Šachový klub Ústí nad Orlicí

Ostuda to nebyla

Chrudim A – Ústí nad Orlicí A 5,5:2,5

Po Novém roce pokračovala 2.liga 5. kolem. V souboji dvou týmů ze středu tabulky jsme na tom byli bodově lépe my (5. místo), sedmá Chrudim musela dotahovat bylo jasné, že donedávna prvoligová Chrudim by neměla mít s námi, donedávna hrajícími krajský přebor, větší potíže. Přesto domácí nic neponechali náhodě, s výjimkou první desky nasadili to nejsilnější, co měli, a ratingové předpoklady tedy mluvily pro ně.

Nějaké dvě hodinky jsem si opět užíval pohledu na to, jak kvalitní šachy se hrajou. Žádné jednobrankovky, žádné očividné chyby, na většině šachovnic zavřené pozice s rozsáhlými pěšcovými řetězy.

První půlku zaznamenal Martin Pečinka, pak dokonce přidal celý bod Honza Šimek. 0,5:1,5 Než vyvrcholily kisny, kontrovali domácí vzadu; v těsném závěsu prohráli Lukáš Hurt i Honza Švub, třetí nulu přidal Petr Mareš. 3,5:1,5 Po kisnách bylo zřejmé, že Martin Šmajzr i Jarda Volf budou hledat v koncovce půlku a já bych se měl tedy pokoušet o něco víc. Jarda pak překvapivě vyhrál – 3,5:2,5 – ale Martin neudržel a u mě bylo v tu chvíli pozdě půlku honit :-(. 5,5:2,5

Dojmy z partií budou opravdu letmé, měl jsem své práce dost a z rychlíku tomu nerozumím.

Jiří Tůma (2264) – Martin Šmajzr (2161) 1:0

V ruské měl bílý postouplého pe5, Martin natahal své pěšce na c5, d5, f5. Bílý se kolem kisny docela úspěšně snažil útočit na krále, po kontrole vznikla koncovka, kde ani nestejní střelci nevyvážili tuším tři chybějící pěšce.

Pavel Holásek (2105) – Robert Hlaváček (2236) 0:1

Královská indická v útoku se mi líbila, kdyby černý rochoval nakrátko, měl bych v typovém pěšcovém útoku spoustu temp navíc proti normálním KI pozicím. Soupeř proto odešel králem “pěšky” Ke8-d8-c7-b8-a8 a chystal se otevřít královské křídlo sám. Já jsem hledal protihru v přípravě tahu b2-b4, vlezl jsem si ale do kisny a taktak nacházel rozumné tahy. Po kontrole se objevila opticky pěkná věžovka, jenže místo hledání pohodlné remízy jsem hledal riskantní výhru – a špatně.

Jiří Malivánek (2135) – Jan Šimek (2150) 0:1

Zavřená sicilská, Honza přetáhnul pěšce až na b3, bílý se snažil nastoupit pěšci na krále, ale někde ztratil kvalitu, béčko bylo najednou volné a výhra rychlá.

Jaroslav Volf (2140) – Pavel Němec (2255) 1:0

Klasický Jardův postup proti sicilce (2.c3), pozice s bílým izolákem na d4, postupné výměny a koncovka S+J x S+J, později S x J. Zdálo se mi, že Jarda bude bojovat o remízu, jezdec vypadal lépe, a pak najednou zapsal bod. Prý soupeř obětoval jezdce a něco přehlédl.

David Komárek (2154) – Martin Pečinka (2062) 1/2

Hra dámským pěšcem (černý postavil pěšce na e6, d6, b6). Přešlo to do sicilských pozic, kde bílý nic zvláštního neměl a půlka byla podepsána ještě před dvacátým tahem.

Petr Mareš (2008) – Radek Bujnoch (2144) 0:1

Zavřená sicilská dlouho téměř identická s partií na třetí desce. Očekával jsem nástup na královském křídle, Petr hrál však napravo, nalevo i uprostřed. Před kisnou dal kvalitu na dámském křídle a hledal útok po h sloupci, po výměně dam vznikla prostě jen koncovka bez kvality.

David Onderek (2187) – Jan Švub (2001) 1:0

Taky tuším nějaká hra dámským pěšcem. Honza měl pěšce c6, d5, e6 (se střelcem už na f5), bílý jakousi kamennou zeď (f4, e3, d4). Pak to černý otvíral (dxc4, c6-c5), času měl však pramálo a dostal se jen do věžovky bez dvou pěšců.

Lukáš Hurt (2095) – Zdeněk Pokorný (2286) 0:1

Lukáš má jistě důvod nadávat (nejsilnější hráč soupeře až na osmičce). Ve výměnné španělce dal černý Sg4 a po h3 h5. Vznikla z toho koncovka, kde měl bílý pošramocené pěšce na kr. křídle (h3, f2, f3), pokoušel se něčím hrozit na druhé straně, ale soupeř hrozby vykryl a v koncovce měl pěšce navíc.

No co, hrajeme druhou ligu, šachy jsou hezký, záchrana je reálná, všecko vyhrát nemůžeme 🙂

Jo, a tam v kraji je skoro jaro, po sněhu ani památky a bylo spatřeno slunce.

9 thoughts on “Ostuda to nebyla

 • Pavel Holásek napsal:

  Já nestíhám, dělám pololetní klasifikaci … aspoň by je mohl dát Martin do přehrávače … dosud nejsou ani na chess.cz 🙁

 • hurtak napsal:

  rozbory partii nebudou? ne ze by ta moje byla nejak zajimava 🙂 spis bych chtel videt ty ostatni..

 • Pavel Holásek napsal:

  Pod Céčko napíšeme zase něco o Áčku 😉

 • Pepa napsal:

  já to rád okomentuji ještě jednou 😀

 • David Kameník napsal:

  Já jsem jenom zvědav, jestli bude alespoň jeden komentář k článku UOC a LA B, když se již skoro všichni vyjádřili pod článek družstva A

 • Zdeněk Šimek napsal:

  Teď jsem si uvědomil, že píšu vlastně pod článkem druhé ligy. Pro upřesněnění – gratuluju Honzovi M. i Honzovi Š. :D.

 • Zdeněk Šimek napsal:

  Ta Kp2 je občas dost nevyzpytatelná…My jeli preventivně “jistit” Áčko a zrovna moc jsme to v Čermné nepojistili, snad to nakonec nebude třeba :). Také gratuluji Honzovi k cenné výhře. Na druhou stranu to pro mě není až takové překvapení, jelikož si zhruba dokážu představit variantu, která se hrála. Přesto jsem také zvědav na (snad) publikovanou partii :).

 • pepa napsal:

  tak vygumovat nevím… osobně bych s tím nesouhlasil a hledal bych ještě nějaký horší výraz pro naši hru :D, protože to co jsme tam předvedli to byly utopické šachy, což ale nesnižuje kvalitu hry soupeřů 😀

 • Pokyn napsal:

  Škoda, tohle určitě nebylo úplně marný utkání…
  Radost mi tak udělalo aspoň céčko, vygumovat Lanč 6:2 se cení (jako v tenisu 🙂
  Jenda Mareš velmi cenný bod (chci tady co nejdřív vidět okomentovanou partii!), to samé Tom Kodytek a bod připsal i další z mých svěřenců 🙂 No a duel Jániš-Krátký jsem také převelice zvědav 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *