Šachový klub Ústí nad Orlicí

Zvyšujeme náskok!

ŠK Ústí nad Orlicí A – 2222 ŠK Polabiny D 5,5:2,5

Zápas s Polabinami byl velmi důležitý, fakticky šlo o střet prvního s druhým (Bohemia má o zápas víc). Kapitán si v mailové komunikaci přál první osmičku a dočkal se, nastoupili jsme komplet.

Hosté možná tolik postupovat nechtějí, v základu byli dosud jen jednou, dnes ne, dokonce poprvé nehrála jejich jednička Honza Jiroušek, zato přijel Řezníček, který dosud moc nehrál. Pak hlavně zkušené opory, až vzadu poprvé nastoupila Lea Rosenbaumová a podruhé Lukáš Lihotský.

Jako obvykle nebylo dlouho nic moc jasné. První půlku jsme brali díky Martinu Poslušnému, černými s Törvenyim, proč ne. 0,5:0,5

Na další výsledky se čekalo až ke čtyřicátému tahu. Druhou půlku přidal Vašek v takové neuspořádané partii s Rosenbaumovou, dokonce prohra čekala Petra Jániše, kterého instruktivně přehrál Trojan na dobrého jezdce proti hroznému střelci (s dámami). 1:2

Ale to už pro nás řada partií vypadala lépe. Neméně instruktivně vyhráli Kuba nad Justem (úplná dominance na slabých polích soupeřova dámského křídla a exekuce na královském) a Marian nad Jarešem (pěšec navíc uplatňovaný plíživým škrcením pevné černé pozice). 3:2

A vzhledem k tomu, že Vlasta měl taky vyhranou partii, já jsem se cítil dobře a Martin stál pevně, byl závěr bez nervů.

Stejně jako minule jsem překvapeně zvedl hlavu od partie, až když jsem hrál poslední. Nevím v jakém pořadí tedy krátce po sobě remizoval Martin Šmajzr (Pepovi Sýkorovi nevzal půlku, ale v blokované pozici převahu nezískal), vyhrál Vlasta (proti volžáku se mu mladý soupeř bránil slušně, ale nakonec z toho byla kvalita bez větší protihry soupeře) a až jako poslední jsem vyhrál , když jsem Řezníčkovi konečně odebral dlouho zazděného střelce. 5,5:2,5

1. Marian Sabol – Michal Jareš

Zahájení silně neortodoxní, takhle, děti, figurky radši nestavte. Nicméně bílý má pěšce a tahá za delší konec. Záhy se vyměnily dámy a nastoupila technika.

Černý se opevnil v centru a hraje se přetlačovaná o každé políčko. Bílý má sloupec a může zkoušet různé vniky, ale nesmí dopustit otevření centra. Po 34. … Jc6! by pokračovalo manévrování. Přišlo však 34. … Jc4?! 35. Vg6! a černý je zatlačen do pasívnější pozice.

Tady už nelze udržet materiál, po 40. Jc6! Vxb8 41. Sxb8! je napadena věž, která musí krýt jezdce, nestačilo ani 41. … Kf7 42. Jxe7 Kxe7 43. f4 Kf7 44. f5. Právě včas. Zbytek byl jen záležitostí pozornosti (koně občas protivně skáčou). 1:0

2. Josef Sýkora – Martin Šmajzr

V holandské zkusil Martin rychle nastoupit na královském křídle, ale přece jen, nevyvinutý Sc8 ho zatím limituje. Tady jsme v situaci, kdy nedobíral na d5, ale vkládal mezitah Sc5-a3, aby střelec nevisel. Bílý myslím dlouho uvažoval a vybral si 20. Vc2? Lepší bylo záludné 20. Vb1! s hrozbou uvěznit střelce tahem b4, takže by nešlo dobírat zpátky na d5.

Tady se Martin dovyvinul, pozice je kolem rovnováhy, ani jeden nenašel cestu do soupeřovy pozice …

… a končilo se smírně. 1/2

3. Pavel Holásek – Dominik Ŕezníček

Z antimeránu jsme se dostali do nějaké ne úplně typové karlovarské struktury. Já hraju jakýsi minoritní útok, soupeř stavěl figury na útok na krále, právě jsem mu tahem g3 přehradil baterii. Problém byl, že černý hrál dosud rychle, kdežto já jsem několikrát nad pozicí seděl a nad hlavou mi visel přízrak možné časovky.

Chtěl jsem původně otevírat áčko, příp. pak šlapat béčkem, ale tady jsem zavětřil šanci: 20. a6! Černý musí Sa8 a tento střelec se do konce partie nehne (po c6-c5 dám b4-b5). Na zbytku desky mám tedy o figuru víc; jde jen o to, že soupeř tam má figury aktivní, já je budu rozmotávat dlouho. Ale pokud ho nepustím k zásadní protihře, měl bych se časem dostat do vyhrané koncovky. (Počítač vůbec pozici takto nehodnotí, to je zcela za jeho obzorem.)

Partii jsem pak hrál zároveň pomalu i rychle. Rychle pokud jde o čas na jeden tah, toho jsem měl celkem málo před kontrolou i před druhou kontrolou, ale pomalu v tom smyslu, že jsem různě převaloval figury, vykrýval protihru, nesnažil se hledat okamžité otevření. Tady je situace, kdy mi soupeř zablokoval sloupce královského křídla, ale dopustil výměnu jezdce, který ještě mohl zlobit někde na c4. Po 50. Jg3 c3 51. Jf5+ se pozice dále zjednodušuje a černý si utrpení zkrátil, když mě pustil do pozice.

Plán započatý tahem 20. a6 byl realizován. 1:0

4. Luboš Trojan – Petr Jániš

Tady by asi chtělo hrát jinak už v zahájení. Petr zvolil protihru na dámském křídle, ale po 17. Sxc4! bxc4 působé černý střelec smutně.

Petr to pak zkoušel na dámském křídle trochu ve stylu volžáku, ale tady už se šlo do výměn …

… a koncovka byla na kroužek, rozdíl v působnosti figur je obrovský. 1:0

5. Jakub Netušil – Pavel Just

Černý to postavil sporně. Tahem e5-e4 jakoby rozdělil desku na odlišné oblasti, ale sám na královském křídle hru neměl, naopak Kuba už tu začíná nástup na dámském: jsou tu slabí pěšci a6 + c7, slabá pole před nimi, možnost hrát po c sloupci.

Tady už jsou kontury bílé hry jasně vidět, partie hezky ve stylu klasiků typu Steinitz, Tarrasch, Rubinstein.

A nakonec se rozhodlo na královském křídle. 37. Dg6+ a během pár tahů konec. 1:0

6. Roman Törvenyi – Martin Poslušný

A ještě jeden Londýn (hezky na deskách 4, 5, 6). Proti remíze těžko namítat, rýsuje se opět hra na opačných křídlech a bílý by mohl být na královském nebezpečnější. 1/2

7. Václav Grundman – Lea Rosenbaumová

Marćzyho struktura ve značně ostřejší verzi než jak ji známe třeba od Zdendy Šimka. Vašek tu nastoupil f4-f5 a comp radí buď 15. … gxf5 16. exf5 Sd7, nebo dokonce 15. … b4!?. Naopak 15. … Sd7?! umožňuje další zostření 16. e5!? dxe5 17. fxg6, kde hrozí Vxf6 a Dxd7. Proto 17. … Se6 18. gxf7+ Sxf7

19. Jd5? A tady se karta obrací, 19. c5! vedlo k pěkné koncovce.

Tady máme roztodivnou pozici s nesehranými figurkami, ale bez jezdců to může být “rychlé”, ani jeden král není úplně v bezpečí. Končilo se v nestejnopolácích – a i s těmi bylo při dámách na desce třeba dávat pozor. 1/2

8. Lukáš Lihotský – Vlastimil Hrobař

S volžským gambitem se bílý vypořádal se ctí, po pětadvaceti tazích drží dobře hratelnou pozici, Vlasta několikrát váhal, jak to vlastně postavit. Ale ve volžáku musí hrát bílý přesně celou partii. 26. Vbb2? je přehlédnutí, jakého se černý v této struktuře často dočká. Jenže … 26. … Kh7? Materiál získávalo 26. … Jc4!

Tenhle motiv se pak ještě mohl opakovat, ale Vlasta prorazil jinak, po 29. … Jd3! je kýžená kvalita v kapse, navíc přitom padli i pěšci dámského křídla.

Koncovka se hrála ještě 18 tahů, ale na jednu branku. 0:1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takže příjemný zápas. Sportovně důležité vítězství, instruktivní rezultativní partie, rozbor dokonce asi v osmi lidech, když počítám i Žamberk. (Zapomněl jsem uvést sobotní trénink ve složení Vlasta, Kuba, Petr.)

Pohled na tabulku je pěkný. Polabiny jsme srazili do spodnějších pater, odpadl i další z pronásledovatelů Bohemia po těsné prohře s Litomyšlí. Chtěl jsem napsat, že teď už máme obehraný celý předek, jenže ouha, předek je zase jiný, překvapivě se tam drží Vysoké Mýto B a černý kůň soutěže Žamberk, kterému k výhře nad Hlinskem pomohli svými body i Vojta a Verča. Takže příště zase s druhým, jedeme do Mýta (proti tomu dnes nastoupila Chotěboř už zase slátaná, byť jim vzadu děcka vyhrála!). Tabulka je zvláštní, ještě sedmé družstvo má nad 50%, rozestupy jsou malé.

 

2 thoughts on “Zvyšujeme náskok!

  • Honza Pokorný napsal:

    Marianova pozice je jak z fišerovek, lámu si hlavu, jakým pořadím tahů vznikla 🙂 Začátek bych tipoval nějaké d4+Sg5 (Sh4, f3 Sf2), černý asi reagoval s c5 (dobrání). Putování černého koně mi hlava nebere (nebo šel rovnou na h6?!). Crazy…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *