Šachový klub Ústí nad Orlicí

Liberecký deník 2018

Po roce na známém místě na libereckém turnaji. Holásků všech šest, Veroniku Šmajzrovou vystřídala pro letošek Domča, doprovází ji maminka a plánují pestrý program, zatímco moje děti plánují, jak nebudou dělat nic.

Cesta byla poznamenána výlukou z Hradce do Paky, už jsme zvyklí, že do Liberce se bez komplikací prostě nejezdí.

První kolo

Domča “jako vždycky” při lichém počtu účastníků v prvním kole stála (kontumák), takže rozjezd bude mít náročný. Moje děti podle papírových předpokladů, Vojta rychle vyhrál, Verunka, Markétka a Tomáš docela vzdorovali.

Já jsem hrál s polským mladíkem Plichtou a málem to byla plichta, k ničemu mě nepustil a utahal jsem ho se štěstím.

Stačilo zahrát 39. d4!! a partie končí remízou. Po 39. Kd2? Ke5 jsem vyhrál.

No a Vítek se vytáhl, onlinový boj s nasazenou jedničkou IM Burešem (2407!) stojí za to! V partii sahal po remíze, byly to nervy, pět a půl hodiny, nakonec soupeř matil koněm a střelcem.

Ráno od devíti můžete sledovat na onlinu Vojtu nebo mě, Domča to se svým bodem bude mít hodně těžké, ostatní můžou jet! (Markétka má mého dnešního soupeře.)

Druhé kolo

Mot doplatil na dlouhou diagonálu (Sg2xa8, au). Markétka se držela o něco déle. Domča to stavěla proti Krtoušovi (2051) hezky, ale nechala si chytit Sb3 (b5, c4).

Verunka měla bílýma skoro tradičního soupeře Liska (1573) a přehrála ho, v závěru už padal, zatímco V. spotřebovala čtvrthodinku:

Dvě figury by byly více než dostatečnou kompenzací za věž, kdyby nestály v garáži. 20. f5! Teď se to na krále otevře. gxf5?! 21. gxf5 Bxd4?! 22. Bxd4 Qxd4+ 23. Rf2 Nd7 Na vývin je pozdě. 24. Qxh5+ Ke7 25. Re1+ atd., černý útok neustál.

Vojtu jste mohli sledovat na onlinu, šel na Jiráska (2288) s plánem utahat ho v koncovce :-). Ta koncovka (špatný S x J) byla teda dost pasívní, ale soupeř dlouho nedovedl do pozice prorazit, až po Vojtově nepozornosti dosáhl zugzwangu.

Vítek byl i přes černé figury favoritem proti Zadražilovi, v zahájení ztrácel desítky minut na krkolomné varianty, balancoval nad propastí, ale dočkal se:

9. g3? 9. d3! 9. … Jxg3!! -+ Partie měla jen čtrnáct tahů, ale trvala asi dvě hodiny.

Mým soupeřem byl Habenicht (1783), ve 13 letech už má národní ELO přes 1900, Nový Bor – no, měl jsem trochu obavy. V Maróczyho struktuře hrál ale černými pasívně a po 20. tahu dostal přímý zásah:

21. Sxf6! Sxf6 22. Jcd5! +- exd5 23. Jxd5 Dámě překáží Vd8. 23. … Dc5 24. Jxf6+ Kf8 25. b4 Dc7 26. f5 Ke všemu hrozí Dh6+. 26. … Kg7 27. Dd4 1:0 Legrace je, že obrat vycházel i dříve, ještě s bílým králem na g1 – ani fakt, že Dc5 by bylo se šachem, by černého nezachránil!

Odpolední online začíná ve čtyři, hraju na druhé s Plichtou starším. Domča dostala Vítka, Markétka Liska (Verunčina soupeře). Vojta má Plichtu mladšího, takže ten má už třetího Holáska v řadě (po mně a Markétce).

Třetí kolo

Mot ani Markétka na své soupeře pořád ještě nestačili, i když Markétka bez pika s nestejnopoláky odolávala. Domča s Vítkem se držela asi dvacet tahů. Verunce jsem věřil, ale když v dámské koncovce poztrácela pěšce dámského křídla, už to nešlo.

Takže kromě Vítkovy výhry máme už jen dvě plichty s Plichty, Vojta s mladším, já se starším. Obě teda perně vydřené. Vojta jako vždycky, když ho vidím, bránil horší koncovku, tentokrát věžovku bez pika, úspěšně.

jsem s FM Plichtou (2335) ztrácel po zahájení spoustu času a jednoho pěšce. Pak už to byl jen heroický výkon ve stylu kousat, kopat, škrábat, nevěřil jsem tomu, došel mi čas, překvapovali jsme se studiovými obraty, ale nakonec opravdu půlka!! Cítím slabost po celém těle, tohle bylo opravdu vydřené.

Bál jsem se, že to nepůjde, ale po 51. … Vb1+ pozice pořád drží. Následovalo ještě 52. Kc6 Vc1+ 53. Kb7 Vb1+ 54. Ka8 Vb6 55. Ka7 a s minutou na hodinách 55. … Vf6! 56. Vh7+ Vh6 atd.

Čtvrté kolo

Zatímco Šmajzrovi se vydali objevovat Babylón, my jsme zvolili jistotu v podobě liberecké přehrady, Tomáš už ji přeplaval! Dala se tam s námi do řeči jedna místní paní a ukázalo se, že její kluci hrajou turnaj taky, takže s námi absolvovali malý polední trénink.

V turnaji sehrál nejkratší partii Vítek, s kamarádem Fialou to hned zapůlili. Mot vyhrál, zmatil soupeře po géčku!

Markétka se nějakou dobu držela, ale pak ztratila nějaké pěšce a prohrála. Verunka si protrpěla partii s panem Švecem, ten ovládal e sloupec a rozmotávat figurky z různých vazeb a hrozeb bylo nepříjemné. Domča sehrála “dospělou” partii proti hráči 1500+, útok na krále ustála a dlouho bránila věžovku bez pěšce, nakonec marně.

Vojta si slabšího soupeře dostal, kam chtěl, vyměnil dámy a šel po slabinách dámského křídla. A já jsem na Krtouše (2051) vymýšlel, jak vlastně hrát bílýma leningradský systém holandské, sahal jsem po malém (bez)významném plusu, ale dokázal se dostat do vyrovnané věžovky, půl.

Výrazně je tu vidět maličký Václav Finěk (nar. 2010), který už dokázal porazit Vitáka (2069), dnes po pěti a půl hodinách utahal Kučeru (1915) a zítra hraje se mnou. 🙂

Další a další fotky přidávají pořadatelé na facebookové stránce turnaje.

Páté kolo

Utíká to, najednou jsme za půlkou, aspoň podle počtu kol. Dopoledne Šmajzrovi po svých, Holáskovi na přehradě, Mot už skáče do vody asi ze dvoumetrové výšky.

Nedařilo se mým holkám, Verunka zůstala po zahájení bez pěšce, bez rošády a pozice se jí zhroutila. Markéta vzdorovala až do koncovky S x J, kde zákonitě dostala vidli. 🙁

Zato se konečně dočkala Domča, vypadalo to, že Matěje Maršíka (1332) zničí v miniaturce, nedostala však na krále v centru figurky a hrála pak pozici s nestejnopoláky a dvěma pěšci navíc. V koncovce ale získala figuru a bylo to jednoznačné!

Pěkně rozehranou partii nedotáhl Tomáš, proti panu Babickému (1573) měl kvalitu a aktivitu, ale přišel o dámu, byť za nějakou kompenzaci, a nakonec prohrál.

Vojta sehrál poměrně ucelenou partii s panem Martinovským (1768). V dámském gambitu černými izoláka zablokoval, sebral a pěšce navíc uplatnil ve věžové koncovce.

Triumf jezdce nad střelcem a hry proti izolákovi nad hrou s izolákem. Co je lepší než izoláka blokovat? 25. … Je7! Odebrat ho! Pěkný převod jezdce na f5.

Koncovka pak vypadala takto:

55. … Vg1! 56. Kh2 Vg3 57. Vb3 Kh4! 58. Va3 g4 59. Va8 Vxf3 atd.

Vítek měl na onlinu těžkého soupeře Janouše (2037), v ruské od začátku silně tvořil a přešel do pozice bez dam, kde mu chyběl pěšec, pak i druhý. Tu pak dlouho vynalézavě bránil, ale v nejdelší partii dne po více než pěti hodinách podlehl.

Já jsem měl černé s osmiletým supertalentem Fiňkem (1763) a mohu potvrdit jeho obrovský potenciál. Přece jenom ale nuance královské indické neovládal, od začátku to vymýšlel. Vynalézavě se zkusil dostat k útoku při opačných rochádách, ale dokázal jsem si postavit koncovku, která se hrála na jednu branku, blokádní jezdec triumfoval.

Po 22. … f4 jsem si mohl pískat. Shodou okolností jsem se dopoledne díval na několik Capablancových partií “s utahováním šroubů”. Závěr byl pak efektní:

36. … Vg3! a bílá pozice se rozpadá. 37. Vxg2+ Vxg2+ 38. Kf1 Vxe2! 0:1

Fischerovy šachy

Hráli všichni kromě Markétky. Nejvíc se dařilo Verunce, díky příznivému losu vyletěla až na 6. místo (5/7). Vidět byli i kluci. Já jsem po prohře s hráčem 1600+ dostal IMko. 😉 Výsledky na chess-results.

Šesté kolo

První půlky se dočkala Markétka, když ubránila koncovku s pěšcem méně. Remízoval i Mot, ani nevím jak, pobíhá kdesi i s partiářem. Celkem snadno vyhrála Verunka (nad naším malým známým z přehrady). Domča měla soupeře 1500+, stála sice hrozně, ale měla spoustu materiálu, skončila bohužel s nulou.

Vojta měl na onlinu IM Plichtu a podlehl, když si oslabil postupem pěšců královské křídlo. Vítek měl papírově slabého Blažka (1176), ale ten tu hraje na úrovni 1600 a Vítek černými horkotěžko udržel půlku. Já jsem spáchal harakiri se Šedivým, ze zahájení jsem přešel do koncovky, kterou jsem zdálky odhadl jako sympatickou, ale hned jsem v ní ztratil pěšce a na trpělivou obranu jsem už neměl koncentraci.

Sedmé kolo

Koupání na přehradě jsme pro zpestření vyměnili za lesní koupaliště, které bylo po různých politických tahanicích znovuzprovozněno. Zatím je napuštěné částečně, voda je méně zelená a kupodivu teplejší než v přehradě.

Odpolední kolo bylo vysoce remízové. Jenom Domča porazila Mota, už ze zahájení měla figuru a tu udržela až do koncovky. Markétka půlila rychle, se soupeřem partii předehrávali a byla zpátky dřív, než jsme šli na kolo. Naopak Verunka se na remízu nadřela, ve věžovce měla až o tři pěšce méně, ale ten její postouplý byl nebezpečnější.

Vítek se moc nepokoušel přehrát Macha, Vojta s Jínou se snažil až do koncovky lehkých figur. Nejspokojenější s remízou jsem asi já, měl jsem černými Shilova (2199), v zahájení jsem trochu tápal (partii z oddíláku s Pokynem si moc nepamatuju), ale opakovaně jsem zabránil pokusům o tlak a věžovka byla vyrovnaná.

Den byl zakončen společenským posezením, pan Kopal dal do placu spoustu masa, povídalo se, hrály se blicky, objevila se kytara, některé naše děti předváděly divadelní scénky. Když jsem šel v jednu spát, byl jsem první. Jo, turnajová životospráva.

Osmé kolo

V poledne jsme šli nposledy na přehradu, bez Markétky, ale zato s Domčou. Koupali jsme se pod malebnými mraky a nakonec nás chytil liják, který je na koupání úžasný (stříbřité špičky miniaturních gejzírů všude kolem a jemná mlžička těsně nad hladinou), ale trochu jsem se bál bouřky, takže jsme zalezli pod střechu a dorazili na kolo s pohodlným předstihem.

Domča se nečekaně dočkala bodu, když pan Žítek nedorazil. Má tak už 50%, ale moc si v turnaji nezahrála. Markétka prohrála až moc rychle, soupeř zahájil orangutanem a za chvíli už bral Sb2xg7xh8. Mot vyhrál, slabšího soupeře jasně přehrál. Verunka až moc rychle měnila figury a dostala jen remízovou věžovku/pěšcovku.

Vítek nedokázal přehrát slabšího soupeře, pozice byla složitá a plná šancí. Vojta si na Oldu Macháčka počkal ve věžovce a je na tom z naší výpravy nejlíp.

Já jsem hrál s kamarádem našich dětí Honzou Fialou (1906), s izolákem jsem se vesele pustil do útoku, soupeř spotřeboval téměř všechen čas, ale nezachytil jsem náhlý protiútok a hanebně prohrál. Poučná, ale krutá partie.

Deváté kolo

Mnozí šli spát kdovíkdy, ale na devátou jsme jakžtakž vstali.

Markétka zakončila turnaj výhrou, rychle matila na h7. Naopak Domča rychle prohrála s mladším Plichtou. (Když jsem v zahájení vyřešil jeden drobný problém a šel to obejít, už nehrály.)

Mot se snažil útočit, ale nezbyl mu materiál a prohrál. Verunka se snažila dlouho útočit, zbyla z toho koncovka bez pěšce, remis po osmdesáti tazích.

Vojta na onlinu držel černé s Vitákem, pozici sice pevnou, ale pasívní a vzdal se možná předčasně. Vítek se pomalu snažil přehrávat Macháčka v pozici bez dam s prostorovou převahou na dámském křídle. Jeho tlak vyústil po 40. tahu k zisku dvou pěšců, soupeř ještě spoléhal na nestejnopoláky, ale Vítek vyhrál.

Já měl černé s Bradáčem (2027), po zahájení mi nabídl půlku a hrál poněkud rychle a bez zaujetí. Po výměně dam se pustil do zápletek, které nedopočítal a úřadovala moje věžová harmonika po druhé řadě, výhra nakonec.

Vyhlášení se týkalo jenom Domči, která byla druhá v kat. do 12 let a první mezi dívkami do 16 let.

Já a Vítek jsme těsně přišli každý o tisícovku, Vítek kvůli pomocnému hodnocení v kat. do 20 let a mě z desítky odsunul výsledek partie Kučera (1915) – Nisztuk (1571) 0:1. Pan Nisztuk sehrál pozoruhodný turnaj, startoval 0/3, když prohrával s nějakými dětmi, finišoval 6/6, kdy v posledních třech kolech porazil soupeře kolem 1900.

Hodnocení

Výsledky tady.

Tomáš (2/9) a Markétka (2,5/9) hráli celem dětské šachy bez většího úspěchu – trochu lépe dopadl Tomáš, který měl větší snahu útočit, velká škoda nedotažené partie s Babickým.

Verunka (3,5/9) sehrála užitečnou první půlku turnaje, kdy dostávala domácí dospělé hráče v rozmezí 1570 – 1870, dokázala z nich porazit jen Liska. Závěr pro změnu doremizovala s nadějnými domácími žáky a ratingově je v plusu.

Domča (2/7 + 2K) měla na los štěstí nebo smůlu, jak se to vezme. Kontumák v prvním kole a nepřítomný soupeř v osmém. Je z toho fantastický výsledek (umístění mezi hráči jako Martinovský nebo Vítová), ale po většinu turnaje prostě dostávala hráče, se kterými neměla šanci hrát rovnocenně. Ukázala se s Matějem Maršíkem (1332).

Vítek (5/9) zažil vrchol turnaje v prvním kole v maratónské partii s IM Burešem. Po dvou povinných výhrách ho čekal další náročný boj s Janoušem – a pak už se nedostal z průměrných pozic a remizoval jednu partii za druhou, když nedokázal přehrát ratingově slabší, ale slušně hrající soupeře. Výhrou v posledním kole se dostal do dvacítky, nad svoje nasazení.

Vojta (5/9) si zahrál slušný turnaj, třikrát se dostal na online, dvakrát hrál s FMkem, škoda, že mu los nepřihrál někoho na úrovni 1800 – 2000. V partiích většinou ukazoval svou teoretickou nepřipravenost a koncovkářskou houževnatost. Před ním už jsou v tabulce silní hráči.

Já (5,5/9) jsem byl po loňsku opět připraven zahrát si se špičkou a po remíze s FM Plichtou jsem se těšil o to víc. Většina partií se mi dařila, ale srazily mě “nevynucené chyby” v partiích bílými se Šedivým a Fialou, takže je z toho jen průměrný výsledek.

2 thoughts on “Liberecký deník 2018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *