvíli trvalo, než dostal černopoláka na lukrativní diagonálu a1-h8. Pak jsem už toho moc neviděl, bílý byl někde nucen odezdat dámu za věž a lehkou figuru, zbytek si Majkl, připomínající křížence vosy a rytíře Jedi (viz foto), pohlídal – 6,5:0,5 pro domácí.

O čest jsme hráli nakonec už jen na pětce, kde si to rozdalo mládí – polabinský Petr Čižinský a náš Martin Pečinka. Náš zástupec a můj kdysisvěřenec si byl vědom útočné sliny nebezpečného juniora a po letech oprášil neprůstřelný karokánek. Jak se později ukázalo, dobře udělal. V zápletkách získal kvalitu a byť se ocitl pod útokem, černá pozice byla celkem k žití. Péča kvalitku později vrátil, na šachovnici zbyl už jen pr věží a dámy, pročež dva floci navíc signalizovali výhru. Po kontrole to Martin zkusil na mat, bílý hrozby vykryl a nějaké asi taky vytvořil. Netroufám si pozici hodnotit, ale  mám ten pocit, že Číča se za remízu zlobit asi nebude. Zítra se na bytě v HK zeptám 🙂 7:1 a vymalováno. Do Polabin zas nějakou chvíli jezdit nemusím 😀

PS: Ufff, to byl zas kotel, proč si to nepřiznat. Co naplat, musíme od zápasu k zápasu! V příštím kole přivítáme Litomyšl a mám takové tušení, že náš, vlastně už tradiční duel, hodně napoví o dalších záchranářských pracích…

Doposud se nám Pekyho, Lucku a spol. podařilo pokaždé dost nemilosrdně spráskat, poštěstí se i ve druhé lize? To be continue!

12 thoughts on “Jako přes kopírák aneb pardubické školení podruhé

 • Martin Šmajzr napsal:

  Jsou, poslal jsem ti je do mailu.

 • David Schaffer napsal:

  Nevíte někdo, jestli už jsou zpracované partie 1. kola? V databázi soutěže ještě nejsou…

 • Jan Vaníček napsal:

  „Zuřivý“ Jendo DÍKY! KRÁSNÁ REPORTÁŽ.

 • Pokyn napsal:

  Je to tvrzení, které Litomyšli ani nám nedělá radost… ale jo, při síle soutěže jsou tvá slova jistě oprávněná.

 • Marian Sabol napsal:

  V základu jsou sice silné, ale bude tady kolize s extraligou! Takže minimálně 3 ze čtveřice Petr, Roško, Jedlička a Novotný nastoupí v extralize. Ale i tak jsou o dost silnější než my. Co se týče zápasu UO-Litomyšl, tak si myslím, že ten kdo prohraje, tak určitě sestoupí. Je to sice teprve 2.kolo, ale kde získat potřebné body k záchraně?

 • Pokyn napsal:

  Já to asi taky neuvidim, neboť budu pracovně v luftu. Držím vám na Polabiny pěsti, ale fakt je, že jsou, především v základu, enormně silné. Třeba se vytáhnete!
  U nás to krom jedničky byly nějaký čas celkem vyrovnané pozice, než se to jednomu po druhém sesypalo jak domeček z karet.
  Akorát Péčas omilostnil Číču, protože někde (tak hádám) prošel kolem matu a v závěru nevytěžil bod z koncovky těžkých figur, kde měl dva floky víc.

 • Marian Sabol napsal:

  @Pokyn
  Škoda, že to nemohu vidět. Bude to pěkné derby. Nás čekají Polabiny. Jsem zvědav, v jaké sestavě na nás nastoupí. Očekávám minimálně Kantoríka.

 • Pokyn napsal:

  Marian: Zazvonil zvonec a pohádky je konec 🙂
  Peky: Jo to bude lítý boj… ale Litomyšl přeci nad Ústím nikdá nemůže zvítězit (v souboji áček takový výsledek za poslední roky nepamatuju) 🙂

 • Marian Sabol napsal:

  Pokud to ještě nevíte, tak já jsem dnes poprvé v životě vyhrál díky zazvonění mobilu soupeře. Už v 9.tahu!

 • Václav Pekař napsal:

  Už se těšíme na vzájemný zápas.Docela mě překvapilo, že po prvním kole nejsme na dně tabulky.

 • Pavel Holásek napsal:

  Do prčic, teď na tu partii kouká můj počítač a bylo to tam – měl jsem brát Vxf6 o tah dřív! 🙂

 • Pavel Holásek napsal:

  Ne ne, věž na f6 si soupeř nesebral, ta mi zbyla! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *