Šachový klub Ústí nad Orlicí

Prázdniny – doba tréninku DOPLNĚNO

1) Kroužek v DDM se do odvolání ruší, viz též web DDM.
2) O konání turnajů se určitě bude průběžně rozhodovat. Kouty by měly doběhnout do konce, Třemošnice (14. 3.) byla odložena. KPDŽ 21. 3. budu zjišťovat. EDIT: ODLOŽENO.
3) Je tedy ideální doba trénovat – diagramy, vzorové partie, sledování akcí … Kdo neví, kde najde materiály, ať se mi ozve.

Opakované dobré rady pro trénink:

  • Udělejte si čas a místo. Ideálně postavit šachy na stůl, dost místa kolem …
  • Řekněte si, co chcete zvládnout: ten den, další dny … např.: budu 20 minut řešit diagramy a prostuduju jednu partii. Nebo: naučím se stavět most. Nebo: okomentuju za týden pět svých posledních partií. – A pak to skutečně zvládněte! 🙂
  • Všichni by měli trénovat diagramy přiměřeně lehké, takové, co vyřešíte za 1 – 5 minut jeden. (Ne 20 minut, ne okamžitě.) Můžete i metodou Datel – tj. vyřeším sadu (třeba 100 diagramů za týden) a řeším znovu. A znovu.
  • Začátečníci by pak měli znát “šachovou abecedu” – tj. ze zahájení obranu proti šustrmatu, základní principy vývinu, třeba něco málo z otevřených her; z taktiky vazbu, vidličku a mat na poslední řadě; z koncovek mat dámou, mat dvěma věžemi, mat věží, postup pěšce do dámy (kdyby to dospělí chtěli dětem vysvětlovat, ledacos je třeba zde)
  • Pokročilí by měli dělat to, co ještě neznají, podle své úrovně. Je ideální doba vzít si šachovou knížku a systematicky dělat. A obecně základ je studovat strategii zejména podle mistrovských partií.

    Ve škole se teď učíme tak, že posíláme dětem úkoly domů. Pokusím se sem taky něco dávat, ale neslibuju, že každý den. Tak si napište do rozvrhu denně hodinku šachu – a jedem!

One thought on “Prázdniny – doba tréninku DOPLNĚNO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *